Dom z chimerami

Budowa domu z chimerami
Ukraina, Kijów
Kategorie: Architektura Kijów
Ocena 9.0
10 Na podstawie 1 opinie
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 50.445, 30.5286

Dom z chimerami

Budowa domu z chimerami
Ukraina, Kijów
Kiedyś ambitny Polak Władysław Gorodecki poważnie zainteresował się architekturą i myślistwem. Dzięki temu w centrum Kijowa pojawił się „Dom z chimerami”. Ten słynny budynek, wybudowany w latach 1902-1903, można śmiało nazwać najbardziej niezwykłą ukraińską rezydencją. Jego chimery robią wrażenie. Ponadto styl wnętrza tego domu, wykonany w epoce secesji, nigdy nigdzie nie został powtórzony.
Architekt chciał zrobić dom „przez wieki”, wybudował go za własne pieniądze. Ale dlaczego doświadczony specjalista zdecydował się wybudować dwór na wysypisku? Wielu uważało za szaleństwo rozpoczęcie budowy na klifie - na dawnym brzegu osuszonego Koziego Bagna, którego budowa została zabroniona przez kijowskie towarzystwo budowlane. Ten dom od zawsze owiany był legendami, choć był tylko swego rodzaju reklamą możliwości nowego budulca - cementu. Fasada jest bogato zdobiona wizerunkami egzotycznych zwierząt i motywami myśliwskimi. I znowu w celach reklamowych użyto cementu. „Dom z chimerami” jest wyjątkowy nie tylko dla Kijowa, ale dla całej WNP. Los przygotował „Dom z chimerami” do tego, by stać się twarzą stolicy Ukrainy na równi z Pałacem Maryjskim.
Z budową Domu z Chimerami wiąże się wiele legend. Mówią, że Władysław Gorodecki stworzył dom na pamiątkę swojej utopionej córki. Ale to tylko legenda. Syreny, delfiny i żaby na dachu budynku, gigantyczna lampa na klatce schodowej, przedstawiająca ogromnego suma w łodygach lotosu, sztukaterie na suficie w postaci ośmiornicy, tonące statki, rogi i czaszki - fantazja świetny oryginał, a nie ojciec, który postradał zmysły.

Jest jeszcze jedna skandaliczna wersja - zakład z innymi architektami, którzy twierdzili, że nie da się zbudować na takim klifie.

Ściśle praktyczna motywacja do budowy może być również całkiem realna. To pierwszy dom zbudowany w Kijowie z cementu. Na tamte czasy - imponująca kampania reklamowa dla przemysłowca cementu Richtera.

Dochodowy dom i mieszkanie słynnego architekta po rewolucji i przed II wojną światową był mieszkaniem komunalnym, następnie - szpitalem KC KPZR.
W latach 2003–2004 odrestaurowano Dom z Chimerami. Koszt odbudowy domu Gorodeckiego to około 30 milionów dolarów. Wnętrze budynku zostało całkowicie odrestaurowane, łącznie z parkietem i malowaniem. Po odrestaurowaniu „Dom z chimerami” stał się Małą Recepcją Prezydenta Ukrainy. Przyjmowane są tu delegacje zagraniczne. Na bazie domu Gorodeckiego powstało muzeum i centrum kulturalne „Arcydzieła sztuki ukraińskiej” jako oddział Muzeum Narodowego. Spotkania Prezydenta Ukrainy z wybitnymi gośćmi, które odbywają się w zrekonstruowanym „Domu z chimerami”, nie przeszkadzają małym grupom wycieczkowym w zwiedzaniu muzeum.

Centrum muzealne powstało w celu promocji artystycznego dziedzictwa Ukrainy. Ekspozycja centrum prezentuje dzieła sztuk plastycznych, rzeźby, przedmioty sztuki i rzemiosła ze zbiorów magazynowych czołowych muzeów Ukrainy. Wśród rarytasów ekspozycji: „Biblia Ostroga” wydrukowana przez Iwana Fiodorowa (1581), naczynia z brązu z VI wieku pne i wiele innych bezcennych zabytków.

OPINIE
Wszystkie recenzje (1)
Podróżował 6 lat wstecz
Ocena 9
Mimo ogrodzenia i policji do Domu z Chimerami moż na dostać się po okazaniu paszportu (na pierwszym sł upku skrę cają c w ulicę Bankowaja moż na go po prostu pokazać , przejś ć przez wykrywacz metalu przy samym domu). Podobno moż na wejś ć do ś rodka w soboty, zapisać się do Muzeum Ukrainy na ulicy Bogdana Chmielnickiego. Nie był em w ś rodku, ale otoczenie jest ciekawe. To prawda, nie robił em zdję ć , nigdy nie wiadomo.
2 komentarz | zostaw komentarz
MIEJSCA W POBLIŻU
Rezydencja Liebermanów
Ocena 10.0 - 2 opinie
Ukraina, Kijów
Architektura, Fabula
dystans: 0.2 km.
Na mapie
dom czekoladowy
Ocena 7.5 - 2 opinie
Ukraina, Kijów
Architektura
dystans: 0.3 km.
Na mapie
Budynek Narodowego Banku Ukrainy
Ocena 9.0 - 1 opinia
Ukraina, Kijów
Architektura, Muzea
dystans: 0.3 km.
Na mapie
Zdrowe bule
Ocena 8.0 - 1 opinia
Ukraina, Kijów
Restauracje, kawiarnie
dystans: 0.4 km.
Na mapie
Narodowe Muzeum Sztuki Ukrainy
Brak recenzji
Ukraina, Kijów
Muzea
dystans: 0.5 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań