Rezydencja Liebermanów

Dom z piernika, Dom Związku Pisarzy, Dwór Liebermana
Ukraina, Kijów
Ocena 10.0
10 Na podstawie 2 opinii
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 50.4468, 30.5297

Rezydencja Liebermanów

Dom z piernika, Dom Związku Pisarzy, Dwór Liebermana
Ukraina, Kijów
Dwór Liebermana - pomnik architektury i historii na Peczerskich Łypkach w Kijowie - został zbudowany w 1879 roku w stylu neorenesansowym według projektu słynnego kijowskiego architekta Władimira Nikołajewa na miejscu drewnianej posiadłości generała adiutanta Trepova. Po zakupie w 1896 roku przez cukrownię Simkhę Liebermana domu wraz z terenem przyległym, architekt przebudował budynek z parterowego na parterowy, dokończył lewe skrzydło i obustronną rampę dla powozów. Po rewolucji 1917 r. w budynku mieściły się różne instytucje państwowe, a od 1953 r. Związek Pisarzy Ukrainy. Tutaj w 1989 roku powstał Ludowy Ruch Ukrainy.
Drugie piętro dworu zachowało się niemal w pierwotnej formie: stropy ozdobione ręcznie wykonanymi sztukateriami, ściany ozdobione rzeźbionymi panelami dębowymi, holenderskie piece wyłożone są drogimi kaflami, zachowały się XIX-wieczne meble. Na drugie piętro prowadzą marmurowe schody z metalową balustradą z tamtych czasów. Zachowało się również wnętrze dawnej jadalni Liebermana.

OPINIE
Wszystkie recenzje (2)
Podróżował 8 lat wstecz
Ocena 10
A takż e Dom Pisarzy Ukrainy. To wszystko nazwy tego samego legendarnego domu pod numerem 2 przy ulicy Bankowej. To prawda, wolał bym nazwać dom Ikskul-Gildenband, któ ry są siaduje z Domem Czekolady przy ulicy Szelkowicznej, „domem z piernika”. Ten naprawdę wyglą da jak ś wią teczny piernik, pomalowany biał ym lukrem. Ale mó wią , ż e ten konkretny, w Bankovaya 2, to prawdziwy dom „piernikowy”. Dawny dwó r nosi nazwę „Dom Ignatiewa” na cześ ć mieszkają cego tu pod koniec XIX wieku Generalnego Gubernatora.
3 komentarz | zostaw komentarz
MIEJSCA W POBLIŻU
Budynek Narodowego Banku Ukrainy
Ocena 9.0 - 1 opinia
Ukraina, Kijów
Architektura, Muzea
dystans: 0.2 km.
Na mapie
Dom z chimerami
Ocena 9.0 - 1 opinia
Ukraina, Kijów
Architektura
dystans: 0.2 km.
Na mapie
Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy
Brak recenzji
Ukraina, Kijów
Muzea
dystans: 0.3 km.
Na mapie
dom czekoladowy
Ocena 7.5 - 2 opinie
Ukraina, Kijów
Architektura
dystans: 0.4 km.
Na mapie
Zdrowe bule
Ocena 8.0 - 1 opinia
Ukraina, Kijów
Restauracje, kawiarnie
dystans: 0.5 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań