Sobór Trójcy Anastasjewskiego

Cerkiew Trechanastewskaja
Ukraina, Głuchow
Ocena 9.0
10 Na podstawie 1 opinie
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 51.679, 33.9103

Sobór Trójcy Anastasjewskiego

Cerkiew Trechanastewskaja
Ukraina, Głuchow
Zabytek architektury końca XIX wieku jest największą dominantą historycznego centrum dawnej stolicy hetmańskiej i wyróżnia się przepychem i wyrafinowaniem. Jest widoczny na wiele kilometrów od Głuchowa.

Duża kubatura z wysokimi łukowymi oknami jest ściśle otoczona pięcioma kopułami na górze, centralny bęben jest lekki, wielookienny. Narożne, powtarzające architekturę środkowego, mają przelotowe dzwonnice. Pod całym kościołem znajduje się niska dolna kondygnacja, nakryta systemem sklepień krzyżowych - mała zimowa świątynia.

Kościół został zbudowany według projektu petersburskiego akademika architektury Andrieja Guna (1841-1920) w stylu rosyjsko-bizantyjskim - tak powstały pierwsze chrześcijańskie cerkwie. W pobliżu dużej cerkwi, nie tak dawno temu, znajdowała się „mała Anastazja”, zbudowana w 1717 r. na koszt hetmana Anastazji Markownej Skoropadskiej na miejscu spalonego drewnianego cerkwi Zmartwychwstania Pańskiego.

Cerkiew Trechanastiewska przypomina Sobór Włodzimierza w Kijowie. Kościół jest wypełniony światłem, ściany malowane są pod okiem artystów - braci Aleksandra i Pawła Swedomskich.
Imponująca jest przegroda przedołtarzowa z szarego polerowanego marmuru, zaprojektowana przez słynnego kijowskiego ikonistę Aleksandra Muraszkę, urodzonego w Głuchowie.

Kościół Gluchowa został zbudowany za pieniądze znanych producentów cukru i patronów Tereszczenki i poświęcony na cześć trzech świętych męczenników Anastazji - niebiańskich patronek Anastazji Tereszczenki, żony magnata cukrowego. Świątynia jest także grobowcem przodków tej rodziny. W cerkwi pochowany jest założyciel dynastii Artem Jakowlewicz Tereszczenko (1877), jego żona Efrosinia Grigoriewna oraz ich synowie Fiodor (1894) i Nikołaj (1903).

Największe szkody w kościele wyrządziły samoloty niemieckie w latach 1941-1943 - zniszczona została kopuła centralna. Po wojnie odbudowano ją w nieco zredukowanej formie – pierwotną elipsoidalną kopułę zastąpiono spłaszczoną kulistą.

OPINIE
Wszystkie recenzje (1)
Podróżował 3 roku wstecz
Ocena 9
Pię ciopię trowy murowany koś ció ł (1893 r. ) stoi w historycznym centrum miasta, zajmują c wyspiarskie poł oż enie w poł owie kwartał u, gdzie w pierwszej poł owie XVIII wieku. był rezydencją hetmana. Jest to najbardziej masywna dominanta architektoniczna. Znajduje się na terenie Rezerwatu Narodowego „Gł uchoniemy”. To jedyny koś ció ł na Ukrainie o takiej nazwie. Budynek jest sześ cienny, tró jnawowy, czterokolumnowy, nakryty krzyż em, z trzema pó ł okrą gł ymi wewną trz i fasetowanymi absydami na zewną trz.
brak komentarzy | zostaw komentarz
MIEJSCA W POBLIŻU
Klasztor Ducha Świętego
Brak recenzji
Ukraina, Głuchow
Architektura, religia
Odwiedzić: Jest wolny
dystans: 37.9 km.
Na mapie
Klasztor Molchansky
Brak recenzji
Ukraina, Głuchow
Architektura, Fabula, religia
dystans: 38.3 km.
Na mapie
Trakt Gorodok
Brak recenzji
Ukraina, Głuchow
Fabula, Natura, Ulica, miejsce, punkty widokowe
Odwiedzić: Jest wolny
dystans: 38.9 km.
Na mapie
Kolonia jabłoni
Brak recenzji
Ukraina, Głuchow
Natura
Odwiedzić: Jest wolny
dystans: 40.9 km.
Na mapie
Klasztor Spaso-Preobrazhensky
Ocena 9.0 - 1 opinia
Ukraina, Nowogród-Seversky
Architektura, Fabula, religia
dystans: 58 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań