Miasto trudne, ale zrozumiałe.

17 Sierpień 2015 Czas podróży: z 09 Sierpień 2015 na 12 Sierpień 2015
Reputacja: +6016.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Dla nieprzygotowanej osoby Helsinki wydają się nudnym, pozbawionym twarzy miastem, w któ rym nie ma nic, co przycią gał oby wzrok. I moż esz nawet zaczą ć ż ał ować pienię dzy i czasu spę dzonego w drodze.

Na szczę ś cie udał o mi się to zobaczyć , zrozumieć i z przyjemnoś cią go odwiedzać . A koszt przelotu był niski. 110 E. podró ż w obie strony. To był zresztą gł ó wny powó d wyjazdu.

Przywykliś my do tego, ż e europejskie stolice mają co najmniej 600 - 800 lat, a do tego są wą skie ś redniowieczne uliczki, eleganckie aleje i bulwary z XVIII - XIX wieku. A wszystko, co został o zbudowane pó ź niej, jest poza centrum i nie jest interesują ce.

W Helsinkach wszystko jest inne. Na dobre stał o się peł noprawnym miastem dopiero pod koniec XIX wieku, a to determinuje jego architekturę .

Istnieje kilka ś wią tyń czysto rosyjskiego typu...

Okoł o 20 procent zabudowy to domy w stylu secesyjnym. Okres 1900 - 1918.


Na pierwszym planie rzeź ba z lat trzydziestych. Na podstawie „Triumfu woli” i bla bla bla.

Oto styl Jugend w mniej pretensjonalnym wykonaniu.

(Front to nie Zaporoż e. To Fiat 500 genialnego Dantego Giacosa).

Po uzyskaniu niepodległ oś ci i zamieszaniu z lokalną wersją wojny domowej Helsinki zaczę ł y być aktywnie zabudowane budynkami w stylu funkcjonalizmu i konstruktywizmu.

Ż adnych ż artó w. W tym budynku, przypominają cym supermarket w dzielnicy, mieś ci się jedna z najdroż szych i najbardziej pretensjonalnych restauracji w Finlandii - "Ravintola Lasipasti". Przyszliś my w koszulkach i spojrzeliś my na nas z pewnym potę pieniem.

I w mieś cie jest też.20 procent takich budynkó w. Finowie są z nich dumni, chronią je i odnawiają . To arcydzieł o został o zbudowane w 1936 roku.

Có ż , reszta miasta jest wypeł niona pudł ami, któ re był y modne w latach sześ ć dziesią tych.

(W centrum Citroena de Chavo. 1948 - 1994. )

I jeszcze bardziej posę pne domy lat siedemdziesią tych.

Ale chodzi o to, ż e to nie tylko domy. Są to eksperymenty architektoniczne, któ re usł uż ni Finowie pozwolili przeprowadzić ró ż nym wybitnym i niezbyt znanym architektom. Aby prawie każ dy dom miał historię , ciekawoś ć i autorstwo.

A spacerują c po mieś cie nie należ y przeklinać „Tak, doką d mnie to zaprowadził o? ”, tylko spró bować ocenić czystoś ć linii, odwagę decyzji i co jeszcze w architekturze ocenia się .

Zasadniczo Helsinki są bardzo pozytywne. Oto gł ó wny bulwar miasta. Ludzie rzeczywiś cie urzą dzają tu pikniki. Ale wszystko jest czyste i z jakiegoś powodu trawa nie jest deptana.

Prawie na każ dym rogu są kurki.

Wyglą da na to, ż e Zacharius Topelius był wielkim artystą za ż ycia, jeś li dwie nagie dziewczyny stoją na jego pomniku.

A ta naga dziewczyna jest uż ywana przez wszystkich. Uczniowie wkł adają jej czapki na gł owę , marynarze wchodzą i przytulają ją , a wszyscy inni pró bują ją umyć „Na szczę ś cie”. Policja go ś ciga, ale bezskutecznie. Tutaj ktoś rozpoczą ł proces prania, ale nie miał czasu.


Ogó lnie rzecz biorą c, stosunek Finó w do nagiego ciał a z przyzwyczajenia jest trochę zniechę cają cy. Odwiedzają cy najstarszy publiczny basen w Helsinkach mogli uż ywać strojó w ką pielowych i ką pieló wek dopiero w 2003 roku. Nie ma wielu kandydató w. W publicznych ł aź niach i saunach zakaz ten obowią zuje. Na począ tku 2000 roku poszedł em do ł aź ni tureckiej w Tampere. Podą ż ają c za znakiem zakazu na drzwiach, zdją ł wszystko i wszedł w nieprzeniknioną mgł ę .

Usiadł em na pó ł ce i stwierdził em, ż e po prawej i lewej stronie siedział y nagie ciotki. Có ż , nie mogę powiedzieć , ż e cierpiał em.

Co dziwne, w Helsinkach jedzenie narodowych potraw jest duż ym problemem. I po prostu jedz po 21.00.

Znalazł em tam restauracje kuchni nepalskiej, tajskiej, wł oskiej, pakistań skiej. Nawet, Boż e wybacz, restauracja z kuchnią Majó w. A jedzenie ryb to problem. Najbardziej odpowiednim miejscem do tego jest rynek portowy.

Zbudowany w 1889 roku.

A niedaleko jest targ uliczny. Tam jest ł atwiej i taniej. Ale takż e wszystkie krajowe. I stoi w cieniu pomnika cesarza Aleksandra - Metropolii Finlandii.

Jeś li nie interesuje Cię kuchnia narodowa, nie jest trudno znaleź ć , gdzie zjeś ć w cią gu dnia. Jest nawet takie miejsce. Barman, któ ry jest jednocześ nie kucharzem, któ ry jest jednocześ nie kelnerem, stoi na ś rodku stoł u, przy któ rym siedzą goś cie.

Jedyne pytanie - a co jeś li siusiu?

Ale rynek zamyka się wieczorem. Restauracje są otwarte, ale po 20.30 - 21.00 kuchnie są zamknię te i moż na tylko pić . To prawda, ż e ​ ​ w prawie wszystkich lokalach jako jedzenie oferują lokalną zupę rybną ze ś mietaną , ale nasz czł owiek nie moż e codziennie jeś ć tylko zupy rybnej na obiad.

Przy okazji, o pulchnej. Kł opot....W najtań szym lokalu, o któ rym powiedzieli mi szeptem kieliszek wina - 7 E. W przesadzonej meksykań skiej knajpce (no có ż , pytał em z gó ry) kieliszek najprostszego wina 14 E. Gdzie powinien się udać chł op? Do sklepu Alco. Kup tam i przyjdź już na obiad poddamshi.

Dobrze. Chodziliś my po mieś cie.

Oto stojak na rowery. Swoim kształ tem przypomina, ż e ​ ​ na terenie zajmowanym przez jeden mał y samochó d moż na zaparkować kilkanaś cie roweró w.

To jest most ze ś lubnymi kł ó dkami. Wydaje się , ż e wedł ug legendy trzeba zamkną ć zamek i wrzucić klucz do wody. Zabawne jest to, ż e poł owa zamkó w ma zamek szyfrowy. Moż e na wszelki wypadek?


Bardzo zabawni pracownicy biurowi ś redniego szczebla w Helsinkach. Mł ode pię knoś ci i przystojni mę ż czyź ni w garniturach i spodniach ze strzał kami. Ich kagań ce absolutnie nie pasują do takiego ubioru. O wiele bardziej organicznie wyglą daliby na poł udniowych plaż ach, przytulają c deski surfingowe. Ale oto szkic. Ta firma po pracy po prostu wyszł a i zaczę ł a cał kiem profesjonalnie tań czyć na ulicy. Nie prosili o pienią dze.

Pomnik rosyjskiego oficera. (Carl Gustav Emil Mannerheim)

Na ogó ł jest duż o rosyjskich rzeczy. Mikoł aja II.

Koncert Makarevicha.

Po prostu pię kna (i droga) ł ó dź .

Volvo 1959. Wł aś ciciel, widzą c moje zainteresowanie, był nawet gotó w wsadzić mnie za kierownicę i pozwolić mi jeź dzić .

Budynek stacji, któ rego posą gi kibice ubierali się w szaliki.

Szybki statek, któ ry za nieco ponad godzinę dociera do Tallina. Rano obserwował em, jak ludzie schodzą na lą d. Babcie z wó zkami. Ś pią cy studenci. Menedż erowie. Wszystko jest jakoś codzienne. Nasi ludzie bardziej denerwują się samochodami i pocią gami. d stacje kolejowe. I tutaj te same „powolne wody morskie, a nie tory w dwó ch rzę dach”. Naró d Morza!

Oto fajny ś rodek do czyszczenia butó w. Jest ich tam wielu. Wię c zimą pada ś nieg.

Có ż , fajny oficer medyczny w jakimś muzeum.

Teraz o tym, nad czym moż esz spę dzić czas.

Zakupy. Olbrzym Stockmann w centrum. Doceniana przez tych, któ rzy potrzebują duż ych rozmiaró w. Co dziwne, szczupł ym ludziom trudniej jest wybrać coś dla siebie. Istnieją rosyjskie karty rabatowe Stockmann. Istnieje ró wnież skomplikowany system rabató w. Aby to rozgryź ć , musisz znaleź ć pracownika rosyjskoję zycznego. Nauczy cię , jak kupować za pó ł lub jedną trzecią ceny. Wolne od podatku zaczyna się od 40 E.

Wystawa kasowa.

Musimy przejechać się pię trowym autobusem turystycznym. bilet jest waż ny 24 godziny. Najdziwniejszą rzeczą , jaką widział em, był y chodniki, na któ rych Helsingforianie przychodzą prać dywany w wodzie morskiej z mydł em sosnowym. Niezwykł e. Szkoda, ż e ​ ​ nie udał o mi się go zdją ć .

Ale sfilmował pchli targ. Radzę wysią ś ć z autobusu i pospacerować po okolicy. Jest tu wiele ciekawych rzeczy.

I statek wycieczkowy zepsutej firmy.


Ale najbardziej „fiń ską ” rozrywką jest rejs statkiem po okolicznych wyspach. W cią gu dnia zajmuje to pó ł torej godziny. Wieczorem o 19.00 - dwie i pó ł . Cena jest taka sama.

Poszedł em, ponieważ statek serwuje dania kuchni lokalnej za rozsą dną cenę .

Wielu pł ywa, by podziwiać widoki natury.

Lub widoki na miasto.

Albo tylko widoki.

Ale ten czł owiek pł ywał bez powodu. Spał w poł owie drogi. Druga poł owa to szturchanie palcami w iPhone'a.

W skró cie, to miasto nie jest takie zł e, na jakie wyglą da na pierwszy rzut oka.

Ma swó j wł asny, choć nieoczywisty urok.

A nawet dziwna architektura jest czasami urocza.

I tego psa nie mogł em się powstrzymać od startu.

Tę sknił em za moimi gł upcami. Odważ nie czekają na mnie w hotelu dla psó w, kiedy moja rodzina i ja podró ż ujemy.

S. S. Helsinki ma najdroż szą taksó wkę w Europie.

Palenie jest dozwolone w co najmniej dwó ch miejscach w budynku lotniska.

Podczas przechodzenia przez kontrolę wszystkie zapalniczki z wyją tkiem jednej są zabierane. I powinien być standardowy do jednorazowego uż ytku. Nie benzyna. nie turbo.

Z kranu wypł ywa woda pitna.

Przy wydawaniu pienię dzy gotó wka wolna od podatku pobiera prowizję w wysokoś ci 3 E. za czek. Przy wpł acaniu pienię dzy na kartę nie pobiera się prowizji.

Konieczne jest chodzenie w butach z grubymi podeszwami. Chodniki to w wię kszoś ci szorstkie kostki brukowe.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Podobne historie
Uwagi (10) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara