Legendarny Barszczów

30 Lipiec 2012 Czas podróży: z 15 Lipiec 2012 na 15 Lipiec 2012
Reputacja: +321
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

A dlaczego wcześ niej był em przekonany, ż e Krym i Karpaty to najciekawsze miejsca na Ukrainie? nie mogę powiedzieć . A znam trochę historii i sł uchał em opowieś ci. Parafrazują c stare powiedzenie: „lepiej raz zobaczyć niż sto razy usł yszeć ” – „Lepiej raz odwiedzić niż sto razy zobaczyć ”. I trzy razy lepiej! ! ! ! ! Podobał mi się ten niesamowity region.

Powodem wyjazdu był o ogł oszenie, ż e w obwodzie tarnopolskim miasto Borszczó w przygotowuje się do ustanowienia pię ciu rekordó w, któ re powinny znaleź ć się w Księ dze Rekordó w Ukrainy. A wszystkie zapisy dotyczą haftu. Zdeterminowani, jedziemy do Borszczowa.

A oto jesteś my na dworcu autobusowym dworca kolejowego, jak mó wią w Kijowie "doł a". Minibusy Kijó w-Borszczó w odjeż dż ają stą d codziennie, aw sześ ć godzin i 80 UAH moż na tam dojechać bez ż adnych problemó w.


Wyjeż dż amy z Kijowa o 18:00, jesteś my na miejscu. W mieś cie osiedliliś my się w kolorowym kompleksie wypoczynkowym „Komfort”, któ ry z powodzeniem znajduje się na obwodnicy.

Pokoje są dwukondygnacyjne, wykonane z naturalnego drewna i urzą dzone w stylu narodowym. Bardzo stylowe! A na terenie kompleksu znajduje się wiele drzew iglastych, krzewó w, z któ rych już czyste powietrze regionu jest wypeł nione olejkami aromatycznymi.

Ale gł ó wną ró ż nicą kompleksu (bez wą tpienia! ) jest rekonstrukcja ł emkowskiej kamienicy – ​ ​ prawdziwego muzeum architektury i ż ycia ludowego, któ re moż na wykorzystać jako mał ą salę bankietową . Kolejna sala bankietowa to kryjó wka Bandera. Nad jeziorem jest stó ł , stó ł w cygań skiej przyczepie kempingowej, same altany i stoliki. I jest prawdziwy „Ką cik Lenina”, cał kowicie z sowieckimi dyplomami, gazetami i innymi istotnymi atrybutami. I jest restauracja, ł aź nia rosyjska, basen, zoo, plac zabaw.

Podziwiają c pię kno o poranku poszliś my zapoznać się z miastem. W koń cu Borshchov to wyją tkowe miasto w swoim rodzaju.

Pierwsza wzmianka o Borszczowie jako mają tku szlachty Dudyń skiej pochodzi z 1456 roku i od tego czasu miasto nie zmienił o swojej nazwy. Miasto wielokrotnie zmieniał o wł aś cicieli, cierpiał o z powodu niszczycielskich najazdó w i wojen oraz był o odbudowywane. Nie miał o ono jednak znaczenia strategicznego ani militarnego, wię c jego status zwykle nie przewyż szał zwykł ego miasta prowincjonalnego. Wedł ug legendy czysto ukraiń ska nazwa miasta został a ustalona po tym, jak barszcz pomó gł pokonać Turkó w. „Najazdy wojowniczych są siadó w był y w tym regionie powszechne i bardzo czę ste" – mó wi szef Borszczowskiego Muzeum Krajoznawczego Michaił Pietrowicz Sochacz. „Nasz region też ich ucierpiał ". Kiedyś , gdy Turcy zaatakowali drewnianą fortecę i zaczę li wspinać się po murach, mieszkań cy zebrali się w jednym garnku ze wszystkich kotł ó w, podgrzali go i zaczę li podlewać tł ustą , gorą cą masę Turkó w.


Przeraż eni wrogowie szybko podnieś li oblę ż enie i przez dł ugi czas, po czym ominę li to miejsce ”. Wedł ug innej legendy nazwę miasta dał a roś lina ogó recznika, któ ra rosł a w powiecie, a pó ł tysią ca lat temu sł uż ył a do gotowania.

A miejscowi mó wią , ż e Borschov jest domem sł ynnego barszczu ukraiń skiego. A nawet odbywa się festiwal barszczu. Mieszkań cy 48 wsi powiatu borszczowskiego przyjeż dż ają , by rywalizować w sztuce gotowania i podawania barszczu.

Ale gł ó wną atrakcją , wizytó wką Borszczowa jest haftowana koszula wyszywana czarnymi nić mi. Wedł ug staroż ytnej legendy dominują cy czarny kolor wią ż e się z konkretnymi wydarzeniami w tragicznej historii. W XV-XVII wieku region Borszczó w był stał ym celem atakó w Turkó w i Tataró w Krymskich. Wrogowie bezwzglę dnie pustoszyli i plą drowali, niszczyli lub ł apali ludnoś ć.

Po jednym takim ataku, w któ rym Turcy zabili wszystkich mę ż czyzn, dziewczę ta i kobiety, opł akują c swó j gorzki los, z siedmiu wiosek - Bilche Zolotoi, Monastyrka, Shuparka, Koroló wka, Strilkivtsi, Muskareva, Myshkova przysię gali na siedem pokoleń opł akiwać ofiary. wzią ć ś lub w koszulach haftowanych czarnymi nić mi.

Niestety, w latach dwudziestych (był o to sió dme pokolenie mieszkań có w) tajniki haftu borszczowskiego w zasadzie zaginę ł y. Wszak jego osobliwoś cią był o to, ż e ornament nie powtarzał się na ż adnej koszuli i był wykonany z grubej czarnej weł nianej nici, nie wyblakł...Po wojnie wzory zaczę ł y się powtarzać . Mó wi Maria Furda, tkaczka. Szkoda, ż e ​ ​ nie zachował y się unikalne techniki. Na przykł ad „blok”, któ rego faktura jest podobna do ozdobnej rzeź by w drewnie.

„Haft” jest przywilejem okrę gó w naddniestrzań skich na Podolu w obwodzie Borszcziowskim.

Kolejną cechą koszul Borshchiv jest starannie wybielona tkanina konopna.

To wszystko usł yszeliś my, kiedy odwiedziliś my muzeum wiedzy lokalnej. Muzeum ma cztery dział y: historyczny i lokalny, Muzeum T. Szewczenki, galerię sztuki i muzeum jaskiniowe „Verteba” we wsi Bilche-Zoł ote. Aby dostać się do jaskini należ y zgł osić to do Muzeum Krajoznawczego.


To wł aś nie w salach Muzeum Krajoznawczego odbył a się prezentacja VI festiwalu „Haftowane koszule w rejonie Borszczowa”, któ ry odbę dzie się w dniach 8-09 wrześ nia 2012 r. W tym roku podczas obchodó w Borszczow przygotowuje się do ustanowienia 5 rekordó w do wpisania do Księ gi Rekordó w Ukrainy:

1. Najwię kszy haft

2. Najwię ksza lalka-motanka

3. Najdł uż szy arkusz

4. Wię kszoś ć wę zł ó w w haftowanej koszuli

Po powrocie do Borszczowa moż na zobaczyć koś ció ł Matki Boż ej Szkaplerznej, zbudowany w 1763 roku. Tró jkondygnacyjna dzwonnica został a przebudowana z wież y obronnej staroż ytnego zamku z XVII wieku.

oraz cerkiew greckokatolicka pw. Wniebowzię cia Najś wię tszej Marii Panny w 1886 r. W tej cerkwi znajduje się kopia cudownej ikony z wizerunkiem Matki Boż ej w czarnej haftowanej koszuli.

Niedaleko Borszczowa znajduje się Bilche Zolote ze sł ynną Jaskinią Werteba (odniesienie "Werteba" dla staroż ytnych Sł owian - jaskinia).

Z przekazó w wiadomo, ż e jaskinię odkrył przypadkowo podczas polowania w 1823 r. wł aś ciciel tutejszych ziem Adam Potocki. Duż a iloś ć ceramiki, któ ra pierwotnie przyję ta należ ał a do kultury rzymskiej, okazał a się pó ź niej obiektami cywilizacji Trypillia. Był o to 30 lat przed jej oficjalnym otwarciem w 1850 r. we wsi Trypillia pod Kijowem.

Dł ugoś ć labiryntó w jaskiniowych wynosi 8 km. Dziś jaskinia jest pod opieką pracownikó w Borszczowskiego Muzeum Historycznego, któ rzy kontynuują swoje badania. Wartoś ć jaskini polega na tym, ż e jest to jedyne podziemne muzeum kultury Trypillia w warunkach naturalnych.

A dla odniesienia - o pozostaniu w jaskini w pamię ci, opró cz zrobionych zdję ć , moż na kupić pieczą tkę turystyczną.

I jedziemy dalej i po przejechaniu zaledwie kilku kilometró w dojeż dż amy do wsi Monastyrok. Tutaj na ludziach. Seret, zachowana ś wią tynia jaskiniowa (IX-XII w. ).

Imponują ce wszystko. I jaskinie wykute w gó rze i ogromne kamienie w blokach.

Przy oł tarzu ś wią tyni „Jezus z zamknię tymi oczami”. Miejscowi mó wią , ż e za radą Jezusa malowali farbą , ale ikona pó ź niej pojawił a się ponownie na zdję ciu. Twierdzi się , ż e wynika to z faktu, ż e miejsce jest bardzo mokre.


Przed wejś ciem do ś wią tyni drugim tajemniczym miejscem jest ogromny kamień waż ą cy kilka ton na ofiary. Blok stoi na trzech kamiennych cokoł ach. Na powierzchni oł tarza znajduje się wyrzeź biony krzyż i plama krwi. W każ dą , nawet najsuchszą pogodę , w krzyż u jest woda. Ona jest czerwona!

Wychodzą c w pobliż u pustelni odnajdujemy skromny murowany koś ció ł Podwyż szenia (XVIII w. ).

), obok - prostoką tne kamienne komó rki klasztoru bazylianó w (1600). Z koś cioł a do pustelni prowadzi Kalwaria (Droga Krzyż owa): w skalistej glebie zakopanych jest 12 drewnianych krzyż y.

Nasza droga trwa dalej, a najciekawszy obiekt przed nami. Wieś Okopi. To teraz Okopy i nigdy. A wcześ niej nazwa brzmiał a – „Okopy Ś wię tej Tró jcy – blokada Kamieniec Podolski”.

Wieś u zbiegu Zbrucza i Dniestru. To miejsce jest najpię kniejsze. Gł ó wną atrakcją wsi Okopy jest niepozorny niski wał ziemny i pł ytki ró w ziemny za wsią . W rzeczywistoś ci jest to jeden z najwię kszych zabytkó w archeologicznych Ukrainy - Trayanov Val. Wał rozcią ga się przez wieś dziesią tki kilometró w na pó ł noc do Satanowa i setki kilometró w na poł udnie. Został zbudowany za panowania rzymskiego cesarza Trajana. Teraz jest to nijaki, niski wał ziemny o wysokoś ci 3-4 m.

, Wysokoś ć.5-6m. gę sto poroś nię ta drzewami i krzewami.

Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią