Chrześcijańskie świątynie obwodu kijowskiego

25 Czerwiec 2013 Czas podróży: z 18 Czerwiec 2013 na 18 Czerwiec 2013
Reputacja: +321
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

W 988 r. nad brzegiem Dniepru w pobliż u muró w Kijowa wykonanych z bali przez księ cia Wł odzimierza odbył się chrzest Pierwszego Ludu. W tym roku obchodzimy 1025. rocznicę Chrztu Rusi Kijowskiej. W tym celu Kijowskie Regionalne Centrum Rozwoju Turystyki zorganizował o tourné e prasowe dla dziennikarzy.

A w sł oneczny poranek idziemy do kroniki. Historia wycieczek zaczyna się od miasta Wyszgorod.

„Oł ż yń ski grad” – miasto Olgi. Tak napisano o nim w „Opowieś ci minionych lat” w 946 r. o prawo księ ż nej Olgi do znacznego udział u w zyskach trybutu Drevlya. Nastę pnie miasto stał o się znane jako Wyszgorod, od przysł ó wka „powyż ej” i rzeczownika „miasto”.

Miasto znajduje się na wzniesieniu - na wysokim wzgó rzu nad Dnieprem. Po zwiedzeniu lokalnego muzeum krajoznawczego miasta moż na zobaczyć model dziecka staroż ytnego Wyszogrodu. A z opowieś ci przewodnika dowiadujemy się , ż e pierwsze osady ludnoś ci na tym terenie miał y miejsce w V-III wieku p. n. e.


W czasach Rusi Kijowskiej miasto był o waż nym oś rodkiem rzemieś lniczym, handlowym, militarnym i religijnym. Na obrzeż ach miasta znajdują się liczne stanowiska archeologiczne od paleolitu do ś redniowiecza. Wyprawy archeologiczne odkrył y tu najwię kszy warsztat garncarski czasó w Rusi Kijowskiej.

Uważ a się , ż e w Wyszhorodzie powstał a pierwsza cerkiew prawosł awna.

To tutaj pochowano niektó rych z pierwszych wschodniosł owiań skich ś wię tych Borysa i Gleba (kanonizowanych w 1072 r. , pó ź niej szczą tki przewieziono do Smoleń ska).

I istnieje przypuszczenie, ż e koś ció ł nazywał się ś w. Bazylego i został zbudowany przez księ cia Wł odzimierza. Ale z powodu zaniedbań koś ció ł spł oną ł . Na jego miejscu w 1072 r. w Wyszgorodzie zbudowano drewniany koś ció ł ś w. Borysa i Gleba.

A w 1115 r. wnukowie Jarosł awa Mą drego - Ś wiatopeł k, Wł odzimierz Monomach i ksią ż ę Czernihowski Oleg Ś wiatosł awowicz - zbudowali duż ą kamienną katedrę -mauzoleum i ozdobili pochó wki ksią ż ą t zł otem i biż uterią.

A ta ś wią tynia był a najwię kszą i najwię kszą w Rosji.

Podczas najazdu mongolsko-tatarskiego ś wią tynia został a zniszczona, a ś wię te relikwie zniknę ł y. I nadal nie znaleziono.

Koś ció ł został reaktywowany w tym samym miejscu w 1861 roku wedł ug projektu Konstantyna Tona.

Koś ció ł przetrwał rewolucję paź dziernikową , ale podczas forsowania Dniepru w 1943 r. cerkiew uległ a zniszczeniu – kopuł a od strzał ó w runę ł a wewną trz cerkwi. Tak koś ció ł stał do koń ca lat 90. ubiegł ego wieku. Wraz z powoł aniem księ dza Dmytra na proboszcza parafii przeprowadzono prace konserwatorskie w koś ciele. A teraz ś wią tynia odrodził a się i uszczę ś liwia wszystkich. Ojciec Dmytro opowiedział o powrocie do koś cioł a ikony Matki Boż ej Wyszhorodzkiej (Wł adimirskiej).

Wedł ug legendy Wyszhorodska Ikona Matki Boż ej został a namalowana przez samego ewangelistę Ł ukasza na wapiennej desce ze stoł u, na któ rym siedział Jezus Chrystus z matką i ojcem. Jest najstarszą ze wszystkich szeregó w Matki Boskiej.


Kiedy Maria zobaczył a swó j namalowany obraz, powiedział a: „Od teraz wszystkie narodziny bę dą mi się podobać . Niech ł aska zrodzona ze Mnie i Mojej bę dzie z tą ikoną ”. Na począ tku XII wieku cesarz bizantyjski podarował księ ciu Mś cisł awowi ikonę . Ale sanktuarium nie chronił o Wyszhoroda dł ugo - w cią gu stu lat syn księ cia kijowskiego Jurija Doł gorukiego, ksią ż ę Andrij z Wł odzimierza-Suzdala zniszczył czę ś ć Kijowa, ukradł obraz i zabrał go do Wł odzimierza na Klaź mi.

Ikona znajduje się obecnie w Galerii Trietiakowskiej.

Z inicjatywy szefa Kijowskiej Obwodowej Administracji Pań stwowej Prysyazhniuka i przy pomocy metropolity Woł odymyra podczas osobistej audiencji u patriarchy Moskwy i Wszechrusi Cyryla ustalono, ż e sł ynna na cał ym ś wiecie cudowna ikona Matki Boż ej Wyszgorod wró cić do domu. Uzyskano zgodę na wykonanie wysoce artystycznej kopii tego obrazu.

Ponieważ wszystkim został o doś ć , szybko zaopatrzono się w wizytó wkę Twierdzy Hetmań skiej.

A droga wzywa.

W 371 km od Kijowa nad brzegiem rzeki Stugna, wś ró d wą wozó w i wał ó w ł owieckich, w 991 r. ś w. Wł odzimierz zbudował wież ę . I zadzwonił do Wesoł ego Wasiliewa.

Niemal na obrzeż ach miasta wita nas koś ció ł ś w. Mikoł aja wybudowany w 1742 roku. Zał oż ycielem i budowniczym koś cioł a był ksią dz okrę towy archiprezbiter Jan Kolosowski. Po ponad 30 latach sł uż by w marynarce ojciec John poważ nie zachorował i został zmuszony do opuszczenia marynarki. .

Przez wszystkie lata sł uż by w marynarce był w peł nej obfitoś ci i nie wymagał publicznej skargi. I po odejś ciu ze sł uż by pobierał pensję przez 30 lat - zł oto.

Po powrocie do ojczyzny (prawdopodobnie przysió ł ek Czerkasy na przedmieś ciach Wasylkowa) ojciec Ioan nie budował dla siebie rezydencji.

I kupił ziemię na obrzeż ach Wasilkowa w bagnistym miejscu i przekazał wszystkie pienią dze zarobione na budowę ś wią tyni Boż ej poś wię conej ś wię temu, któ ry strzegł jej na wszystkie sposoby ziemskiego ż ycia, ś w. Mikoł ajowi.

Niestety ksią dz Ioann nie doczekał zakoń czenia budowy koś cioł a ś w. Mikoł aja. I od ponad dwó ch wiekó w ś wią tynia stoi. Został zamknię ty dopiero podczas represji stalinowskich. Naboż eń stwa został y wznowione od 1943 roku.

Co zaskakują ce, ani kule, ani pociski nigdy nie uszkodził y ś cian Ś wią tyni. Prawdopodobnie chroni go ś w. Mikoł aj, bo kiedyś chronił swojego stwó rcę.


A do 1000-lecia miasta Wasylkowa na terenie cerkwi Mikoł ajowa odrestaurowano kaplicę „Ż yciodajne ź ró dł o”. Oto tablica z opisem wszystkich dat historycznych. A takż e napis mó wi: Przyszedł em, nacisną ł em guzik, przeczytał em „Ojcze nasz”. Nie wiedział em tego.

Po wypiciu wody ś wię conej poznajemy miasto dalej.

Dopiero w 1157 r. miasto został o przemianowane na Wasylkó w.

To począ tek historii dyrektora muzeum krajoznawstwa, któ re odwiedziliś my.

Chociaż wizyta w muzeum nie był a dł uga, ale bardzo pouczają ca. Dowiedzieliś my się , ż e ks. Teodozjusz, opat Peczerska, urodził się w Wasylkowie w X wieku. Jeszcze w XVIII wieku istniał a jaskinia ś w. Teodozjusza, ale teraz jest przytł oczona i nie ma moż liwoś ci jej przywró cenia. Jest jednak studnia, któ rą wedł ug legendy wykopał , a woda z niej sł ynie z cudownych wł aś ciwoś ci. Niedawno wybudowano nad nim kaplicę . Woda ze studni jest bardzo smaczna.

Miasto wiele przetrwał o.

Tron jest jeden - w imię Antoniego i Teodozjusza z Peczerska. Autor projektu pozostał nieznany, a Stepan Kownir, mistrz kamieniarski, nadzorował budowę Ł awry Kijowsko-Pieczerskiej, przy peł nej pomocy Archimandryty Luki, kierownika gospodarstwa Wasylkiwó w Ł awry Kijowsko-Pieczerskiej. Krą ż ą pogł oski, ż e ze ś wią tyni do Ł awry Kijowsko-Peczerskiej prowadzi podziemne przejś cie.

Wszystko w jak najwię kszym stopniu odpowiada krajobrazowi i powtarza roś linnoś ć staroż ytnego Kijowa sprzed tysią ca lat - w pobliż u rzeki Stugna.

Jego wizerunek architektoniczny jest odtworzony w cał oś ci, w skali 1:1, z uwzglę dnieniem wiedzy wspó ł czesnej nauki. Odtwarzana jest ró wnież atmosfera Rusi Kijowskiej. Tak wię c przy bramie spotyka nas wojownik. Na zdję ciach widać , ż e pokazuje on budowę obiektó w na schemacie za pomocą miecza. Bardzo zrę cznie!

W cią gu ostatnich dwó ch lat wiele został o zrobione, a praca nie ustał a.

Są to mają tki IX-12 w. , komnaty poselskie, pań stwo nomadó w, pań stwo mongolskie, mur obronny, dobiega koń ca budowa Bramy ś w. Jest wycieczka kosmetyczna.

Obchody Chrztu Rosji odbę dą się w parku w dniach 27-28 lipca 2013 r.

Podczas uroczystoś ci zobaczymy nowe obiekty.

I wreszcie, jak za czasó w Rosji, nakarmiono nas wspaniał ym obiadem.

Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Podobne historie
Uwagi (0) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara