Witaj Buczaczu!

20 Sierpień 2012 Czas podróży: z 16 Lipiec 2012 na 21 Lipiec 2012
Reputacja: +321
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Jadę na urlop! Moje wakacje są mał e, tylko 5 dni, ale jadę do Tarnopola do centrum rekreacyjnego „Nad Strypoyu”! A tuż przed wyjazdem mó wią mi, ż e czeka mnie „niespodzianka”.

Dojazd z Kijowa nie jest trudny, wystarczy kupić bilet na pocią g do Tarnopola. Noc w drodze, a rano na dworcu w Tarnopolu osobiś cie czuję się jak na wakacjach. Pracownicy Oś rodka Wypoczynkowego „Nad Strypoyu” spotykają się z wczasowiczami w pocią gu i przez wszystkie kolejne dni jesteś my pod ich skrzydł ami, tj. bez problemu.

Z Tarnopola do Buczacza 56 km i 25 km do centrum rekreacyjnego. Najbardziej godna uwagi na drodze jest ostatni odcinek ś cież ki. Ostatni zakrę t z gł ó wnej drogi i zaczyna się serpentyna. To nie jest gruziń ska droga wojskowa, ale nie mogę policzyć ile zakrę tó w. Wokó ł jest takie pię kno, ż e znowu stracił em rachubę . Wiele!


I oto jesteś my u podstawy. Terytorium bazy jest duż e! Jest budynek, domy, jadalnia i trzy posił ki dziennie, jest jezioro z katamaranami, jest wszystko na spokojne wakacje. Cisza w okolicy, czyste powietrze, wszelkie udogodnienia (jest wszystko! ). W tym sezonie pojawił się nowy kompleks. Chaty ukraiń skie. Wewną trz ozdoba chaty ukraiń skiej - ł awki, rę czniki. Nowa wanna.

Ale jest coś , po co ja i inni turyś ci tu przyjeż dż amy. Stą d moż esz tworzyć trasy promieniste i odkrywać w ten sposó b region Tarnopola. A ż e to już mó j trzeci pobyt w bazie, to mogę powiedzieć , ż e widział em już bardzo duż o. Pierwsza trasa to Kamieniec-Podolski-Khotin - Rowy - Wodospad Czerwonogorodski, a na drugiej wyprawie był Poczajow - Jezioro Ś w. Anna - Boż a gó ra - Krzemieniec - Wyszniewiec.

Na każ dej wyprawie jeden dzień poś wię cam Buczaczowi, któ ry znajduje się nad brzegiem Strypy. On jest bardzo przystojny! I bogaty w historię . Do 1914 Buczacz był czę ś cią Austro-Wę gier. Od 1914 do 1917 te terytoria są czę ś cią Imperium Rosyjskiego. A 1 listopada 1918 r. do wł adzy doszli Ukraiń cy i utworzyli Zachodnioukraiń ską Republikę Ludową . W lipcu 1919 r. miasto zaję li Polacy. Od 1920 r. w Buczaczu znajdował a się Armia Czerwona, a miasto ż ył o zgodnie z dekretami Galicyjskiego Komitetu Rewolucyjnego z siedzibą w Tarnopolu. We wrześ niu 1939 r. Buczacz zaję ł y wojska sowieckie. Od lipca 1941 do lipca 1944 Buczacz został zaję ty przez wojska niemieckie. Taka jest historia miasta dopiero od XX wieku. Nie ma dokł adnej daty zał oż enia miasta. Moż e 1260, moż e 1397. Wiadomo, ż e ziemie te wchodził y w skł ad księ stwa galicyjsko-woł yń skiego, a nastę pnie Galicji Wschodniej. Archeolodzy odkryli na brzegach Strypy pozostał oś ci po osadach plemion kultury trypolijskiej i to na ogó ł pne. Kró tko mó wią c, ludzie mieszkają tu od dawna.

Dla mnie Buczacz to takie zachodnie miasteczko. Bardzo się cieszę , ż e wszelkie prace remontowe i budowa nowych domó w odbywają się bez uszczerbku dla „starych” tradycji. Miasto ma jedną „twarz” (czego nie moż na powiedzieć o Kijowie…). Jest poczucie komfortu i uroku. Mił o jest spacerować po mieś cie i jest coś do zobaczenia.

Ratusz znajduje się w centrum miasta na Placu Woli. Ten budynek pochodzi z XVIII wieku i jest obecnie w trakcie renowacji. Szczyt został już odrestaurowany.


Na gó rze znajdują się pozostał oś ci zamku z XIV wieku. Gruboś ć muró w jest imponują ca 3.5-4 m. Zamek został zbudowany przez panó w lennych Buczackich. Teraz to ruiny, a miejscowi uż ywają materiał ó w budowlanych do budowy swoich domó w.

Z gó ry wyraź nie widać Klasztor Ojcó w Bazylianó w (XVIII w. ). Stefan Potocki, wł aś ciciel ziemi i miasta, uzyskał zgodę arcybiskupa lwowskiego na zaproszenie do Buczacza o. Bazylianó w z Litwy w celu zał oż enia szkoł y teologicznej dla duchowień stwa greckokatolickiego. A w 1751 r. syn Stefana Potockiego Nikoł aj uroczyś cie poł oż ył pierwszy kamień przyszł ego kompleksu. W 1991 roku klasztor został zwró cony ojcom bazylianom. Od 1992 roku nieprzerwanie prowadzone są prace konserwatorskie.

Niedaleko od zamku roś nie 600-letnia Zł ota Lipa. Pod tym drzewem 18 paź dziernika 1672 r. podpisano traktat pokojowy mię dzy Imperium Osmań skim a Rzeczpospolitą , znany ró wnież jako Traktat Buczacki.

U podnó ż a gó ry znajduje się koś ció ł Wniebowzię cia Najś wię tszej Marii Panny (XVIII w. ) zbudowany z funduszy ofiarowanych przez Mikoł aja Potockiego. Portal nad drzwiami wejś ciowymi ozdobiony jest herbem Potockich „Pilawa” i napisem „Polski. Chcac Potockich Pilawa miec trzy krzyze cale, Dom Krzyż owy na Boska wybudowal chwale. OGŁ OSZENIE. 1763. ". W 1991 r. koś ció ł został przeniesiony do koś cioł a rzymskokatolickiego. Tu ró wnież trwają prace konserwatorskie.

W mieś cie ś w. Mikoł aja, zbudowany przez mał ż onkó w Potockich: Stefana i Marię (siostrę metropolity Piotra Mohylę ). Cechą architektoniczną jest obecnoś ć wysokich otworó w okiennych na drugim pię trze. W koś ciele zachował się rzeź biony barokowy ikonostas, wykonany w latach 60-tych. XVII wiek na koszt mieszczan buczackich.

Oto on Buczacz!

Porozmawiajmy teraz o niespodziance. Teraz w oś rodku rekreacyjnym Nad Strypoyu odbywa się zlot jeepami!


W tym celu fajny SUV JEEP Cherokee został skrzyż owany z radziecką cię ż aró wką GAZ-66. Mę ż czyznom ł atwiej jest wyobrazić sobie tę bestię , mogę tylko powiedzieć hoo! ! ! Bestia! I siedzą c w bestii poszliś my. Przez las bez ś ladu - ł atwo! Trafili w jedną wymytą deszczem koleinę i bez wię kszego wysił ku wyszli. Z gó ry do rzeki - ł atwo! Ale kiedy bestia lekko zaryczał a w gó rę gó ry, poczuł em się jakoś nieswojo. Czuł em się , jakbyś my mieli wystartować ! Nie rozumiał em, co jest ł atwiejsze: kiedy schodzisz, czy kiedy idziesz w gó rę .

A kiedy jechaliś my wzdł uż gó ry, a od koł a samochodu był o 10-15 centymetró w po jednej i drugiej stronie samochodu do klifu, poczuł em ekstremalnoś ć ! I wiesz, podobał o mi się !

Gó ry, las, rzeka, historia, Buczacz, Nad Stripoyu i jeep! Szacunek!!!!!!! !

A ostatniego dnia odpoczynku, zgodnie z ustaloną tradycją , wybraliś my się na wycieczkę do wodospadu. Znajduje się tuż obok bazy i ł atwy spacer zajmuje nie wię cej niż pó ł torej godziny.

Kamyk na pamią tkę , moneta w wodospadzie - do zobaczenia wkró tce!

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią