Amerykański port kosmiczny na przylądku Canaveral

23 Moze 2012 Czas podróży: z 17 Moze 2010 na 20 Moze 2010
Reputacja: +221.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Gł ó wne atrakcje Orlando to Disney World i port kosmiczny NASA na przylą dku Canaveral. Należ y zauważ yć , ż e Orlando otrzymał potę ż ny impuls do rozwoju dzię ki firmie Disneya, któ ra zbudował a tu szereg centró w rozrywki w ró ż nych czę ś ciach miasta i poza nim. Oczywiś cie nie zabrakł o ró wnież hoteli i sklepó w oraz infrastruktury komunikacyjnej niezbę dnej do przyjmowania goś ci. Wokó ł miasta znajduje się wiele lasó w mieszanych i zbiornikó w wodnych. Miasto jest wyją tkowo zadbane i przypomina jeden kompleks parkowy, w któ rym uzupeł niają się jeziora i kanał y, lasy i polany, fontanny i hotele, drogi i place, centra rozrywki i sklepy.

Ze wzglę du na dł ugą przeprowadzkę z Miami do Orlando pozostał nam tylko 1 dzień wolny i zdecydowaliś my się poś wię cić go na amerykań ski port kosmiczny na przylą dku Canaveral. Na cał ym ś wiecie jest wiele Disneylandó w. A amerykań ski port kosmiczny lub, jak to się tutaj nazywa, Centrum Kosmiczne im. Kennedy'ego – jeden.


Ponieważ Orlando koncentruje się na odwiedzaniu goś ci, w hotelowym lobby znajduje się biuro informacji turystycznej, w któ rym zarezerwowaliś my interesują cą nas wycieczkę . Okazał o się , ż e jeś li jedziesz do portu kosmicznego wł asnym transportem, to kosztuje 38 dolaró w, a autobusem to plus kolejne 57 dolaró w za osobę . W tym samym czasie biuro informacji turystycznej otrzymał o mapy Orlando i Disney World.

O 8-15 nastę pnego ranka dotarliś my na plac, gdzie o 8-30 przyjechał autobus turystyczny i zabrał nas wraz z innymi do centrum kosmicznego NASA na Cape Canaveral. Pó ł torej godziny pó ź niej dotarliś my na miejsce i pierwszym obiektem zwiedzania był o Muzeum Kosmonautyki.

Wś ró d wielu eksponató w w muzeum - fotografii, skafandró w kosmicznych, symulatoró w, statkó w kosmicznych, modeli rakiet i kompleksó w startowych - znajduje się ró wnież kopia naszego pierwszego sztucznego satelity Ziemi.

Muzeum był o zdziwione, jakim humorem Amerykanie przyznają się do poraż ki w eksploracji kosmosu. Tutaj na stoisku znajduje się duż a fotografia oddział u amerykań skich astronautó w z począ tku lat 60. , a pod nią gł ó wne pytanie: „Któ ry z nich bę dzie pierwszy? ” A na kolejnym stoisku portret Gagarina i napis: „Pierwszym czł owiekiem, któ ry okrą ż ył Ziemię w 107 minut 12 kwietnia 1961 r. , Rosjanin Jurij Gagarin jest majorem w armii sowieckiej.

W muzeum znajduje się ró wnież wiró wka, w któ rej każ dy moż e poczuć przecią ż enie, jakiego doś wiadcza pilot podczas lotu samolotem wojskowym. Kabiny nie tylko się obracają , ale ró wnież poruszają się w pł aszczyź nie pionowej, symulują c manewry samolotu. Zwykle ludzie wysiadają z taksó wek, koł yszą c się . Podczas rotacji miał em też moment, kiedy ekran monitora „unosił się ” przed moimi oczami.

W pobliż u muzeum na otwartej przestrzeni stoją naturalnej wielkoś ci amerykań skie rakiety. Wś ró d nich jest też model naszego przewoź nika, któ ry umieś cił na orbicie pierwszego satelitę Ziemi. Szczegó lne wraż enie robi leż ą ca gigantyczna rakieta Saturn-5 z amerykań skiej odysei księ ż ycowej.


Osobna strona poś wię cona jest statkom kosmicznym wielokrotnego uż ytku. Znajduje się tu wahadł owiec, do któ rego moż na wjechać wiaduktem, a obok niego na cokole stoi wyrzutnia Columbia - gó rny stopień wahadł owca. W są siednim budynku znajduje się audytorium, w któ rym zwiedzają cy mogą obejrzeć film o powstawaniu statkó w, a takż e hala z aktywnymi siedzeniami, gdzie moż na zobaczyć wszystkie fazy startu i wyjś cia promu na orbitę oraz poczuć wibracje i przecią ż enia czego doś wiadczają astronauci podczas startu.

Turyś ci mogą nastę pnie wsią ś ć do specjalnych autobusó w NASA i odwiedzić inne obiekty portu kosmicznego. Z okna autobusu widać z odległ oś ci 100 m montownię , wyrzutnię i traktor gą sienicowy dla statku kosmicznego Columbia.

Autobusy zatrzymują się kilka przystankó w w pawilonach przygotowanych dla publicznoś ci. Jeden z nich poś wię cony jest programowi księ ż ycowemu Amerykanó w. W ogromnej hali zainstalowana jest rakieta Saturn, podzielona na etapy, a takż e zał ogowy statek kosmiczny Apollo i moduł księ ż ycowy, któ ry zapewnia astronautom zejś cie na powierzchnię Księ ż yca i powró t do zał ogowego statku kosmicznego. W hali wyś wietlany jest film o przygotowaniach i wystrzeleniu statku kosmicznego Saturn-Apollo. Bardzo efektowne uję cia pokazują ce struż kę mieszaniny gazowego wodoru i tlenu wydobywają cą się z dyszy rakiety, lecą cy na nią snop iskier, potem pojawia się pł omień - silnik zostaje uruchomiony, potem morze ognia - wł ą czony jest cią g, rakieta opuszcza Ziemię iw kł ę bach ognia i dymu wznosi się w gó rę .

Potem pojawia się spiker, któ ry z uś miechem mó wi, ż e oglą daliś my historię o przygotowaniach do wyprawy i wystrzeleniu statku kosmicznego Apollo na Księ ż yc, a opowieś ć o tym, jak astronauci udali się na Księ ż yc, to już inna historia. I na tym koń czy się film. Tym samym NASA nie potwierdza ani nie zaprzecza legendzie i toczą cej się debacie na temat tego, czy 30 lat temu Amerykanie byli na Księ ż ycu, czy też zaprezentowano publicznoś ci montaż filmowy nakrę cony w Hollywood.

Obok tego pawilonu znajdują się trybuny dla honorowych goś ci oglą dają cych starty statkó w kosmicznych, któ re zwykle pokazywane są w telewizji. Trudno odgadną ć stą d kompleksy startowe w oddali – kilka kilometró w za jeziorem.


Autobus zatrzymuje się ró wnież w mał ym miasteczku na poł udnie od miejsc startowych, gdzie znajduje się nowoczesne centrum, kontrola misji, warsztaty produkcyjne do montaż u komponentó w statkó w kosmicznych. Tutaj turystom pokazywane są sale gimnastyczne, któ re imitują fragmenty stacji kosmicznej Mir, któ ra obecnie dział a na orbicie.

Niestety nie udał o się zobaczyć wszystkich obiektó w kosmicznych przewidzianych w programie z powodu ulewnego deszczu, zjawiska doś ć typowego dla tego regionu w godzinach popoł udniowych. O 17-30 wycieczka zakoń czył a się i nasz autobus zabrał nas do Orlando.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Орландо,  улицы
Орландо, отель
Спускаемый аппарат
Управление полетами
Центрифуга
Космические корабли
Колумбия - шатл
Разгонный блок
Космический челнок
Ракета Сатурн, 1-я ступень
Ракета Сатурн, 2-я ступень
Ракета Сатурн, фрагмент
Спускаемый лунный модуль
Ракета Сатурн, 3-я ступень
Пилотируемый корабль Аполлон
Ракета Сатурн, 3 ступень, лицевая сторона
За озером стартовые комплексы
Земля
Орландо, площади
Podobne historie
Uwagi (2) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara