Sarangapani

09 Listopad 2014 Czas podróży: z 20 Marta 2012 na 31 Marta 2012
Reputacja: +2182.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Kiedy wymawia się Khajuraho, każ dy, kto zna to sł owo, natychmiast kojarzy je z Kamasutrą . Wynika to z faktu, ż e rzeź by na ś cianach ś wią tyń tego indyjskiego miasta, wedł ug jednej wersji, ilustrują treś ć znanej księ gi.

Tak. . . Ale nie o tym mó wię . Zgadza się , informacja o nasionach : -)

Jest w Indiach, w stanie Tamil Nadu, mał e miasteczko o nazwie Kumbakonam (populacja ok. 200 tys. osó b). Miasto jest oś rodkiem religijnym i znajduje się w nim kilka staroż ytnych ś wią tyń , z któ rych każ da jest godna niezależ nej historii.

Opowiem teraz o najwię kszej ś wią tyni Kumbakonam – Sarangapani.

Aby nie zanudzić czytelnika zestawem informacji z Google i Wikipedii, nie wymienię wszystkich danych taktyczno-technicznych tej ś wią tyni, wymienię tylko te najważ niejsze z mojego punktu widzenia.


Budowa ś wią tyni się ga XIII wieku. Wysokoś ć gopury ś wią tyni się ga 45 metró w. Gopura jest ozdobiona wieloma figurkami, któ re ż ywo ilustrują sceny z ż ycia bogó w. Sama ś wią tynia jest poś wię cona Wisznu, aw przejś ciu wewną trz gopury moż na zobaczyć rzeź bę Kriszny (awatara Wisznu) grają cego na flecie.

Pomimo tego, ż e ś wią tynia jest prawie najwię kszą budowlą w mieś cie, raczej trudno ją sfotografować w cał ej okazał oś ci. Wynika to z faktu, ż e otacza ją wiele 2-3 pię trowych budynkó w z wą skimi uliczkami. Ale podejś ć bliż ej i zastanowić się - oczywiś cie moż na, bo to jest wejś cie do ś wią tyni.

Zbliż ają c się do ś wią tyni uderzył a mnie myś l, jak moż na dokonać remontu elewacji tego budynku? Biorą c pod uwagę iloś ć drobnych detali i iloś ć koloró w uż ytych do ich pomalowania, jest doś ć oczywiste, ż e szybko się to nie uda. A paleta 256 koloró w nie wystarczy. Co wię cej, nie moż na powiesić koł yski budowlanej, ponieważ . ś ciany zewnę trzne pod ką tem. Ale najwyraź niej przez 8 wiekó w istnienia ś wią tyni ludzie w jakiś sposó b nauczyli się ją naprawiać !

Tak przy okazji, a co ma z tym wspó lnego Khajurahu, wspomniany na począ tku opowieś ci, wraz z Kamasutrą ? Faktem jest, ż e indyjscy bogowie duż o wiedzieli o ziemskich radoś ciach : -) Wszystkie ziemskie przyjemnoś ci nie był y im zupeł nie obce. Tak wię c dolne rzę dy rzeź b na gopurach ś wią tyni mają wyraź nie erotyczny charakter i, w poró wnaniu z rzeź bami w Khajuraho, choć nie tak szczery, ale bardziej elegancko wykonany i, co najważ niejsze, bardzo kolorowy.

Wszystko to moż na zobaczyć na zał ą czonych zdję ciach. Jeś li gdzieś powielają się jakieś wą tki, to nie obwiniaj mnie - to po prostu oznacza, ż e ​ ​ te sceny podobał y mi się bardziej niż inne (a raczej indyjskie pię knoś ci z ich cukierkowymi kształ tami).

Oto taka historyczna i erotyczna atrakcja!

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Podobne historie
Uwagi (4) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara