Bongiorno Włochy! Część 3. Wieczne Miasto Rzym...

03 Sierpień 2019 Czas podróży: z 09 Czerwiec 2019 na 11 Czerwiec 2019
Reputacja: +4764
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Bongiorno Wł ochy! Albo przygody niespokojnych : )

Czę ś ć.3. Wieczne Miasto Rzym. . .

Teatr, jak wiesz, zaczyna się od wieszaka. Dla mnie Wł ochy zaczynają się od majestatycznego wiecznego miasta ROMA. . . To Rzym zwró cił mó j umysł , to miasto dał o mi moż liwoś ć ż ycia w ró ż nych epokach jednocześ nie - w staroż ytnym ś wiecie, ś redniowieczu i teraź niejszoś ć...Do chwili, gdy spotkał am to arcydzieł o, miał am barwne obrazy brukowanych ulic przesyconych staroż ytną historią , majestatyczne Koloseum, antyczne ś wią tynie, ale nawet nie wyobraż ał am sobie, ż e przeplatanie się i przenikanie, staroż ytnoś ć i nowoczesnoś ć dosł ownie wybuchną mó j umysł ! Panteon, Koloseum, Fora - symbole potę gi i wielkoś ci Rzymu przez wieki; Watykan – wszystkie bogactwa ś wiata, sztuki i religii; Rzymskie bazyliki to najsł ynniejsze ś wią tynie ludzkoś ci, uderzają ce luksusem i pię knem. Tylko jeden fakt


zszokował o mnie to, ż e w Rzymie jest 976 ró ż nych parafii. Bez wzglę du na to, któ rego z mieszkań có w zapytał em, czy odwiedzili wszystkie ś wią tynie, nie usł yszał em od nikogo pozytywnej odpowiedzi.

Przybywają c wieczorem do Rzymu, jak zawsze zatrzymaliś my się w hotelu Cinecitta 3*, w szczerym polu, w jednym z najbardziej przestę pczych obszaró w miasto. To prawda, ż e ​ ​ metro był o 5 minut na piechotę , co nie mogł o się nie radować . Metro w Rzymie jest mega wygodne, znaki są wszę dzie, a jeś li nie jesteś ś lepy, to po prostu nie moż na się zgubić . Mapę metra i gł ó wnych atrakcji moż na zabrać za darmo w recepcji. W hotelu nie był o nic za darmo. Wchodzą c do pokoju, nawet nie od razu zrozumieliś my, gdzie skoń czyliś my - hostel, oddział szpitalny, hostel - co to za obiekt, bardziej jak jakaś dziura? Nie zamó wiliś my jaskini. Nie był o mowy o jakimkolwiek klimatyzatorze, lodó wce i innych radoś ciach ż ycia. Myś lę ,

ż e ekscesy zrujnował y Cesarstwo Rzymskie, np. z powodu braku klimatyzacji okna był y zamknię te, wię c nikt nie sł yszał zbliż ają cych się barbarzyń có w.

Zaczynają c się rozpakowywać i po pó ł godzinie zmoczenia jak myszy, pobiegliś my do recepcji. Tam starali się wytł umaczyć administratorowi (jak się pó ź niej okazał o, był to "cieś la" - naszym zdaniem ś lusarz), ż e nasz pokó j zupeł nie nie nadaje się do ż ycia w tak gorą cym Rzymie. Myś lę , ż e nie rozumiał nas zbyt dobrze. Dopiero pó ź niej zdaliś my sobie sprawę , ż e Wł osi tylko udają , ż e cię rozumieją . Zwracają c się do policji na ulicy „Czy mó wisz po angielsku? ”, odpowiedzą „Tak, tak” i nadal bę dą wyjaś niać po wł osku. Ogó lnie rzecz biorą c, nic nie uzyskawszy od stolarza (administratora w niepeł nym wymiarze godzin), wró cili do domu. Po spę dzeniu nocy Bartł omieja i doż yciu do 5 rano mą ż ponownie podją ł pró bę nawią zania kontaktu z administratorem.

Widzą c jego niezwykle zdeterminowaną minę , pobiegł em za nim.


Carpinterowi najwyraź niej też nie podobał a się wojownicza twarz mojego mę ż a, bo on gdzieś szybko uciekł i po okoł o pię ciu minutach przyprowadził jaką ś signorę , któ ra okazał a się kierownikiem. Uż ywają c wszystkich koloró w i tonó w swojego sł ownictwa, mó j mą ż wyjaś nił wł oskiej signorze, jak witać goś ci. W odpowiedzi skinę ł a tylko gł ową i powtó rzył a „Si, si”. Na koniec mojej wiernej przemowy dostaliś my dwa klucze do wyboru i poszliś my obejrzeć lisie nory. ALE…! Okazuje się wię c, ż e istnieją nie tylko lisy nory, ale takż e legowiska dla imponują cego niedź wiedzia. Pokó j, któ ry wybraliś my był po prostu szykowny (no w poró wnaniu do poprzedniego) - przestronny, z klimatyzacją , duż ą ł azienką , był a nawet suszarka do wł osó w (jeś li to urzą dzenie moż na tak nazwać ) i lodó wka.

W ten sposó b niespodziewana furia mojego mę ż a uratował a nam ż ycie przez cał e trzy dni, nawet nie wiedział am o jego sztuce perswazji. Numer został zmieniony na nas cał kowicie bezpł atnie. Zainspirowani poprawą warunkó w ż ycia, o 6 rano pobiegliś my do przeprowadzki. Nic nie powinno przyć mić spotkania z okazał ym miastem! Kupujemy jednorazowe bilety na metro na dziś za 1.50 euro, bo wystarczy dojechać do centrum, stamtą d mam zaplanowaną cał ą trasę do wieczora.

Có ż , witamy w Rzymie, doką d, jak wiecie, prowadzą wszystkie drogi!

Zacznijmy naszą znajomoś ć miasta od Plaza de Españ a. Czy widzisz te rozpoznawalne stopnie, na któ rych bohaterka filmu „Rzymskie wakacje” Audrey Hepburn delektował a się lodami? To sł ynne Schody Hiszpań skie. Zejdź na plac, widok z doł u jest o wiele pię kniejszy.

A na szczycie stoi Koś ció ł Tró jcy Ś wię tej w Gó rach z dwiema symetrycznymi wież ami, ma ponad 500 lat. Przed koś cioł em znajduje się obelisk. W Rzymie na placach czę sto moż na zobaczyć obeliski zwień czone krzyż ami. Jest to rzekomo dowó d na cią gł oś ć staroż ytnych ś wiató w pogań skich i nowochrześ cijań skich.

Fontanna Barkaccha został a zbudowana tuż u podnó ż a schodó w. Fontanna w formie ł odzi powstał a na pamią tkę wydarzenia, któ re miał o miejsce w 1598 roku, kiedy w Rzymie nastą pił a poważ na powó dź i wł aś nie w tym miejscu osiadł a ł ó dź z ludź mi, co uratował o ż ycie mieszkań com miasta .

Niedaleko Piazza di Spagna znajduje się najpię kniejsza, ale banalnie najbardziej wysł uż ona do dziur turystycznych ś wiadomoś ci, fontanna Rzymu - Fontanna di Trevi. Uważ a się , ż e każ dy szanują cy się turysta zdecydowanie powinien tu odwiedzić . Ktoś do zdję cia w pamię ci i ktoś ,

opublikować zdję cie na Instagramie. A co z nami? I nie jesteś my gorsi od wielu : )

Fontanna di Trevi to nie tylko fontanna, to cał a kompozycja rzeź biarska, w centrum któ rej znajduje się rydwan prowadzony przez kró la mó rz – Neptuna .


Jeż eli chcesz tu wró cić , pamię taj, aby rzucić monetę przez lewe ramię , có ż , wszystko jest jak zwykle, standardowa procedura fontanny. I nie jest to dla ciebie drogie, a miasto ma jakiś dochó d.

Nastę pnym punktem naszego obowią zkowego planu jest staroż ytna rzymska ś wią tynia wszystkich bogó w - majestatyczny Panteon. Bardzo ł atwo się do niego dostać , musisz staną ć twarzą do Fontanny di Trevi, skrę cić w lewo i iś ć prosto, nigdzie nie skrę cają c.

Tak, robi wraż enie z zewną trz! Pompatyczna, bardzo masywna budowla, wybudowana w 126 roku przez cesarza Hadriana.

Kolumny,

waż ą ce po 100 ton każ da, kilkakrotnie wyż sze niż wzrost czł owieka. Przy nim czujesz się jak karzeł .

Zwró ć uwagę na dach – wspinacze podnieś li torby z pł atkami ró ż i z gó ry wrzucą je do ś wią tyni przez otwó r, bo dzisiaj jest Ś wię to Tró jcy Katolickiej. Pł atki, krą ż ą c gł adko, spadną na parafian, otulają c ich aksamitem i zapachem. Spektakl jest niesamowity!

W ś rodku jest jeszcze wspanialsza! W ś wią tyni nie ma okien, ale na gó rze jest otwó r - oculus, przez któ ry wpada ś wiatł o sł oneczne. Tworzy to wyją tkową , niepowtarzalną atmosferę .

Jak moż na był o zbudować takiego olbrzyma w tamtych czasach? I tak się stał o.

Wysypali ogromny stos piasku zł otymi monetami i wypeł nili cał ą tę gó rę zaprawą . Roztwó r zamarzł , a ludziom pozwolono zebrać te zł ote monety. Jak podnieś ć ? Trzeba go wydobyć z betonu piaskiem, tak lud wyzwolił Ś wią tynię wszystkich Bogó w.

Nawiasem mó wią c, w Panteonie znajduje się gró b Rafaela Santiego i kró la Wiktora Emanuela II.

I jego syn Umberto I.

Po obejś ciu majestatycznego Panteonu od tył u, docieramy do Piazza della Minerva.

Niezwykł y obelisk ze sł oniem od razu rzuca się w oczy na placu. Ta rzeź ba nazywa się wł aś nie tak – „Obelisk ze sł oniem”. Został stworzony przez Lorenzo Berniniego na polecenie papież a Aleksandra VII. Rzeź ba ma swoją zabawną historię .

Znajduje się dokł adnie naprzeciwko klasztoru, w któ rym sę dziowano Galileo Galilei, i zwró ć uwagę na to, gdzie znajduje się sł oń dla klienta.


Powró t do wiadomoś ci »

To z tych drzwi wyszedł po procesie Galileusz, wypowiadają c sakramentalne zdanie „A jednak się krę ci! ”. I w uznaniu naukowca zainstalowano w ten sposó b rzeź bę i moż emy obserwować przebiegł y wyglą d sł onia.

Wizerunek sł onia pojawił się w kulturze europejskiej po kampanii Aleksandra Wielkiego w Indiach i uosabiał wł adzę kró lewską i triumf. Koś ció ł uważ a sł onia za uosobienie boskiej mą droś ci. Dlatego posą g znajduje się naprzeciwko Bazyliki Santa - Maria - Sopra - Minerva.

Prawie wszystkie koś cioł y i bazyliki w Rzymie moż na zwiedzać za darmo, wię c wszę dzie jest mnó stwo ludzi, zwł aszcza rano.

Wskazó wka dla turystó w: zwiedzanie ś wią tyń po poł udniu, przekonaliś my się o tym osobiś cie odwiedzają c dwie najpię kniejsze bazyliki papieskie prawie przed zamknię ciem.

Przejdź my na plac Navona. Có ż , taki Rzym też ma swoje miejsce, nie da się wyrzucić sł ó w z piosenki. Brudny i nieestetyczny. Wię c Rzym - jak pię kna kobieta - pewnego dnia cię oszuka.

Po drodze badamy transport lokalny.

Zasady jazdy w Rzymie są proste: nigdy nie oglą daj się za siebie, nigdy się nie rozglą daj i, co najważ niejsze, nigdy się nie wahaj – po prostu wciś nij gaz i mó dl się . Zasady są takie same dla pieszych.

A to zdję cie z Florencji. Babcia nie mogł a przedrzeć się przez strumień turystó w i strasznie przeklinał a.

Wow! Spó jrz na to, co jeż dż ą karabinierzy, nie tak chorowicie.

Policjanci we Wł oszech to zupeł nie osobna sprawa. I w koń cu zrozumiał em, dlaczego zawsze jest ich dwó ch - jeden podobno umie czytać , drugi - pisać .

Chodź my do ogromnej przestrzeni o nazwie piazza Navona.

Piazza Navona to prawdopodobnie najwię kszy plac w Rzymie, ponieważ w staroż ytnoś ci znajdował się tu stadion, a teraz od razu mamy widok na szeroką przestrzeń .

Powró t do aktualnoś ci » Powró t do aktualnoś ci »

Jest tu wiele zabytkó w - Palazzo Pamphili, koś ció ł ś w. Agnieszki i ró ż ne fontanny.

Pię kna ś nież nobiał a ś wią tynia - Koś ció ł ś w. Agnieszki.

Agnessa to prosta dziewczyna, któ ra kł uje w Rzymie w III wieku naszej ery.


Nawró cił a się na chrześ cijań stwo i postanowił a cał kowicie poś wię cić się Koś cioł owi. Ale niestety miejscowy prefekt był w niej zakochany i nie chciał sł yszeć o odmowie. Jednak Agnes nie przyję ł a jego oś wiadczeń mał ż eń skich. Rozwś cieczony prefekt kazał rozebrać biedną dziewczynę i wrzucić nago do burdelu znajdują cego się na placu. Ale anioł owie, zstą piwszy z nieba, ubrali ją w biał e szaty i od tego czasu Agnieszka jest pod ich opieką . Został a pó ź niej brutalnie zamordowana przez ż oł nierzy. A na jej pamią tkę na miejscu burdelu zbudowano koś ció ł ś w. Agnieszki. Koś ció ł jest poł ą czony z Palazzo Pamphili, a przed nim znajduje się Fontanna Czterech Rzek autorstwa Giovanniego Berniniego. Egipski obelisk wień czy fontannę . Chociaż jest to imitacja, jest to imitacja staroż ytna, stworzona jeszcze w czasach Domicjana.

A po lewej jest kolejna fontanna - Fontanna Neptuna.

Po podziwianiu najpię kniejszego (moim zdaniem) placu w Rzymie, przechodzimy do antycznego zamku, zwanego Zamkiem Ś wię tego Anioł a.

Wszę dzie pachnie staroż ytnoś cią , mentalnie przenoszę się do ś redniowiecza i wyobraż am sobie siebie jako signorina (nie wyobraż am sobie siebie jako signora).

I voila - Zamek Ś wię tego Anioł a!

Zamek wyglą da imponują co i ma nie mniej wspaniał ą historię .

Jest to dawny gró b cesarza Adriana Pabliusa, wzniesiony nad brzegiem Tybru w II wieku. Ale przez cał e swoje dł ugie ż ycie zdoł ał odwiedzić zaró wno schronienie dla cesarza rzymskiego, jak i rezydencję papież y oraz loch, w któ rym wię ziono Galileo Galilei i hrabiego Cagliostro,

a nastę pnie otrzymał status muzeum i skarbca. Zamek Ś wię tego Anioł a zawdzię cza swoją nazwę Archanioł owi Michał owi, któ ry zstą pił z nieba na ziemię i ogł osił koniec plagi.

Droga do Zamku prowadzi nas Mostem Ś wię tego Anioł a, ozdobionym oryginalnymi figurami anioł ó w, z któ rych każ dy uosabia mę kę Chrystusa. Ten most na Tybrze jest najpię kniejszym mostem w Rzymie i ł ą czy dwie czę ś ci miasta.

Do XIV wieku zamek zamienił się w rezydencję papieską i został poł ą czony z Watykanem za pomocą korytarza, aby w razie niebezpieczeń stwa rzymscy papież e mogli ukryć się w murach zamku. Zamek sł uż ył wię c ró wnież jako fort.

Pielgrzymi z cał ego ś wiata udali się do Watykanu, a my, za ich przykł adem, udaliś my się tam ró wnież . Na pozó r z daleka objawił o się nam coś brzydkiego, ale wszyscy wiedzą

ż e gł ó wne skarby pań stwa nie znajdują się na zewną trz, są one ukryte w licznych muzeach i najpię kniejszej katedrze na ś wiecie - katedrze ś w. Piotra. Dlatego Watykan mimo swoich niewielkich rozmiaró w jest jednym z najpotę ż niejszych i najbardziej wpł ywowych pań stw ś wiata, a takż e, jak są dzę , jednym z najbogatszych. I mieś ci się w obiektywie jednego aparatu, taki paradoks.


Czy wiesz, dlaczego w Rzymie nie ma sierot? Ponieważ wszyscy mają tatę . Zdarzył o nam się trafić na wielkie ś wię to w Watykanie - uroczystoś ć Tró jcy Ś wię tej. Dlatego bę dziemy relacjonować z Placu Ś wię tego Piotra.

Powró t do aktualnoś ci »

Nie dojeż dż amy dziś do muzeó w i katedry, bo jest niedziela, ale to wszystko zobaczymy jutro z zarezerwowanymi biletami. A dzisiaj zobaczymy ś wią teczną procesję pielgrzymó w katolickich i gapió w takich jak my. Pielgrzymi przybywali na ró ż ne sposoby,

nawet one istnieją .

Po drodze, przy okazji, spotkaliś my kolejnego pielgrzyma.

Na placu jest niesamowita liczba ludzi, pomimo upał u, choć wiele osó b ma parasole i jak rozumiemy, nie z powodu deszczu, ludzie wcią ż ł akną chleba i cyrkó w. Najpierw spektakl.

Có ż , nie ma jeszcze papież a, podczas gdy procesja się porusza, przygotowania idą peł ną parą .

Mó j mą ż poszedł nakrę cić film, a ja wyglą dam zza tł umu, pró bują c rozró ż nić stroje narodowe. Och, muzycy zbliż yli się do nas. Panie, jakie gorą ce ubrania, jak w nich cierpią , biedni ludzie.

Mą ż wró cił , spektakl został sfilmowany, teraz bę dzie chleb. Wszystkie kawiarnie są przepeł nione, nie wiadomo, gdzie jest wię cej ludzi – na placu czy w stoł ó wkach.

Wł aś nie poszliś my do ulicznego sklepu z wł oskim fast foodem. Wzię liś my te panini z prosciutto i mozzarellą i wodą (rachunek 11 euro). Swoją drogą Panini są ogromne, wystarczył o nam zjeś ć obiad.

Nie, nie doś ć , wcią ż kompot, w sensie deseru. Z deserem we Wł oszech nie mieliś my problemó w, wszystko jest proste aż do banał u - albo lody, albo tiramisu. Obie są opcją korzystną dla wszystkich, zwł aszcza ż e wszystko jest naturalne i bardzo smaczne. Znaleź liś my gelaterię , w któ rej na twoich oczach robią zimne kulki owocowe i mmm. . . dobrze się bawiliś my. Mó j mą ż wzią ł cytrynę , spró bował am tego pierwszy raz, bardzo nietypowy, ale ciekawy smak. Wzią ł em tiramisu, po co dł ugo się mę czyć .


Powró t do aktualnoś ci » Powró t do aktualnoś ci » Powró t do aktualnoś ci » Powró t do aktualnoś ci » Powró t do aktualnoś ci » Powró t do aktualnoś ci » Powró t do aktualnoś ci » Powró t do aktualnoś ci » Powró t do aktualnoś ci Có ż , to co? Tego budynku nie da się naprawić .

przynajmniej szamanizować fasadę ? Droga prowadzi do Watykanu, najbogatszego pań stwa na ś wiecie!

Kiedy krę cił am film, mą ż odebrał mi czapkę , bo czapka, widzicie, nie chronił a go przed promieniami sł onecznymi, a kategorycznie odmó wił mi jej zwrotu, mimo ż e te wokó ł niego spojrzał trochę krzywo.

Wię c podsumowuję : dziś Watykan nie zrobił na mnie wraż enia z zewną trz, nawet pomimo wakacji zostawił em wszystko w nadziei na jutro. Ale na pamią tkę Watykanu kupił em taką statuetkę z marmuru (był a tam metka Made in Italy, nie wiem czy to prawda, moż e Chiń czycy też nauczyli się tu przycinać ).

Patrzą c wstecz na Watykan z innego mostu.

"Najł atwiejszym sposobem poznania miasta, któ rego nie znasz, jest czę ste spacerowanie po nim" (Henry W. Morton, "Rzym. Spacer po Wiecznym Mieś cie").

Dlatego spacerujemy i obserwujemy, chł oniemy zapachy, smaki, nastró j miasta, jego aromat i atmosferę , zanurzają c się coraz gł ę biej w historię i nowoczesnoś ć .

Pał ac Sprawiedliwoś cijest bardzo luksusowy, ale nieco monumentalny i ozdobny. Dziś mieś ci się tu są d kasacyjny. Pomimo tego, ż e budynek jest bogato zdobiony stiukami i wspaniał ymi posą gami, mieszczanom się to nie podoba i nazywają go „Brzydkim Pał acem”. Wydaje się , ż e jest to mocny stos dekoracji, to znaczy jest na nim wiele dekoracji.

Upał jest szalony, a ja cią gle chce mi się pić . W Rzymie są do tego przyzwyczajeni, wię c wszę dzie są fontanny, z któ rych moż na za darmo czerpać wodę .

Nasi mniejsi bracia też mają trudnoś ci, drę czy ich ró wnież pragnienie. Ale pies nie chce pić ze swojego pijaka, chlapie prosto z kranu.


Có ż , na dziś zaplanowane są jeszcze dwa arcydzieł a - dwie wspaniał e bazyliki - Santa Maria Maggiore i San Giovanni in Laterano. Skoro nie dotarł em do Katedry Ś wię tego Piotra, to Bazylika jest jak najbardziej. Spieszę się na spotkanie z duchownymi… Mó j mą ż , po wysł uchaniu trasy, jakoś zwię dł i zaczą ł się brną ć , ale ja go pospieszył am, przypominają c mu, ż e bazyliki są zamknię te dla zwiedzają cych o 18:00, ale to się nie zdenerwował o go bardzo.

Bazylika Santa Maria Maggioreto koś ció ł pielgrzymkowy Najś wię tszej Marii Panny, któ ry jest jedną z czterech najwię kszych bazylik papieskich, dlatego podlega samemu Papież owi . Bazylika jest staroż ytna, zał oż ona w V wieku za papież a Sykstusa III, jednak

nastę pnie kilkakrotnie przebudowywany. Został nazwany na cześ ć Maryi, matki Jezusa, któ ra rzekomo ukazał a się biskupowi we ś nie i wskazał a miejsce, w któ rym należ y wybudować koś ció ł .

To jest fasada koś cioł a. Nad portalem centralnym znajduje się figura Matki Boskiej z Dziecią tkiem, a za nią cztery figury papież y.

A to jest przeciwna fasada.

Poś rodku znajduje się pó ł okrą gł a pó ł ka, na któ rej znajduje się oł tarz. A dwie kopuł y wznoszą ce się nad dachem wień czą kaplice katedry.

Wnę trze bazyliki zachwyca luksusem i bogactwem. Mozaiki nad kolumnami pochodzą z V wieku, ale przetrwał y.

Podnieś my gł owy i podziwiajmy sufit autorstwa Giuliano Sangallo. Drewniane panele pokryte są zł otem, któ re został o specjalnie wydobyte w Peru i podarowane przez Hiszpanó w do Rzymu.

A co powiesz na marmurową podł ogę z ornamentem!

Powró t do aktualnoś ci »

Ś wią tynia jest ró wnież interesują ca ze wzglę du na swoje kaplice, w któ rych przechowywane są dzieł a sztuki opowiadają ce o staroż ytnej chrześ cijań skiej przeszł oś ci.

Kaplica Sykstyń ska. Ta kaplica „Najś wię tszego Sakramentu” został a zbudowana w XVI wieku na zlecenie Sykstusa V.

Historia Narodzenia Pań skiego przedstawiona jest na ś cianach kaplicy. A poś rodku kaplicy znajduje się oł tarz ozdobiony zł otymi anioł ami.

Przechowywane są tu ró wnież relikwie papież a Piusa V oraz relikwie pię ciu Niewinnych Niemowlą t.

I rzeź ba papież a Piusa IX.

Kaplica Borghese.


Pojawił się dzię ki papież owi Pawł owi V, któ rego na ś wiecie nazywano Camillo Borghese. Kaplicę zdobią brą zy, marmury i zł ocenia. W centrum znajduje się oł tarz, a takż e groby Pawł a V i Klemensa VIII. Gł ó wną dekoracją jest ikona „Zbawienie ludu rzymskiego”, dzię ki któ rej Rzymianie rzekomo uciekli przed zarazą .

Bazylika zrobił a na mnie wię ksze wraż enie. Szkoda, ż e ​ ​ nie mogę pokazać cał ego pię kna ś wią tyni, zdję cie w ogó le nic nie oddaje, nawet na zewną trz, nie mó wią c już o stanie ducha. W jakiś dziwny sposó b dusza zaczę ł a domagać się odpoczynku i zapragnę ł a cał kowitego spokoju, ale w pobliż u, dosł ownie 15 minut spaceru, znajduje się najbardziej czczona bazylika papieska – San Giovanni in Laterano,

co jest niemoż liwe do przejś cia.

Kontynuujemy uduchowianie i podą ż amy do katedry ś w. Jana Chrzciciela.

Bazylika San Giovanni in Laterano jest najbardziej czczoną ś wią tynią papieską . I dlaczego? Tak, bo Bazylika na Lateranie iw hierarchii katolickiej jest na najwyż szym poziomie, przewyż szają c Santa Maria Maggiore, a nawet Katedrę ś w. Piotra. Dlatego wł aś nie tutaj znajduje się krzesł o i tron ​ ​ Papież a. Sam Koś ció ł był ś wiadkiem pię ciu soboró w ekumenicznych – najwyż szych zgromadzeń najwyż szych.

Na zewną trz ś wią tynię zdobią rzeź by apostoł ó w. A brą zowe drzwi przy wejś ciu do ś wią tyni znajdował y się wcześ niej na Forum Romanum.

Powró t do aktualnoś ci »

Alissandro Galilei zainstalował kolumny i posą gi nad wejś ciem do bazyliki.

Bazylika San Giovanni in Laterano fascynuje i zadziwia pię knem wystroju wnę trza.

Wnę trze ma kształ t krzyż a ł aciń skiego o pię ciu nawach.

Ś ciany Bazyliki na Lateranie ozdobione są ogromnymi posą gami apostoł ó w.

Powró t do aktualnoś ci »

Mozaiki z czasó w cesarza Konstantyna zachował y się w absydzie ś wią tyni. Mę czennicy ze zwojami w dł oniach i gó rują cą nad nimi twarzą Jezusa wykonane są w stylu bizantyjskim.

Nad gł ó wnym oł tarzem ś wią tyni przechowywane są staroż ytne relikwie chrześ cijań skie - gł owy apostoł ó w Piotra i Pawł a.

I znowu rzadki styl cosmatesco w ukł adaniu najpię kniejszych mozaikowych podł ó g.

Wspaniał y sufit podobno namalował Pirro Legorio.

Bez wzglę du na to, na co wpatrywał em się , wszę dzie kontemplował em pię kno.


W tym koś ciele jest pochowanych sześ ciu papież y: Aleksander III, Sergiusz IV, Klemens XIII, Marcin V, Innocenty III, Leon XIII.

Po Leonie XIII papież e byli już pochowani w katedrze ś w. Piotra.

Powró t do aktualnoś ci » Powró t do aktualnoś ci » Powró t do aktualnoś ci »

W katedrze jest też muzeum, ale był o pó ź no i wszystko był o już zamknię te. Dlatego nie dostaliś my się do muzeum, ale na pró ż no.

Przed Ś wią tynią znajduje się obelisk.

Zrobił o się ciemno i szczerze mó wią c, po bazylikach nie chciał em nigdzie iś ć i nic nie widzieć . Ktoś powiedział : „Czasami ta degustacja Rzymu jest jak duchowe obż arstwo, prowadzą ce do sytoś ci.

W rzeczywistoś ci jest to gorsze niż zwykł e obż arstwo: tam wysiada się z zatruciem ż oł ą dka, a tu - z zatruciem cał ej egzystencji. Z czym absolutnie się zgadzam. Proponuję mę ż owi udać się do hotelu i przedyskutować plan na jutro Jego odpowiedź mnie zszokował a. Powiedział dosł ownie: „Tylko nie zabieraj mnie już do ró ż nych koś cioł ó w, zró bmy coś ciekawego”. Szczerze mó wią c, zemdlał em od jego odpowiedzi. Któ re koś cioł y? ? arcydzieł a ró ż nych styló w architektury, rzeź by i malarstwa. To boskie! No to towarzysze Bazylika Piotra i Muzea Watykań skie jutro dobrze ż e kupił am bilety nie na rano tylko na 13.00 Rano zabiorę mojego towarzysza turystycznego do Koloseum, a potem moż e raczy pó jś ć ze mną do koś cioł ó w, zadowolony ze staroż ytnoś ci (cią g dalszy jutro).

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Площадь Испании
Фонтан
Фонтан Треви
Фонтан Треви
Пантеон
Пантеон
Пантеон
Окулус Пантеона
Интерьер Пантеона. Захоронение Умберото I
Пантеон. Интерьер
Пантеон. Интерьер
Пантеон. Захоронение Витторио Эмануила II
Пантеон
Пьяцца делла  Минерва.
Церковь Санта -Мария- Сопра -Минерва
Улицы Рима
Улицы Рима
Местный транспорт
Эта машинка из Флоренции
Улицы Рима
Пьяцца Навона
Пьяцца Навона
Церковь Святой Агнессы
Фонтан Четырех рек
Фонтан Нептуна
Замок Ангела и мост Святого Ангела
Замок Святого Ангела
Ватикан
Собор Святого Петра
Попадаются и редкие экземпляры
Паломники
Праздник Святой Троицы
Праздник Святой Троицы
Джелатерия
Фонтанчик в Ватикане
Дворец Правосудия
Базилика Санта -Мария -Маджоре
Базилика Санта -Мария -Маджоре
Базилика Санта -Мария -Маджоре
Интерьер базилики  Санта -Мария -Маджоре. Фрески 5 век
Интерьер базилики  Санта -Мария -Маджоре. Фрески 5 век
Интерьер базилики  Санта -Мария -Маджоре. Потолок работы Джулиано Сангалло
Интерьер базилики  Санта -Мария -Маджоре. Мраморный пол
Интерьер базилики  Санта -Мария -Маджоре. Мраморный пол
Интерьер базилики  Санта -Мария -Маджоре.
Сикстинская капелла в Санта Мария Маджоре
Капелла Боргезе в Санта Мария Маджоре
Папа Пий IX
Ниши капеллы Боргезе
дорога к базилике Санта Мария Маджоре
Базилика Сан -Джованни ин латерано
Базилика Сан -Джованни ин латерано
Базилика Сан -Джованни ин латерано
Интерьер Базилики Сан -Джованни ин латерано
Статуи Апостолов в базилике  Сан -Джованни ин латерано
Интерьер Базилики Сан -Джованни ин латерано
Интерьер Базилики Сан -Джованни ин латерано.
Головы Святых Петра и Павла  в базилике  Сан -Джованни ин латерано
Мозаичный пол  в базилике  Сан -Джованни ин латерано
Мозаичный пол  в базилике  Сан -Джованни ин латерано
Потолок работы Пирро Легорио в базилике Сан  -Джованни ин латерано
Потолок работы Пирро Легорио в базилике Сан  -Джованни ин латерано
Uwagi (26) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara