Sławsko, chwała!

19 Czerwiec 2010 Czas podróży: z 12 Czerwiec 2010 na 13 Czerwiec 2010
Reputacja: +321
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Jedni czekają na sobotę -niedzielę , aby poł oż yć się na kanapie, inni - pojechać na wieś , a jest kategoria ludzi dociekliwych - to są ci, któ rzy są zainteresowani nauką nowych rzeczy i chodzeniem wszę dzie. Jednym sł owem podró ż nicy.

Jestem podró ż nikiem, jak czekam na weekend z myś lami kiedy? i gdzie?

Dzię ki za posiadanie tych samych przyjació ł . Nie musisz dł ugo myś leć . W ten weekend otrzymaliś my zaproszenie na zakoń czenie pleneru artystycznego w miejscowoś ci Slavsko. Bilety, plecak, pią tek, dworzec i droga, noc w trasie, sobota rano już w Sł awsku.


Wysiadają c z pocią gu, od razu wdychasz najś wież sze powietrze. Powietrza gó rskiego nie da się z niczym poró wnać ! Mó wi się , ż e jest pijany. W tym stanie przypomniał em sobie, ż e wyjechali z Kijowa w temperaturze 38 stopni. Plus samochody, plus asfalt. A oto region, któ ry wyró ż nia się idealną ekologiczną czystoś cią , bo w promieniu okoł o 100 km. nie ma ani jednego przedsię biorstwa przemysł owego z niebezpiecznymi odpadami.

A oto spotkanie punktualne, w aucie i minę ł o niecał e 10 minut - jesteś my na miejscu. Witam, mają tek Arefiewó w! Arefievas Dima i Oksana są wł aś cicielami wspaniał ego budynku pod każ dym wzglę dem. Sam budynek został zbudowany z uwzglę dnieniem lokalnego klimatu i poł oż enia geograficznego. Przytulne i wygodne w ś rodku, a co najważ niejsze dla goś cia, duchowy komfort, z jakim spotykają się wszyscy. .

Wszystko, wszelkie formalnoś ci dobiegł y koń ca, a nasza grupa po cichu wkracza w tryb plenerowy.

W koń cu czym jest plener? Bez wą tpienia sł owo to jest francuskie i tł umaczy się jako „na ś wież ym powietrzu”. Ś rodek - malownicza technika przedstawiania obiektó w w naturalnym ś wietle iw warunkach naturalnych. Inicjatorzy pleneró w artystycznych w Slavsku

stał się Funduszem Wspierania Kultury i Sportu „Maxim”, utworzonym przez Dimę i Oksanę Arefiewó w, pod patronatem Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki i lwowskich artystó w Oresta Kosara, Oresta Manyuka i Wiktora Stognuta.

I trochę wię cej historii. Dotarliś my na zakoń czenie VI pleneru. Wszystko wskazuje na to, ż e istnieją już ugruntowane tradycje, krą g uczestnikó w. A mimo to rozwija się geografia samych artystó w. W tym roku doł ą czyli artyś ci z Izraela.

I tak, przechodzą c od jednego artysty do drugiego, a jest ich 15, dowiemy się wszystkiego o tym ciekawym wydarzeniu. Sam plener trwa dwa tygodnie. Artyś ci udali się do pracy w okolice miasta. Sama przyroda Karpat z jej unikalnymi gó rskimi krajobrazami, rześ kim powietrzem, leczniczymi ź ró dł ami mineralnymi, wodospadami - wszystko to tylko przyczynia się do procesu twó rczego.


A co z historią ? Pierwsza wzmianka o tych miejscowoś ciach pochodzi z 1015 roku, choć historyczna data zał oż enia Slavska to 1483 rok. Sama nazwa pochodzi od sł owa „chwalebny”, któ rym nazywano wojownikó w księ cia Ś wiatosł awa, któ rzy sł ynę li z odwagi w kampaniach, a po ś mierci księ cia osiedlili się tutaj. Ziemie te wchodził y w skł ad księ stwa galicyjsko-woł yń skiego, a po jego upadku do Wielkiego Księ stwa Litewskiego. Nastę pnie ziemia ta przechodzi do Polski. Osada należ ał a do Potockich, nastę pnie do Jewgienija Konskiego. Kolejnym wł aś cicielem był austro-wę gierski baron Gredel. Podobno jego pał ace zachował y się w miastach Skole i Majdan. Zdecydowanie trzeba przyjś ć i odwiedzić .

Ten zaką tek ziemi jest pokryty legendami staroż ytnoś ci. Niedaleko jest pochowany ksią ż ę Ś wiatosł aw, syn Wł odzimierza Wielkiego, któ ry zmarł w tych miejscach w 1015 roku, a duch legendarnej Oleksy Dowbusza przechadza się po gó rach. A przed naszą posiadł oś cią stoi Gó ra Zachar Berkut. To kraina, któ ra inspiruje artystó w do pracy!

Artyś ci mają też tradycję organizowania kursó w mistrzowskich dla dzieci. Mó wią i pokazują . Tak, a ciekawe, ż e dzię ki plenerowi zaczę to produkować farby w tubach. Wcześ niej artyś ci sami przygotowywali farby w swoich warsztatach.

Do tego stopnia wszystko to oddaje, ż e jest coraz wię cej dzieci, któ re chcą uczestniczyć w kursach mistrzowskich. I bez wą tpienia jest wiele utalentowanych dzieci. Ich prace, wraz z pracami artystó w, wystawiane są w salach i zachwycają publicznoś ć .

I o salach. Na zakoń czenie pleneru moż na obejrzeć i kupić prace artystó w, któ re wystawiane są na sprzedaż w Galerii Maxim naprzeciwko dworca na drugim pię trze.

Wszyscy, któ rzy przyjadą w te strony, mają moż liwoś ć zakupu malowniczego zdję cia na pamią tkę kurortu. Obraz jest wspaniał ym wspomnieniem wakacji w Slavsku! Jak powiedział Horacy: „Obraz to wiersz bez sł ó w”.

Przeszliś my przez kwitną ce Karpaty, a zimą Slavsko staje się centrum zimowego wypoczynku. Od ponad dekady miasto jest mekką narciarzy. Spacerują c po miasteczku niemal na każ dym kroku natrafialiś my na wypoż yczalnie sprzę tu. Wię c zimą na pewno wró cimy na narty. .

Od koń ca ubiegł ego wieku Slavsko otrzymał o oficjalny status miejscowoś ci uzdrowiskowej.

To był a bardzo ciekawa i pouczają ca wycieczka weekendowa.

Grad, SLAVSKO!

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Славсько, славься!
Славсько, славься!
Славсько, славься!
Славсько, славься!
Славсько, славься!
Славсько, славься!
Славсько, славься!
Славсько, славься!
Славсько, славься!
Славсько, славься!
Славсько, славься!
Славсько, славься!
Славсько, славься!
Славсько, славься!
Podobne historie
Uwagi (2) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara