Czeskie zamki. Powieść w pięciu częściach z prologiem i epilogiem.

14 Lipiec 2018 Czas podróży: z 14 Czerwiec 2018 na 25 Czerwiec 2018
Reputacja: +1959
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Czę ś ć.4. Cesky Krumlov i Rož mberk nad Vltavou

Prolog tutaj https://www.turpravda.com/cz/blog-324562.html

Czę ś ć.1 tutaj http://https://www.turpravda.com/cz/blog -325037.html

Czę ś ć.2 tutaj https://www.turpravda.com/cz/blog-327067.html

Czę ś ć.3 tutaj https://www.turpravda.com/cz/blog-328102.html

W tym dniu planowaliś my zobaczyć miasto Č eský Krumlov z jego zamkiem i mał ym, ale bardzo tajemniczym zamkiem Rož mberk nad Vltavou.

Na uroczych zakolach Weł tawy leż y urocze ś redniowieczne miasto - Cesky Krumlov. To tylko 25 km od Czeskich Budziejowic. Niskie domy pokryte czerwoną dachó wką , wą skie uliczki przystosowane do jazdy konnej dają wraż enie, ż e przenieś liś my się.300-400 lat wstecz. A na szczycie tej wspaniał oś ci majestatyczny zamek - dumnie wznosi się na szczycie klifu.


Nazwa miasta pochodzi od staroż ytnego niemieckiego „krumben Ouwe”, co oznacza „pagó rkowatą , krzywą ł ą kę ”. I to wł aś nie pod nazwą „Chrumbonowe” miasto został o po raz pierwszy wymienione w kronikach historycznych.

Zamek Krumlov to drugi co do wielkoś ci zamek w Czechach po Zamku Praskim. Jest to cał y zespó ł ró ż norodnych budynkó w (ponad 40) wybudowanych w okresie od XIV do XVII wieku. Zabudowa pał acowa skupiona jest wokó ł pię ciu dziedziń có w zamku. A od strony zachodniej do pał acu przylega park zamkowy.

Budowa miasta i zamku rozpoczę ł a się w XIII wieku. Zbudowano gotycką warownię i cylindryczną wież ę (znajdował a się na miejscu Mał ego Miasta i nie zachował a się w cał oś ci do dnia dzisiejszego). Począ tkowo wł aś cicielem miasta był a feudalna rodzina Vitkovič ó w z Krumlova, a nastę pnie spokrewniona rodzina Vitkovič ó w z Rož mberka (Rozenberg). Rosenbergowie (po czesku Rozmberki) posiadali Krumlov od 1302 roku przez okoł o 300 lat. W tym czasie ró d Rož mberkó w był drugim pod wzglę dem szlachty i bogactwa po czeskiej rodzinie kró lewskiej. Dogodne poł oż enie w zakolu rzeki w pobliż u brodu i dobre zabezpieczenie przez nie do zdobycia skał y przesą dził y o pomyś lnym rozwoju miasta jako oś rodka handlu i rzemiosł a. Miasto stał o się drugim najważ niejszym w Czechach. Czerwona ró ż a z herbu Rož mberkó w jest nadal czę ś cią herbu miasta Czeski Krumlow.

W XVI wieku niezdobyty gotycki zamek został przebudowany na renesansową rezydencję , a wię kszoś ć domó w w mieś cie został a przebudowana w tym samym stylu. W odbudowę zaangaż owali się dwaj wł oscy architekci Antonio Ericera i Balthazar Maggi. Ostatni wł aś ciciel zamku z rodu Rozmberkó w zmuszony był sprzedać go cesarzowi Rudolfowi II z powodu duż ych dł ugó w. Cesarz podarował zamek swojemu przybliż onemu księ ciu Eggenbergowi. Eggenbergowie byli znani z budowy oryginalnego teatru barokowego w Czeskim Krumlovie (1680-1682). Rodzina Eggenberg wymarł a, po czym cał y jej mają tek i tytuł y odziedziczył a rodzina Schwarzenbergó w. Josef Adam Schwarzenberg przeprowadził zakrojoną na szeroką skalę przebudowę , w wyniku któ rej zamek przebudowano w stylu wiedeń skiego baroku. W 1947 roku zamek został upań stwowiony.


Czerwona Brama. Poł ą cz kompleks zamkowy z historyczną czę ś cią miasta

Przez nich wchodzimy na pierwszy dziedziniec zamkowy. Był a to czę ś ć gospodarcza zamku. W wiedzy otaczają cej dziedziniec mieś cił y się stajnie, magazyn soli, apteka, lodowiec, kuź nia, wozownia, browar.

I i II dziedziniec zamkowy ł ą czy most nad fosą . W fosie tej hoduje się niedź wiedzie od 1707 roku. W samym zamku zwierzę ta te był y trzymane od XVI wieku. Swoją obecnoś cią Rož mberkowie starali się podkreś lić pokrewień stwo z arystokratycznym rodem Orsini (po wł osku orsa – niedź wiedź ) i pokazać swoją wyż szoś ć nad resztą czeskiej szlachty. Mó wi się , ż e autorem legendy był Oldrich II z Rož mberka (o nim poniż ej).

Po podziwianiu niedź wiedzi udaliś my się na II dziedziniec zamku. Po lewej stronie są schody do Mał ego Miasta i Wież y.

Symbolem Cesky Krumlov jest wież a zamkowa. Podstawa wież y jest gotycka z XIII wieku. Renesansowy wyglą d uzyskał w 1581 roku. Mechanizm zegara datowany jest na rok 1919. Taras widokowy zdobi arkada z 19 kolumnami. Wież a ma cztery dzwony. Najwię ksza waż ą ca okoł o 1800 kg (nikt jej nie waż ył , wię c wymyś lili ją dla turystó w : ))) nosi datę.1406. Przeznaczono na nią cał e pię tro. Mniejsze wiszą na szczycie wież y. Wspinaczka na wież ę jest bezpł atna. Wysokoś ć wież y to 54.5 (okoł o 18 pię ter), wejś cie na taras widokowy 25m. Polecam mił oś nikom pię knych widokó w.

Budynek nowego mieszczań stwa. Wykonany w technice ś wiatł ocienia, rzadko spotykanej w Czechach.

Gmach Mennicy. Nie wiem, dlaczego tak to nazwali, ale nigdy tu nie wybijano monet.

Tylko fontanna - bez nazwy, ale stara aż.1641. I za nim widać Fasada olejarni. Wow tyle masł a w zamku był o kochane : )))

Wcześ niej do Gó rnego Miasta prowadził most obrotowy. Pó ź niej fosę zasypano, a obie czę ś ci twierdzy poł ą czono korytarzem.

Dzię ki niemu docieramy do trzeciego dziedziń ca. Autorem freskó w był rozmberski malarz nadworny Gabriel de Blond.


Dekoracja IV dziedziń ca (należ y do wcześ niejszego okresu) i jest nie mniej pię kna niż III, chociaż autor freskó w jest nieznany.

Przejś cie z czwartego dziedziń ca prowadzi nas do Mostu Pł aszczowego.

Most pł aszcza przeciwdeszczowego. Konstrukcja poł ą czył a Gó rne Miasto z V dziedziń cem. Szliś my po otwartej czę ś ci (na zdję ciu, gdzie są rzeź by). Powyż ej znajdują się dwa zadaszone korytarze. Niż szy ł ą czy pał ac z teatrem. A gó rny pozwalał przejś ć z galerii sztuki do parku zamkowego.

Chciał bym dodać jeszcze kilka sł ó w o teatrze zamkowym. W XVIII wieku nowy wł aś ciciel zamku, rodzina Schwarzenbergó w, zrekonstruował a scenę z wykorzystaniem najnowocześ niejszych na ó wczesne czasy detali technicznych. I nie dokonano już ż adnych modyfikacji. Wyją tkowoś ć teatru zamkowego polega nie tylko na jego czcigodnym wieku, ale takż e na tym, ż e przetrwał do dziś w stanie nienaruszonym. Doskonale zachował się nie tylko budynek, scena i widownia, ale takż e dekoracje, kostiumy, wyposaż enie techniczne, 2400 tomó w ró ż nych tekstó w (scenariusze, libretta, partytury itp. ).

Na pią tym dziedziń cu znajduje się taras widokowy, widoki na miasto i Weł tawę są wspaniał e.

Mobilna zapora i przelew dla tratw.

Podobnie jak wiele czeskich zamkó w, Krumlov ma swoje duchy. I jest legenda o ich wyglą dzie.


Dawno, dawno temu w ś redniowiecznym zamku mieszkał mł ody hrabia, wyró ż niają cy się niezwykle nieokieł znanym temperamentem i nie zatrzymują cy się przed niczym, by zaspokoić swoje okrutne pragnienia. Mó wią , ż e lubił mł odą có rkę miejscowego kupieckiego Rynku. A ponieważ ten hrabia był absolutnym wł adcą okolicznych ziem, wieczorem przywieź li mu nieszczę sną dziewczynę . Nie wiadomo, co zaszł o mię dzy nimi, czy hrabia wzią ł dziewczynę w posiadanie, czy też zdoł ał a się obronić , ale dopiero rano znaleź li ją na stromych urwiskach. Dziewczyna był a na granicy ż ycia i ś mierci, ale został a wypuszczona. A po chwili, dowiedziawszy się o tym, hrabia ponownie zapragną ł ujrzeć ją w swoich komnatach. Trzę są cą się ze strachu dziewczynę zaprowadzono do sypialni hrabiego i zamknę ł y się za nią dę bowe drzwi. Nastę pnego ranka hrabia nie pojawił się na ś niadanie. A kiedy zaniepokojona sł uż ba wył amał a dę bowe drzwi, ich oczom ukazał się przeraż ają cy obraz - wszystkie ś ciany sypialni był y zbryzgane krwią , ciał o hrabiego rozdarte na kawał ki, a martwa dziewczyna leż ał a na ł ó ż ku. . . Podobno duchy hrabiego i nieszczę snej dziewczyny wcią ż krą ż ą po korytarzach tego zamku.

Ta legenda ma prawdziwe podstawy. Od 1605 r. na zamku Krumlov mieszkał nieś lubny syn cesarza Rudolfa II, Don Juliusz. Nie miał spokojnego usposobienia, prawdopodobnie cierpiał na schizofrenię . Pewnego razu w przypł ywie zazdroś ci dź gną ł ukochaną có rkę fryzjera i są dzą c, ż e nie ż yje, wyrzucił ją przez okno zamku. Dziewczyna przeż ył a. Don Juliusz pod groź bą , ż e powiesi jej ojca, zmusił dziewczynę do powrotu do zamku i brutalnie ją zabił . To tragiczne wydarzenie miał o miejsce w 1608 roku. Od tego momentu syn cesarza był na zamku aresztowany aż do ś mierci. To taka smutna historia.

Z 5. dziedziń ca skrę ciliś my w prawo do duż ego budynku Zimowej Ujeż dż alni i weszliś my do parku zamkowego.

Arena zimowa

Fontanna Neptuna.

Droga od fontanny prowadzi do jeziora zamkowego.

Kolejną atrakcją parku jest obrotowe audytorium.

Po spacerze po parku zeszliś my do miasta i przeszliś my przez Lezebnick Bridge Inner City. Każ da ulica i dom mają tu swoją historię , wartą osobnej historii.

Wież a dawnego koś cioł a ś w. Joszta.

Koś ció ł ś w. Wita


Krumlov tak bardzo nam się spodobał , ż e gdy spojrzeliś my na zegar, sapnę liś my. Jest prawie wpó ł do czwartej, a zamki dział ają do pią tej. Dojazd do Rož mberka nad Vltavou nie był daleko, jak gdyby 25 km, ale przy wejś ciu do zamku (nie był o tam nic do dojazdu) budowano znak do naprawy drogi, ś lepy zauł ek i objazd. Poszliś my na objazd. Jedziemy, jedziemy i znó w pojawiają się znaki, ż e jest ś lepy zauł ek i droga jest w naprawie. Pluliś my na wszystko i zdecydowaliś my, ż e jedziemy, dopó ki nie wpadniemy w ten bardzo ś lepy zauł ek, a potem wymyś limy, co robić . Jak się okazał o, centrum miasta został o rozkopane i moż na był o nie zwracać wię kszej uwagi na znaki, tylko stracono czas. Zaparkowaliś my u podnó ż a klifu i wcią ż wspinamy się do zamku, coś jak na 10. pię trze Patrzymy, a za pię tnaś cie minut bramy bę dą zamknię te i nawet nie wejdziemy na dziedziniec. "Szkoda. . . Tak. . " Jak wysadziliś my, kto by to widział : ))) Uff, mieliś my czas. . . A zwiedzanie wewnę trznych komnat pozostanie w planach na kolejną wizytę : ) )

Rož mberk nad Vltavou

Zamek został zbudowany na waż nym szlaku handlowym z Czech do ziem gó rnego Dunaju w Austrii. A pierwsza pisemna wzmianka pochodzi z 1250 roku za panowania kró la czeskiego Wacł awa I. Był a to pierwsza rezydencja rodu Rož mberkó w. Począ tkowo kompleks skł adał się z dwó ch zamkó w – Dolnego i Gó rnego. Z zabudowań Zamku Gó rnego do dziś w swojej pierwotnej formie przetrwał a Wież a Jakobinka. Gotycki Zamek Dolny przebudowano w XV w. w stylu renesansowym, a pó ź niej w XIX w. dodano modny wó wczas angielski neogotyk.

Pomimo cał ej niemoż noś ci zdobycia, podczas wojny trzydziestoletniej zamek został zdobyty przez austriackiego generał a Buka. Zamek bardzo mu się podobał i w nagrodę uprosił go dla siebie u cesarza. Rod Bukoy był wł aś cicielem zamku do 1945 roku, po czym został upań stwowiony.

Najbardziej znaczą cy ś lad w historii zamku pozostawił Jiri Jan Jindrich Bukoy (1814-1883), zapalony kolekcjoner sztuki i wartoś ci historycznych. Pod nim przeprowadzono przebudowę w stylu neogotyckim, któ ry widzimy do dziś . Zgromadził imponują ce kolekcje obrazó w, broni, mebli, porcelany, szkł a i przekształ cił czeski zamek Rož mberk w pierwsze muzeum w Czechach. W zbiorach malarstwa zamku znajdują się obrazy czeskich i europejskich malarzy pó ź nego renesansu i baroku. W zbiorach znajduje się najbardziej mistyczny portret Perchty Rož mberk - Biał ej Damy. Z tajemniczą Biał ą Damą wią ż e się wiele legend. Być moż e duch Biał ej Damy jest najsł ynniejszym (z najwię kszą liczbą ś wiadkó w jej pojawienia się ) w Czechach i podobno mieszka wł aś nie w Rož mberku nad Vltavou.

Legenda o Biał ej Damie


Ojcem Perchty był Oldř ich II z Rož mberka, owoc, jeś li czytasz jego biografię . Ambitny i brutalny. Starają c się maksymalnie zwię kszyć swó j stan materialny i poszerzyć swó j rodowy mają tek, nie wahał się uciekać się do jawnej przemocy i oszustwa, nie wahał się fał szować kró lewskich listó w i pieczę ci (do dziś zachował y się.33 z nich). wracam do legendy. Gł ó wnym pomocnikiem Oldricha był mnich, któ ry kompilował wszystkie dokumenty dla swego pana i tym samym pomagał mu zdobywać coraz to nowe ziemie i wartoś ci. Ale pewnego dnia baron postanowił w niesprawiedliwy sposó b zagarną ć kolejny smaczny ką sek - dział kę ziemi. Ale na tej ziemi mieszkali krewni mnicha, a on odmó wił sporzą dzania dokumentó w. W tym celu Rozhmberk dokonał egzekucji mnicha. Umierają c przeklą ł samego barona i wszystkich jego potomkó w. I miał có rkę - Perkhtę , cał kowicie posł uszną jego woli, któ rą starał się poś lubić tak korzystnie, jak to moż liwe. W koń cu znaleziono pasują ce dopasowanie w osobie hrabiego Liechtensteina. Zagrali wesele, mł odzi ludzie wyjechali do pał acu pana mł odego. Ale chciwy baron odmó wił rozdania obiecanego posagu. Mł ody mą ż bez wahania odesł ał ż onę z powrotem do ojca. Tak wię c nieszczę sna Perchta cał e ż ycie mieszkał a w zamku swojego ojca Rož mberk, przeklinają c swó j nieszczę sny los. I już na staroś ć , po wielu latach, jej mą ż , któ ry ją odrzucił , przyszedł do niej prosić o przebaczenie, ale Perchta odmó wił . A potem hrabia Liechtenstein po raz kolejny przeklą ł rodzinę Rozhmberkó w. Najwyraź niej te klą twy miał y pewną moc, bo Perchta pozostał a w tym czeskim zamku, teraz pod postacią ducha Biał ej Damy, od koloru jej sukni. Moż esz ją doś ć czę sto widywać . Mó wi się , ż e rę kawy sukienki Biał ej Damy mają moż liwoś ć zmiany koloru - jeś li rę kawy są biał e, to ten, któ ry widział ducha, bę dzie ż onaty. Czerwone rę kawy - wybuchnie poż ar, ale jeś li czarne rę kawy - poczekaj na duż e kł opoty. A na portrecie napis wykonany tajemniczą czcionką , z komentarzem: „Przeczytaj, co tu jest napisane, a zostaniesz posiadaczem bajecznego bogactwa”. Wielu pró bował o rozwikł ać tajemnicę napisu, ale jak dotą d bezskutecznie.

Nie udał o nam się zobaczyć Biał ej Damy : ))). Ale pogł askać pień (a pokó j, mił oś ć i dobrobyt przyjdą do twojego domu : ) posą g sł onia z brą zu - okazał o się .

We wrześ niu 2013 r. ruszył projekt odrestaurowania Wież y Jakobinki (na zdję ciu to wszystko w lasach). Projekt jest interesują cy, ponieważ do odrestaurowania wież y wykorzystano cał kowicie autentyczne ś redniowieczne technologie, któ re spisał y się u nas w odrę cznych tekstach. Kopia ś redniowiecznego dź wigu został a wykonana na podstawie rysunkó w Leonarda da Vinci. A rusztowania z lokalnego drewna są wykonywane rę cznie. Projekt powinien zakoń czyć się w 2019 roku, a wież a bę dzie dostę pna dla turystó w.

Dla siebie doszedł em do wniosku, ż e aby w peł ni cieszyć się pię knym Krumlovem i wybrać się na wycieczki po zamku, potrzebujesz co najmniej dwó ch dni i pó ł dnia, aby dodać do Rož mberka nad Vltavou. Tak odbudowują Yakobinkę , a my przyjedziemy ponownie : )))

Cią g dalszy tutaj https://www.turpravda.com/cz/blog-331747.html

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Красные ворота. Соединяют комплекс замка с исторической частью города
1 и 2-й замковые дворы соединяются мостом над крепостным рвом. В этом рву с 1707 г разводят медведей. В самом же замке эти животные содержались с 16 века. Их присутствием Рожмберки пытались подчеркнуть родство с аристократическим родом Орсини (по-итальянки «orsa» - медведица) и показать свое превосходство над остальным чешским дворянством. Говорят,  автором  легенды был Ольдржих II из Рожмберка (про него читайте ниже).
Символ Чески Крумлова – замковая башня. Основа башни готическая  13 века. Ренессансный вид приобрела в 1581 г. Часовой механизм датирован 1919 г. Смотровую площадку украшает аркада с 19 колоннами. Башня имеет четыре колокола. Самый большой весом примерно 1800 кг (его никто и не взвешивал, так для туристов придумали :))) датирован 1406 г. Под него выделен целый этаж. Те что поменьше,  висят на верхушке башни. Подняться на башню платно. Высота башни 54,5 (примерно 18 этажей), подыматься до смотровой площадки 25м. Любителям красивых видов рекомендую.
Здание нового бургграфства. Выполнено в редкой для Чехии технике светотени -
Здание Монетного двора. Не знаю, почему так назвали, но монеты здесь никогда не чеканили.
Просто фонтан - без названия, но стааарый аж 1641 г. А за ним видно фасад Маслобойни. Ничего себе так в замке маслецо любили :)))
Плащевой мост. Конструкция соединила Верхний град с 5-м внутренним двором. Мы шли по открытой части (на фото там где скульптуры). А выше два крытых коридора. Нижний соединяет дворец  с театром. А самый верхний позволял пройти из картинной галереи в замковый парк.
Подвижная плотина и водоспуск для рафтов.
Зимний манеж
Фонтан Нептун.
Еще одна достопримечательность парка - вращающийся зрительный зал.
Башня бывшего костела Св. Йошта.
Костел Св. Вита
Рожмберк-над-Влтавой
Podobne historie
Uwagi (10) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara