Wrażenia z regionu Połtawy. Część 1. O kałuży, bitwie i historii.

20 Listopad 2017 Czas podróży: z 06 Moze 2017 na 09 Moze 2017
Reputacja: +6643.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Któ regoś dnia natkną ł em się na TurPravdę z pytaniem, czy jechać na wakacje do Dykanki. Zdają c sobie sprawę , ż e opinie w tej sprawie mogą być ró ż ne, postanowił em podzielić się kró tką historią z naszej kró tkiej wyprawy na te ziemie w maju tego roku. Nagle na zbliż ają cy się Nowy Rok i Boż e Narodzenie wybierzecie niezatł oczoną Europę (nawet bez wizy, Intercity i dodatkowy dzień wolny), ale wolicie spę dzić ten wspaniał y czas spę dzają c wieczory na farmie w pobliż u Dykanki. < /em>! ; )))

Trochę informacji praktycznych - wyjazd trwał ł ą cznie 4 dni, choć po wynikach mogę powiedzieć , ż e dał oby się zaplanować na 5 - jest kilka miejsc, któ re chciał bym odwiedzić . Jechaliś my samochodem, autostrada Kijó w-Poł tawa jest dziś prawdopodobnie jedną z najlepszych w kraju, z wyją tkiem obwodnicy Poł tawy. Dlatego jeś li to moż liwe, od razu skrę ć w miasto i przejedź przez nie.


W przeciwnym razie ja, podobnie jak wł adze miasta, nie odpowiadam za integralnoś ć Twojego samochodu. : ) Wybraliś my hotel blisko centrum Poł tawy i moje wraż enia zamieszczone na TP wcześ niej. Przygotowują c się do wyjazdu, skorzystał em z kilku serwisó w turystycznych w okolicach Poł tawy - www. Turystyka. Poł tawa. ua , https:// turystyczny. pl. ua , http:// www. bitwa. Poł tawa. ua , http:// poltavahistory. inf. ua .

A jako dodatkowy nastró j radzę obejrzeć film Leonida Parfyonova „Ptak Gogola”, zwł aszcza pierwszą czę ś ć , któ ra opowiada o miejscach, któ re odwiedzasz. Tutaj chyba i wszystkie momenty organizacyjne, a zatem - witamy w regionie Poł tawy!

Naszym pierwszym przystankiem po drodze był Mirgorod , gdzie w poł owie lat 80. był em na wycieczce szkolnej. Zgodnie z wynikami obecnej wizyty, zgadzam się z Pawł em Tychyną - „Nie to teraz Myrhorod!

„(C) i mił o jest zauważ yć , ż e ró ż nice są lepsze. Nawiasem mó wią c, tej wiosny obchodzono 115-lecie uzdrowiska.

Wchodzą c w bramy Parku Zdrojowego, znajdziesz się w bardzo zadbanym terenie, gdzie znajdują się budynki sanatorió w,

Pomnik zał oż yciela uzdrowiska - Zemstvo lekarza I. Zubkowskiego, któ ry jako pierwszy udowodnił lecznicze wł aś ciwoś ci wody mineralnej Myrhorod.

Nastę pnie moż esz zobaczyć sł ynną katedrę Zaś nię cia Najś wię tszej Maryi Panny, o któ rej pierwsza wzmianka pochodzi z 1648 r.

Antyczny stylizowany mł yn,

pijalnia, w któ rej poznasz bohateró w prac Gogola,

i ł adne jezioro z wieloma mieszkań cami

I oczywiś cie sł ynny „...

kał uż a, niesamowita kał uż a! jedyny, jaki kiedykolwiek widział eś ! Zajmuje prawie cał y teren. Ś wietna kał uż a! "(Z).

Wzdł uż niej znajduje się galeria postaci Gogola

i oczywiś cie pomnik samego Nikoł aja Wasiljewicza.

Wedł ug tych, któ rym udał o się ukształ tować przekonanie - kto tu sobie ż yczy i zmieli kluskę w misce od Szczura, na pewno dostanie to, czego chce. Wię c nie zapomnij się cieszyć . : ))

Có ż , jedziemy dalej w kierunku Poł tawy. Po drodze moż na odwiedzić Reszetyló wkę - jedno z centró w rzemiosł a ludowego regionu Poł tawskiego. Nie ma tu wielu zabytkó w - z wyją tkiem wspaniał ych krain evides ,

Ale ż eby kupić tutaj ł adną haftowaną koszulę lub rę cznie robioną tkaninę gobelinową , któ ra specjalizuje się w lokalnych rzemieś lnikach, to wszystko. Chcesz zanurzyć się w ś wią tecznej atmosferze w autentycznym stroju? ! ! ; ))


Wieczorem spotykamy się z Poł tawą i Mykoł ą Wasylowiczem,

Ale jest tylko tyle czasu, ż eby od razu przejś ć się po Okrą gł ym Placu i doł ą czyć do wartoś ci materialnych, czyli obiadu.

Nastę pnego ranka planujemy odwiedzić Poltava Battlefield .

I choć znalazł em w internecie informację , ż e teraz jedzie tam autobus miejski, miejscowi zaprzeczyli temu stwierdzeniu i dojechaliś my tam samochodem. Być moż e w cią gu ostatnich sześ ciu miesię cy sytuacja zmienił a się na lepsze.

Sam kompleks znajduje się zaledwie kilka kilometró w od granic miasta i skł ada się z udogodnień pł atnych i bezpł atnych.

Spacerują c moż na zobaczyć Pomnik na zbiorowej mogile ż oł nierzy rosyjskich, któ rzy brali udział w bitwie pod Poł tawą . Po raz pierwszy został zał oż ony przez Piotra I w 1709 roku, pó ź niej wielokrotnie przebudowywany i nabierał wspó ł czesnego wyglą du w 200. rocznicę bitwy.

Naprzeciw niego znajduje się koś ció ł Sampson,

wybudowany obok masowego grobu w 1856

Na jego wschodniej fasadzie znajdował się obraz Piotra I przed bitwą oraz tekst jego rozkazu dla wojsk.

Po drugiej stronie ulicy znajduje się nowoczesny pomnik – Rotunda,

pod kopuł ą któ rej znajduje się dzwon, a po wewnę trznej stronie pylonó w znajdują się wizerunki flag narodowych Ukrainy, Rosji i Szwecji z napisem w trzech ję zykach „Czas leczy rany”.

A jeś li nie bę dziecie leniwi, ż eby iś ć.10 minut od Rotundy w kierunku trasy, bę dziecie mogli zobaczyć tych, któ rzy pozostali z linii umocnień redut. Podczas kampanii cią gle czepiał am się mę ż a z pytaniem „A czyje reduty? Nasz? „Na co czł owiek, któ ry zna historię znacznie lepiej ode mnie, wymijają co odpowiedział , ż e to reduta armii rosyjskiej.

A na koniec spaceru zwiedziliś my Muzeum Bitwy Poł tawskiej, przed któ rym znajduje się pomnik Piotra I.


Muzeum nie jest zbyt duż e, a w eksponatach jest trochę eklektyzmu, ponieważ niektó re z nich są udekorowane w czasach sowieckich (no có ż , trendy są odpowiednie),

w tym sł ynna Panorama bitwy pod Poł tawą ,

A czę ś ć - pojawił a się w najnowszej historii Ukrainy (ró wnież z wyraź nym uprzedzeniem).

Nie bę dę Cię obarczać wszystkimi szczegó ł ami znajomoś ci wystawy, ale po wyjś ciu z muzeum w zamyś leniu powiedział em: „Tak! . . Teraz nie jestem pewien, czy te reduty był y NASZE! ».

I na zakoń czenie tematu muzeum należ y wspomnieć o jeszcze 2 pomnikach wzniesionych w 200. rocznicę bitwy pod Poł tawą – Szwedach od Rosjan, któ re moż na zobaczyć przy drodze naprzeciw zakrę tu do Muzeum,

A takż e Szwedó w od rodakó w, poł oż onych nieco dalej w dó ł drogi (odwiedziliś my go nastę pnego dnia, robią c sobie wycieczkę do innych atrakcji).

No có ż , na sam koniec opowieś ci o tej wyprawie – nie mogliś my przejś ć obok tutejszego Instytutu Hodowli Ś wiń bez zrobienia zdję cia tak uroczemu rekordzistce. : )

Druga poł owa dnia był a poś wię cona Poł tawie i bardzo wygodnie jest skorzystać z opracowanej trasy, aby zobaczyć zabytki "Legendy steż ki", któ ra zabierze Cię we wszystkie najważ niejsze miejsca. My jednak opierają c się na lokalizacji naszego hotelu, nieco odbiegaliś my od niego i na ulicy. Puszkin podszedł do pomnika poety,

i minę li go, zobaczyli bardzo atrakcyjny budynek Poł tawskiego Muzeum Krajoznawczego.

Nie weszliś my do ś rodka, ale zimą to muzeum jest najlepszą atrakcją do odwiedzenia. Zwł aszcza, ż e ​ ​ jest ró wnie pię knie zdję cie stą d ).: )

< / p>

Naprzeciwko znajduje się bardzo specyficzny pomnik Tarasa Szewczenki w stylu konstruktywizmu, wzniesiony w 1926 roku przez rzeź biarza Iwana Kavaleridze.


A potem przez Sł oneczny Park, obok Pomnika Poległ ych Kozakó w Ukraiń skich

udajemy się na taras widokowy, z któ rego roztacza się widok na Sobó r Podwyż szenia Krzyż a (1699-1709) – jedyny (! ) na Ukrainie siedmiogł owy koś ció ł w stylu barokowym. W czasie wojny ze Szwedami był tam stos Karola XII. To kolejne miejsce, któ rego nie odwiedziliś my, ale na ś wią teczny wyjazd to, jak są dzę , obowią zkowy punkt!

Dalej mijamy Pomnik w miejscu spoczynku Piotra I, gdzie w XVIII wieku. znajdował się tam dom "" okoł o trzech pokoi z kuchnią i ł aź nią " kozackiego Magdenki, w któ rym na drugi dzień po bitwie pod Poł tawą w 1709 r.

car rosyjski zatrzymał się .

Wrę cz przeciwnie, jednym z najstarszych koś cioł ó w w Poł tawie jest Koś ció ł Zbawiciela, któ rego datę budowy uważ a się za rok 1705.

Wedł ug legendy to wł aś nie tutaj car Piotr odmó wił modlitwę dzię kczynną po zwycię stwie w bitwie pod Poł tawą . Jak już zrozumiał eś , wię kszoś ć zabytkó w, legend i opowieś ci Poł tawy jest zwią zanych z tym wydarzeniem.

I tak powoli jedziemy do najsł ynniejszego miejsca w Poł tawie – Iwanowej Gó ry. To historyczne miejsce Poł tawy na Placu Katedralnym, gdzie ponad 11 wiekó w temu stał o dziecko kroniki miasta Ltava.

Na Placu Sobornosti wita nas niedawno odsł onię ty pomnik Iwana Mazepy, któ ry przedstawia Sobó r Zaś nię cia Najś wię tszej Maryi Panny (jak mó wi historia - pierwsza kamienna budowla w Poł tawie z 1774 roku).

) i jej dzwonnicę , któ ra przetrwał a zniszczenie katedry w 1934 r. i został a odrestaurowana na 1100-lecie miasta.

Za nimi miniesz kamień Igora, wzniesiony na cześ ć pierwszej wzmianki o Poł tawie (Ltava) w Kronice Ipatiewa,

oraz Pomnik pierogó w poł tawskich, któ ry moż na sfotografować przy kolejce innych. ; ))

Tutaj Wież a Podolska jest jedną z pię ciu wież twierdzy bastionowej.

Wreszcie symbolem Poł tawy jest Biał a Altana, zbudowana w 1909 roku, zniszczona podczas okupacji i odrestaurowana jako Rotunda Przyjaź ni Narodó w w 1954 roku.


Stą d rozpoś cierają się wspaniał e widoki na katedrę Podwyż szenia Krzyż a Ś wię tego i cał e miasto.

W drodze powrotnej mijamy mają tek Iwana Kotlarewskiego, wybudowany w 1969 r. wedł ug rysunku T. Szewczenki, wykonany z natury w 1845 r.

I tutaj nie weszliś my do ś rodka, choć był oby ciekawie, bo wedł ug przewodnikó w ś wita z XIX wieku. wewną trz osiedla jest bardzo dokł adnie odwzorowane.

A wieczorem mamy zaplanowane kolejne wydarzenie - wyjazd do Poł tawskiego Teatru Muzycznego i Dramatycznego. NV Gogol .

Tego dnia przyznano „Za dwa zają ce” – produkcja pozostawił a bardzo przyjemne wraż enie.

A w ś wię ta sylwestrowe pomyś lnie mija „Noc przed Boż ym Narodzeniem”.

Pozwó lcie, ż e odejdę od tego i ogł oszę przerwę w mojej historii. : )))

Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią