Sycylia. Część 4. Syrakuzy

07 Styczeń 2021 Czas podróży: z 10 Moze 2019 na 09 Czerwiec 2020
Reputacja: +1222
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Sycylia. Czę ś ć.1. Giardini Naxos >>>

Sycylia. Czę ś ć.2. Katania >>>

Sycylia. Czę ś ć.3. Taormina >>>

Po raz pierwszy pojechaliś my do Syracuse (wł oska nazwa Syracuse) w maju z Giardini Naxos, w niedzielę autobusem. Podró ż trwa dwie godziny, a autobus najpierw zawija do Katanii, potem na lotnisko, a dopiero potem do Syrakuz. Powró t w ten sam sposó b, a droga powrotna trwał a znacznie dł uż ej, dwie i pó ł godziny, bo na wjeź dzie i wyjeź dzie z Katanii są duż e korki, baliś my się nawet, ż e spó ź nimy się na obiad, pobiegliś my do restauracji o 20:45, ok, to się nie zamknę ł o, gdy ludzie jedli tam kolację .

We wrześ niu tego samego roku odpoczywaliś my już w hotelu VOI Arenella Resort 4, rok pó ź niej ponownie przyjechaliś my we wrześ niu do tego samego hotelu. Z hotelu do Syrakuz iz powrotem moż na dojechać autobusem wahadł owym za 3 euro,

wię c byliś my w mieś cie kilka razy.


Nie ma dworca autobusowego jako takiego, są przystanki z numerem autobusu. Nawigacja jest doś ć trudna. Stacja kolejowa znajduje się w pobliż u, w niezbyt atrakcyjnej dzielnicy.

W staroż ytnoś ci Syrakuzy to miasto zał oż one przez Grekó w w 734 rpne. mi. - był najwię kszym i najpotę ż niejszym na wyspie, populacja liczył a okoł o 500 tysię cy osó b.

Począ tkowo terytorium Syrakuz znajdował o się na wyspie Ortigia (Ortigia), teraz skupiają się tutaj gł ó wne zabytki miasta.

Oto dobre zdję cie wyspy z Internetu:

Z dworca autobusowego udajemy się na Stare Miasto:

Moż esz przejś ć przez jeden z mostó w (Ponte Umbertino lub Ponte Santa Lusia) na wyspę Ortijna:

Malowniczy port:

Kilka krokó w od mostu znajdują się pozostał oś ci mostu zbudowanego okoł o 570 p. n. e. mi. ś wią tynia Apolla. Jest to najstarsza ś wią tynia dorycka na Sycylii.

Po spacerze wzdł uż Corso Matteotti dochodzimy do Placu Archimedesa - skrzyż owania gł ó wnych ulic, otoczonego palazzo z XIV-XV wieku. . .

. . . z Fontanną Artemidy w centrum autorstwa Giulio Moschettiego. Gł ó wny detal rzeź biarskiej kreacji - postać bogini polują cej Artemidy - został wzniesiony w latach 1906-1907.

W latach 287-212 p. n. e. mi. W Syrakuzach mieszkał i pracował wielki matematyk, fizyk i mechanik Archimedes. W 212 roku, podczas wojny z Rzymianami i wielomiesię cznego oblę ż enia Syrakuz, 75-letni naukowiec odpowiadał za techniczną stronę obrony i, jak mó wią , wdroż ył w ż ycie czę ś ć wymyś lonych przez siebie maszyn. Pamię taj, kreskó wka „Kolya,

Ola i Archimedes? Opisuje tylko historię oblę ż enia Syrakuz i ś mierci Archimedesa.

Po przejś ciu via Roma dochodzimy do centralnego placu miasta, Piazza Duomo (piazza del Duomo). Wszyscy mieszkań cy Syrakuz zbudowali w tym miejscu swoje oł tarze i ś wią tynie, jeszcze przed przybyciem greckich kolonistó w.


W VI wieku p. n. e. mi. na Piazza del Duomo (jedna z najstarszych budowli tego zakonu) pojawił a się grecka ś wią tynia joń ska, któ ra już w nastę pnym stuleciu został a zastą piona jeszcze wspanialszym sanktuarium poś wię conym Atenie. 38 Kolumny doryckie o wysokoś ci 9 m i obwodzie 2 m każ da otaczał y ś wią tynię , bramy był y wykonane ze zł ota i koś ci sł oniowej, a na frontonie budynku znajdował a się zł ota tarcza Ateny, któ ra sł uż ył a za przewodnik dla ż eglarzy.

W VII wieku naszej ery mi. uł oż ono przestrzenie mię dzy kolumnami perypetu, a sama ś wią tynia został a przekształ cona w chrześ cijań ską bazylikę . Nieco pó ź niej bazylika stał a się katedrą (Duomo).

Budynek został poważ nie uszkodzony podczas trzę sienia ziemi (1693), ale już w nastę pnym stuleciu został odrestaurowany, dodają c kilka nowych kaplic i ozdobiają c go pię kną barokową fasadą zaprojektowaną przez architekta Andreę Palmę w latach 1728-1753. Katedra w VII wieku został a wbudowana w budynek sł ynnej ś wią tyni Ateny. Ponieważ kolumny ś wią tyni są nadal widoczne, katedra nazywa się Santa Maria delle Colonne.

Wstę p do katedry jest pł atny – 2 euro, ale w niedzielę w katedrze odbywa się msza, a zwiedzają cy są wpuszczani za darmo.

Katedra mieś ci relikwie zwią zane ze ś w. Lucia: ogromny posą g przedstawiają cy mę czennicę z Syrakuz (wysokoś ć.4 m, waga prawie 1 tony) i kilka koś ci jej stopy.

Pozostał e relikwie ś wię tego przechowywane są w Wenecji. W niedziele figura jest przenoszona na mszę w pobliskim koś ciele Santa Lucia alla Badia.

Czcionka normań ska, czyli duż y staroż ytny grecki krater (naczynie z szerokim otworem), ozdobiony siedmioma brą zowymi lwami z XIII wieku:

Szczegó lnie interesują ce są freski z XVII wieku autorstwa Agostino Scilli:

I cyborium ozdobione przez Luigiego Vanvitelliego:

Obraz Antonello da Messina przedstawiają cy ś w. Zosimo:

Rzeź ba „Madonna Ś nież na” autorstwa mistrzó w z rodziny Gagini:

Niedaleko Katedry znajduje się ś wią tynia patronki miasta – ś w. Ł ucji. Koś ció ł Santa Lucia alla Badia został zał oż ony w XV wieku na polecenie kró lowej Izabeli,

ż ona Ferdynanda z Kastylii, w miejscu torturowania ś w. Ł ucji w IV wieku. Podczas trzę sienia ziemi w 1693 koś ció ł został doszczę tnie zniszczony, ale po 2 latach został odrestaurowany. Ś wią tynia został a zbudowana w ró ż nych stylach: dolna czę ś ć koś cioł a jest barokowa, gó rna w stylu rokoko.


Teraz w koś ciele znajduje się jedno z arcydzieł Caravaggia – „Pogrzeb ś w. Ł ucji” (Seppellimento di Santa Lucia). Artysta namalował obraz w 1609 roku w Syrakuzach po ucieczce z niewoli na Malcie. Na pł ó tnie przedstawia siebie (mę ż czyzna po prawej, z tę sknotą odwracają cy twarz). Ciekawe, ż e wcześ niej obraz był przechowywany w innym koś ciele - Santa Lucia Fuori La Mura. Pię ć lat temu przeprowadzono tam kapitalny remont i obraz chwilowo przeniesiono. Teraz naprawa się skoń czył a, koś ció ł ż ą da zwrotu swojego Caravaggia, ale duchowni Santa Lucia alla Badia wcale nie chcą go oddać .

Obraz znajduje się za oł tarzem, wię c bardzo trudno jest go szczegó ł owo zobaczyć . Kiedy po raz pierwszy byliś my w koś ciele w niedzielę , ludzie na Mszy ś w. byli stł oczeni. To tam przeniesiono na czas Mszy ś w. figurę ś w. Ł ucji z Katedry.

Szczegó ł owo przejrzane już jesienią , podczas kolejnej wizyty. Zabronione był o robienie zdję ć , zdję cie zrobił em już przy wyjś ciu.

Na pó ł noc od katedry, za Via Minerva, znajduje się Pał ac Senatu (lub Palazzo Vermexio), obecnie siedziba ratusza w Syrakuzach. Budynek został zbudowany w 1629 roku przez Hiszpana Juana Vermexio.

Naprzeciwko katedry moż na zobaczyć pał ac arcybiskupi z XVII wieku, obok Palazzo Beneventano del Bosco, zbudowanego w 1788 roku.

Schodzimy Via Picherali do nasypu. . .

. . . gdzie jest ź ró dł o Aretuzy. . .

. . . z jakiegoś powodu nazywany "fontanną " - zbiornikiem poroś nię tym papirusem, zasilanym ze ź ró dł a ś wież ej wody. Mó wi się , ż e jest to jedyne miejsce w Europie, gdzie roś nie papirus. Najlepsze lokalne pamią tki to wyroby papirusowe.

Ł odzie i liniowce odpł ywają z nabrzeż a:

Moż esz. . .

. . . dostań się na szczyt wyspy - zbudowana okoł o 1239 r. twierdza Staufen Maniache.

Dzisiaj znajduje się tutaj jednostka wojskowa, a dostę p do zamku był zamknię ty. Daję zdję cie z internetu:

W samym mieś cie praktycznie nie ma plaż ,

lub takie pł atne platformy z leż akami:

Lub spontanicznie na mał ych krawę dziach lą du:

We wrześ niu pł ywaliś my z tak dzikiej plaż y, niedaleko zamku, poza prysznicem ze sł odką wodą , wię cej udogodnień nie ma:

Podró ż ują cy zazwyczaj wybierają się na ką piel w rejonie Arinella lub w miejscowoś ci Fontane Bianco, gdzie znajdują się pię kne piaszczyste plaż e.

Wę drowaliś my po malowniczych uliczkach Starego Miasta:


Spró bowaliś my sł ynnych lokalnych kanapek, popularnych wś ró d mieszkań có w i turystó w, sprzedawanych na targu spoż ywczym. Miejsce to nazywa się Caseificio Border, przygotowane przez lokalną legendę Andreę Broderi. Ogromna kanapka kosztuje 5 euro, dodatki wybieracie wedł ug wł asnego gustu: bekon, mortadela, salami, oliwki, pomidory, caponata, mozzarella, pecorino i pieczona ricotta. Przy ladzie zawsze jest dł uga kolejka, staliś my okoł o dwudziestu minut.

Wię kszoś ć mieszkań có w mieszka w tzw. Nowe Miasto. Bardzo godnym uwagi budynkiem w nowoczesnym stylu jest Sanktuarium Madonny Ł ez (Santuario Madonna delle Lacrime), zbudowane w 1990 roku specjalnie dla ikony „Pł aczą cej Madonny”.

Wedł ug legendy, gdy na twarzy Matki Boż ej, przechowywanej w domu zwykł ego mieszkań ca Syrakuz, pojawił się pł yn,

któ rego skł ad chemiczny zbiegł się ze zwykł ymi ludzkimi ł zami. Ikona został a uznana za cudowną .

Biał a sylwetka wspó ł czesnego koś cioł a jest dowcipnie nazywana przez miejscowych „wyciskarką ”, wokó ł koś cioł a znajduje się duż a zielona przestrzeń oraz, co jest bardzo waż ne dla podró ż nych, publiczne toalety.

Kiedy po raz pierwszy przyjechaliś my do Syrakuz podczas sjesty, kiedy wszystkie sklepy był y zamknię te, dł ugo pytaliś my miejscowych, gdzie jest supermarket. W Ortigii jest wiele kawiarni i sklepó w, ale w naszym rozumieniu praktycznie nie ma supermarketó w. Dobrze, ż e jeden z nich wskazał drogę za dworcem, co prawda droga tam jest nie do zaprezentowania przez niektó re budynki, ale po dziesię ciu minutach znaleź liś my duż y dom towarowy Famila, obok DECO, a kolejne pię ć minut pó ź niej ogromny dyskont LIDL . Gdzie pó ź niej za każ dym razem kupowaliś my jedzenie i wino do domu.

Gorą co polecam wino migdał owe, któ rego nie widział em w innych regionach Wł och.

Wino deserowe Marsala:

Bardzo dobre wina uprawiane w regionie winiarskim Etna:

Jedynym winem DOCG na Sycylii jest Cerasuolo di Vittoria:

Na terenie Nowego Miasta znajduje się park archeologiczny ze staroż ytnym teatrem greckim, ale nie odwiedziliś my go, ponieważ widzieliś my wiele podobnych budowli w samej Grecji.

To cał a historia o Syrakuzach.

Cią g dalszy tutaj >>>

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Array
Array