Wszystko w porządku, Fidel!

28 Sierpień 2013 Czas podróży: z 03 Kwiecień 2012 na 20 Kwiecień 2012
Reputacja: +95.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Wszystko w porzą dku, Fidel!

Czas podró ż y 3-20 kwietnia 2012 Temperatura w dzień.30-32, noc 22-23.

Trasa: Hawana 5 dni, lot do Cayo Largo 6 nocy, lot do Varadero - 6 nocy.

Prywatna wycieczka został a zorganizowana przez kubań skie biuro podró ż y Havanatur.

Chciał bym podzię kować biuru podró ż y za sprawną pracę zaró wno w Rosji przy przygotowaniu wyjazdu, jak i na terenie Republiki Kuby.

Dla nas, jako mał ż eń stwa, był a to swoista przygoda i ponieką d spotkanie z mł odzież ą . Faktem jest, ż e mó j mą ż „Sovietiko Marinero” kilkakrotnie odwiedził Kubę na okrę cie wojennym w latach 70-tych, ale dla mnie Kuba zawsze był a tylko pię knym obrazem na czarno-biał ych fotografiach.

Ale teraz nadszedł czas, kiedy wizyta na Kubie stał a się rzeczywistoś cią . To prawda, ż e ​ ​ lot transatlantycki przeraził mnie swoim czasem trwania i spodziewanymi niedogodnoś ciami. Zapytał em o klasę biznesową : dodatkowo 1000$ za jeden bilet (podró ż w obie strony).


Nasz budż et nie wycią gną ł takich kwot, wię c polecieliś my w klasie ekonomicznej. Trzynaś cie godzin przed Hawaną minę ł o bez uprzedzenia. Lecieliś my po tzw. ł uku wielkiego koł a: przez pó ł noc, Szwecję -Islandię -Grenlandię , potem Kanadę , Amerykę . Wszystko był o doskonale widoczne i ciekawie był o spojrzeć na mapę ze szkolnego podrę cznika, któ ry wydawał się oż ywać . Lot powrotny w nocy był trudniejszy…. .

I oto jesteś my w Hawanie! ! . Pierwsze wraż enie: na lotnisku jest ciemno, a w mieś cie wyraź nie brakuje oś wietlenia. Turystom nie zaleca się chodzenia nocą po centrum. Chociaż wieczorem w historycznej czę ś ci miasta na każ dym skrzyż owaniu stoją policjanci.

Hotel "Raguel" 4 * (BB) (stara Hawana).

Decyzja o przyję ciu numeru Junior Suit był a cał kowicie sł uszna. Te pokoje w hotelu znajdują się na najwyż szym pię trze i mają dostę p do wspaniał ego tarasu.

Tu wypiliś my pierwszy rum – jakoś nie mogliś my spać po locie i przesunię ciu czasowym o 8 godzin.

Hotel posiada ł ą cznie 25 pokoi, budynek jest z począ tku XX wieku, odnowiony i wyglą da bardzo ł adnie. Ten hotel z ż ydowską kuchnią . Ś niadanie jest jadalne, ale bez smaku. Nie bardzo nam to przeszkadzał o, bo obiady lub kolacje jedliś my w zupeł nie innych miejscach w Hawanie.

Hotel jako cał oś ć nam się podobał - pię kny, w centrum starej Hawany, dobry pokó j, ale niestety to wł aś nie z tym hotelem (a raczej z dyrekcją hotelu) kojarzył się jedyny bardzo nieprzyjemny epizod podczas cał ego wyjazdu .

Po przybyciu do Raguel poprosiliś my o zwolnienie mini-baru, co został o zrobione przez personel hotelu. I tak w ostatni dzień wyjazdu, o 5 rano czeka na nas taksó wka na lotnisko, a my pł acimy za mini-bar.! ! ! ! Recepcjonista hotelowy usilnie stara się udowodnić , ż e jesteś my oszustami i pró buje wyjś ć bez pł acenia rachunkó w. A wszystko to bardzo kiepskim angielskim. Jednak hiszpań skie sł owa, któ re wezwał a na policję , był y bardzo jasne. .


W koń cu rachunek został zapł acony, ale na paragonie napisali „Zapł acił em, ale się nie zgadzam”. Sfrustrowani polecieliś my do Cayo Largo. Ale postanowiliś my tak nie zostawiać , poinformowaliś my naszego przewodnika Aleksieja o tym, co się stał o, wyjaś niliś my sytuację i poinformowaliś my go, ż e oficjalnie napiszemy skargę do dyrekcji sieci hotelowej Habaguanex, do któ rej należ y hotel Raguel. Ta historia miał a szczę ś liwe zakoń czenie: ostatniego dnia na lotnisku w Hawanie, kiedy wylatywał z Kuby, został znaleziony przez Aleksieja, któ ry przekazał przeprosiny (i pienią dze! ) od kierownictwa hotelu……

Wró ć my jednak do pierwszych dni w Hawanie.

Wycieczka krajoznawcza pomogł a nam zorientować się w mieś cie, pozostał e dni szliś my sami, nawią zują c do przewodnika.

Nie mogł em się oprzeć i jeź dził em prywatnym zabytkowym samochodem. W ostatnich latach na Kubie dopuszczono mał e firmy i pojawił y się pierwsze spó ł dzielnie, prywatni fryzjerzy, warsztaty samochodowe, taksó wki, pensjonaty i sklepy komercyjne.

W każ dym razie, gdy trzeba był o kupić spodnie, był sklep, w któ rym cał kiem przyzwoite wł oskie spodnie kupowano za okoł o 50 euro. W sklepach pań stwowych ubrania są tanie i proste. Ale mł odzi ludzie w Hawanie są modnie i pię knie ubrani - to znaczy, ż e najwyraź niej znajdują okazję , by „dostać ” dż insy i wszystko inne dla siebie .....

Ogó lnie rzecz biorą c, w kalendarzu kubań skim rok rosyjski to 1986 ...

Był y w wydziale banku pań stwowego: pracownicy są niezwykle poważ ni, ś ciany są odrapane, a krzesł a poł amane. W kolejce bankowej - Kubań czycy zamieniają swoje peso na ciasteczka (przeliczone peso kubań skie). Od niedawna Kubań czycy mogą legalnie kupować obcą walutę . Wszystkie operacje są oczywiś cie rejestrowane, ale nie jesteś my tym zaskoczeni. Ró ż nica mię dzy zwykł ymi peso (któ re otrzymują Kubań czycy) a peso walutowymi wynosi od 1 do 24.

Miasto jest trochę podobne do Petersburga: te same malownicze cesarskie ruiny. .

W XVI wieku Hawana był a stolicą hiszpań skich kolonii.

Centrum to stara Hawana, to przede wszystkim domy w starym hiszpań skim stylu. Kolejną czę ś ć miasta zabudowali Amerykanie, natomiast przykł ady sowieckiego budownictwa mieszkaniowego moż na zobaczyć tylko na prowincji. Mó wią , ż e radzieccy eksperci w latach 70. zaoferowali swó j wkł ad w architektoniczny wyglą d stolicy Kuby, Kubań czycy grzecznie odmó wili ....


W centrum Hawany czę ś ć budynkó w odrestaurowano na koszt UNESCO, otwarto w nich muzea, w pozostał ych mieszkania komunalne. Mieszkania na pierwszych pię trach to po prostu otwarte przestrzenie za ś wiatł ami. Klimat pozwala nie przeszklić okien. Wszystkie skromne meble na widoku: sofa. lodó wka i telewizor. Nawiasem mó wią c, wydaje się , ż e nie jest nawet kolorowy .....

Ogó lnie rzecz biorą c, jeś li bez dyplomacji, to realna socjalistyczna bieda. W lokalnych sklepach już bezpiecznie zapomnieliś my o niezwykle skromnym asortymencie. Podstawowe poż ywienie niezbę dne do ż ycia Kubań czycy otrzymują bezpł atnie (na kartach).

I wyglą da na to, ż e wszyscy ż yją jak najlepiej, ktoś po prostu wychodzi wieczorem na spacer, ktoś pró buje zarobić twardą walutę , a niektó rych Kubań czykó w już stać na odwiedzanie restauracji i kawiarni Intourist. A na ulicach Kuby moż na też zauważ yć nowoczesne samochody, choć jasne jest, ż e problem z korkami nie jest jeszcze znany Kubań czykom…

Na dachach moż na zobaczyć i usł yszeć ! ! kurniki. A jajka kurze na ulicach sprzedawano spod podł ogi. Wielokrotnie widzieliś my kolejki - po kieł baski, w kafejce internetowej, w banku itp. . Dla obcokrajowcó w, któ rych na Kubie jest cał kiem sporo, lokalni mieszkań cy pró bują sprzedać wszystko za euro i dolary: owoce, pamią tki, gazetę Granma, owoce morza, wejś cie/wyjś cie do toalety, piosenki i tań ce oraz inne przyjemnoś ci. Każ da kawiarnia ma swoją mał ą grupę ś piewaczą . Po wystę pie proponują zakup pł yt ze swoimi nagraniami. Wię kszoś ć pamią tek wykorzystuje wizerunek Che Guevary.

Ale z przywó dcą kubań skiej rewolucji znaleź liś my tylko znaczki, a takż e zwró ciliś my uwagę na hasł o na Placu Rewolucji: „Vas bien Fiedel” – „Wszystko w porzą dku, Fidel” – to cytat z przemó wienia jego kolegi C. Cienfuegas.

Wczesnym rankiem nagle usł yszeli strzał y armatnie - do zatoki wpł ynę ł y dwa statki z Wenezueli. Stara dobra tradycja: „Dział a z molo strzelają , statek otrzymuje rozkaz lą dowania”.

Przy nabrzeż u umieszczono fregatę URO „Mariscal Sucre” oraz statek szkolny „Simon Bolivar”. Przystojna ż agló wka, zał oga ubrana w ś nież nobiał y stró j, muzyka, tań ce zapalają ce na burcie statku – wspaniał y widok! !


Po koncercie na nabrzeż u wenezuelskich marynarzy zabierano autobusami, prawdopodobnie na wycieczki lub przyję cie. Zastanawiam się , czy oni, jak kiedyś sowieccy marynarze, też nie mają w kieszeniach niczego poza chusteczką do nosa? W latach siedemdziesią tych nasi oficerowie nie mieli mieć na zgromadzeniu kieszonkowego ......

Zwiedzanie muzeó w przeł oż yliś my na ostatni dzień , ale był a to niefortunna decyzja, bo ten dzień został na Kubie ogł oszony dniem wolnym na cześ ć przybycia Papież a. Wię c po prostu wę drowaliś my po mieś cie, siedzieliś my w kawiarni na ulicy - ogó lnie prowadziliś my prawdziwe bezczynne ż ycie zagranicznego turysty ....

Przed wyjazdem, czytają c recenzje internetowe, nie mogł em zrozumieć , czy moż na zjeś ć poza hotelem i ile to kosztuje. A nawet wzią ł em, na wszelki wypadek, wę dzoną kieł basę , ciemne pieczywo, czekoladki - a jeś li naprawdę jest problem z jedzeniem? Ale to wszystko przeszł o na prezenty, ponieważ w rzeczywistoś ci jest wiele miejsc w Hawanie, gdzie goś ć stolicy Kuby moż e oczywiś cie pysznie zjeś ć , jeś li goś ć ma te same pesos walutowe.

Bazowaliś my gł ó wnie na owocach morza. Homary, homary i wię cej homaró w…. Lunch z owocami morza dla dwojga z winem na tarasie hotelu AMBOS MUNDAS kosztował nas okoł o 50 dolaró w.

Kolacja był a dobra, a widok na zatokę niesamowity, a myś l, ż e sam Hemingway też tu siedzi, był a bardzo przyjemna.

Był y jednak takie momenty: poprosili o rachunek i dł ugo czekali na czek i resztę , w koń cu obraż ony kelner przynió sł resztę - cał ą garś ć monet. Poza tym nie rozumieją c, ż e 23 ciasteczka zawierał y peł ny posił ek, omył kowo zamó wiliś my wię cej zupy, a ona też był a obecna na rachunku, choć oczywiś cie nie zjedliś my jej dwa razy......

Na wycieczce zabrakł o nam znajomoś ci ję zyka hiszpań skiego. Kubań czycy zapomnieli już ję zyka rosyjskiego (wcześ niej rosyjskiego uczono nawet w szkoł ach), ale nadal nie znają angielskiego. Moje nadzieje na zapamię tanie czegoś z hiszpań skiego semestru na uniwersytecie nie speł nił y się , wię c porozumiewaliś my się po angielsku i rosyjsku, z tymi, któ rzy jeszcze jakoś nim mó wią.

Kto dziś na Kubie mó wi po rosyjsku: ci, któ rzy studiowali w ZSRR i dzieci z mieszanych mał ż eń stw.


Spotkaliś my wię c tragarza, któ ry ukoń czył Moskiewski Uniwersytet Pań stwowy, barmana, któ ry studiował w Petersburgu na Politechnice. Tak, w czasach silnej przyjaź ni radziecko-kubań skiej wielu Kubań czykó w mogł o otrzymać wyż sze wykształ cenie w ró ż nych dziedzinach wiedzy, w tym wojskowej. Mó wiono, ż e był a nawet grupa Kubań czykó w, któ rzy studiowali fizykę ją drową - byli szkoleni do obsł ugi projektowanej elektrowni ją drowej. Czy teraz noszą też walizki??.......

Mł odzież rosyjskoję zyczna (z mał ż eń stw mieszanych) nie potrafi już czytać i pisać po rosyjsku iz reguł y przebywał a w Rosji w gł ę bokim dzieciń stwie. Oznacza to, ż e widzieli swoich rosyjskich dziadkó w moż e raz w ż yciu ..... Gł ó wnym powodem jest brak moż liwoś ci opł acenia przelotu - 1500 dolaró w w obie strony na osobę . Moż liwe, ż e szczegó lną rolę odegrał o ró wnież istnieją ce przez wiele lat ograniczenie swobodnego podró ż owania Kubań czykó w za granicę.

Rosyjscy turyś ci zajmują dziś sió dme miejsce w ruchu turystycznym, a pierwsze - Kanadyjczycy, a nastę pnie turyś ci z Ameryki Ł aciń skiej. Przez 16 dni zauważ yliś my tylko jeden napis w ję zyku rosyjskim - przy wjeź dzie do Varadero, na znaku powitanie „Witamy! »

Niestety nie musieliś my pró bować jeź dzić po Kubie na wł asną rę kę autem, ale taksó wką z Varadero do Hawany pojechaliś my 180 km.

A dwa loty Havana / Cayo Largo, Cayo Largo / Varadero przebiegł y sprawnie i szybko. W mał ym samolocie kokpit jest otwarty, wszystkie szczegó ł y procesu są widoczne i sł yszalne, to chyba teraz widzimy tylko na filmach…. .

Cayo Largo.

To mał a wyspa ze wspaniał ymi plaż ami: jeden do jednego zdję cia z cukierka Bounty. Wyspa dla zakochanych, miesią c miodowy itp. Ale nam też się nie nudził o. Na wyspie są cztery hotele i kilka willi. Port morski, z któ rego odpł ywają wszystkie morskie wycieczki katamaranem.

Po Morzu Czerwonym wydawał o się , ż e nic mnie nie zaskoczy, ale podczas wycieczki katamaranem po prostu uderzył y mnie wielkie wzorzyste gwiazdy i mienią ca się delikatnymi odcieniami rapana - po prostu leż ą na ś nież nobiał ym piasku na niebie- szmaragdowa woda, jak perł y w kró lewskich naszyjnikach.....

Pł ywaliś my na duż ej rafie. Jest tu subtelnoś ć dla nurkó w - trzeba zanurkować do rafy - trzy metry, nie mniej. Wię c chyba lepiej był oby ponurkować.

Nasz hotel na wyspie to 4-gwiazdkowy Hotel Pelicano.


Bardzo fajny hotel, fajny standardowy pokó j na drugim pię trze (o co prosiliś my z gó ry). Ś wietne powietrze, widok na morze, ale komary lub komary wleciał y na drugie pię tro i dlatego musiał y zamykać okno na noc.

Plaż a jest dobra. Moż na wę drować wzdł uż wybrzeż a, wykraczają c daleko poza granice hotelu.

Doś ć czę sto po plaż y spacerowali ludzie przebrani za Adama i Ewę , ponieważ czę ś ć plaż y został a oddana nudystom.

Dziwne, ż e pomysł na rozbieranie się , z jakiegoś powodu, najczę ś ciej przychodzi do ludzi po 40 latach, kiedy ciał o jest nawet począ tkowo daleko od Hollywood, z jakiegoś powodu jest ró wnież wystawiane….

W hotelu znajduje się rafa. Trzeba przepł yną ć kilkaset metró w, ale jest nieoż ywiony i nieciekawy do snurkowania. Kilka razy pojechaliś my pocią giem do Sirena Beach. Drobny jak puder biał y piasek, palmy kokosowe, lazurowe morze, pina colada - bajka!! ! ! ….

W hotelu co wieczó r odbywają się pokazy, gł ó wnie taneczne. Bardzo dobre wykonanie i jakoś ć . Zapalają ca kubań ska muzyka towarzyszył a nam przez cał e wakacje. Już po przybyciu na wyspę , w budynku lotniska, gdy czekaliś my na bagaż , bawił a nas mał a grupa pokazowa: dziewczyna w czerwonej sukience z kwiatkiem we wł osach i dwó ch facetó w w hawajskich koszulach ś piewał o i tań czył o .

Naszym ostatnim przystankiem był o Varadero. Pię ciogwiazdkowy hotel Las Americas.

Doskonał a obsł uga, uprzejmoś ć , uś miechnię ta obsł uga, czystoś ć pokoi.

Ś niadania, obiady i kolacje są nie do odparcia. I owoce - oj papaja! Có ż za delikatna harmonia smaku.

Gł ó wnym kontyngentem turystó w są Kanadyjczycy. Są też Rosjanie, ale nie są zauważ alni. Argentyń czycy, Brazylijczycy itd. rozś wietlają się z niemal rosyjskim rozmachem i latynoamerykań skim temperamentem.

W hotelu codziennie odbywa się wielki pokaz. Przez sześ ć dni nie powtó rzono ani jednej liczby, ani jednego kostiumu, aw programie dziennym był o co najmniej dziesię ć tań có w.

Profesjonalni artyś ci z genialnym przygotowaniem choreograficznym, znakomicie wyreż yserowanym i poprowadzonym show! ! ! Jak nie moż na sobie przypomnieć udrę czonej amatorskiej animacji w egipskich hotelach.


Trzeba przyznać , ż e Kuba ma zupeł nie inny poziom cywilizacyjny (w poró wnaniu z Egiptem) i jest widoczna we wszystkim: przede wszystkim w kulturze. Widać to w komunikacji i aranż acji ż ycia, w relacjach rodzinnych itp.

Już sam fakt, ż e na Kubie nie spotkasz kobiet w chustach, a tym bardziej owinię tych welonem, cieszy oko i duszę.

Kubań czycy to ludzie przyjaź ni, otwarci, na pozó r bardzo atrakcyjni, z przebiegł oś cią , to prawda, ale jak bez tego ż yć na Kubie? ? ?

W pobliż u hotelu znajduje się sł ynna willa Dupont i pola golfowe. Czas leci, a trawa na polach golfowych wcią ż jest idealna. Przemysł usł ugowy na Kubie powstał na począ tku wieku, ma dł ugą tradycję i nawet przejś cie na kolej socjalną nie zepsuł o jej zbytnio. Las amerikas jest wł asnoś cią gł ó wnie Kubań czykó w, ale takż e czę ś ciowo Hiszpanó w. Kubań czycy pozwalają na tworzenie zagranicznych firm z kontrolnym udział em kubań skim.

Przyjechaliś my do willi Duponta, aby obejrzeć zachó d sł oń ca i oczywiś cie napić się sł ynnych koktajli. Z jakiegoś powodu to wł aś nie na tarasie willi pojawił o się szczegó lne szczę ś liwe uczucie radoś ci i wolnoś ci.

Po drugiej stronie hotelu znajduje się centrum handlowe, w któ rym kupiliś my wszystkie prezenty do domu: rum, kubań skie papierosy - szeroki wybó r, kawa, ceny takie same w Hawanie i Varadero. Pł atne kartą : 1 CUC to 1 dolar.

Tutaj też dział ał a poczta, wysł ali pocztó wkę , naklejają c na niej dodatkowe znaczki (przekraczają ce koszt usł ug pocztowych), chcieliś my, ż eby znaczki na poczcie skasowano kubań skim znaczkiem. …. .

W centrum handlowym znajduje się już wiele chiń skich towaró w, w tym repliki znanych marek. Ponieważ Chiny są najwię kszym partnerem handlowym i poż yczkodawcą Kuby, prawdopodobnie bę dzie ich coraz wię cej. Nawiasem mó wią c, nawet w samolocie podczas lotu z Moskwy do Hawany uwagę zwró cił a grupa zaskakują co cichych Chiń czykó w w identycznych czarnych kurtkach.

Na lotnisku, po przejś ciu kontroli granicznej, ustawili się w dwó ch kolejkach, zał oż yli czapki z numerami i udali się do autobusu w szyku.


Przy wjeź dzie do Varadero nie moż na był o nie zwró cić uwagi na platformy wiertnicze pod chiń ską flagą , na uniwersytecie w Hawanie jest spory kontyngent chiń skich studentó w.

Lecimy do domu. Lotnisko w Hawanie. Dł uga kolejka do kontroli granicznej. Surowa dziewczyna wpatruje się w coś surowo i dł ugo w ekran komputera. Zawsze interesował o mnie, jakie informacje mieli straż nicy graniczni. Nagle na przeciwległ ej ś cianie budki zauważ ył em wyraź ne odbicie ekranu. A wię c co tam był o: moje zdję cie (z aparatu komputerowego), dane paszportowe i cał e trzy akapity tekstu.

Szkoda, ż e ​ ​ nie podano mi hiszpań skiego, inaczej moż na by go przeczytać . Pewnie tam jest napisane: zachowywali się dobrze, nie nę kali miejscowej ludnoś ci, nie sprzedawali wó dki w ogó le, taki normalny turysta zagraniczny. Niech przyjdzie....

I rzeczywiś cie, czas miną ł , a już znowu patrzymy na zdję cia, mapy,

Moż e znowu spotkamy się na Kubie???!! ! ! ! Vas bien Fiedel! ! ! !

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Охотницы на туристов
Счетчики в коммуналках. Старая Гавана
Гостиница РАКЕЛЬ(РАХЕЛЬ)
Все на продажу
Тропикана
Птичники на крышах. Гавана.
Пляж Сирена
По дуге большого круга
Кабина пилота на рейсе Кайо-ларго-Варадеро
НА вилле Дюпона
Podobne historie
Uwagi (1) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara