Do Austrii na Boże Narodzenie i nie tylko. Dzień piąty. I znowu Wiedeń. Wprowadzenie do piękna. Część 1

24 Marta 2020 Czas podróży: z 07 Grudzień 2019 na 12 Grudzień 2019
Reputacja: +6643.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Dzień pierwszy. Ż ył a. Targi. Wprowadzenie

Dzień drugi. Okolice wiedeń skie i jeszcze kilka jarmarkó w. Czę ś ć.1

Drugi dzień . Okolice wiedeń skie i jeszcze kilka jarmarkó w. Czę ś ć.2

Trzeci dzień . Linz. Podró ż pocią giem pię trowym. Czę ś ć.1

Trzeci dzień . Linz. Podró ż pocią giem pię trowym. Czę ś ć.2

Dzień czwarte. Graz. I wreszcie pierwszy ś nieg. Czę ś ć.1

Czwarty dzień . Graz. I wreszcie pierwszy ś nieg. Czę ś ć.2

Dzisiaj w koń cu zarezerwowaliś my cał y dzień na Wiedeń . I choć pogoda jest sł oneczna i ł adna, nie planujemy spacerować po mieś cie, ale odwiedzić Muzeum Sztuki pię kne (Kunsthistorisches Museum lub KNM). Dlatego jeś li nie jesteś cie fanami muzealnych antykó w, a samo wspomnienie o nich wywoł uje u Was atak alergiczny, moż ecie spokojnie pominą ć ten dział . : )))


Ostatnio bardzo rozbawił mnie komentarz jednego z autoró w TP, któ rego istota sprowadzał a się do tego, ż e: muzea są interesują ce dla podró ż nych w wieku, wię c jak się tam cią gnie, to staroś ć nie jest daleko. : ) Pomyś lał am wtedy, ż e chyba już mogę spokojnie domagać się emerytury od pań stwa, bo po prostu uwielbiam muzea! A Wiedeń skie Muzeum Sztuk Pię knych na mojej liś cie adoracji zajmuje zaszczytne pierwsze miejsce. ; ))) Jednocześ nie marzę , ż e kiedyś przeznaczę na to cał y dzień - jak tylko dotrę na otwarcie o 9 rano, zostanę tam do 21:00 (jeś li nagle stanie się to w czwartek, kiedy Muzeum wydł uż ył o godziny pracy)…

W zasadzie, mimo ż e nasz pią ty dzień wyjazdu wypadł w ś rodę , a Muzeum zamknię to o godzinie 18:00, miał em wszelkie szanse na urzeczywistnienie wyczekiwanego od dawna planu, choć w nieco okrojonej formie. Ale tutaj, jak zawsze, interweniował a moja nerwowa natura - jak mogę być w Wiedniu i nie iś ć na Mariahilfer Strasse? ! Przecież każ dy wie, ż e bę dą c za granicą trzeba mię dzy innymi robić zakupy.

Có ż , nie wiem. . . Po prostu strata czasu! Moż e nie jestem zakupoholiczką ? ! Ogó lnie, jak w starym dowcipie: „Dlaczego się wspinał em? ! Nie potrafię czytać ! ”. : ) Był oby lepiej, gdybyś my poszli do KNM od razu o 9 rano!

Chociaż w obecnej wycieczce do Mariahilfer był jeden pozytywny moment - jako swoista przerwa kawowa przed Muzeum udaliś my się do cukierni Oberlaa, zmieniają c naszą wieloletnią tradycję picia kawy w sieci cukierniczej Aida. A jeś li obiektywnie, Oberlaa nie jest gorsza! ; ))

. . . ale takż e ich ucznió w, naś ladowcó w i naś ladowcó w. Na przykł ad fabuł a „Dawid z gł ową Goliata” jest reprezentowana nie tylko przez prace Caravaggia, ale takż e przez prace kilku jego wspó ł czesnych.

A takż e miniprojekt sł ynnego dzieł a Berniniego „Ekstaza ś w. Teresy z Avili”, któ rego oryginał znajduje się w koś ciele Santa Maria della Vittoria. . .

. . . bardzo organicznie nawią zuje do twó rczoś ci jednego z pierwszych zwolennikó w Caravaggia w Holandii, Louisa Finsona „Mary Magdalena w ekstazie”…

. . . i ten sam spisek w wykonaniu Artemisi Gentileschi, pierwszej kobiety wybranej na czł onka Akademii Sztuk Pię knych we Florencji i aktywnej „kaznodziei” karawagizmu w pó ł nocnych Wł oszech. Nawiasem mó wią c, eksperci z domu aukcyjnego Sotheby's, za poś rednictwem któ rego ta praca artysty został a sprzedana za 1.2 miliona dolaró w w 2014 roku, uważ ają , ż e być moż e Mary Magdalena na tym pł ó tnie to autoportret artysty.


Ogó lnie powiem tak: nie jestem wielkim specjalistą od sztuki, ale nadal bardzo interesują ce jest poznawanie pewnych niuansó w z ż ycia autoró w, zrozumienie wpł ywu ich losó w na ich wł asne pł ó tna, uchwycić zwią zki przyczynowe kreatywnoś ci i, co najważ niejsze dla mnie, jako laika, rozpoznać wcześ niej widziane historie. Na przykł ad do tych prac Berniniego uważ am, ż e komentarze są z pewnoś cią niepotrzebne. : )))

Ale opró cz tej wystawy, Muzeum Sztuki w Wiedniu ma wiele ciekawych rzeczy. Na przykł ad tym razem w koń cu dotarliś my na 3 pię tro i znajdują cą się tam kolekcję numizmatyczną , któ ra, jak się okazał o, jest jedną z pię ciu najwię kszych na ś wiecie.

Podczas tej wizyty, chociaż naprawdę marzył em, nie dotarliś my do Kunstkamery, wię c uż ywam tutaj zdję ć z ostatnich lat. . .

. . . gdzie gromadzone są ró ż ne egzotyczne gadż ety z odległ ych krain. . .

. . . niezwykł e przedmioty, takie jak modele statkó w, wagonó w, orkiestry. . .

. . . gdzie postacie mogą się poruszać , walczyć , odtwarzać muzykę i nie tylko. . .

. . . tajemnicze artefakty.

I pię kne dzieł a sztuki swoich czasó w, któ rych okrę tem flagowym jest sł ynna solniczka Saliera autorstwa Benvenuto Cellini.

A tak przy okazji, tutaj moż esz nie tylko patrzeć na to wszystko za szybą gablot, ale takż e studiować bardziej szczegó ł owo za pomocą interaktywnych tabletó w znajdują cych się w prawie każ dej sali lub filmó w wyś wietlanych non-stop.

Oddzielna ekspozycja Muzeum poś wię cona jest kolekcji egipsko-orientalnej. . .

. . . z jej sł ynnym „Blue Hippo”. . .

. . . jak ró wnież kolekcję antykó w, któ rej niektó re eksponaty mają ponad dwa tysią ce lat.

I nie mó wię tu o artystycznych arcydzieł ach Muzeum, wś ró d któ rych znajdują się prace naszego ukochanego Bruegla (swoją drogą , na jego pł ó tna przeznaczono teraz osobne pomieszczenie). . .

. . . Rubens, Vermeer, Dü rer, Rembrandt. . .

. . . Tycjan, Rafael, Arcimboldo, Velasquez itd. itd.

Nawiasem mó wią c, KNM ma doś ć duż ą kolekcję pię knych zaką tkó w Wiednia autorstwa Bernardo Bellotto (Canaletto), a ja, jako mił oś nik patrzenia na antyczne widoki wspó ł czesnych miejsc, nie mogę nie zwracać na nie uwagi za każ dym razem odwiedzić Muzeum. Na przykł ad, czy rozpoznajesz?


To plac Freyung przedstawiony pod ró ż nymi ką tami ze szkockim klasztorem, gdzie drugiego dnia naszej podró ż y piliś my szampana na lokalnym jarmarku boż onarodzeniowym. Prawie się nie zmienił . ; )))

I ogó lnie nie zapominaj, ż e sam budynek Muzeum jest dzieł em architektury.

Budowa KNM rozpoczę ł a się na rozkaz Franciszka Jó zefa I w 1858 r. , aby pomieś cić cesarskie zbiory, któ re przez ponad 600 lat gromadzili przedstawiciele rodu Habsburgó w. Autorami projektu byli architekci Gottfried Semper (któ ry jest takż e „ojcem” Opery Drezdeń skiej) oraz Karl von Hasenauer. Otwarcie Muzeum miał o miejsce w 1891 roku, ale do dziś budynek zachwyca luksusowym wystrojem wnę trz.

I po raz kolejny patrzą c na cał y ten przepych, zdał em sobie sprawę , ż e moje marzenie o spę dzeniu tu cał ego dnia nie odeszł o, a jedynie wzmocnił o się ! A ż eby mieć doś ć sił y dla cał ego muzeum, moż na okresowo przerywać na filiż ankę kawy w muzealnej kawiarni. ; ))

Jeś li wię c, podobnie jak ja, osią gną ł eś „wiek emerytalny” z pragnienia muzeó w, wiedeń skie Muzeum Sztuk Pię knych ma wiele do zaoferowania, aby zaspokoić Twoją pasję ! : ))

A przed nami jeszcze kilka jarmarkó w boż onarodzeniowych. . .

Dzień pią ty. I znowu Wiedeń . Wprowadzenie do pię kna. Czę ś ć.2

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią