Mój piękny Neapol. część 4. Pola flegrejskie (Kuma, Bahia, Pozzuoli) ciąg dalszy

04 Luty 2019 Czas podróży: z 10 Listopad 2018 na 17 Listopad 2018
Reputacja: +1222
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Jezioro Fusaro jest oddzielone od Morza Tyrreń skiego pasmem plaż o szerokoś ci 300 metró w. Jezioro jest poł ą czone z morzem trzema kanał ami, a woda w nim jest sł ona, co przyczynia się do uprawy ró ż nych owocó w morza, któ re uprawiano tam już w III wieku p. n. e.

Na jeziorze zbudowano domek myś liwski kró la Ferdynanda („dom Vanvintellego”, to architekt, któ ry zbudował pał ac i park w Casercie). Dom poł oż ony jest na wyspie poł ą czonej z brzegiem mostem. Odwiedził o go wiele celebrytó w, m. in. Mozart, Rossini i car Mikoł aj 1


Ze stacji Fusaro udaliś my się do innego legendarnego miasta - Baia (Baia lub Bailly). Począ tkowo miasto został o zbudowane jako port. Bailly stał się luksusowym kurortem i miejscem wypoczynku elity bliż ej począ tkó w formowania się Cesarstwa Rzymskiego. Pię kna Amalfitana jest obecnie uważ ana za prestiż owe wakacje, a wtedy Bailly był najpopularniejszym miejscem wypoczynku tak wybitnych przedstawicieli rzymskiej arystokracji jak Juliusz Cezar, Neron, Kaligula, August, Pompejusz Wielki, Marek Antoniusz, Septymiusz Sewer… lista trwa. Wielu tutaj miał o wł asne wille. Miasto kojarzy się ró wnież ze sł ynnymi wydarzeniami w historii Rzymu. Tutaj, we wł asnej willi, Neron zabił swoją matkę Agrypinę . Zginą ł tu ró wnież rzymski cesarz Adrian, a Kaligula zbudował pię ciokilometrowy most pontonowy ł ą czą cy Baii z miastem Pozzuoli, któ rym jeź dził konno, ponieważ astrolog o imieniu Thrasyll przewidział , ż e Kaligula „ma wię ksze szanse na przejechanie konno zatoki Baii, niż zostać cesarzem.

Wielkoś ć Baya zakoń czył a się najazdami barbarzyń có w i grabież ami wł adcó w muzuł mań skich w VIII wieku. Nastę pnie, w XVI wieku, miasto zatonę ł o w Morzu Tyrreń skim. Wię kszoś ć miasta Bailly spoczywa pod wodą . Podwodna aktywnoś ć wulkaniczna zamienił a miasto w ruiny. Cał a ziemia w tym miejscu zatonę ł a o sześ ć metró w! Proces ten, znany jako bradyseizm (chwianie się skorupy ziemskiej), był spowodowany nagł ym opró ż nieniem komory magmowej. Obecnie znajduje się tam Podwodny Park Archeologiczny, któ ry rozcią ga się na obszarze 14 hektaró w i któ ry moż na zwiedzać zwykł ymi ł odziami ze szklanym dnem, aby podziwiać ruiny najważ niejszego uzdrowiska termalnego Imperium, „Pusilla Roma” (czyli nazwa Bayou). Oczywiś cie dobrze jest zobaczyć „Podwodne Pompeje” na ł ó dce, a flegriań skich pó l nie zobaczymy w jeden dzień , ale znowu wszystko zależ y od czasu. A widoki podwodne są dobre (zamieszczam zdję cia z internetu)

Przypomnę , ż e kupiliś my u nas bilety wstę pu waż ne przez dwa dni, w tym na inne atrakcje Cuma, Bahia i Pozzuolli.

Zbocze wzgó rza zwró cone w stronę zatoki Bailly jest usiane ruinami, któ re są czę ś cią „Parku Archeologicznego Bailly”, kompleksu struktur, któ re mogł y kiedyś być rezydencją cesarza. Z jednej strony sześ ć tarasó w schodzi do morza

Oto dobre zdję cie z morza z Internetu

pię kne widoki na zatokę z najwyż szego poziomu

Po prawej stronie, na wzgó rzu, moż na zobaczyć wspaniał y zamek Bailly, znany ró wnież jako zamek aragoń ski, zbudowany w XV wieku. i zrekonstruowany za panowania hiszpań skich wicekró ló w w Neapolu. Oto Muzeum Archeologiczne Pó l Flegrejskich, w któ rym znajdują się zabytki znalezione w Baia, Misena i Pozzuoli. Ale już tam nie pojechaliś my, postanowiliś my przeł oż yć to na inne wyjazdy.

Dolne tarasy

Te schody prowadził y na wyż sze pię tra


Jeden taras zajmował ten sam ambulatio, od któ rego wzię ł a się nazwa cał ej willi. Jest to duż y zadaszony portyk podzielony wzdł uż nie na dwie nawy wzdł uż ł ukowatych pilastró w.

Poniż ej znajduje się „ś wią tynia Merkurego”, do któ rej prowadzi korytarz z ł ukami

Od ł uku po prawej stronie korytarz prowadzi do najbardziej niezwykł ej struktury sektora, Ś wią tyni Merkurego.

A mó wią c dokł adniej, nie jest to wcale ś wią tynia, ale pomieszczenie, któ re odgrywał o jedną z waż nych ró l w każ dym kompleksie termalnym lub ł aź ni: jest to albo frigidarium (gdzie moż na był o się ochł odzić ) lub natatio (basen). Był uważ any za ś wią tynię ze wzglę du na kształ t kopuł y

Nawiasem mó wią c, ma otwó r na ś wiatł o, dzię ki czemu ś wią tynia Merkurego wyglą da jak rzymski Panteon.

W pobliż u parku archeologicznego znajdują się jeszcze dwa staroż ytne budynki, ale są one ogrodzone. To są ś wią tynie Diany

i Wenus.

Wł aś ciwie to znowu nie ś wią tynie, ale czę ś ć duż ych pomieszczeń do ką pieli termalnych – natatio. Ś rednica ś wią tyni Wenus wynosi prawie 30 m. Niestety kopuł a, któ ra niegdyś wień czył a budowlę , zawiodł a, ale wzdł uż krawę dzi muró w zachował y się ś lady pierś cieniowego balkonu.

W tym momencie postanowiliś my zatrzymać zwiedzanie Bailly, nie poszliś my do zamku aragoń skiego, ponieważ . jest doś ć daleko, a transportu lą dowego nie znaleziono. Ponownie dotarliś my do stacji Fusaro, wsiedliś my do pocią gu i po 10 minutach dotarliś my do Pozzuoli. W mieś cie są dwie stacje o podobnej nazwie, jedna "Pozzuoli Ferrovia Cumana" (na któ rą przyjechaliś my takim pocią giem)

odnosi się do kolei Cuman, druga „Pozzuoli Solfatara” odnosi się już do linii 2 metra w Neapolu.


Jest tak nazwany, ponieważ sł ynny Wulkan Solvater znajduje się w pobliż u, jest aktywnym wulkanem, a raczej dymią cym aktywnym kraterem. To jedna z gł ó wnych atrakcji Pó l Flegrejskich. Panuje tu niepokoją ca atmosfera: kraina targana ogniem tworzy surrealistyczne obrazy o niewyobraż alnych kolorach. Pojawiają ca się.4000 lat temu niemal w samym centrum pó l flegrejskich Solfatara (z ł ac. sulfa terra, „ziemia siarkowa”) przypomina o sobie fumarolami, ź ró dł ami gazowanej wody mineralnej, strumieniami gorą cego bł ota i wstrzą sami. Najwię kszy z fumaroli - Bocca Grande - wyrzuca parę wodną zawierają cą ró ż ne gazy wulkaniczne, nadają c powietrzu charakterystyczny zapach "zgnił ego jajka". Bardzo chciał em odwiedzić to kultowe miejsce, ale we wrześ niu 2017 Solfatara był a zamknię ta dla publicznoś ci, ponieważ . doszł o do tragedii - tam zginę li ludzie. Dziecko przekroczył o pł oty i spadł o na luź ną ziemię z parą o temperaturze 150 stopni, ojciec i matka pró bowali pomó c, ale cał a tró jka wpadł a w gorą ce bł oto.

Szkoda, ż e ​ ​ zamknę li, ludzie piszą , ż e przeż ycie jest niezapomniane, był y nawet piece do gotowania na parze. Tak wię c w XIX wieku wycieczka na Pola Flegrejskie był a obowią zkowym punktem podró ż y mł odych angielskich arystokrató w na kontynent. A sama podró ż niejako zakoń czył a ich edukację . Pozostaje tylko popatrzeć na zdję cia innych ludzi

Pozzuoli został o zał oż one przez Grekó w w 520 rpne i nazwane „Miastem Sprawiedliwoś ci”, pó ź niej przez Rzymian został o przemianowane na Puteoli (co po ł acinie oznacza „studni” – z powodu licznych ź ró deł wydzielają cych cuchną ce opary siarki) i stał się najważ niejszym portem staroż ytnego Rzymu. W 61 pne w porcie Pozzuoli ś w. Paweł wysiadł . Przybył na Aleksandryjskim statku przewoż ą cym zboż e.

Upadek miasta rozpoczą ł się w 70 rpne. W Ostii, bliż ej Rzymu, zbudowano port, a Pozzuoli zaczę ł o biednieć i upadać . Linia brzegowa stopniowo zapadał a się , a miejscowi zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domó w na wybrzeż u, kierują c się do wewną trz,

Pozzuolli znajduje się niedaleko Neapolu. Na 7 km znajduje się stadion Sao Paulo, na któ rym gra Napoli oraz wzgó rze Posilippo, pod któ rym staroż ytni Rzymianie zrobili tunel. Teraz jest to cał kiem duż y port.

Legendarna Sophia Loren pochodzi z Pozzuolo.

Miasto został o ró wnież poważ nie zniszczone przez trzę sienie ziemi w 1562 roku, czę ś ć miasta znalazł a się w morzu i pod ziemią . Miasto został o mocno zbombardowane i podczas II wojny ś wiatowej, ponieważ . był o wiele obiektó w o znaczeniu strategicznym (port, kolej).

Trzeba powiedzieć , ż e poruszanie się po mieś cie jest trudne, ponieważ duż a ró ż nica wzniesień mię dzy portem a gó rną stacją kolei. Dlatego musiał em okrę ż ną drogą lub wspią ć się na liczne schody.


Ś wią tynia Serapisa (I-II w. n. e. ), poł oż ona na wschó d od portu, jest dowodem dawnej oż ywionej dział alnoś ci handlowej w Puteoli, któ rej nazwa pochodzi od znajdują cego się tutaj posą gu egipskiego bó stwa. Ale w rzeczywistoś ci był a to macellum – miejski targ spoż ywczy.

W wyniku powolnego zapadania się lą du (okoł o 2 cm rocznie), jego ruiny do XIII wieku. znajdował y się pod wodą i przebywał y tam do XVI wieku. Na dowó d tego zachował y się na kolumnach liczne ś lady mię czakó w wiercą cych w kamieniu. Maksymalny poziom wody wynosił.5, 71 m nad podł ogą .

Gł ó wną atrakcją Pozzuoli jest Amfiteatr Flawiusza.

Jego budowa rozpoczę ł a się za panowania cesarza Wespazjana i został a ukoń czona za jego syna, cesarza Tytusa. Arena amfiteatru mogł a pomieś cić do 20 tysię cy widzó w. To tutaj w 305 r. stracono ś w. Prokolusa, któ ry pó ź niej został patronem Pozzuoli, oraz ś w. Januarego, patrona Neapolu.

Wnę trze amfiteatru Flawiusza przetrwał o do dziś w niemal nienaruszonym stanie, a dziś moż na zobaczyć fragmenty urzą dzeń , za pomocą któ rych klatki został y podniesione na arenę . Wymiary amfiteatru są nadal niesamowite – 147 na 117 metró w (arena miał a wymiary 72x42 metry).

Oczywiś cie poza sezonem amfiteatr zamyka się wcześ nie, a my tam nie dotarliś my. Jednak dwa dni temu zbadaliś my inny, w Kapui. Dlatego krę ciliś my tylko ze wzglę du na ogrodzenie (amfiteatr znajduje się w centrum doś ć ruchliwej dzielnicy).

Wieczó r już nadszedł

Jedyna energia, jaka pozostaje, to obiad (pola Flegraine sł yną z doskonał ych win, winogrona rosną na rozgrzanej glebie) i wycieczka do hotelu.

W ten sposó b zakoń czył się najbardziej pracowity dzień naszej podró ż y. Wł aś ciwie, gdyby wszystko był o z gó ry obliczone, to na dobre należ ał oby przyjechać w sezonie plaż owym i poł ą czyć zwiedzanie z wypoczynkiem na plaż ach.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Uwagi (4) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara