Liban taki jaki jest

06 Listopad 2008 Czas podróży: z 28 Październik 2008 na 05 Listopad 2008
Reputacja: +11
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Wraż enia ogó lne: kraj jest interesują cy przede wszystkim dla osó b zainteresowanych historią , nie jest przeznaczony na wygodne wakacje na plaż y.

Wejś cie. Kontrola paszportowa

Problemy z wejś ciem w wię kszoś ci przypadkó w mogą wystą pić u dziewczą t poniż ej 30 roku ż ycia podró ż ują cych bez mę skiego czł onka rodziny. Obecnoś ć „wizy ambasadowej” ró wnież nie gwarantuje w tym przypadku 100% wjazdu. Jak się okazał o, problem ten moż na ł atwo rozwią zać za 50-100 USD, pod warunkiem „uczestnictwa” i „pomocy” przedstawicielowi sł uż b migracyjnych. I, co ciekawe, otrzymywanie pienię dzy w obecnoś ci kolegó w wcale nie przeszkadza „urzę dnikom”.


W moim przypadku z wizą uzyskaną w ambasadzie „paszportowiec”, któ ry nie mó wił po angielsku, wysł ał mnie po wizę na lotnisku. Z pilną pró bą wyjaś nienia, ż e ​ ​ nie mam takiej potrzeby, skoro wizę dostał em już w ambasadzie, na anulowanej wizie TURECKIEJ postawiono pieczą tkę wjazdową . Przy kolejnej pró bie wyjaś nienia, ż e ​ ​ się mylił , mó j paszport został zabrany w nieznanym kierunku na 20 minut i wró cił ze znakiem libań skich sł uż b migracyjnych na wizie tureckiej „odmowa wjazdu”. Po pó ł godzinnych wyjaś nieniach z usł ugami migracyjnymi mojego przyjaciela, w koń cu został em ostemplowany stemplem przylotu i - oto i oto - nadal na libań skiej wizie wydanej przez ambasadę . Oczywiś cie ten fakt przyć mił pierwszy dzień pobytu w tym kraju.

Pierwszą rzeczą , któ ra rzuca się w oczy, jest obecnoś ć blokad drogowych na każ dym kilometrze drogi do „apartamentó w”. Mimo to ludzie w kamizelkach kuloodpornych z bronią w rę kach na czoł gach są dla naszych oczu niezwykł ym „egzotykiem”, nawet z punktu widzenia bezpieczeń stwa po dł ugiej wojnie, zbombardowaniu kraju przez Izraelczykó w trzy lata temu i okresowych atakach terrorystycznych (m. in. na przykł ad w maju terroryś ci zaję li lotnisko, a kilka lat temu zginę li premier i czł onkowie rzą du), oczywiś cie na plus.

Dł uga wojna, konflikt z Izraelczykami oczywiś cie odcisnę ł y pię tno na wyglą dzie miasta: wię kszoś ć domó w wyglą da na zdezelowane, jedynie nasyp i centrum wypeł nione są nowoczesnymi budynkami, zresztą graniczą cymi z prawdziwymi „ slumsy: zniszczone budynki (w niektó rych, nawiasem mó wią c, ludzie nadal mieszkają ludzie), w niektó rych miejscach budynki ze ś ladami bombardowań .

Wejś cie do meczetó w, w przeciwień stwie do samej Turcji, jest „zamó wione” dla turystó w.

W „ś ró dmieś ciu” jest sporo drogich, wysokiej jakoś ci restauracji i sklepó w ś wiatowych marek. W nocnych klubach jest sporo tancerzy i przedstawicieli najstarszego zawodu z Ukrainy i Rosji, co oczywiś cie nieco szkodzi reputacji naszych krajó w.

W mieś cie jest duż o zaró wno drogich samochodó w, jak i zdezelowanych 40-50-letnich samochodó w. Transport publiczny – w stylu „a la 50s”: nigdy z niego nie korzystał em – po prostu straszne jest nawet wsią ś ć do zawalają cego się starego autobusu.

Z tutejszych atrakcji szczegó lnie wspominam „mauzoleum” zamordowanego premiera (swoją drogą był to jeden z najbogatszych ludzi na ś wiecie, któ rego pał eczkę po ś mierci „podnió sł ” jego 19-latek). có rkę ) – w tej chwili jest to swego rodzaju „muzeum” dla turystó w i miejsce „pielgrzymki” okolicznych mieszkań có w.

Mieszkań cy.


Przede wszystkim uderzają ce jest to, ż e chrześ cijań stwo i islam pokojowo wspó ł istnieją w kraju arabskim: jest tylko 10% wię cej muzuł manó w. Jest to jednak wskaź nik, ż e tak ró ż ne religie mogą pokojowo wspó ł istnieć . Bardzo rzadko spotyka się kobiety w abai w centralnej czę ś ci kraju, czę ś ciej moż na je spotkać w nominalnym hidż abie, a jednocześ nie w ciuchach doś ć wyzywają cych jak na kraj arabski. Na poł udniu wię kszoś ć ortodoksyjnych muzuł manó w ze wszystkimi wynikają cymi z tego konsekwencjami.

Byblos, Baalbek, Said,...

Do wszystkich znanych na cał ym ś wiecie miejsc z bogatym dziedzictwem kulturowym moż na dotrzeć w nie wię cej niż.2 godziny z centrum Bejrutu, dzię ki czemu kraj ten przycią ga coraz wię cej mił oś nikó w historii ś wiata. Turyś ci z był ego Zwią zku Radzieckiego są bardzo nieliczni, wię kszoś ć z nich pochodzi z Europy Zachodniej.

Najbardziej znanym nowoczesnym kurortem jest Byblos, któ ry znajduje się zaledwie 40 minut jazdy od stolicy kraju, Bejrutu. Osobiś cie uderzył o mnie miasto przede wszystkim zabytkami, choć uważ a się , ż e przed wojną był to jeden z najdroż szych kurortó w na Wschodzie. Infrastruktura jest sł abo rozwinię ta, hotele są zrujnowane, nie ma przyzwyczajenia „on-enclusive” dla naszych turystó w.

Ceny. Zakupy

Ceny jedzenia, podró ż y, rozrywki są prawie takie same jak w Kijowie. Co wię cej, pensje mieszkań có w są wyż sze: ś rednia pensja dla nauczyciela to 900 dolaró w, dla menedż era ś redniego - od 3000 dolaró w. Jednocześ nie ceny nieruchomoś ci na przykł ad w kurorcie Byblos, któ ry uważ any jest za „drogi”, są imponują co niskie w poró wnaniu z ukraiń skimi: standardowa 1+2 to okoł o 60-65 tysię cy dolaró w. Niemal wszę dzie - od sklepó w, rynkó w po muzea, dolary są swobodnie uż ywane, chociaż euro rzadko jest akceptowane przez nikogo, z wyją tkiem kantoró w wymiany walut. Kurs dolara jest sztywny od dł uż szego czasu. Doś ć czę sto menu w restauracjach prezentowane jest tylko po arabsku i francusku, rzadko po angielsku.

Sł ynne miejsca zakupó w dla mieszkań có w to ulica Hamra i dzielnica Burj Hamud.

Wię kszoś ć dobrej jakoś ci ubrań jest produkowana w Turcji i odpowiada cenom kijowskim. Zł ote przedmioty moż na kupić doś ć tanio (od 19 dolaró w za gram 14-karatowego zł ota, od 25 do 21 karató w), choć design modeli jest gorszy od tureckiego.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Католический храм в Библосе
Баальбек
Podobne historie
Uwagi (2) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara