Wycieczka do Pałacu Maryjskiego w Kijowie

01 Listopad 2020 Czas podróży: z 24 Październik 2020 na 24 Październik 2020
Reputacja: +5252
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Wszyscy mieszkań cy Kijowa i goś cie naszego miasta zawsze chę tnie spacerują po Parku Maryjskim na Wzgó rzach Peczerskich w Kijowie. To wł aś nie w tym parku znajduje się najpię kniejszy pał ac kró lewski, do któ rego wejś cie do niedawna był o zamknię te.

Ale czasy się zmieniają , a Pał ac Maryjski otworzył swoje podwoje dla tych, któ rzy chcą podziwiać jego odnowione wnę trza.

Historia pał acu rozpoczyna się w poł owie XVIII wieku i przypada na panowanie rosyjskiej cesarzowej Elizawety Pietrownej.

Cesarzowa Elizaweta Pietrowna

W 1744 roku Elż bieta udał a się na pielgrzymkę do Ł awry Kijowsko-Peczerskiej, gdzie spę dził a dwa tygodnie. Na kolejne wizyty w Mał ej Rusi nakazał a budowę pał acu kró lewskiego, zwanego obecnie Maryjskim, aby rozpoczą ć w Kijowie i wł asnymi rę kami poł oż ył a pierwszy kamień pod fundament koś cioł a ś w. Andrzeja.


Wś ró d wspó ł czesnych powszechnie uważ ano, ż e Elż bieta był a w tajnym koś ciele mał ż eń stwa z Aleksiejem Razumowskim, bratem ostatniego hetmana Ukrainy, Kirilla Razumowskiego. Nie zachował y się ż adne dokumenty na ten temat.

Aleksiej Razumowski

(Odwiedziliś my Pał ac Razumowskich w Baturyn w ramach jednodniowej wycieczki z Kijowa – "Kozelets-Baturin »). Pod koniec XVIII wieku w petersburskim społ eczeń stwie krą ż ył y pogł oski, ż e Elż bieta ma syna od Aleksieja Razumowskiego i có rkę od Iwana Szuwał owa. W zwią zku z tym po ś mierci Elż biety Pietrownej pojawił o się wielu oszustó w, któ rzy nazywali się jej dzieć mi z mał ż eń stwa z Razumowskim; najbardziej znana z nich to tak zwana księ ż niczka Tarakanova.

Panowanie Elż biety Pietrownej charakteryzuje się odrodzeniem tradycji i ideał ó w okresu Piotrowego, przywró ceniem Senatu Rzą dzą cego, zał oż eniem Uniwersytetu Moskiewskiego, budową wspaniał ych pał acó w i luksusu.

Za jej panowania ze skarbca przeznaczono ogromne fundusze na urzą dzanie rezydencji kró lewskich. Nadworny architekt Bartolomeo Rastrelli zbudował w Petersburgu Pał ac Zimowy, któ ry odtą d sł uż ył jako gł ó wna rezydencja rosyjskich monarchó w, oraz Pał ac Katarzyny w Carskim Siole. Rezydencje Peterhof nad brzegiem Zatoki Fiń skiej - Strelna i Peterhof - został y gruntownie przebudowane.

Budowa takiej wielkoś ci przycią gnę ł a do Rosji nie tylko rzemieś lnikó w z zagranicy. Wspaniał y, gł ó wny styl budynkó w Rastrelli otrzymał w historii architektury nazwę baroku elż bietań skiego.

Dzię ki Aleksiejowi Razumowskiemu na dworze cesarzowej istniał a „moda” na wszystko, co ukraiń skie.

Projekt kijowskiego pał acu kró lewskiego został ró wnież opracowany przez Rastrelli.

Widok ogó lny Pał acu Maryjskiego

Uważ a się , ż e pał ac Aleksieja Razumowskiego w Perowie pod Moskwą stał się wzorem dla kijowskiego pał acu kró lewskiego.


Gł ó wny dwukondygnacyjny budynek pał acu poł ą czony jest z obu stron parterowymi budynkami gospodarczymi. Począ tkowo pierwsze pię tro był o kamienne, a drugie drewniane. Typowe dla baroku i kolory - niebieskie ś ciany, biał e wykoń czenia, sztukaterie i zł oto. Pał ac jest wspaniale ozdobiony zaró wno wewną trz, jak i na zewną trz: maszkarony i kolumny, schody i gzymsy.

Sufit w sali konferencyjnej

Wszystko to dodaje pał acowi dodatkowego uroku.

Otwarcie pał acu miał o miejsce w 1752 roku. Ró wnolegle z budową pał acu kró lewskiego w Kijowie, wedł ug projektu Rastrelli, wybudowano takż e koś ció ł ś w. Andrzeja, któ ry przetrwał do dziś niemal w swojej pierwotnej formie.

Koś ció ł ś w. Andrzeja w Kijowie

Klient nie miał czasu na zwiedzanie pał acu. Po 25 latach pierwszą osobą kró lewską , któ ra zatrzymał a się w Pał acu Maryjskim, był a Katarzyna II, któ ra odwiedził a Kijó w w 1787 r.

Od koń ca XVIII wieku mieszkali tu kijowscy generał owie-gubernatorzy.

Kominek w sali konferencyjnej

W 1819 r. wielki poż ar zniszczył doszczę tnie drugą drewnianą podł ogę pał acu, a takż e pierwszą . W czę ś ciowo wyremontowanym budynku wybudowano koszary.

W 1835 roku pomieszczenia pał acowe wynaję ł o Towarzystwo Sztucznych Wó d Mineralnych, któ re intensywnie produkował o wody lecznicze i urzą dził o w pał acu sanatorium z salą uzdrowiskową . Przez cał y okres swojego istnienia towarzystwo zdoł ał o wyleczyć ponad 3 tys. osó b. Biznes okazał się opł acalny, społ eczeń stwo był o w stanie zainwestować w odbudowę pał acu.

Pał ac uzyskał swó j obecny wyglą d w 1870 roku, kiedy rosyjski architekt Karl Mayevsky, nawią zują c do dawnych planó w pał acu, ukoń czył drugą kamienną kondygnację i taras ze schodami do ogrodu.

Druga fasada

A takż e w pobliż u pał acu zał oż ono nowy park. Od tego czasu pał ac zaczę to nazywać Maryjskim - na cześ ć cesarzowej Marii Aleksandrownej. Od tego czasu monogram z splecionymi literami M i A zaczą ł pojawiać się na kratach z kutego ż elaza ogrodzenia, a takż e na zasł onach i elementach wyposaż enia wnę trz.

Kraty kute


W czasie I wojny ś wiatowej matka cesarza Mikoł aja II, cesarzowa wdowa Maria Fiodorowna, przeniosł a się do Pał acu Maryjskiego, któ ry nadzoruje wysył kę karetek pogotowia i leczenie rannych. Spę dza tam dwa lata, aż do abdykacji syna, cesarza Mikoł aja II, o czym dowiaduje się w pał acu. Cesarzowa wdowa udał a się do Mohylewa, aby zobaczyć się z „kochaną Niki”, a nastę pnie przeniosł a się na Krym. W kwietniu 1919 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii na pokł adzie brytyjskiego pancernika, ską d wkró tce przenió sł się do rodzinnej Danii.

Po rewolucji w pał acu mieś cił y się ró ż ne rady, dowó dztwo wojskowe, kwatera gł ó wna i niesł awna Czeka. Pał ac stał się wię zieniem, czekiś ci wymierzali tu sprawiedliwoś ć . Park przy pał acu stał się miejscem egzekucji i pochó wkó w.

W 1934 r. stolica wró cił a z Charkowa do Kijowa i postanowiono wykorzystać budynek pał acu na posiedzenia Rady Najwyż szej. Jednak budynek wyraź nie nie speł niał tego celu i w 1939 r. Podję to decyzję o wybudowaniu w pobliż u gmachu Rady Najwyż szej.

W latach okupacji niemieckiej, podczas bombardowania przez sowieckie samoloty, jedna z bomb uderzył a w pał ac. Dopiero w 1949 roku, po zakoń czeniu prac remontowo-konserwatorskich, budynek oddano do dyspozycji Rady Najwyż szej.

Od 1991 roku, po przywró ceniu niepodległ oś ci Ukrainy, pał ac stał się oficjalną rezydencją Prezydenta Ukrainy. Odbywają się tu szczyty, oficjalne przyję cia na najwyż szym szczeblu, ceremonie wrę czania listó w uwierzytelniają cych przez ambasadoró w obcych pań stw, nagrody, szczyty. W ró ż nych okresach pał ac odwiedzali prezydenci USA Richard Nixon, George W. Bush, Bill Clinton, prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan i inni znani politycy.

Od 2003 do 2018 roku pał ac był w trakcie przebudowy, po któ rej został oddany do uż ytku.

A od wrześ nia 2020 r. wszyscy obywatele Ukrainy po wcześ niejszym umó wieniu mogą się tam dostać na 45-minutową wycieczkę .

Nagraj tutaj: m-palace. com. ua.

Rejestrują c się na wycieczkę , musisz podać dane paszportowe, a podczas wizyty pamię taj o okazaniu paszportu. Koszt dla osoby dorosł ej to 150 hrywien, dla studentó w i emerytó w - 75 hrywien. Wycieczki odbywają się w pią tek, sobotę i niedzielę .

Zwiedzanie rozpoczyna się w prawym skrzydle pał acu, wiedzie pię knymi korytarzami. . .

. . . i pó ł okrą gł e galerie. . .

Jeden z korytarzy pał acu

. . . z któ rego widać patia.

Patio

Pamią tki upamię tniają ce Prezydenta Ukrainy są teraz wystawione w galeriach.

Nastę pnie wchodzimy po schodach frontowych. . .

Schody przednie


. . . i docieramy do Sali Posiedzeń oficjalnych delegacji.

Sala na posiedzenie oficjalnych delegacji

Jak powiedział nam przewodnik, parkiet w tej hali jest wykonany z 11 szlachetnych gatunkó w drewna.

Z tej sali przechodzimy do pokoju negocjacyjnego.

Pokó j negocjacji

Trzeba powiedzieć , ż e obrazy w Pał acu Maryjskim są wył ą cznie dzieł em ukraiń skich artystó w.

Zdję cia w sali konferencyjnej

Po Sali Negocjacji sprawdzamy kilka poczekalni. . .

Pokó j rekreacyjny

. . . i pł ynnie przejdź do jadalni.

Jadalnia

Wycieczka koń czy się tutaj.

Nie wiem, jak bardzo zmienił y się wnę trza od czasu przebudowy.

Sala na pierwszym pię trze pał acu

To jest pytanie do ekspertó w. Ale nadal interesują ce jest zobaczenie Pał acu Maryjskiego.

PS Wiosną obiecują poszerzyć trasę wokó ł pał acu. Dodadzą ró wnież wyjś cie do ogrodu pał acowego.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Второй фасад
Общий вид Мариинского дворца
Кованые решетки
Внутренний дворик
Парадная лестница
Один из коридоров дворца
Зал на первом этаже дворца
Зал встречи официальных делегаций
Зал для переговоров
Потолок в зале для переговоров
Картины в зале для переговоров
Камин в зале для переговоров
Комната отдыха
Столовая
Алексей Разумовский
Императрица Елизавета Петровна
Андреевская церковь в Киеве
Podobne historie
Uwagi (14) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara