Nowy Rok w Pradze

28 Styczeń 2010 Czas podróży: z 29 Grudzień 2009 na 03 Styczeń 2010
Reputacja: +1622
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Być moż e Praga jest jednym z najpopularniejszych europejskich miast, do któ rego wielu wybiera się specjalnie, aby ś wię tować Nowy Rok i Boż e Narodzenie. Praga to miasto od dzieciń stwa, bajecznie magiczne. Przed Nowym Rokiem jest to szczegó lnie odczuwalne.

Postanowiwszy wię c ś wię tować Nowy Rok na Rynku Starego Miasta, wybraliś my się do Pragi na sześ ć dni (od 29 grudnia do 3 stycznia).

HOTEL. Mieszkaliś my w hotelu Ibis Old Town 3*. Recenzje tego hotelu wś ró d turystó w są prawie wszystkie pozytywne i bezpł atne. Generalnie moż emy się z tym zgodzić , jednak z kilkoma uwagami. Niezaprzeczalnym atutem tego hotelu jest jego lokalizacja. Pię ć minut spacerem od Baszty Prochowej, 10 minut od Rynku Starego Miasta. W pobliż u stacja metra Namesti Republika, centrum handlowe Palladium, supermarket Bila. Myś lę , ż e wł aś nie ze wzglę du na lokalizację kategoria cenowa tego hotelu jest w przybliż eniu taka sama jak w przypadku hoteli czterogwiazdkowych.


Pokó j (podwó jny) jest mał y. Duż e ł ó ż ko, telewizor plazmowy z jednym rosyjskim kanał em (RTR), przyzwoita ł azienka, suszarka do wł osó w, mydł o/ż el pod prysznic/szampon. Rę czniki zmieniane są codziennie, mydł o/ż el pod prysznic nie spieszy się dodać , ł ó ż ko nie był o zmieniane nawet raz na pię ć dni. Sprzą tanie pozostawia wiele do ż yczenia.

Nie podobał się brak baru w pokoju. Dlatego patrzą c przez okno i patrzą c na są siednie pokoje, moż na zauważ yć nastę pują cy obrazek - na parapetach stoją butelki z wodą , sokiem, mocnymi napojami, jedzeniem itp. Parapety zastę pują lodó wki.

Ś niadania są wię cej niż standardowe (ser w plastrach, kieł baski, jogurty, dż emy, buł ki, trochę owocó w, jajecznica, kieł baski, kawa/herbata, soki). Jeś li spę dzisz w hotelu wię cej niż tydzień , podejrzewam, ż e to menu bardzo się znudzi.

Lobby bar „Rendez-vous” na parterze hotelu nie ma duż ego asortymentu, ale ceny są bardzo wysokie. Wię c jeś li pilnie potrzebujesz kupić wodę mineralną , radzę nie lenić się i wpaś ć do supermarketu, zwł aszcza, ż e ​ ​ jest tuż za rogiem. Woda bę dzie kosztować trzy do czterech razy taniej.

ATRAKCJA. Wychodzą c z hotelu i docierają c do Baszty Prochowej należ y kierować się prosto na ulicę Celetną . Jedna z najstarszych praskich uliczek wzię ł a swoją nazwę od wypiekanych tu plecionych buł eczek „tsalny”. Ulica jest prawie w cał oś ci zabudowana ś redniowiecznymi domami, a liczne sklepy należ ą do najdroż szych. Celetna sł ynie ró wnież z tego, ż e podczas koronacji przeszli przez nią kró lowie czescy. Stą d druga nazwa – Droga Kró lewska. Celetna idzie prosto na Rynek Starego Miasta. Nawet jeś li jesteś w Pradze po raz pierwszy, natychmiast to rozpoznasz. Ratusz Staromiejski i zegar astronomiczny, Koś ció ł Panny Marii Tyń skiej, pomnik Jana Husa – wszystkie te praskie zabytki znajdują się tutaj.


Jarmarki odbywają się na Rynku Starego Miasta w okresie ś wią t Boż ego Narodzenia i Nowego Roku. Grog i grzane wino pł yną strumieniami. Sł ynne czeskie precle – Trdelnik moż na tu skosztować tylko na targach. Pieczone są tuż przed Tobą na otwartym ogniu na wał ku do ciasta, posypane cukrem waniliowym lub kruszonymi migdał ami, a za 50 koron moż na skosztować najbardziej praskiego i noworocznego precla. Na targach sprzedaje się wiele wszelkiego rodzaju bibelotó w - pił ki, obrazki, zabawki itp. Wszyscy przewodnicy doradzają kupowanie tutaj pamią tek na pamią tkę po Pradze - zaró wno tań szy, jak i lepszy wybó r.

Tł umy turystó w gromadzą się przed zegarem astronomicznym w nadziei na znalezienie lepszego miejsca i sfotografowanie lub sfilmowanie spektaklu, któ ry odbywa się co godzinę od 8 do 20. Czasem pod Ratusz Staromiejski podjeż dż ają wó zki weselne i rozpoczyna się kolejny spektakl dla turystó w. Wszyscy zaczynają fotografować ceremonie ś lubne, oceniać panny mł ode i ich suknie ś lubne. Sami byliś my ś wiadkami jednego zabawnego wesela wł aś nie 31 grudnia.

Ulicą Karlową powoli, w tł umie turystó w, zbliż amy się do Mostu Karola. Obecnie jest w przebudowie, a poł owa znajduje się na rusztowaniach. W poł udnie nie jest przepeł niony, zwł aszcza w przeddzień Nowego Roku. Z pewnoś cią każ dy wie o znajdują cej się tutaj postaci Jana Nepomucena. I wiedzą o ż yczeniu, któ re trzeba speł nić , pokł adają c dł oń na posą gu Jana Nepomucena (miejsca te są wypolerowane na poł ysk), a któ re z pewnoś cią się speł ni. Tylko pragnienie nie powinno być materialne i musisz to robić raz w roku. A wię c wł aś ciwie TO NIE JEST TO MIEJSCE. Aby ż yczenie się speł nił o, trzeba poł oż yć rę kę na krzyż u w miejscu, w któ rym Jan Nepomuk został wrzucony do wody (ró wnież nietrudno go znaleź ć – wypolerowany przez turystó w).

Po przejś ciu przez Most Karola znajdziesz się na Mał ej Stranie, poł oż onej na zboczach tuż pod Zamkiem Praskim. Najciekawszą atrakcją Mał ej Strany jest czeski barokowy koś ció ł ś w. Mikoł aja. Mala Strana nazywana jest ró wnież „Perł ą Architektury Barokowej”.

Do Zamku Praskiego moż na dostać się wychodzą c z Mostu Karola ulicą Mostecką , przejś ć się na Rynek Mał ostrań ski, a nastę pnie ulicą Nerudową udać się na Plac Hradczany. Zamek Praski jest oficjalną rezydencją prezydenta. Najbardziej imponują cą budowlą gotycką jest katedra ś w. Wita, któ rej budowę rozpoczę to w 1344 roku, a ukoń czono w 1929 roku.


Lepiej wybrać się na Zamek Praski bez grupy turystycznej, ponieważ przewodnicy ograniczą Twó j czas sł owami w stylu: „Teraz masz 20 minut na zwiedzenie Katedry ś w. Vita do sfotografowania na pierwszym, drugim dziedziń cu Zamku Praskiego itd. ” To wszystko bardzo irytują ce, bo w tej samej Katedrze ś w. Wita niektó rym nawet godzina nie wystarczy, ż eby wszystko zobaczyć . Dodatkowo moż esz zakupić audioprzewodnik i wysł uchać cał ej wycieczki indywidualnie.

Wychodzą c na Plac Hradczań ski i idą c ulicą Loretań ską udaj się do praskiej Loretty - kopii prawdziwej ś wię tej chaty (Santa Casa) z wł oskiego miasta Loretta. Moż na tu też spokojnie przejś ć bez grupy turystycznej. Na szczegó lną uwagę zasł uguje skarbiec i sł ynna diamentowa monstrancja, ozdobiona ponad 6000 diamentami.

TEATRY, KONCERTY, MUZEA. Spacerują c po ulicach Pragi, prawdopodobnie bę dziesz wielokrotnie podchodził do Ciebie miejscowy szczekacz i proponował posł uchanie muzyki klasycznej w jednym z wielu koś cioł ó w. Repertuar z reguł y jest wszę dzie taki sam - Bach, Mozart, Vivaldi, Strauss, Pachelbel. Cena biletu od 400 do 900 koron. Byliś my na jednym z tych koncertó w. Odbył o się to w Obecní dů m (Dom Publiczny) na Placu Republiki. Public House to pię kny secesyjny budynek obok Baszty Prochowej, obecnie wykorzystywany do koncertó w. Na pierwszym pię trze znajduje się francuska kawiarnia i restauracja. Bilety są bardzo drogie – od 800 do 1000 koron. Koncert trwał nieco ponad godzinę i moż na powiedzieć , ż e wię kszoś ć sł uchaczy był a zawiedziona. Szczegó lnie pamię tam sł owa jednego z Rosjan: „No có ż , to oszustwo!! ! ”. Jak na nasze standardy to naprawdę przekrę t – przywykliś my do tego, ż e w Filharmonii koncert trwa okoł o dwó ch godzin z przerwą i woł a o bis, ale tutaj – 50 minut i poż egnanie.

Wię c rada, jeś li naprawdę chcesz posł uchać muzyki klasycznej, lepiej udaj się do Rudolfinum - sali koncertowej Filharmonii Czeskiej (oczywiś cie, jeś li masz szczę ś cie i kupisz bilety).

Praga jest uważ ana za „Miasto Czarnego Teatru”. Zasada dział ania tego teatru jest bardzo prosta – aktorzy w czarnych garniturach są niewidoczni na czarnym tle, wię c obiekty, z któ rymi pracują , zdają się oż ywać i poruszać same. Czarny teatr to synteza musicalu, tań ca i pantomimy. Odwiedziliś my teatr IMAGE na ulicy Praskiej i byliś my zachwyceni. Myś lę , ż e jeś li wybierzesz jeden z wielu czarnych teatró w, nie poż ał ujesz.


Wielu zapewne wie, ż e to wł aś nie w Pradze odbył a się premiera opery W. A. Mozarta „Don Giovanni”. Stał o się to w Teatrze Stanowym i od tego czasu opera ta jest wizytó wką teatru. Za 900 koron moż na posł uchać arii z tej opery. Szczerze mó wią c, spektakl pozostawia wiele do ż yczenia, ale sam fakt wizyty w Teatrze Stanowym, gdzie w 1787 roku Mozart dyrygował premierą Don Giovanniego, jest bardzo zachę cają cy.

Tuż na Rynku Starego Miasta znajduje się galeria Alphonse Mucha i Salvador Dali. Za 250 koron moż na zobaczyć jednocześ nie ekspozycje dwó ch artystó w.

SKLEPY, PAMIĄ TKI. Osobiś cie uważ am, ż e Praga nie jest miastem, do któ rego ludzie chodzą na zakupy. Asortyment w centrach handlowych jest taki sam jak u nas, ceny, jeś li się ró ż nią , to niewiele. Nie wiem, po co jechać do Pragi, wę szyć po centrach handlowych i w koń cu kupić te same Marks and Spencer, MANGO, NEXT, Salamander, Bata itp. To wszystko moż na u nas kupić . Na Placu Wacł awa jest wiele sklepó w, wiele drogich butikó w na Paris Street. Na przeł omie grudnia i stycznia w Pradze trwa sezon wyprzedaż y. W centrum miasta najwię kszymi i najbardziej znanymi centrami handlowymi są KOTVA, PALLADIUM (na Placu Republiki).

Myś lę , ż e na uwagę zasł ugują sklepy, w któ rych moż na kupić dokł adnie czeskie towary – szkł o, kryształ y, granaty. Bardzo podobał mi się sklep BLUE - marka turystyczna numer jeden w Pradze. Nawet na lotnisku RUZINE w strefie wolnocł owej znajduje się sklep. Produkty szklane o najbardziej niesamowitych kolorach - okulary, wazony, biż uteria itp. Ceny są bardzo umiarkowane.

Moser Praha - sklep firmowy na ul. Na Prikope jest naprawdę drogie.

I oczywiś cie czeskie granaty. Widać je wszę dzie, wszystkie gabloty są ozdobione biż uterią z tymi mał ymi kamieniami w jaskrawoczerwonym kolorze. Najtań sze granaty znajdują się w sklepie firmowym na ulicy Pariż skiej (choć wybó r nie jest zbyt duż y).

RESTAURACJE, KAWIARNIA. Praga to gastronomiczny raj. Z jednej strony na praską kuchnię duż y wpł yw miał y Niemcy, stą d ró ż ne rodzaje kapusty, kieł basy, kieł basy. To wpł yw zachodni. Kuchnia wschodnioczeska jest prostsza, ale też bardziej kaloryczna – to smaż one mię so, wieprzowina („kolano z dzika”), ryby (pieczony karp, pstrą g), pierogi.


Jeś li chcesz spró bować narodowej kuchni czeskiej, z duż ymi porcjami i popijają c ją jasnym lub ciemnym niefiltrowanym piwem, jesteś w Nonomě stský pivovar (przy ulicy Vodič kova 20). Ta restauracja jest w 70% wypeł niona Rosjanami, kelnerzy bez problemu mó wią po rosyjsku. Nawet jeś li jesteś bardzo gł odny, nie zamawiaj duż o - po prostu nie zjesz wszystkiego, a jeś li zjesz, nie bę dziesz w stanie wstać od stoł u. Porcje są nie tylko duż e, ale takż e ogromne. Wady restauracji moż na przypisać temu, ż e personel stał się bezczelny. Kelnerzy to odważ ni Czesi, lubią dawać napiwek nie 10%, jak to jest w zwyczaju wszę dzie, ale 20%. A co z tego, ż e jest tylko jeden rachunek - obsł uż ył em dwa, dlatego kwota napiwku podwaja się proporcjonalnie do liczby obsł uż onych goś ci.

Restauracja TRITON, znajdują ca się na Placu Wacł awa. Bardzo ciekawe wnę trze w postaci jaskini naciekowej. Menu jest doś ć wykwintne, jednak koszt jednego czeku to okoł o 900 koron.

NOWY ROK. Po raz kolejny jestem przekonany, ż e planują c ś wię towanie Nowego Roku za granicą , nie rezerwujcie uroczystoś ci noworocznych w biurze podró ż y. Zawsze moż esz dowiedzieć się i wybrać , gdzie i jak spotkać się z NG na miejscu. W takim przypadku nie przepł acisz. I nie martwcie się , ż e dzień wcześ niej cię ż ko jest zarezerwować stolik – faktycznie poszliś my do restauracji 2 godziny przed Sylwestrem i był y puste miejsca, a nie rezerwowaliś my niczego wcześ niej.

Na Rynku Starego Miasta od godz. 20:00 program noworoczny. Duż o turystó w, muzyka grzmi na cał ym placu, wszyscy przytulają się i gratulują sobie Nowego Roku. Moż esz wię c ś wię tować Nowy Rok na Rynku Starego Miasta. Dokł adnie – nie zawiedziesz się .

Praga wyglą da trochę ponuro zaraz po wakacjach sylwestrowych, ulice pachną wybielaczem (są tam myte po hał aś liwej uroczystoś ci), w niektó rych miejscach nie mają czasu na wywó z ś mieci, turyś ci wyjeż dż ają już.1 stycznia - toczą się ich walizki wzdł uż bruku do taksó wek i autobusó w.

Praga zaczyna „pusto” już.2 stycznia, turystó w jest o poł owę mniej niż w przeddzień Nowego Roku, nawet Most Karola jest prawie wolny w poł udnie, przed zegarem astronomicznym jest coraz mniej ludzi, któ rzy rzucają odwracają gł owy i czekają na przedstawienie.

Nie jest smutno wyjeż dż ać , ale wyjeż dż ają c z Pragi, wiem, ż e niedł ugo wró cę tu nie raz.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Новый год в Праге
Новый год в Праге
Новый год в Праге
Новый год в Праге
Новый год в Праге
Новый год в Праге
Новый год в Праге
Новый год в Праге
Uwagi (1) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara