Moje miasto to Zaporoże (część 2)

06 Wrzesień 2013 Czas podróży: z 01 Sierpień 2013 na 01 Wrzesień 2013
Reputacja: +5077
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Czę ś ć.2. Historia mojej ziemi po Boż ym Narodzeniu (moja oczywiś cie)

Jak już pisał em tutaj, moje narodziny miał y miejsce 65 lat temu, a to znaczą ce wydarzenie miał o miejsce w opisanym przeze mnie Socgorodzie lub w szó stej wiosce miasta Zaporoż a.

Prawie wszystko został o zniszczone, ale znowu nie mogę nie wspomnieć o wielkich wysił kach wszystkich narodó w Zwią zku Radzieckiego, któ re oż ywił y Dneproges, fabryki i moje rodzinne miasto. To prawda, ż e ​ ​ zachował em też w pamię ci obó z jeń có w wojennych, któ rzy takż e

przywró cili to, co zniszczyli. Na Alei Stalina (obecnie metalurdzy) napisy „No Mines! ” dł ugo nie był y wymazane, ale miasto powstał o z ruin i rosł o i rozwijał o się wraz ze mną . Przez 10 lat odbudowywano w nim wszystko, z czego szczycił o się miasto przed wojną .


Miasto wyrasta z obcisł ych spodni okresu przedwojennego i na miejscu dawnej wsi Wozniesienki rozpoczyna się budowa obecnej centralnej czę ś ci miasta. Zamiast drewnianego mostu - pię tro z nasypem, któ rym tramwaj jeź dził do fabryk i dworca w Starej czę ś ci miasta, wybudowano most z kolumnadą . Nowa czę ś ć miasta został a zabudowana domami, jak się je teraz nazywa, o architekturze stalinowskiej. Portyki, kolumny, rzeź by, wież e, wież yczki itp. To wcią ż moim zdaniem najpię kniejsza czę ś ć miasta. Zamieszczam zdję cie.

Na począ tku lat pię ć dziesią tych moja rodzina przeniosł a się do nowego domu na ulicy Stadionnaya (obecnie 12 kwietnia, nazwany na cześ ć lotu Gagarina), dobre miejsce dla dziecka. W pobliż u znajdował się i jest kompleks sportowy FC Metallurg, sił ownia, boisko do pił ki noż nej, boiska do koszykó wki i siatkó wki, korty tenisowe, zimą zalane został o lodowisko.

Nasze szczę ś liwe beztroskie i lekkomyś lne dzieciń stwo! Rodzice pracują , a my jesteś my pozostawieni samym sobie, klucz do mieszkania jest na naszych szyjach i do przodu - ulicą na plaż e Dniepru. Pamię tam oczywiś cie wież ę do skakania na stacji wodnej – jesteś my odważ ni! Odważ nie pró bujemy przepł yną ć Dniepr, oczywiś cie starsi faceci są w pobliż u na ł odzi. I wycieczki do Khortitsa! W gó rnej czę ś ci wyspy – skał ach, z któ rych skaczemy do Dniepru, zmę czyliś my się – poszliś my do ogrodó w w centralnej czę ś ci, ucztujemy na owocach, a najciekawsze są rozlewiska w dolnej czę ś ci wyspa, czę ś ć zarezerwowana z kanał ami i jeziorami, moż liwoś ć wę dkowania. Znaliś my Chortycię lepiej niż spiż arnię w naszym mieszkaniu.

Wraz z dojrzewaniem miasta, my też . Czasy Stalina się skoń czył y, walka z upię kszaniem, domy stają się prostsze, pojawiają się osiedla bezimiennych Chruszczowó w.

Ale ludzie dostają nowe mieszkania, huty mają pienią dze na budowę dla swoich pracownikó w. Myś lę , ż e wielu obejrzał o film „Wiosna na ulicy Zarechnaya”, o Zaporoż u. Lekki film.


To był o 50 lat temu (rocznica), kiedy poszedł em na studia metalurgiczne. Jego budowla nad Dnieprem uznawana był a za jedną z najpię kniejszych budowli w mieś cie. Został zbudowany w latach 50-tych, a wię c w stylu pseudoklasycyzmu. Wokó ł budynku znajduje się park, ogró d ró ż any, schodami parku moż na był o zejś ć nad Dniepr, gdzie czę sto biegaliś my po zaję ciach w ciepł e dni. Teraz wymyto tam piasek, uł oż ono autostradę Embankment Highway, po któ rej jeż dż ą samochody, a plaż a nie jest już taka przytulna, jak kiedyś . Nazywał o się to w tym czasie - Student.

Wieczó r w Zaporoż u. Mł odzież spotyka się na Broadwayu. Tak, tak nazywał a się czę ś ć Alei Lenina w szó stej wsi od Alei Metallurgov do tamy, gdzie w Parku Metallurgov znajduje się duż y parkiet taneczny, orkiestra popowa „na ż ywo”, gdzie pary poznają się , przytulić , pocał ować , a obok nich chł opaki z miasteczek, ż eby się pokazać . Uczestniczył o w nim do 100 osó b, ale jeś li ktoś upadł , nigdy nie dobił y go nogami, jak teraz. Jestem dumna, gdy spotykamy się ze znajomymi, ż e nie „pasaliś my się z tył u”.

A miasto poł ą czył o swoje dwa skrzydł a - Nową i Starą czę ś ć , wylewają c na nią duż ą tamę z autostradą , trolejbusy jeź dził y od koń ca do koń ca miasta, nasza aleja stał a się jedną z najdł uż szych gł ó wnych ulic w Europie. Jego dł ugoś ć wynosi 10.8 km. Na obrzeż ach powstają nowe mikrookrę gi, powstają nowe ulice, za wyspą Khortitsa postanowiono wybudować miasto satelickie na 250 tysię cy reklam. Na razie wszystko jest w budowie!

Ale okazał o się , ż e miejsca noclegowe są daleko od zakł adó w metalurgicznych i innych zakł adó w przemysł owych Zaporoż a i trudno był o się do nich dostać , mosty na Dnieprze nie pozwalają na przejś cie takiej masy ludzi bez korkó w. Już w tamtych latach myś leli o budowie nowych mostó w.

Oto ciekawy fakt, pró bował em jakoś obliczyć , ile fabryk w Zaporoż u zgubił o się w pią tej dziesią tce. Był o dobrze, był o miejsce do pracy, ale miasto i region był y wtedy i do naszych czasó w darczyń cami finansowymi innych dotowanych terenó w. Dajemy pienią dze innym regionom, ale nie mamy ś rodkó w na oczyszczanie gazó w, na kształ towanie krajobrazu w mieś cie.

Chociaż , jeś li w mieś cie jest dobry wł aś ciciel, to jakoś się okazuje. Pamię tam, ż e miał przybyć Breż niew, aw cią gu zaledwie trzech dni zagospodarowano duż e nieuż ytki w centrum miasta, utworzono park z alejkami, posadzono drzewa, zainstalowano ł awki.


Pamię tam, jak jako studenci sadziliś my gał ą zkami sosnowymi piaszczyste nieuż ytki na Khortitsa (lasy został y bardzo wycię te z powodu wojny), a teraz jest las sosnowy.

Jeden z moich znajomych nazywał kiedyś Zaporoż e - „miasto ró ż ”, wszystkie zaką tki centralnej czę ś ci miasta był y obsadzone ró ż ami. Ale był też ż art – „miasto ś miechu i ł ez”, bo. tam, gdzie wieje wiatr, ludzie pł aczą z gazó w i dymu, a reszta raduje się i ś mieje.

Myś lę , ż e lata siedemdziesią te i osiemdziesią te to okres rozkwitu Zaporoż a. Zbliż a się milionowa populacja, pał ace kultury, sportu, nowy cyrk, powstają kina, w mieś cie Kolei Dziecię cej z mał ym zoo. Prawie każ de przedsię biorstwo nad Dnieprem ma wł asne centrum rekreacyjne, przychodnię . Na Morzu Azowskim budowane są bazy, w któ rych mogą odpoczą ć pracownicy fabryki.

Ciekawostką jest, ż e w weekend nad Dnieprem nad Dnieprem sł ychać był o nieustanny ryk motoró w, ludzie jeź dzili na wakacje motoró wkami w dó ł Dniepru do baz, na wyspy, na brzegi rzeki. „Meteory”, „Rakiety” rzucił y się wzdł uż Dniepru, ł odzie, inne statki, w ogó le ż ycie toczył o się dalej.

W tych latach wybudowaliś my Dneproges-2 (1969-80) o mocy 836 MW. Nowa ś luza przyjmuje statki i stoją w kolejce do zamknię cia. Nic z tego nie ma teraz, kiedy - rzadka barka lub inny statek nigdy nie przepł ynie. A w Zaporoż u są dwa porty!

Czas mija, ukoń czył em technikum, wstą pił em i ukoń czył em Instytut Metalurgiczny i oczywiś cie zaczą ł em pracować w metalurgii, a gdzie indziej!

Zapewne zauważ ył eś , ż e w Zaporoż u wszystko jest zwią zane z metalurgią i Leninem. Instytut Metalurgiczny, Szkoł a Techniczna, Aleja Hutnikó w, ulice Stalevarov, Blast.

Ich imieniem nazwano Dneproges. Lenina, gó rny zbiornik to Jezioro Lenina, na nim Wyspa Lenina, Aleja Lenina zaczyna się od Placu Lenina, na któ rym znajduje się pomnik Lenina i


Po roku sł uż by w wojsku ponownie pracuję w hutnictwie. Zaprosili mnie do pracy nad budową zupeł nie nowej unikalnej produkcji kompozytó w wę glowych dla przemysł u rakietowego Unii. Jestem dumny, ż e się w to zaangaż ował em, oni go zbudowali, a potem pracował em tam przez kolejne 15 lat. Niewiele otwieram, ale takiej fabryki w Unii już nie był o… i już nie istnieje.

A potem przyspieszenie z pierestrojką , rozpad Unii. Mó wi się nam, jak bogata jest Ukraina, a oni powoli ją rujnują , napychają c sobie kieszenie. Szaleją ca przestę pczoś ć , mó j przyjaciel zginą ł w centrum miasta, tuż na skrzyż owaniu Lenina i metalurgó w od noż a bandyty. Zaporoż e zmienił o się z miasta lś nią cego ś wiatł ami w miasto ciemne i opustoszał e, w któ rym ciemnoś ć ludzi na ulicach stawał a się coraz mniejsza. Widział em to, kiedy wracał em do domu z mojej zmiany o godzinie 24.

Zmiany zaczę ł y się w Zaporoż u, kiedy na burmistrza wybraliś my był ego generał a policji Polaka, któ ry okazał się prawdziwym patriotą Zaporoż a. Pienię dzy nie starczył o, ale Aleja Lenina cał kowicie się zmienił a. Zdemontowano szyny tramwaju, dzię ki czemu poszerzono jego jezdnię , dł ugie, niepomalowane domy pomalowano jasną farbą , któ ra był a już ciemnoszara od kurzu fabrycznego. Wybudowano fontanny, Bulwar Szewczenki ozdobiono pomnikiem „Zegar Zakochanych”, jest też kaskada podś wietlanych fontann, zakoń czono wieloletnią budowę stadionu, któ ry obecnie jest jednym z najlepszych na Ukrainie. Ale bystrzy ludzie nie ż yją dł ugo, serce nie mogł o tego znieś ć , odszedł . Potem poszł o, jak na moletowanej, ale już jakoś tak nie był o.

A oto obecne Zaporoż e. Poł owa, jeś li nie wię kszoś ć fabryk stoi, a nawet bankrutuje, fabryka samochodó w pracuje na jedną trzecią mocy, Achmetow kupił fabrykę Zaporizhstal, są zwolnienia, są zwolnieni z programó w socjalnych, czekają na przychodnie fabryk metali, któ re mają zostać przeję te na wł asnoś ć prywatną za pensa, a to są pał ace na Khortitsa i zbudowane przez wszystkich ludzi.


Oś rodki wypoczynkowe rozpadają się i plą drują , okazuje się , ż e ludzie ich teraz nie potrzebują . Budynki, jeś li są budowane, to tylko centra biurowe, handlowo-rozrywkowe, tanie tymczasowe chaty supermarketó w. Aż lata „niepodległ oś ci” budowane są mosty przez Dniepr. Jak dł ugo potrwa ta wieloletnia budowa, nie wiem. To prawda, ż e ​ ​ do maja przyszł ego roku wł adze obiecał y zbudować na centralnym placu fontannę ś wietlno-muzyczną , „mniejszą niż gdziekolwiek indziej”. Jeś li przeż yjemy, zobaczymy! Przypomina mi to potiomkinowskie wioski, któ re Potiomkin pokazał Katarzynie P. Pamię tał em też - dla plebsu "chleb i cyrki! ", zamiast chleba - piwo!

Ale… nie chcę koń czyć mojego raportu pesymistyczną nutą .

Przyjedź do nas w Zaporoż u. Przyroda został a zachowana, architektura miasta nie został a jeszcze okaleczona. Szkoda, ż e ​ ​ „ojcowie” miasta zakazali takich sportó w ekstremalnych, jak skakanie z ł ukowego mostu na salon. Moim chł opakom bardzo się to podobał o.

Moż esz udać się do Khortitsa do Muzeum Kozakó w Zaporoskich, zobaczyć , jak ż yli Kozacy, jest też teatr jeź dziecki, ogó lnie spacerować po Khortitsa, wchł oną ć cał y aromat sosnowego lasu i stepu pioł unowego , moż e udasz się na tereny zalewowe z przewodnikiem, tam spotkasz zają ce i wiewió rki, kuropatwy i baż anty, gdzieś chowają się dziki, widzieliś my sarny i jelenie. To jest aura staroż ytnej Khortitsy. Rejs po Khortitsa ł odzią , robi wraż enie!

Przyjdź , zapraszam!! !

PS Zrobił em kilka zdję ć z internetu, bo nie mogł em wtedy krę cić , co jest na zdję ciu, ale są one w domenie publicznej.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Байдарки на Днепре
Плавни,белые кувшинки
Прыжок с моста
Отсюда прыгают экстремалы
Свободный полет
Днепрогэс-13
Плотина,озеро Ленина
Вид с плотины на Хортицу
Тут был Бродвей
Вид с птичьего полета
Над Запорожьем грозовые тучи
Камни Хортицы
Концертный зал(2013)
Мост Преображенского
Новая часть Запорожья (2013)
Строится новый мост (10-летие в этом году)
Театр Магара
Казачья церковь
Казачья хата
Новостройки Запорожья
Мы сажали этот бор на Хортице
Днепрогэс,Новый Днепр
Парк возле дома
Стадион
Уголок Запорожья
Ленин показывал будущее
Часть проспекта Ленина
Бульвар Шевченко
Хортица,остатки порогов
Отель
Пейзаж с заводами
Такие должны быть мосты.Плакат 10-летней давности
Пляжи Запорожья
Памятник героям-афганцам
Те часы влюбленных,которые озвучивают песню об улице Заречной
Дворец спорта над Днепром
Запорожцы и Днепрогэс
Podobne historie
Uwagi (2) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara