Bongiorno Włochy! Część 2. Florencja – symbol renesansu i kwiat renesansu

16 Lipiec 2019 Czas podróży: z 08 Czerwiec 2019 na 08 Lipiec 2019
Reputacja: +4764
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Florencja to nie miasto, to skansen. Wą skie uliczki, ś redniowieczne koś cioł y, majestatyczne katedry, wspaniał e pał ace, zielone ogrody i warsztaty rzemieś lnicze. . .

Có ż , cofnijmy się kilka wiekó w wstecz – do renesansu?

Przybywają c do miasta wygodnym pocią giem, trochę przypominają cym nasze domowe koryto.

Najpierw docieramy do stacji kolejowej

Tak wię c nasz spacer zacznie się od tego miejsca. A tuż przed stacją , przed naszymi oczami pojawia się koś ció ł Dominikanó w Santa Maria Novella.

Fasada budynku jest marmurowa i wykonana w stylu renesansowym. . .

...a oto gotycka dzwonnica.


Florencja to miasto wielkoś ci, stylu i pię kna. A wokó ł jest tak wiele ciekawych miejsc, ż e od razu pojawia się problem, czego pragnę dzisiaj zobaczyć , a co spró buję przeł oż yć na kolejną wizytę w tym niesamowitym wł oskim mieś cie. Ja oczywiś cie mam plan zwiedzania „jak najbardziej i natychmiast”, ale dopiero teraz wycieczka powinna być wycieczką krajoznawczą , tj. nie bę dziemy mogli zobaczyć wystroju wnę trz pał acó w, bazylik, katedr i galerii, z wyją tkiem wyją tkowej Galerii Uffizi, na któ rą bilety kupił em wcześ niej na oficjalnej stronie internetowej. Wię c to jest dla mnie koniecznoś cią .

I bę dę powoli wę drował po Florencji, zawisają c nad wszystkimi ś cianami, drzwiami, schodami i latarniami, czują c pod stopami każ dy bruk, na któ ry nadepną ł wielki Michał Anioł , Rafael, Da Vinci, czy Sandro Botticelli. . . Panie , jakie nazwy , wprost do drż enia...

Och, w to okno trzeba pukać , tak jak wiele wiekó w temu o zmierzchu pukali najwię ksi twó rcy renesansu, bę dą c praktykantami – rzemieś lnikami.

Nie udał o mi się , prawdopodobnie powinienem był wypowiedzieć swoje nazwisko bardzo gł oś no.

Och! jakie wą skie uliczki, domy wiszą tuż nad tobą .

Muzeum Dom Dantego. Zamiast tego Dante mieszkał za rogiem, a to jest Muzeum Dantego.

Dom wyglą da bardzo staro, chociaż został zbudowany stosunkowo niedawno, na począ tku XX wieku. Wcześ niej teren, na któ rym znajduje się dom, należ ał do rodziny Alighieri. Wewną trz domu znajduje się ekspozycja pokazują ca, jak ż ył i pracował poeta, ale nie docieramy tam z już wskazanych powodó w.

W mojej gł owie odtwarzam obraz namię tnej mił oś ci Dantego do pię knej Beatrice i przestaję patrzeć na surowy profil Dantego, któ ry Chiń czycy oblewają wodą . Cel tej operacji „Y” nie jest dla mnie jasny. Dlaczego „T”? I ż eby nikt nie zgadł

Chcę też pó jś ć do Galerii Accademia, gdzie znajduje się pię ciometrowy posą g Dawida autorstwa Michał a Anioł a Buonarrotiego. Wł ą cz maps. me : idź wzdł uż Via Sant Antonio do skrzyż owania z Via Guelfa, skrę ć w prawo w Via Rikasoli i zobacz takie nijakie wejś cie

Ups! Nie ma kolejki, ale galeria jest z jakiegoś powodu zamknię ta na czas nieokreś lony, koszt to 12 euro. W efekcie mam ochotę , ale nie mam moż liwoś ci, nie musiał em zawracać sobie gł owy poszukiwaniami, ale w pobliż u jest historia wł adcó w Florencji - zespó ł architektoniczny rodu Medici, któ ry obejmuje Pał ac, Kaplicę i Bazylikę San Lorenzo.


Pał ac Medyceuszy został zbudowany dla jego wł adcy, Cosimo. I począ tkowo projekt stworzył sł ynny architekt Brunelleschi, ale Cosimo są dzą c, ż e nadmierny patos wywoł a zazdroś ć , uznał go za zbyt wspaniał y, powierzają c budowę Pał acu innemu architektowi Michelozzo, któ ry rozpoczą ł budowę w 1444 roku. A teraz widzimy, ż e dwó r ma zbyt prosty wyglą d i bardziej przypomina wię zienie.

Medycejczycy mieszkali tu przez kilka stuleci. Ale po panowaniu Pietro Medici, zwanego „Przegranym”, mają tek popadł w ruinę , a rodzina został a zmuszona do sprzedaż y. Tak wię c w 1659 roku budynek zaczą ł należ eć do rodziny Riccardi, któ rzy go nieco przebudowali. Obecnie w Pał acu mieś ci się biblioteka i prefektura.

Wewnę trzny dziedziniec to czworobok z arkadowym dziedziń cem.

Rzeź ba Baccio Bandinellego „Orfeusz uspokaja Cerbera”

Na dole widzimy herb rodziny Medici - sześ ć kulek i lilie.

Kaplica to grobowiec rodziny Medyceuszy

Bazylika San Lorenzo z Kaplicą Ksią ż ą t jest dzieł em sztuki, ponieważ Medyceusze przycią gnę li do swojej budowy najlepszych rzemieś lnikó w: Brunelleschiego do koś cioł a i Michał a Anioł a do kaplicy. W ten sposó b szlachecka rodzina chciał a uwiecznić pamię ć o swoich wybitnych ksią ż ę tach. Ale jeszcze przed ukoń czeniem Bazyliki obaj artyś ci zmarli, a budowa koś cioł a Brunelleschi został a ukoń czona, a kaplica Michał a Anioł a pozostał a niedokoń czona.

Jeś li bę dziesz we Florencji dł uż ej niż my, rozważ szczegó ł owo ten zespó ł (warto! )

A teraz zPiazza San Lorenzo

przenieś się na Piaza del Duomo, aby zobaczyć sł ynne arcydzieł o renesansu - wspaniał ą katedrę Santa Maria del Fiore, któ rej budowę rozpoczę to w XIII wieku i ukoń czono dopiero na począ tku XIX wieku, przez 600 lat budowano to arcydzieł o.

A teraz katedra jest symbolem stolicy Toskanii, któ ra jest najpię kniejszą i najbardziej popularną atrakcją Florencji.

Pod wzglę dem gabarytó w katedra jest wyją tkowa, moż e pomieś cić ponad 30 tysię cy parafian, czyli wcześ niej mieś cił a prawie cał e miasto. Nie moż na zrobić peł nego zdję cia katedry, nie pasuje ono do obiektywu ż adnego aparatu.

Styl architektoniczny Duomo jest rzadkim stylem Quattrocento – jest to przeplatanie się gotyku i wczesnego renesansu.


Budowa kopuł y katedry rozpoczę ł a się w XV wieku i został a powierzona najwię kszemu architektowi tamtych czasó w, Filippo Brunelleschi. Dokł adnie obliczył parametry oś miobocznej wież y i wydł uż onej iglicy. Niezbę dne był o ró wnież opracowanie i wdroż enie szeregu mechanizmó w, któ re pozwolił yby na podniesienie cał ych odcinkó w kopuł y na duż ą wysokoś ć . I taka rama do dziś trzyma kopuł ę Duomo, któ rej waga wynosi 37 tysię cy ton.

(Na temat dnia: w Kijowie, wykorzystują c wszystkie nowoczesne technologie, zbudowaliś my most Shulyavsky, któ ry natychmiast bezpiecznie się zawalił . )

Ś wią tynię moż na zobaczyć ze wszystkich punktó w miasta, gdziekolwiek jest podró ż nik. Szczegó lnie widoczna jest 90-metrowa wież a zwana Kampanilą Giotta. (Giotto był w tym momencie gł ó wnym architektem Florencji). Nie ma w nim windy, ale moż esz wejś ć na gó rę , pokonują c ponad 400 stopni.

Kompleks Santa Maria del Fiore obejmuje ró wnież baptysterium San Giovanni.

Baptysterium to miejsce chrztu, któ re nosi imię Jana Chrzciciela. Datowany na okoł o V wiek naszej ery. Budynek został zbudowany w stylu romań skim.

Bilet zł oż ony kosztuje 10 euro i obejmuje: baptysterium, wejś cie na Campanile i wejś cie na kopuł ę Brunelleschi.

Szczerze mó wią c, nigdzie nie pojechaliś my, ponieważ zarezerwowaliś my bilety do jednego z najstarszych muzeó w w Europie - sł ynnej Galerii Uffizi.

Bilety został y zakupione online z wyprzedzeniem, koszt to 20 euro i 4 euro za rezerwację . Należ y jednak pamię tać , ż e w poniedział ki galeria jest zamknię ta, ale jest jeden dzień bezpł atnego wstę pu - w pierwszą niedzielę miesią ca, ale wydaje mi się , ż e wtedy kolejka bę dzie musiał a być zaję ta wieczorem.

Galeria znajduje się w samym sercu Florencji, mię dzy Piazza Signoria i Ponte Vecchio.

Piazza della Signoria jest staroż ytna i pochodzi z XIII wieku, a swoją nazwę zawdzię cza Pał acu Signoria.

Bezpoś rednio przed Pał acem Signorii znajduje się brą zowy posą g Judyty z gł ową Holofernesa autorstwa Donatella, wzniesiony przez Florentczykó w w 1495 r. na znak odrodzenia republiki. Tak wię c gł owa Holofernesa uosabia obaloną rodzinę Medyceuszy, a Judyta - wyzwoloną Florencję .

                                                                                                                                             *


Gł ó wnym atutem placu są rzeź by, któ re moż na oglą dać za darmo. Wydaje się , ż e są one losowo rozrzucone po obwodzie, jednak jeś li przyjrzysz się uważ nie, zobaczysz, ż e nadal tworzą jedną kompozycję . Rzeź by został y stworzone w okresie rozkwitu Florencji przez sł ynnych mistrzó w Michał a Anioł a i Donatella w okresie renesansu w XV i XVI wieku. Ale na placu znajdują się gł ó wnie kopie rzeź b, podczas gdy oryginał y są przechowywane w muzeach.

Najbardziej znany nam jest pomnik biblijnego bohatera Dawida, wyrzeź biony przez Michał a Anioł a. Przez dł ugi czas posą g znajdował się przed Pał acem Vecchio, ale po 300 latach został przeniesiony do galerii sztuki (gdzie nie dotarł em) i zainstalowano kopię rzeź by na placu.

A po prawej rzeź ba Herkulesa pokonują cego Cacusa autorstwa Bandinellego.

Z boku Palazzo Vecchio znajduje się brą zowy posą g Cosimo I de' Medici autorstwa Giambologny.

Fontanna Neptuna zdobi ś rodek placu, wyrzeź biony przez utalentowanego Ammannati.

Po bokach placu znajduje się kilka starych budynkó w, w jednej z nisz domu znajduje się Loggia Lanzi.

Oto rzeź by staroż ytnych postaci mitologicznych: „Gwał t Sabinek” oraz „Herkules i centaur” Giambologny, „Perseusz z gł ową Meduzy” Celliniego i inne ró wnie arcydzieł a, ł ą cznie 15 posą gó w . Ogó lnie rzecz biorą c, Piazza della Signoria to mał e muzeum na ś wież ym powietrzu.

"Perseusz z gł ową Meduzy"

Obok Loggia de Lanzi znajduje się Galeria Uffizi.

Galeria znajduje się w Pał acu Uffizi, któ ry jest dzieł em sł ynnego wł oskiego architekta Giorgio Vasari, któ ry wcześ niej należ ał do Cosimo I de Medici. W 1560 r. Cosimo postanowił umieś cić w Pał acu wszystkie ministerstwa i są dy Florencji. W ten sposó b pał ac ten stał się symbolem potę gi i wielkoś ci rodziny Medici.

A to lokalni artyś ci tworzą cy arcydzieł a na asfalcie

Vasari poł ą czył dwa budynki pał acu korytarzem powietrznym. Podczas II wojny ś wiatowej budynek został poważ nie uszkodzony i zalany, czę ś ć obrazó w zaginę ł a, a czę ś ć został a skradziona przez nazistó w.

I wreszcie – wejś cie do ś wię tych, ś wię tych

(nie da się tego zrobić , tak zachowują się tylko Amerykanie, nawet Chiń czycy nie pozwalają sobie dotykać eksponató w. A ja, czują c się trochę Amerykaninem, pozwolił am sobie na ignorancki gest, do czego się przyznaję )


Teraz Galeria Uffizi to 13 tysię cy metró w kwadratowych nie tylko dzieł sztuki, ale prawdziwych arcydzieł ś wiatowego dziedzictwa, po któ rych obejrzeniu musisz napisać podrę cznik „Jak odwiedzić galerię i nie umrzeć ”

To jest korytarz galerii. A potem. . .

Sala Leonarda Da Vinci, Sala Rafaela, Sala Michał a Anioł a, Sala Botticellego, Caravaggio, Tycjana, Rubensa, Verrocchio, Veronese, krę ci ci się w gł owie, jesteś w euforii, ż e moż esz kontemplować najsł ynniejsze i najrzadsze obrazy ró ż nych epok, antyczne rzeź by, freski i gobeliny… Ponad 50 sal… To prawdziwa skarbnica malarstwa i rzeź by od okresu bizantyjskiego do baroku.

I co bardzo wygodne, wszystkie dzieł a sztuki uł oż one są w porzą dku chronologicznym, począ wszy od XIII wieku, a skoń czywszy na XVIII wieku.

Pierwsze sale to ekspozycje staroż ytnych freskó w i ikon o tematyce biblijnej

Moż na zaobserwować , jak sztuka malarstwa stopniowo się poprawiał a i dodawane był y nowe technologie

Stopniowo przenoszą c się z XIII wieku do renesansu

Madonna z Dziecią tkiem i Anioł ami (Madonna Rucellai) Duccio di Buoninsegna XIII wiek

Madonna Ognisanti Giotto di Bondone XIV wiek?

Madonna Magnificat Sandro Botticellego? XV wiek

Madonna Sandro Botticellego z granatem? XV wiek

Koronacja Matki Boż ej przez Lorenza z Monako z XV wieku?

Madonna ze szczygieł Rafael Santi z XVI wieku?

Madonna Doni autorstwa Michał a Anioł a Buanarottiego, XVI wiek, jest jedynym zachowanym do dziś ukoń czonym dzieł em sztalugowym, przedstawiają cym Ś wię tą Rodzinę . Ten obraz został namalowany przez wielkiego artystę przed jego pracą w Kaplicy Sykstyń skiej.

Galeria prezentuje ponad 20 obrazó w Raphaela Santi. Najbardziej znane prace to autoportrety i portrety artysty

Sala Leonarda da Vinci jest ró wnież peł na arcydzieł Mistrza.

Najbardziej znane to "Adoracja Trzech Kró li"

i „Chrzest Chrystusa” –obraz ma swó j wł asny, ciekawy los stworzenia.


Napisał ją , bardzo wó wczas znany Andrea Verrocchio, wraz ze swoim uczniem Leonardo da Vinci. Verrocchio był rzeź biarzem i nie mó gł dokoń czyć obrazu, któ ry otrzymał na zamó wienie z klasztoru Benedykta. Postanowił powierzyć tę sprawę swojemu uczniowi Leonardo da Vinci, a po obejrzeniu pó ź niej ukoń czonego pł ó tna rzeź biarz nigdy wię cej nie podnió sł pę dzli, obraz był tak doskonał y.

I mó j ulubiony Sandro Botticelli

„Wiosna”, któ ra czę sto jest na ustach wszystkich

„Oł tarz ś w. Barnaby”

„Pallas i centaur”

A to jedna z najpię kniejszych czę ś ci pał acu – oś mioboczna Trybuna, na któ rej prezentowane są najwię ksze arcydzieł a. Sala trybun został a zbudowana przez księ cia Medyceuszy na cześ ć jego mał ż eń stwa z Biancą Capello w celu stworzenia kolekcji dzieł sztuki. Był a to pierwsza kolekcja prywatnej Galerii Uffizi.

(po prawej – grupa rzeź biarska „Zapaś nicy”)

(tutaj moż emy zobaczyć Wenus Medici)

Bardzo ciekawe sale rzeź b

Niobe Hall

Jeś li jesteś we Florencji, koniecznie musisz zobaczyć Galerię Uffizi! I nie ma znaczenia, czy jesteś wielkim koneserem i koneserem sztuki, czy amatorem. Nie da się przejś ć obok takiego pię kna, nawet jeś li duż o przyjemniej jest posiedzieć w restauracji.

Có ż , chodź my też na lody. Obok galerii znajduje się gelateria „Perche no” (ł atwo zapamię tać , dlaczego nie). Czytał em na stronie, ż e tutaj są najsmaczniejsze lody w cał ej Florencji, naprawdę pyszne, ale sieć Grom nie prześ cignę ł a.

Po obiedzie kontynuowaliś my naszą znajomoś ć ze stolicą Toskanii. Z okna galerii otworzył się przed nami pię kny widok na malowniczy most, wię c udaliś my się tam.

Most Ponte Vecchio i korytarz Vasari

Ponte Vecchio oraz Kopuł a Brunelleschi są uważ ane za wizytó wki wł oskiego renesansu. To najstarszy most we Florencji, zbudowany w XIV wieku i reprezentują cy oryginalną tró jł ukową konstrukcję .

Most został stworzony, aby pomieś cić sklepy handlowe, cel został osią gnię ty, a most jest nadal uż ywany zgodnie z jego przeznaczeniem.

Są tu butiki znanych marek, zwł aszcza wiele sklepó w z biż uterią , dlatego most zaczę to nazywać Zł otym. Kolczyki, któ re mi się podobał y, miał y cenę.2800 euro, wię c moja twarz pozostał a bez dekoracji.

Z ł ukó w znajdują cych się poś rodku mostu moż na zobaczyć inne staroż ytne mosty - Ponte Alle Grazie i Santa Trinita, a takż e malownicze okolice rzeki Arno.


Gó rna strona mostu to Korytarz Vasari ł ą czą cy Palazzo Vecchio i Galerię Uffizi z Pał acem Pitti.

Pał ac Pitti:

Po drodze zatrzymaliś my się na rynku galanterii skó rzanej.

Ale nie wszystkie produkty tutaj są wł oskie, istnieje wiele chiń skich towaró w konsumpcyjnych. Ale jeś li masz czas, moż esz wybrać oryginalną torbę lub skó rzany pasek.

Rynek jest kolorowy, a ceny moż na powiedzieć , ż e są doś ć demokratyczne, jeś li jesteś gł odny, moż esz tu zjeś ć lunch.

Okazuje się , ż e nie tylko Belgia i Szwajcaria sł yną z czekolady, ale takż e Wł ochy mają się czym chwalić .

Có ż , wcią ż mamy jeszcze jeden bardzo waż ny obiekt do sprawdzenia - Wzgó rze Michał a Anioł a. Skł adamy wizytę u Michał a Anioł a. Po drodze podziwiamy wspaniał e krajobrazy.

Lokalna ludnoś ć odpoczywa

Có ż , już prawie jesteś my

Zwró ć uwagę na interesują ce nisze

Schody przez Ogrody Ró ż ane zaprowadził y nas do punktu widokowego Michelangelo

Ską d moż na podziwiać niesamowity widok na Florencję .

Ską pana w sł oń cu Florencja, z jej katedrami, muzeami, pał acami, wież ami, placami i kopuł ami był a w zasię gu wzroku.

Moż esz podziwiać takie widoki bez koń ca

Nie! Pilnie potrzebna medytacja! Od tak oszał amiają cego pię kna moż na oszaleć !

Jeś li masz czas, koniecznie wybierz się na spacer po Ogrodach Boboli, są one niezwykle pię kne!

To jest Florencja w jeden dzień . Oczywiś cie przeglą d, wię cej nie moż na był o się spodziewać . Ale! Florencja od ś rodka jest teraz w moim programie przyszł oś ci i kto wie, któ ra z nich okaż e się bardziej kolorowa… A my czekamy na wieczne miasto, do któ rego, jak wiadomo, prowadzą wszystkie drogi. (cią g dalszy).

S. S. Naprawdę podobał y nam się toskań skie wina. Zalecane!

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Uwagi (44) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara