Z Budapesztu do Egeru na własną rękę.

11 Luty 2012 Czas podróży: z 15 Sierpień 2011 na 15 Sierpień 2011
Reputacja: +7439.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Chcę podzielić się z szanowanymi turystami doś wiadczeniem samodzielnej podró ż y do Egeru z Budapesztu.

Jak wię kszoś ć naszych rodakó w, po raz pierwszy odwiedził em to urocze wę gierskie miasteczko podczas „wycieczki zorganizowanej”, któ ra opró cz zwiedzania Egeru obejmował a wizytę w Gö del, obiad w nieznanej wę gierskiej wiosce, nieplanowany 6-godzinny korek i „Degustacja tradycyjnych win w Dolinie Pię knoś ci. Pomimo tego, ż e nasza grupa dotarł a do Egeru już pod koniec dnia, dosł ownie wpadają c w bramy twierdzy Eger na 15 minut przed jej zamknię ciem i ze wszystkich „zabytkó w” (poza fortecą ), udał o nam się zobaczyć tylko dawne wię zienie, w któ rym obecnie mieś ci się Muzeum Sportu, zakochał am się w tym cudownym miejscu na zawsze.


Dlatego, gdy podczas naszej drugiej wizyty w Budapeszcie przewodnik, któ ry spotkał nas na lotnisku, zapytał , czy chcielibyś my wykupić jaką ś wycieczkę , przede wszystkim wyraziliś my chę ć ponownego odwiedzenia Egeru. „Tak, mamy wspaniał ą wycieczkę , z wizytą w pał acu kró lewskim w Gö del i degustacją wina w Dolinie Pię knoś ci” – odparł przewodnik. „Nie, potrzebujemy TYLKO Egeru” – „Nie ma takiej wycieczki” – „Moż e sami pojedziemy do Egeru? ” Przewodnik zastanowił się przez chwilę : „Tak, jest autobus, ale ja nie powiem dokł adnie, gdzie mam wsią ś ć , bo jadę tam samochodem”. Wspomnienia sześ ciogodzinnego korka był y wcią ż ś wież e, a my zapytaliś my o alternatywę w postaci pocią gu. „O nie, nie! Pocią gi tam nie jeż dż ą! ” zapewnił nas przewodnik.

Otó ż , gdy dzień pó ź niej, siedzą c w wagonie pocią gu jadą cego do Wiednia, zobaczyliś my odjeż dż ają cy z są siedniego peronu pocią g z napisem „Eger”, doszliś my do rozczarowują cej konkluzji: „Naszego „brata oszukują ” – turystyczny! ": (

Decydują c się w zeszł ym roku na bycie „oryginalnym”, spę dziwszy poł owę wakacji „w Europie” zamiast na plaż y, a mianowicie w Budapeszcie, nie mogliś my nie przypomnieć sobie naszego starego marzenia - ponownego odwiedzenia Egeru. Z kilku recenzji „niezależ nych turystó w” o Egerze zdał em sobie sprawę , ż e prawie nikt nie wie o istnieniu bezpoś rednich pocią gó w z Budapesztu do Egeru. Osoby bez subskrypcji podró ż ował y do ​ ​ Egeru autobusem (z dworca autobusowego Nepstadion) lub pocią giem z przesiadką na stacji Fuzesabony. Okazuje się , ż e bezpoś rednie pocią gi do Egeru został y uruchomione stosunkowo niedawno, wię c nasz przewodnik nie spł atał figla, gdy powiedział , ż e „pocią gi tam nie jeż dż ą ” (być moż e tak naprawdę nie wiedział ).

Podró ż pocią giem z Budapesztu do Egeru trwa okoł o 2 godzin.


Moż esz pojechać zaró wno z przesiadką , jak i pocią giem bezpoś rednim. Rozkł ady jazdy pocią gó w i ceny biletó w moż na znaleź ć tutaj: http://elvira. mav począ tek. hu (tutaj moż na ró wnież zobaczyć rozkł ady lotó w mię dzynarodowych odlotó w z Budapesztu np. do Wiednia, Pragi czy Wenecji). Jeś li interesują Cię tylko pocią gi bezpoś rednie, zaznacz pole „tylko poł ą czenia bezpoś rednie”. Po wybraniu w rozkł adzie „tylko usł uga bezpoś rednia” i ostroż nym wydrukowaniu go na kartce, udaliś my się na dworzec Keleti, gdzie wielokrotnie kupowaliś my bilety mię dzynarodowe do Wiednia. Kasy biletowe do krajowych miejsc docelowych na Wę grzech znajdują się w prawej poł owie stacji (jeś li stoisz tył em do gł ó wnego wejś cia). Jak się pó ź niej okazał o, bilet „wewnę trzny” moż na był o kupić w podziemnej hali dworca, ale jeszcze wtedy o tym nie wiedzieliś my i razem ze zwykł ymi Wę grami odważ nie staliś my w kró tkiej kolejce : ).

Niestety kasjerzy „krajowych destynacji” nie są zbyt „przyjazni” z ję zykiem angielskim (w przeciwień stwie do kasjeró w „mię dzynarodowych kas”), ale byli przyjaź ni, podobnie jak wę gierska linia „utknię ta” na nas spieszą c do swoich pocią gó w. Doł ą czają c wydrukowany harmonogram do szyby kasjera z zakreś lonymi godzinami wyjazdu i przyjazdu, wyjaś nił em kasjerowi, czego potrzebujemy i w jakiej iloś ci: ). Kasjer skiną ł gł ową i od razu wystawił nam bilety. Okazuje się , ż e bilet w dwie strony jest wystawiany na jedną osobę , waż ny przez dwa tygodnie, począ wszy od wybranej daty podró ż y. Bilety nie wskazują dokł adnej godziny i dnia wyjazdu i przyjazdu. Ponadto na bilecie w nawiasie wskazana jest stacja „Fuzesabony”, co oznacza, ż e ​ ​ bilet ten bę dzie waż ny, nawet jeś li zdecydujesz się podró ż ować z przesiadką . Myś lę , ż e to bardzo wygodne.

Moż esz pojechać do Egeru i zostać tam kilka dni, lub jeś li spó ź nisz się na bezpoś redni pocią g, moż esz uż yć tego biletu, aby dostać się do Fusesaboni, a nastę pnie przesią ś ć się do pocią gu do Budapesztu : ). Koszt biletu powrotnego w sierpniu 2011 wynió sł.4320 Ft/os. (okoł o 16 euro).

Pocią g do Egeru był oczywiś cie znacznie skromniejszy niż RailJet, któ rym jechaliś my do Wiednia, ale był nowy i czysty. Pocią g ma dwie toalety, ale nie ma klimatyzacji, wię c wszystkie okna w wagonie był y otwarte (na zewną trz był o 40 stopni). Wagony był y w poł owie peł ne i wię kszoś ć pasaż eró w wysiadł a przed ostatnim przystankiem. Podobał a mi się jazda pocią giem ró wnież dlatego, ż e mieliś my bardzo pozytywnego dyrygenta. Mieliś my pewne wą tpliwoś ci, czy wsiedliś my do wł aś ciwego pocią gu (po szwedzkim „Burlevie” jesteś my już gotowi na wszystko : )), i czy powinniś my dokonać przesiadki w tym wł aś nie „Fuseshaboni”.


Dyrygent, choć nie mó wił po angielsku, starał się nam pomó c, starają c się wytł umaczyć gestami, ż e Eger jest ostatni. Z Fuseshaboni do Egeru jechał naszym samochodem przez 20 minut, a gdy pocią g podjechał na stację koń cową , uroczyś cie oznajmił : „Eger! ” takim tonem, jakby chociaż arcyksią ż ę Ferdynand miał wł aś nie wsią ś ć do wagonu: ).

Ze stacji, wzdł uż Ferenc Deak / Deak Ferenc u. (przejdź przez plac dworcowy i skrę ć w prawo) w 20 minut dotarliś my do historycznego centrum miasta. Przyznaję , ż e mieliś my doś ć mgliste poję cie o zabytkach Egeru. W internecie był o bardzo mał o informacji, a z chaotycznej wyprawy pozostał a mi w pamię ci tylko opowieś ć o bohaterskiej obronie mieszkań có w Egeru podczas tureckiego oblę ż enia. Dlatego, gdy zobaczyliś my „stoisko” informacji turystycznej w pobliż u sł ynnej bazyliki w Egerze, najpierw poszliś my tam, pytają c, czy mogą zdobyć bezpł atną kartę.

Okazał o się , ż e był o to moż liwe i to nawet z opisem zabytkó w w JĘ ZYKU ROSYJSKIM! To szczę ś cie! : ) Po bliż szym przyjrzeniu się Eger był mile zaskoczony duż ą iloś cią napisó w w ję zyku rosyjskim. Wielu pracownikó w kawiarni czy sklepó w zrozumiał o co najmniej kilka rosyjskich zwrotó w, metki/instrukcje do muzeó w i ł aź ni był y czę sto powielane w ję zyku rosyjskim, polskim i angielskim. Był o przyjemnie, ale trochę dziwnie, ponieważ wię kszoś ć naszych turystó w zatrzymuje się tutaj po drodze, nie dł uż ej niż pó ł torej godziny (i na pró ż no). Swoją drogą , w Egerze odpoczywa wielu Polakó w. W jednym z tutejszych koś cioł ó w znajduje się kapliczka, szczegó lnie czczona przez goś ci z Polski, co zapewne tł umaczy ich niesamowitą liczbę w Egerze.

Co wię c oglą dać w Egerze (od gł ó wnego):

Budynek Liceum, w któ rym obecnie mieś ci się Instytut Pedagogiczny, Muzeum Astronomii, Planetarium i Biblioteka Diecezjalna, w któ rej znajduje się oryginalny list Mozarta!

2. Bazylika w Egerze - druga co do wielkoś ci na Wę grzech.

3. Ulica Koshsuta - jedna z najpię kniejszych ulic Egeru, tutaj na portalu budynku administracji regionalnej moż na podziwiać sł ynne kute bramy Fazola. A na dziedziń cu administracji znajduje się to samo muzeum sportu - dawne wię zienie : ).

4. Twierdza Eger - symbol odwagi i patriotyzmu narodu wę gierskiego.


5. Minaret jest najbardziej wysunię tym na pó ł noc zabytkiem epoki tureckiej w Europie.

6. Plac Dobo - gł ó wny plac miasta, na któ rym znajduje się pomnik komendanta twierdzy Eger Istvan Dobo.

7. Koś ció ł Minorytó w, pierwotnie pomalowany na ró ż owo. Warto zauważ yć , ż e został zbudowany na darowiznach Turka, któ ry nawró cił się na chrześ cijań stwo.

8. Koś ció ł serbski.

9. Koś ció ł Cesterians.

Pał ac Arcybiskupi z unikalną kolekcją dzieł „sztuki religijnej” i pł aszczem, w któ rym koronowano Marię Teresę , któ ra osobiś cie przekazał a pł aszcz m. in. biskupowi Gaborowi Erdö rdiemu z Egeru.

11. „Arcybiskupi Ogró d Botaniczny”, dzię ki któ remu w 2007 roku Eger zdobył zł oty medal w konkursie mię dzynarodowym i zdobył tytuł „Miasta Kwiató w”.

12. Termy Eger z sześ cioma „basenami do zabawy”, ł aź niami tureckimi i krytym basenem sportowym.

... i wiele wię cej: wystawy, muzea, teatr, pracownia marcepanu, piwnice winne, ró ż ne kawiarnie, sklepy i oczywiś cie EGER YARDS! Najbardziej mnie zafascynował y. Taka sł odka i taka inna! : ) Nieskoń czenie przyjemnie był o "nurkować " i "wynurzać się " z nich w ró ż nych czę ś ciach miasta.

przypadku zatrzymał bym się w Egerze na okoł o trzy dni i z przyjemnoś cią usiadł bym na "lokalnej diecie winnej". Nie mam wą tpliwoś ci, ż e ta „szansa” na pewno nadejdzie, bo nie na darmo kilka nowych monet wrzucono do tamtejszej rzeki : ). I bardzo bym chciał a, ż eby "sprawa" zbiegł a się z odbywają cym się tutaj festiwalem...Z festiwalem "Bycza krew" w lipcu lub z "Dniami Egeru" we wrześ niu : )

Ż yczę wszystkim przyjemnych podró ż y i ż ywych wraż eń !

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Билет на поезд из Будапешта в Эгер и обратно
Вокзал Келети в Будапеште. Перрон с которого отходит поезд в Эгер.
Вагон поезда, следующего в Эгер. В конце вагона виден кондуктор (в белой рубашке и черной жилетке).
Вагон поезда, следующего в Эгер. Как видно на фото, при подъезде к городу,
По этой табличке можно узнать
Вокзал в Эгере.
Здание Эгерского вокзала со стороны платформы.
Здание Эгерского вокзала со стороны города.
Расписание поездов на Эгерском вокзале
Улица Ференца Деака (Deak Ferenc ut), ведущая от вокзала к центру города.
Реформаторская церковь на ул.Ференса Деака
Домики на ул.Ференса Деака. В этом домике находится
Знаменитая Эгерская базилика, вторая в Венгрии по величине.
Эгерская базилика
Эгерская базилика внутри.
Эгерская базилика
Венгерский дедушка играет на национальном инструменте для развлечения туристов.
В таких инфо-киосках можно бесплатно взять карту с описанием достопримечательностей Эгера на русском языке :)
Дворец Архиепископа.
В одной из частей дворца Архиепископа находится музей религиозного искусства, самым ценным экспонатом которго, является мантия в которой короновалась императрица Мария-Терезия
В винных подвалах Архиепископского двроца нынче расположена выставка
Дворец Архиепископа
Улочки Эгера
Кафешки на площади Добо
Карта Эгера для слабовидящих и незрячих (воробышек настоящий;))
Площадь Добо
Памятник коменданту Иштвану Добо на площади его имени. Под командованием Добо, двухтысячное ополчение крепости, состоящее большей частью из женщин и детей, проживавших в городе, отбили и выдержали 40-дневную турецкую осаду.
Церковь Миноритов на площади Добо. Интересен тот факт, что деньги на ее строительство пожертвовал турок, принявший христианство и взявший при крещении, венгерское имя.
Мэрия Эгера
Злая собака. Собака по-венгерски-
Вход в Эгерскую крепость
Музей марципанов в Эгере
Вход в музей марципанов
Расценки музея марципанов.Вход- 2 евро (280 Ft/1 eur(август 2011))
Магазин марципанов при музее марципанов в Эгере.
Музей марципанов (слева) и вид на Эгерскую крепость
Внутренний дворик музея марципанов.
Марципановые
В магазине марципанов.
В магазине марципанов при музее марципанов.
Героической историей города озабочены даже граффитисты :)
Эгерская улица
Дворики Эгера.
Дворики Эгера. Если бы сама не сфотографировала, то никогда бы не подумала, что это венгерский дворик, уж очень у него
Дворики Эгера.
Эгерская крепость.
Эгерская крепость.
Здание областного управления, украшенное коваными воротами мастера Фазолы.
Ворота Фазолы
Бывшая тюрьма Эгера. Сегодня здесь располагается музей спорта.
Мемориальная доска с именами олимпийских чемпионов, выходцев из Эгера и памятник первому председателю местного олимпийского комитета (имени, к сожалению, не помню)
В одном из многочисленных Эгерских винных магазинчиков.
А в бокалах отнюдь не
Речка Эгер, давшая название городу. Трудно поверить, что эта горная речушка, неоднократно затапливала Эгер в былые времена.
Костел францисканцев (с польской святыней внутри)
ул. Сечени
Странный памятник во дворе музея медицины:)
Церковь Цестерианцев
ул.Кошшута
Современная застройка на берегах речки Эгер.
Современная застройка на берегах речки Эгер.
Эгерские Термальные купальни. Вход.
объявление на русском в Эгерских купальнях
Эгерские купальни. Расценки ( 1$-190 HUF, 1Eur - 280 HUF)
Ящерица на административном здании Эгерских купален
Эгерские Термальные купальни
Эгерские купальни
Ботанический сад Архиепископа
Фонтан в Ботаническом саду Эгера
ул. Ференца Деака
Станция
Здание Лицея.
Минарет. Ныне служит
Вывеска парихмахерской:)
Это фото из путеводителя по Эгеру, на мой взгляд чудесно передает атмосферу городка :)
Карта центра Эгера из англоязычного путеводителя
Uwagi (7) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara