Grecja to kraj wybrany przez bogów. Część 2. Kreta

04 Grudzień 2014 Czas podróży: z 22 Wrzesień 2013 na 25 Wrzesień 2013
Reputacja: +4968.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Zobacz pierwszą czę ś ć tutaj: http://blogs. turpravda. ua/gefiona/94076.html.

Jedna pią ta terytorium Grecji przypada na wyspy. Spoś ró d ponad 2000 wysp zamieszkanych jest mniej niż.200. Najwię ksze z nich to Kreta, Eubea, Rodos i Lesbos. Niewielka grupa wysp na Morzu Joń skim (Eptanisa - „Siedem wysp”) tworzy ł ań cuch, któ ry ogranicza Grecję od zachodu. Wyspy Morza Egejskiego są liczniejsze. Niektó re z nich są zjednoczone w archipelagi, takie jak Sporady, Cyklady, Dodekanez („Dwanaś cie Wysp”). Inne nie są zaliczane do grup, jak np. wyspa Kreta. W Zatoce Saroń skiej, któ ra ł ą czy wybrzeż a Attyki i Peloponezu, znajduje się niewielka grupa wysp - wyspy Argosaronicos.

Ludnoś ć wysp, zwł aszcza tych odległ ych i mał ych, w sposó b ś wię ty podtrzymuje tradycje ludowe. Tutaj ż ycie toczy się spokojnym i wyważ onym rytmem, tak jak wiele wiekó w temu. Ale latem zmienia się : przyjeż dż a tu wielu turystó w z cał ego ś wiata.


Kreta to nie tylko jedna z greckich wysp. W 1898 r. Kreta uzyskał a status niepodległ oś ci, a w 1913 r. (dokł adnie 100 lat temu), po zakoń czeniu wojny bał kań skiej, doł ą czył a do Grecji. To wł aś ciwie pań stwo w pań stwie z wł asną historią , folklorem i tradycjami. A jeś li Grecja jest sł usznie uważ ana za kolebkę cywilizacji europejskiej, to bez wą tpienia Kreta ze swoją kulturą minojską jest kolebką Grekó w. Kreta to miejsce, gdzie staroż ytne mity cudownie wplecione są w tkankę rzeczywistoś ci. Tutaj, zgodnie ze starymi wierzeniami, narodził o się gł ó wne bó stwo staroż ytnego greckiego panteonu, Zeus Gromowł adny. Tutaj ukrył pię kną Europę , któ rą ukradł . To tutaj urodził a mu trzech synó w, któ rzy w takim czy innym stopniu zdoł ali wpł yną ć na pó ź niejszą historię wyspy, a nawet cał ej staroż ytnej Hellady.

Wspaniał e poł ą czenie kultur bizantyjskiej, tureckiej i weneckiej dał o począ tek niezwykle pię knym rezydencjom, ś wią tyniom i klasztorom. Kreta jest najwię kszą wyspą Grecji, jest pią tą co do wielkoś ci wyspą Morza Ś ró dziemnego, w kształ cie latają cego smoka. Kreta zajmuje powierzchnię.8, 2 tys. km z populacją.650 tys. Kretę obmywają trzy morza - Kreteń skie, Libijskie i Egejskie, któ rych wybrzeż a pokryte są niezliczonymi plaż ami, bo wody Krety są ciepł e, czyste i spokojne. Kreta to najwię ksza wyspa Grecji, oddzielają ca Morze Egejskie od Morza Libijskiego, bę dą ca granicą mię dzy Europą a Afryką . Kreta dzieli się na cztery regiony: Heraklion, Rethymnon, Chania i Lassithi. Kreta jest usiana ogromną liczbą hoteli i hoteli wszystkich klas. Warunki klimatyczne panują ce na Krecie pozwalają tu wypoczywać niemal przez cał y rok.

Temperatura wody u wybrzeż y Morza Egejskiego nawet w grudniu nie spada poniż ej 20 stopni, a ś rednia temperatura powietrza w najzimniejszych miesią cach nie jest niż sza niż +13 stopni. Duch tej ziemi, jej mieszkań có w jest silny już teraz - ł atwo się o tym przekonać , tam magia sł ó w staje się oczywista dla każ dego: "Nie liczę na nic, niczego się nie boję . Jestem Wolna ”.

Heraklion i Knossos

O ś wicie promem „Knossos Palace” dopł ywamy do portu w Heraklionie, któ ry znajduje się w zachodnio-wschodniej czę ś ci Krety i jest najwię kszym miastem Krety liczą cym 175 tys. Od 1971 r. miasto Heraklion stał o się centrum administracyjnym Krety. Budzą ce się gł ó wne miasto Krety wita nas ciepł ą pogodą.

Heraklion znajduje się w miejscach, gdzie malownicze doliny Messara i Malevizia są zielone, a gę ste winnice i niekoń czą ce się gaje oliwne tworzą gł ó wne krajobrazy tego regionu.


Miasto jest bogate w ró ż ne zabytki z czasó w staroż ytnych i jest wspaniał ym obiektem do eksploracji turystycznej. Historia miasta zaczyna się w odległ ych latach cywilizacji minojskiej, kiedy tymi ziemiami rzą dził kró l Minos, a nazwano je na cześ ć wielkiego bohatera mitó w greckich – Herkulesa. W 824 r. , po zaję ciu Krety przez Arabó w, Heraklion zamienił się w solidny fort obronny z wykopanymi gł ę bokimi fosami, zwany „Khandak”, któ ry utrzymywał się tu przez 140 lat. W 961 r. przybyli tu Bizantyjczycy i przez osiem miesię cy oblegali miasto, aż w koń cu przedarli się przez mury obronne muzuł manó w i zdobyli fortecę , a Heraklion został odrestaurowany i otrzymał nową nazwę - „Candia”. W latach panowania tureckiego miasto nosił o nazwę „Khandakas”. Dopiero na począ tku XIX wieku Heraklion otrzymał swoją obecną nazwę.

Twierdza „Kules” został a zbudowana wokó ł miasta w taki sposó b, aby chronić teren odgrodzony molem, a pierwsza wzmianka o niej pochodzi z począ tku XIV wieku. Twierdza swó j ostateczny kształ t uzyskał a w latach 1523-1540, kiedy to zastą pił a starą fortecę zniszczoną przez trzę sienia ziemi przez weneckich architektó w. Wenecjanie nazywali fortecę „Rocca al Mare”. W okresie panowania tureckiego (1669-1898) twierdza otrzymał a nazwę „Kules”, pod któ rą znana jest do dziś . Fortyfikacja uderza w wyobraź nię swoją sił ą i wielkoś cią . W latach 1204-1669 miasto rozwijał o się i prosperował o. W tym okresie urodził się i wychował najbardziej utalentowany artysta i malarz ś redniowiecza Domenikos Theotokopoulos, sł ynny El Greco. W centrum miasta znajduje się niewielki park nazwany imieniem El Greco z popiersiem tego sł ynnego artysty.

Ulica 25 sierpnia prowadzi z portu i weneckiej fortecy do centrum Heraklionu. Na nim idziemy zapoznać się ze starym miastem.

Wychodzimy na Plac Lwowski, poś rodku któ rego znajduje się fontanna zbudowana w 1628 roku na polecenie ó wczesnego gubernatora kreteń skiego Francesco Morosiniego. Na jego szczycie znajdował się posą g Posejdona. Za panowania Turkó w z fontanny usunię to boga morza, a jego miejsce zaję ł y cztery marmurowe lwy, starsze od cał ej budowli o 300 lat - został y zabrane z innego budynku. W pobliż u placu znajduje się katolicka katedra ś w. Marka, zbudowana w Heraklionie przez Wenecjan w 1239 roku i nazwana na cześ ć patrona Republiki Weneckiej – ś w. Marka Apostoł a. W okresie dominacji weneckiej ś wią tynia był a gł ó wną katedrą dla cał ej Krety. Obecnie w budynku znajduje się ekspozycja Muzeum Sztuk Pię knych.

Niedaleko bazyliki ś w. Marka i Placu Lwó w znajduje się elegancki budynek weneckiej loggii, któ ra jest jednym z najlepszych zabytkó w architektury weneckiej Krety.


Budynek został wybudowany w latach 1626-1628 na gieł dę towarową i zjazd szlacheckich Wenecjan. Loggia był a rodzajem szlacheckiego klubu i budynku uż ytecznoś ci publicznej. Szlachetni mieszkań cy miasta gromadzili się tu nie tylko po to, aby rozwią zywać problemy gospodarcze i polityczne, ale takż e odpoczywać i odpoczywać od trosk pań stwa. Loggia był a oś rodkiem lokalnego ż ycia administracyjnego i społ ecznego. Z jego balkonó w odczytywano dekrety stanowe, a ksią ż ę obserwował litanie (proś by modlitewne, czę ś ć naboż eń stwa) i parady. Wewną trz arkady znajdują się rzeź by autorstwa El Greco, Michaela Damaskinosa i innych znanych Kreteń czykó w. Dziś Loggia został a odrestaurowana z zachowanych fragmentó w w pierwotnej formie i mieś ci się w niej ratusz. W 1987 roku Loggia otrzymał a pierwszą nagrodę mię dzynarodowej organizacji ochrony zabytkó w „Europa Nostra” za najbardziej udaną renowację i uż ytkowanie obiektu zabytkowego.

W pobliż u znajduje się katedra ś w. Tytusa – koś ció ł katedralny archidiecezji heraklionowej kreteń skiej cerkwi prawosł awnej. Katedra został a konsekrowana ku czci patrona Krety – Apostoł a Tytusa, któ ry gł osił na wyspie chrześ cijań stwo w I wieku. Po oblę ż eniu i zdobyciu miasta przez Turkó w budynek ś wią tyni został zamieniony na meczet. W 1923 roku, kiedy mniejszoś ć turecka opuś cił a Kretę , katedrę ponownie konsekrowano jako cerkiew prawosł awną , a minaret zamieniono na dzwonnicę . W 1966 roku z Wenecji na Kretę zwró cono sanktuarium z relikwiami ś w. Apostoł a Tytusa, któ re generał Morosini zabrał do Wł och na kró tko przed zdobyciem miasta przez Turkó w. Obecnie w katedrze na lewo od wejś cia znajduje się sanktuarium z relikwiami ś w. Tytusa Apostoł a – patrona Krety i zał oż yciela pierwszej wspó lnoty chrześ cijań skiej.

Kreta od niepamię tnych czasó w był a owiana legendami i mitami, bę dą c skarbnicą licznych zabytkó w i budowli z okresu antycznego.

Najstarszą historyczną atrakcją tych miejsc są ruiny Pał acu Knossos, poł oż onego 5 km od Heraklionu. Po raz pierwszy budowla narodził a się już.2 tysią ce lat p. n. e. , ale został a zniszczona przez trzę sienie ziemi. Kilka wiekó w pó ź niej na jego miejscu, za panowania kreteń skiego kró la Minosa, staroż ytni architekci wznieś li nowy pał ac w mieszanym grecko-egipskim stylu architektonicznym, któ ry stał się arcydzieł em tamtej epoki. Od wewną trz jest warunkowo podzielony na poł ó wki mę skie i ż eń skie. Swoim ogromnym rozmiarem i wieloma przestrzeniami wewnę trznymi, w tym holami, klatkami schodowymi, majestatycznymi kolumnadami i korytarzami, nasyconymi unikalnymi freskami, o czym ś wiadczy fakt, ż e przy ponad 1300 pokojach mó gł pomieś cić nawet 1.000 osó b. Pał ac był nie tylko rezydencją kró la, był centrum cywilizacji minojskiej - w tym czasie jednej z najbardziej rozwinię tych na ś wiecie.


Odkopany i czę ś ciowo zrekonstruowany przez brytyjskiego archeologa Sir Arthura Evansa na począ tku XX wieku, Pał ac w Knossos jest obecnie najczę ś ciej odwiedzaną atrakcją Krety. Pierwsze budynki na tym miejscu powstał y już.6000 lat przed narodzinami Chrystusa, natomiast rozkwit cywilizacji minojskiej i wię kszoś ć znalezisk z nią zwią zanych datuje się na lata 2700-1450 p. n. e.

Po niszczycielskim tsunami, któ re przeszł o przez Morze Ś ró dziemne z powodu erupcji wulkanu na wyspie Santorini, cywilizacja minojska popadł a w gwał towny upadek, a pał ac zaczą ł tracić na znaczeniu i stopniowo zapadać się . W koń cu został pochowany pod grubą warstwą piasku, kurzu i czasu. W XX wieku budynek przeszedł czę ś ciową rekonstrukcję i badania globalne przez ró ż ne grupy archeologiczne z cał ego ś wiata.

Na jej ś cianach znaleziono staroż ytne freski i obrazy z mitologii greckiej, a wiele artefaktó w znalezionych wś ró d ruin znalazł o swoje miejsce w salach muzeó w archeologicznych na ś wiecie.

Knossos to takż e legendarna siedziba nie mniej legendarnego kró la Minosa oraz miejsce, z któ rym kojarzy się jeden z najsł ynniejszych mitó w greckich – o Labiryncie i Minotaurze. Wedł ug staroż ytnych legend tysią ce lat temu na Krecie znajdował się beznadziejny labirynt niekoń czą cych się korytarzy i alejek, stworzony przez architekta Dedala, w któ rym czaił się straszliwy stwó r o ludzkim ciele i gł owie byka, zwany Minotaurem. Był to wytwó r zł a, zesł any ludziom jako owoc nienaturalnej mił oś ci mię dzy ż oną kró la Minosa – Pasifae a bykiem wysł anym przez Posejdona do wł adcy wyspy.


Wedł ug jednej wersji labirynt ten znajdował się w lochach pał acu w Knossos i został wymyś lony przez Dedala na polecenie kró la, aby jak najbardziej pomieszać z niego wyjś cia, tak aby wykluczyć powró t osoby, któ ra się tam dostał a, oddana w szpony krwioż erczej bestii. Wedł ug legendy autorem wybitnego dzieł a stał się sł ynny architekt epoki antycznej Dedal. Po wygnaniu z Aten znalazł schronienie na Krecie, stają c się nadwornym architektem kró la Minosa. Istnieje ró wnież wersja, w któ rej podobno to Dedal stworzył w pał acowych lochach zawił y labirynt, przez któ ry wę drował Minotaur w oczekiwaniu na kolejną ofiarę , aż Tezeusz przerwał swoje krwioż ercze ż ycie ciosem potę ż nej pię ś ci lub sztyletu. Mit ten pobudzał wyobraź nię ludzi przez wieki, a tylko nieliczni wierzyli w istnienie samego pał acu.

Ale pod koniec XIX wieku, kiedy archeolog i badacz Arthur Evans odkrył labirynt wraz z ruinami staroż ytnego Knossos, wszyscy uwierzyli w ten mit.

Region i miasto Rethymnon

Nastę pnie kierujemy się do regionu Rethymno, któ ry znajduje się na pó ł nocnym wybrzeż u Krety, któ ry jest malowniczą okolicą z cał ym rozrzuceniem zł ocistych piaszczystych plaż , nadają cą się zaró wno na spokojne rodzinne wakacje, jak i zabawę w lokalnych klubach nocnych. W Grecji region ten cieszy się wielkim sukcesem i co roku przyjeż dż ają tu setki tysię cy turystó w, aby chł oną ć jasne promienie kreteń skiego sł oń ca i odbyć niezapomnianą podró ż przez historyczne miejsca, któ re wcią ż noszą ś lady epoki minojskiej. Po drodze zatrzymujemy się w miejscu, gdzie znajduje się pomnik jednej z wybitnych postaci pań stwa greckiego – Antistasiakosa (1897-1984).

) oraz przepię kną cerkiew, charakterystyczną w architekturze dla cał ej Krety.

Dojeż dż amy do stolicy regionu Rethymno, jego gł ó wnej dekoracji, w któ rej mieszka okoł o 40 tysię cy ludzi. Znajduje się.78 kilometró w od Heraklionu i wyró ż nia się niezwykł ą romantyczną aurą , któ rą tworzą zacumowane przy molo liczne hotele, restauracje i ś nież nobiał e jachty. Pierwsza wzmianka o mieś cie pochodzi z czasó w kultury minojskiej. Zatrzymujemy się w Hotelu Brascos, poł oż onym obok gł ó wnego zabytku miasta – starej weneckiej fortecy.

Naprzeciw hotelu znajduje się park miejski, wię c spacer po ł adnym mieś cie zaczę liś my od wycieczki do parku. Park zrobił na mnie ogromne wraż enie: tam jak w dż ungli zwisają liany, rosną ogromne palmy, bambusy i wiele innych tropikalnych roś lin. Patrzą c tam, znajdujesz się jak w prawdziwym lesie.

Jest niewielka, ale ma wiele zielonych alejek i zabytkó w.


Nadal poznajemy miasto, kierują c się w stronę morza. Zbliż amy się do Placu Czterech Mę czennikó w z koś cioł em o tej samej nazwie. Koś ció ł ten przechowuje relikwiarze (ś wią tynie z relikwiami) trzech z czterech Retimni, któ re najpierw został y ś cię te przez Turkó w na tym placu w 1824 roku, a pó ź niej ró wnież zawieszone na platanó w. Oficjalnie nieszczę ś ni przeszli na islam, choć potajemnie pozostali chrześ cijanami. Relikwie czwartego mę czennika przechowywane są w Rosji, w Petersburgu.

Jedyny meczet otwarty dla publicznoś ci w Rethymno wyró sł na miejscu weneckiego koś cioł a katolickiego Marii Panny. W 1657 r. dowó dca najeź dź có w na Krecie Gazi Deli Hussein Pasza nakazał przebudowę tego koś cioł a na muzuł mań ski meczet Neratse z trzema kopuł ami, a przylegają cą do koś cioł a kaplicę na medresę.

Ponad dwa wieki pó ź niej, na kró tko przed zniszczeniem tureckiego jarzma, w meczecie Neratze pojawił się minaret, zresztą zaprojektowany przez greckiego architekta. W XX wieku Neratze został o przekształ cone w szkoł ę muzyczną i sł uż ył o do organizowania koncertó w i wystaw.

Na centralnym placu znajduje się pomnik greckiego wojownika, obroń cy Krety podczas II wojny ś wiatowej, któ ra rozpoczę ł a się dla wyspy wczesnym rankiem 20 maja 1941 r. , kiedy bezchmurny bł ę kit nad Kretą przebił się rykiem Junkers, cią gną cy za sobą liczne szybowce. Ich ł ą czna liczba wynosił a okoł o 80 jednostek. Nurkują c na plaż ach i alpejskich ł ą kach Krety, szybowce wylą dował y ponad 700 niemieckich spadochroniarzy, któ rzy natychmiast przypuś cili atak na lotniska wojskowe bronione przez czę ś ć wojsk brytyjskich, w tym Australijczykó w i Nowozelandczykó w.

Imponują cy oddział niemieckich spadochroniarzy został natychmiast wyrzucony za linie brytyjskie, aby stworzyć trampolinę do dział ań mają cych na celu przeję cie lą dowisk dla samolotó w transportowych. Tak rozpoczę ł a się operacja powietrznodesantowa „Merkury”, któ rej celem był o zniszczenie garnizonu brytyjskiego na Krecie w celu ustanowienia strategicznej kontroli Niemiec nad Morzem Ś ró dziemnym. Tak rozpoczę ł a się wojna na Krecie.

Idziemy na nabrzeż e miasta. Spotykają nas luksusowe palmy ś ró dziemnomorskie.

I oto jest dł ugo oczekiwane spotkanie z miejską plaż ą i Morzem Kreteń skim, w któ rych ciepł ych falach szybko się zanurzamy.

Na molo prowadzą cym do portu morskiego znajdują się ró ż ne kompozycje rzeź biarskie.

Odś wież eni w morskich falach udajemy się na zapoznanie się ze starym miastem.


W centrum starego miasta Rethymno, przy ulicy handlowej Arkadiou, niedaleko portu weneckiego, znajduje się elegancka loggia wenecka.

Budynek powstał w poł owie XVI wieku wedł ug projektu sł ynnego weneckiego architekta Michele Sanmicheli i przetrwał do dziś niemal w swojej pierwotnej formie. Loggia wenecka to kwadratowa konstrukcja z trzema ł ukowymi fasadami, z któ rych każ da ma trzy ró wne pó ł koliste ł uki. Centralny ł uk z każ dej strony był wejś ciem do budynku. Poł udniowa ś ciana Loggii nie ma ł ukó w i jest pustą ś cianą . W okresie dominacji tureckiej w Rethymnonie w weneckiej loggii umieszczono meczet. Od strony zachodniej wybudowano minaret, któ ry został rozebrany w 1930 roku. Loggia wenecka był a miejscem spotkań weneckiej szlachty i mę ż ó w stanu, aby dyskutować na tematy gospodarcze i polityczne. Budynek Loggii sł uż ył ró wnież jako miejsce odpoczynku dla miejscowej arystokracji oraz dla ró ż nych imprez rozrywkowych.

W latach 90. przeprowadzono renowację weneckiej loggii i obecnie budynek należ y do Ministerstwa Kultury. Przez pewien czas mieś cił o się w nim Muzeum Archeologiczne miasta Rethymno z ciekawą kolekcją artefaktó w od okresu neolitu do epoki rzymskiej.

Niedaleko Loggii znajduje się sł ynna Fontanna Rimondi.

Nie pierwszy raz jestem w miastach na poł udniowym wybrzeż u, ale nigdy nie przestaję podziwiać ich ulice, splecione ze wspaniał ymi kwiatami. Rethymnon nie był wyją tkiem.

Architektura Rethymno odzwierciedla cechy ró ż nych epok. Stary port, majestatyczna twierdza Fortezza, fontanna Rimondi, meczety z minaretami, wą skie uliczki i dobrze zachowane weneckie domy - to jest Stare Miasto. Jej tę tnią ce ż yciem ulice handlowe, wiele tawern i restauracji w narodowym kreteń skim stylu, nowoczesne bary, kluby i dyskoteki są zawsze peł ne ludzi.

W jednej z cukierni Starego Miasta mistrz „sł odkich czynó w” podzielił się z nami tajnikami robienia baklawy.


Nadszedł czas na zapoznanie się z gł ó wną atrakcją miasta - wenecką fortecą Fortezza, zbudowaną w latach 1573-1590. Fortezza w Rethymnonie jest tak masywna, ż e ​ ​ uważ a się ją za najwię kszą fortecę , jaką kiedykolwiek zbudowali Wenecjanie. Fortezza został a pomyś lana jako oś rodek walki z piratami i skł adał a się z czterech imponują cych naroż nych bastionó w, poł ą czonych grubymi murami obronnymi ozdobionymi otworami strzelniczymi. Na terenie twierdzy znajdują się magazyny, dom doradcó w, pał ac biskupi, dom rektora, koszary dla garnizonu, ró ż ne zbiorniki wodne, koś cioł y i otwarty teatr.

Na wprost jego wejś cia znajduje się Muzeum Archeologiczne, w któ rym znajdują się unikatowe kolekcje z epoki minojskiej, w tym bite monety, broń , figurki, wyroby rę kodzielnicze i biż uteria. Konstrukcja obronna miał a chronić mieszczan przed najazdami pirackimi i przez dł ugi czas pozostawał a niezdobyta. Dopiero po 63-dniowym oblę ż eniu tureckim, podczas osmań skiego podboju Grecji, twierdza został a zdobyta. Po zdobyciu twierdzy przez Turkó w w 1645 r. na jej terenie wzniesiono duż y kopulasty meczet Ibrahima Chana. Sam meczet był wcześ niej ś wią tynią chrześ cijań ską pod wezwaniem ś w. Mikoł aja, któ rą Turcy przebudowali zgodnie z kanonami mahometań skimi. To jedyny meczet w mieś cie otwarty dla turystó w.

Z muró w twierdzy roztacza się wspaniał y widok na morze, pasmo gó rskie Ida i miasto Rethymno.

Architektura Rethymno odzwierciedla cechy ró ż nych epok.

Stary port, majestatyczna twierdza Fortezza, fontanna Rimondi, meczety z minaretami, wą skie uliczki i dobrze zachowane weneckie domy - to jest Stare Miasto. Jej tę tnią ce ż yciem ulice handlowe, wiele tawern i restauracji w narodowym kreteń skim stylu, nowoczesne bary, kluby i dyskoteki są zawsze peł ne ludzi.

W jednej z cukierni Starego Miasta mistrz „sł odkich czynó w” podzielił się z nami tajnikami robienia baklawy.

Region i miasto Chania

Region Chania znajduje się w zachodniej czę ś ci Krety i jest uważ any za najbardziej zielony region Grecji. Wzdł uż jego wybrzeż a znajduje się wiele doskonał ych kurortó w, w tym stolica regionu o tej samej nazwie, a takż e Georgioupolis, Kournas, Agia Marina, Gerani, Palaiochora, Sfakia, Elafonisi, Platanias i Kolymbari. Gę sta zielona roś linnoś ć ostro kontrastuje z jasnoniebieskimi przestrzeniami Morza Egejskiego i Kreteń skiego, uzupeł niają c i tak już kolorową paletę koloró w.

Kwatery mieszkalne, magazyny, kramy – wszystko to znajduje się za wysokimi murami klasztoru. Ponadto zbudowano tu kamienne cysterny na wodę , w któ rych zbierano ją zimą za pomocą rynien.


W czasach tureckich klasztor bierze pod swoją opiekę kilka niewielkich klasztoró w tego obszaru, ratują c je tym samym przed grabież ą i zniszczeniem. On sam nie unikną ł tego losu: za udział w powstaniu 1821 roku klasztor został zniszczony i przez jakiś czas jest w ruinie, ale potem wraca do niego ż ycie. W klasztorze zorganizowana jest szkoł a, a od koń ca XIX wieku placó wka edukacyjna dla księ ż y oraz mał e muzeum. Obecnie w klasztorze mieszka 5 mnichó w.

Na terenie klasztoru roś nie wyją tkowe drzewo, na któ rym szczepione są trzy owoce cytrusowe: pomarań cza, cytryna i mandarynka, symbolizują ce triadę . Drzewo owocuje pomyś lnie.

Robimy kró tki postó j na plaż y Stavros, aby popł ywać w morzu.

Eleftherios Venizelos pochodzi z Krety, kilkakrotnie peł nił funkcję premiera w latach 1910-1933. Venizelos był jednym z przywó dcó w rewolucjonistó w, któ rzy dą ż yli do zjednoczenia Krety z Grecją w 1897 roku. I choć powstanie nie powiodł o się , Kreta dzię ki interwencji mocarstw europejskich uzyskał a autonomię w ramach Imperium Osmań skiego. W latach 1912-1913 Venizelos, ó wczesny premier Grecji, stał się jednym z inicjatoró w wojen bał kań skich, podczas któ rych Imperium Osmań skie utracił o ogromne terytoria. W wyniku negocjacji pokojowych, któ re nastą pił y, Kreta doł ą cza do Grecji. Lotnisko w Atenach nosi imię Venizelos.

W pobliż u znajduje się kolejny pomnik - buntownika Spirosa Kayalesa, któ ry podczas walk o niepodległ oś ć w 1897 roku, podczas bitwy, niejednokrotnie zdoł ał wznieś ć flagę . W bitwie pod Akrotiri z europejskich statkó w wystrzelono 800 rebeliantó w.

W tym samym czasie turecka artyleria i okrę ty nadal ostrzeliwał y rebeliantó w. Z europejskich statkó w wystrzelono ponad 100 pociskó w. W ostrzale wzię ł y udział okrę ty niemieckie, rosyjskie, austriackie i 3 brytyjskie. Greckie okrę ty, zgodnie z rozkazami rzą dowymi, pozostawał y nieaktywne, zakotwiczone niedaleko statkó w mocarstw. Flaga znó w był a zaś miecona wycelowanym ogniem, a Kaiales ponownie ją unió sł . Krytyczny moment nadszedł , gdy pocisk z rosyjskiego pancernika „Cesarz Aleksander II” z „diaboliczną celnoś cią ” rozbił maszt na kawał ki. Nastę pnie Kaiales podnió sł flagę , stał się masztem, stoją c wyzywają co przed statkami kontynuują cymi ostrzał i przed lornetką admirał ó w. Wywoł ał o to podziw wś ró d zał ó g statkó w Mocarstw.


W pobliż u znajduje się koś ció ł ś w. Eliasza. Kompleks poł oż ony jest na wzgó rzu, z któ rego roztacza się pię kny widok na Chanię i morze.

Ostatecznie, po udanym zdobyciu Chanii, jeden z czoł owych dowó dcó w tureckich został stracony za utratę ponad 4000 ludzi podczas oblę ż enia. W latach panowania osmań skiego wszystkie koś cioł y i klasztory miasta został y zamienione na meczety, a dopiero wiele lat pó ź niej powró cił y do ​ ​ swojego prawosł awnego wizerunku. W 1851 Turcy przenieś li siedzibę osmań skiej administracji Krety do Chanii. W 1897 roku, po ogł oszeniu autonomii wyspy, Turcy opuś cili miasto. Chania staje się stolicą pań stwa kreteń skiego (pó ź niej wyspa Kreta) i rezydencją Wysokiego Komisarza, któ ra pozostał a do 1970 roku.

Gł ó wną atrakcją Chanii jest stare miasto z portem i wenecką fortecą „Firkas” (sł owo oznacza jednostkę wojskową ), zbudowaną w 1629 roku.

Brukowane uliczki, któ re harmonijnie wpasowują się we wnę trze miasta, liczne restauracje i duch staroż ytnoś ci nadają Chanii wyją tkowy klimat, z któ rym zawsze bardzo trudno się pó ź niej rozstać . Co mogę dodać , Wenecjanie byli w stanie zapewnić swoim osiedlom komfort, a na starym mieś cie w Chanii ich umieję tnoś ci wcią ż są odczuwalne, jak nigdzie indziej na Krecie.

Naprzeciwko znajduje się wysoka XVI-wieczna wenecka latarnia morska, któ ra został a odrestaurowana podczas kró tkich rzą dó w Egiptu w latach 1832-1840.

Chroniony od pó ł nocy przez potę ż ne molo, Port rozcią ga się na wschó d od dzielnicy. Budynki portowej czę ś ci Chanii pojawił y się pod panowaniem Wenecjan, któ rzy byli wł aś cicielami miasta przez kilka stuleci. Wszystko, co powstał o w tym czasie, ś wiadczy o rozwoju kulturalnym i gospodarczym miasta w dobie ich panowania. Niektó re budowle pojawił y się w porcie w czasach panowania tureckiego, np. zwień czony ł agodnymi kopuł ami meczet Hasana Paszy (inaczej „meczet Janczaró w”).

Spacerujemy wzdł uż weneckiego bulwaru, gdzie znajduje się duż a iloś ć sklepó w i tawern, zapraszają cych przechodnió w swoimi apetycznymi zapachami.


Niedaleko twierdzy w parku znajduje się pomnik przypominają cy wydarzenia z 8 grudnia 1966 r. , kiedy rozbił się prom Heraklion, lecą cy na trasie Chania-Pireus. Tej nocy sztorm osią gną ł.9 stopni w skali Beauforta. Po pokonaniu poł owy drogi prom zatoną ł na Morzu Egejskim, gdy woda wlał a się do ł adowni (przyczyną był ź le zabezpieczony ł adunek). Zginę ł o 217 osó b. Uratowano tylko 30 pasaż eró w i 16 czł onkó w zał ogi.

Wyjeż dż ają c z miasta zwró ciliś my uwagę na kolejny pomnik – uchodź có w. Po uwolnieniu Krety i Grecji od Imperium Osmań skiego w 1923 r. na mocy traktatu w Lozannie doszł o do wymiany ludnoś ci grecko-tureckiej, któ ra odbywał a się na gruncie religijnym (nie etnicznym), wię c w Chania.

Wywoł ał o to napię cia społ eczne i potrzebę dodatkowych ś rodkó w na przyję cie uchodź có w. Tysią ce Kreteń czykó w tureckiego pochodzenia opuś cił o wyspę , a na Kretę przybyli greccy uchodź cy z Azji Mniejszej. Niestety zdję cie został o zrobione podczas jazdy autobusu, wię c zdję cie był o nieostre.

Region Lasiti

Po zapoznaniu się z centralną i zachodnią czę ś cią wyspy, postawiliś my sobie za cel odwiedzenie jej wschodniego regionu Lassithi, co w tł umaczeniu ze staroż ytnego greckiego sł owa „lastos” oznacza „gę sto zaroś nię ty”. Obszar Lassithi jest bogaty w historię i niepowtarzalne krajobrazy. Naszą znajomoś ć z zachodnią Kretą zaczynamy od wizyty w czynnym klasztorze ś w. Jerzego, któ ry znajduje się tuż przy autostradzie ł ą czą cej Heraklion z miastem Agios Nikolaos, naprzeciwko historycznej wioski Vrahasi. Podziwiamy pię kno wą wozu Sellinari i wykute w skał ach komó rki klasztorne.

Klasztor cieszy oko swoim wyglą dem: wszystko jest bardzo czyste, zadbane, jak mał y domek dla lalek na szczycie klifu. Sam klasztor otoczony jest zielenią i oferuje niesamowite widoki na wą wó z, gó ry i morze.

W tym miejscu, jakaś szczegó lna atmosfera cichej radoś ci, spokoju i oś wiecenia oddycha swobodnie i swobodnie. Na terenie klasztoru moż na kupić ikony i pić wodę ś wię coną . Tradycja mó wi, ż e klasztor, któ ry niedawno rozwiną ł się w waż ny oś rodek pielgrzymkowy, któ ry zdobył gł oś ne uznanie opinii publicznej, w niedalekiej przeszł oś ci był pustynią , na któ rą od czasu do czasu przybywali asceci ze ś wiata. Antyczna ś wią tynia ś w. Jerzego jest budowlą jednonawową z niewielkim dwuspadowym dachem.


Gró b Mikoł aja, któ ry zł oż ył ś luby zakonne i zacisną ł się w wą wozie Sellinari, a obecnie uważ any jest za zał oż yciela mał ego koś cioł a ś w. Jerzego, znajduje się dokł adnie naprzeciwko klasztoru na wysokiej gó rze, gdzie pó ź niej wzniesiono duż y krzyż , widoczny z dziedziń ca koś cioł a. Ogó lnie w regionie Lasiti jest okoł o 30 klasztoró w i wiele cerkwi prawosł awnych.

Po zwiedzeniu klasztoru udajemy się do Eloundy – niegdyś mał ej wioski rybackiej nad brzegiem zatoki Mirabello, obecnie wspaniał ego kurortu „perł y w koronie Krety”. Jednocześ nie Elounda nie stracił a swojego uroku, zachowują c atmosferę , jaka panował a tu na dł ugo zanim temu miejscu nadano status „luksusu”. Wita nas ciekawy zabytek.

Ró wnie dobre są tutejsze plaż e, któ re co roku potwierdzają swó j wysoki poziom, otrzymują c Bł ę kitne Flagi UE za czystoś ć wó d i wybrzeż y.

To prawda, ż e ​ ​ wł adze tureckie nie dotrzymał y sł owa: mę ż czyź ni ze Spinalongi zostali zabici, a kobiety sprzedane do niewoli.

Kiedy Kreta uzyskał a niepodległ oś ć , sytuacja z fortecą w Spinalong był a dokł adnie odwrotna. W czasach, gdy cał a Kreta był a już grecka, garnizon turecki pozostał w twierdzy. Dopiero gdy Grecy zamienili wyspę Spinalonga w kolonię trę dowatych (kolonię trę dowatych), Turcy opuś cili twierdzę . Kolonia dla trę dowatych istniał a od 1903 do 1957 roku. Od tego czasu minę ł o ponad pó ł wieku, a pobyt na wyspie Spinalonga stał się bezpieczny.

Na wyspie znajdują się dwa koś cioł y: ś w. Jerzego i ś w. Pantelejmona – najmł odszy z koś cioł ó w. Jednak w czasie swojego istnienia przeszedł wiele przebudó w, wielokrotnie dobudowywano do niego nowe pomieszczenia.

Tam zaproponowano nam ką piel w krystalicznie czystych wodach Morza Egejskiego i opalanie się na dzikiej plaż y. Podczas gdy my odpoczywaliś my i pł ywaliś my w morzu, zał oga statku przygotował a dla nas pysznego grillowanego grilla.


Nastę pnie zwiedziliś my pię kne miasto Agios Nikolaos, gł ó wne miasto regionu Lassithi. Poł oż one 70 kilometró w na wschó d od Heraklionu mał e miasteczko Agios Nikolaos, liczą ce 15 tysię cy mieszkań có w, wyró ż nia się modą i arystokracją : jest ró wnież nazywane „greckim Monte Carlo”. Mił oś nicy wakacji z wyż szych sfer, rejsó w jachtem, wycieczek do drogich sklepó w i wykwintnych restauracji wolą zostać w tym mieś cie. To wł aś nie w Agios Nikolaos znajduje się najlepszy grecki hotel „Elounda Beach”. Ponadto w mieś cie znajduje się ogromne muzeum archeologiczne, któ rego sale prezentują unikalne przykł ady rzeź b, staroż ytnych ikon i tkanych paneli.

A miejscowi ró wnież mó wią turystom rower, ż e Voulismeni nie ma dna. Ten mit jest generowany przez jaką ś anomalię mię dzy jego skromnymi rozmiarami powierzchni a gł ę bokoś cią prawie 70 metró w.

Czas poż egnać się z ciepł ą , przyjazną wyspą Kreta. Dni spę dzone na wyspie obfitował y w ciekawe wycieczki i mieliś my okazję poznać wszystkie cztery jej regiony, zobaczyć ich gł ó wne atrakcje. trochę

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Город Ираклион
Крепость «Кулес»
Бюст Эль Греко
Фонтан в Ираклионе
Музей изобразительных искусств в Ираклионе
Венецианской лоджии в Ираклионе
Собор Святого Тита
Рака с мощами Святого апостола Тита
Кносский дворец
Кносский дворец
Кносский дворец
Помещение в Кносском дворце
Памятник Антистасиакосу
Красивая греческая православная церковь
Наш отель «Brascos» в Ретимно
Памятник в городском парке
Церковь Четырёх мучеников
Мусульманская мечеть Нератце
Памятник воину-греку - защитнику Крита
Набережная города Ретимно
Городской пляж города Ретимно
На набережной города Ретимно
Вход в Старый город
Венецианская лоджия в городе Ретимно
Знаменитый фонтан Римонди
Улочки Ретимно, увитые чудесными цветами
Одна из таверн Ретимно
Мастер-класс по изготовлению пахлавы
Венецианская крепость Фортецца
В крепости Фортецца
Купольная мечеть Ибрагим-Хана
Вид города Ретимно с крепости
Монастырь Святой Троицы
В монастыре Святой Троицы
Музей монастыря Святой Троицы
Дерево, символизирующее триаду
На пляже Ставрос
Мемориал Элефтериоса Венизелоса
Памятник повстанцу Спиросу Кайалесу
Церковь Святого Илии
Парк на территории мемориала
Крепостная стена города Ханья
Венецианский маяк XVI века
Город Ханья
Морской музей Крита
В городе Ханья
Памятник потерпевшему крушение парому «Ираклион»
Памятник беженцам в городе Ханья
Монастырь Святого Георгия в области Лассити
В монастыре Святого Георгия
В монастыре Святого Георгия
Город Элунда
Памятник в городе Элунда
Остров-крепость Спиналонга
На острове-крепости Спиналонга
Храм Святого Георгия
Вид с с острова-крепости Спиналонга
Отдых в бухте Колокита
В городе Агиос Николаос
Вид города Агиос Николаос и затонувшее озеро Вулизмени
Uwagi (1) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara