Historie miasta Helsinki

26 Kwiecień 2018 Czas podróży: z 12 Marta 2018 na 13 Marta 2018
Reputacja: +218.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Każ dy ma miasto, do któ rego chce wracać , o każ dej porze roku i przy każ dej pogodzie. Miasta, podobnie jak ludzie, zmieniają się czasem bardziej, czasem mniej, ale coś w nich pozostaje niezmienione. Zawsze przyjemnie jest wró cić do miasta, któ re lubisz, odkrywać zupeł nie nowe miejsca, cieszyć się zmianami. Chociaż z wielką przyjemnoś cią przechodzisz przez te miejsca, któ re ominę ł y zmiany. Dla mnie miastem, do któ rego zawsze chcę wracać , są Helsinki.

Widok z nabrzeż a Helsinek


Jeś li przyjeż dż asz do Helsinek po raz pierwszy lub wracasz tu ponownie – zdecydowanie powinieneś odwiedzić te miejsca, któ re oddają ich klimat i czynią je rozpoznawalnymi wś ró d innych megamiast, a takż e oczywiś cie poznasz wyją tkowe historie miasta. Plac Senacki, nasyp i zadaszony rynek, dworzec centralny – to chyba tylko te wyją tkowe miejsca, po któ rych zawsze rozpoznaje się stolicę Finlandii. Wiesz dlaczego? Zostanie to napisane poniż ej, a ci, któ rzy nie lubią duż o czytać , mogą obejrzeć kró tki film.

Katedra Centralna

Plac Senacki moż na sł usznie nazwać „sercem” Helsinek. W jego centrum znajduje się pomnik cesarza Aleksandra II, otoczony rzeź bami „Prawo”, „Pokó j”, „Praca” i „Ś wiatł o”. Nad nim znajduje się centralna katedra, zbudowana w 1852 roku. Wcześ niej nazywano ją katedrą ś w. Mikoł aja na cześ ć zaró wno cesarza Mikoł aja II, jak i patrona ż eglarzy ś w. Mikoł aja. Ten wspaniał y biał y koś ció ł uważ any jest za „wizytó wkę ” miasta, jest widoczny z daleka. Na lewo od katedry znajduje się gł ó wny budynek najstarszego i najwię kszego uniwersytetu w kraju - Uniwersytetu Helsiń skiego, a na prawo - Pał ac Pań stwowy. Plac Senacki to centrum ró ż nych miejskich wydarzeń , a na schodach przed gł ó wną katedrą czę sto moż na spotkać nie tylko goś ci miasta, ale takż e studentó w korzystają cych wiosną ze sł oń ca.

W minionym stuleciu produkty w Helsinkach był y sprzedawane na otwartych rynkach. Jeden z nich nadal znajduje się na skarpie w centrum miasta. Nowe wymagania sanitarne i chę ć lepszego zorganizowania handlu targowego sprawił y, ż e w ostatnich dwó ch dekadach XIX w. pojawił się pomysł przeniesienia targowisk do lokali - targowisk krytych, po fiń sku kauppahalli.


Budowa krytego rynku na skarpie rozpoczę ł a się w 1888 roku, a w 1889 roku otworzył a swoje podwoje dla pierwszych zwiedzają cych. Budynek mieś cił.120 straganó w i 6 sklepó w w galerii centralnej. Sprzedawano tu wę dliny, jajka, masł o, sery, owoce i warzywa, a na począ tku XX wieku przeniesiono tu takż e czę ś ć handlu rybami z otwartego rynku. Dziś moż na tu nie tylko kupić wszystkie te produkty, zaró wno lokalne, jak i zagraniczne, ale takż e coś przeką sić w mał ych kawiarniach czy restauracjach. Kilka lat temu w galerii centralnej otwarto restaurację Story (przetł umaczoną z angielskiego - historia, bajka). Moż na tu skosztować tak tradycyjnego fiń skiego dania jak kremowa zupa z ł ososia i oczywiś cie napić się gorą cej fiń skiej kawy, cieszą c się widokiem na nabrzeż e. Nawiasem mó wią c, Finowie uwielbiają kawę od wczesnych godzin porannych do pó ź nej nocy. Spoż ywają c rocznie 12 kg kawy na osobę , są mistrzami ś wiata w piciu kawy.

Podczas poruszania się po mieś cie komunikacją miejską , lepiej kupić bilet, wybierają c jego waż noś ć od 1 do 7 dni (bilet jednodniowy dla osoby dorosł ej kosztuje 9 euro). Jego waż noś ć zaczyna się od momentu przekazania go czytelnikowi, czyli pierwsze kompostowanie. Jednocześ nie moż esz nie tylko zaoszczę dzić swoje finanse, ale takż e odwiedzić wyspę Suomenlinna, ponieważ bilet na prom jest wliczony w cenę . Opró cz wycieczki promem moż na wybrać się na zwiedzanie Helsinek tramwajem. Są przytulne i dział ają zgodnie z harmonogramem.

Trasa tramwajowa numer 2 pozwala zobaczyć gł ó wne zabytki miasta, trasa numer 4 jest odpowiednia dla mił oś nikó w architektury, a ci, któ rzy są zainteresowani projektowaniem, powinni skorzystać z tramwaju numer 6. Aby dowiedzieć się wię cej o zabytkach lub obiektach architektonicznych na trasie trzeba najpierw uzbroić się w schemat komunikacji miejskiej i przewodnik lub skorzystać z wyszukiwarki internetowej przez telefon komó rkowy. Jeś li atrakcja spodobał a Ci się , moż esz wysią ś ć na przystanku i przyjrzeć się jej bliż ej, a nastę pnie poczekać na nastę pny tramwaj.

Dom towarowy Stockmann, któ ry na chwilę zmienił nazwę


Dom towarowy Stockmann, najwię ksze centrum handlowe w Skandynawii i Finlandii, znajduje się w centrum Helsinek. Jej budynek został wybudowany w 1930 roku w stylu Art Deco. W 1989 roku, po poł ą czeniu z domem Argos, Stockmann przeją ł cał y blok. Otaczają go aleje Mannerheim, ulice Aleksanterinatu, Keskuskatu i Esplanade Park. Ostatnia rozbudowa miał a miejsce w 2010 roku i obecnie powierzchnia handlowa obejmuje ponad 50 tysię cy metró w kwadratowych na dziesię ciu kondygnacjach. Mimo odbudowy zachował y się tu stare schody ruchome. Czasami są bł ę dnie uważ ane za pierwsze schody ruchome w Finlandii. W tym roku firma Stockmann zmienił a na chwilę nazwę na Stockwoman (kobieta po angielsku oznacza kobietę ). Dokonano tego z okazji Dnia Kobiet 8 marca. Zegar przy gł ó wnym wejś ciu do domu towarowego, nazywany przez mieszczan „zegarem gieł dowym”, to jedno z najbardziej znanych miejsc spotkań i randek mieszkań có w stolicy.

Basen morski Allas

Wcześ niej, kiedy Fin zbudował dom, budowa zaczę ł a się od sauny, a wokó ł niej zbudowano wszystkie inne pomieszczenia. Dlatego nie moż na zrozumieć Finlandii i Finó w bez wizyty w saunie. Obecnie w kraju jest ponad dwa miliony saun! Sauny w domu, sauny w domku, sauny w lesie i nad jeziorem. W centrum Helsinek, obok rynku i diabelskiego mł yna, znajduje się ró wnież miejsce z sauną – basen morski Allas. Kompleks ten został zaprojektowany w nowoczesnym stylu skandynawskim. Swoich pierwszych zwiedzają cych przyją ł w 2016 roku. Opró cz wizyty w saunach, moż na tu coś przeką sić i o każ dej porze roku popł ywać w podgrzewanym basenie dla dzieci lub w basenie z wodą morską , któ ry bywa nazywany „dziurą ” ze wzglę du na „naturalna” temperatura wody.

Pomnik-fontanna „Havis Amanda” na rynku uważ any jest za symbol stolicy Finlandii. Pojawienie się nimfy Amandy z fal Bał tyku symbolizuje pojawienie się samego miasta Helsinki. Fiń ska syrena „Nieś miał a Amanda” jest ró wnież nazywana „Dziecko Morza Balijskiego”, chociaż podobno miejscowi nazywają ją „Mistrz Helsinek”, a kreatywne społ eczeń stwo nazywa się Havis Amandą .

Havis Amanda

Rzeź ba nagiej nimfy morskiej zdobią ca ś rodek fontanny został a stworzona przez fiń skiego rzeź biarza Ville Valgena w Paryż u w 1906 roku. Jednak gorą ce debaty mię dzy zwolennikami i przeciwnikami instalacji tej rzeź by trwał y okoł o dwó ch lat, dlatego za datę otwarcia uważ a się rok 1908. W latach trzydziestych ubiegł ego wieku fiń scy studenci zał oż yli tradycję obchodzenia swojego „zawodowego” ś wię ta – w tym dniu na gł owę nimfy zakł adana jest „uniwersytecka” czapka. Ta tradycja jest ż ywa do dziś . Istnieje kilka historii, dlaczego „performer” umieś cił Havisa Amandę plecami do budynku „klienta”. Na pewno rozpoznasz jednego z nich podczas wizyty w Helsinkach.

Nowoczesna rzeź ba, symbolizują ca przyjaź ń narodó w Europy


W budynku ratusza znajduje się nowoczesna rzeź ba, symbolizują ca przyjaź ń narodó w Europy. Każ dy goś ć miasta moż e tu przyjechać - tak, tak, wystarczy otworzyć drzwi i wejś ć gł ó wnym wejś ciem.

Urzą d Miasta Helsinek

Na pię trze bardzo czę sto odbywają się ciekawe wystawy fotograficzne fiń skich fotografó w, jest sala koncertowa, moż na skorzystać z bezpł atnego internetu, oczywiś cie toaleta. A ci, któ rzy lubią czytać ksią ż ki, bę dą mogli znaleź ć interesują cy egzemplarz wś ró d materiał ó w drukowanych oferowanych do dystrybucji.

Wystawa zdję ć w Ratuszu w Helsinkach

Kiedy znudzi Ci się chodzenie po Helsinkach lub jeś li pogoda Ci nie sprzyja, udaj się do kina Helsinki FlyTour. Siedzą c w wygodnym fotelu przeż yj niezapomniane wraż enia z dziesię ciominutowej wirtualnej wycieczki po mieś cie z wykorzystaniem wszystkich zdobyczy technologii 4D. Bę dziesz cieszyć się widokami miasta z lotu ptaka i polecieć na doś ć bliską odległ oś ć do otaczają cych obiektó w. To kolejna niezwykł a znajomoś ć stolicy Finlandii w komfortowych warunkach. Czy latał eś ?

Czy po odwiedzeniu wszystkich miejsc przesią kł eś duchem Helsinek? Bardzo ł atwo się dowiedzieć . Jeś li na twarzach olbrzymó w zdobią cych fasadę Dworca Gł ó wnego potrafisz już rozró ż nić cztery emocje Skandynawia, uchwycone przez rzeź biarza Emila Wikströ ma, to o tym mieś cie wiesz już absolutnie wszystko. Jeś li jednak emocje nadal są dla Ciebie trudne do rozró ż nienia, zdecydowanie powinieneś tu wró cić .

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Вид с набережной Хельсинки
Центральный Кафедральный собор
Хавис Аманда
Allas sea pool
Современная скульптура, символизирующая дружбу народов Европы
Выставка фотографий в здании мэрии Хельсинки
Здание мэрии Хельсинки
Универмаг Stockmann сменивший на время названия
Podobne historie
Uwagi (26) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara