Witaj miasto Budapeszt

17 Październik 2008 Czas podróży: z 18 Moze 2008 na 26 Moze 2008
Reputacja: +21.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Prawie każ de biuro podró ż y ma w swoim atucie propozycje wyjazdó w na Wę gry. Zanim kupisz bilet, bę dziesz musiał przedstawić kilka dokumentó w. Przede wszystkim paszport, zaś wiadczenia o dochodach (wynagrodzeniu) z ostatnich trzech miesię cy oraz stanowisko i wynagrodzenie. Ich pró bki dostarcza biuro podró ż y. Jeś li chodzi o procedurę uzyskania wizy, to te obawy ró wnież spoczywają na barkach biur podró ż y, co jest dobre, bo wyjazd do Kijowa i stanie w kolejce przed ambasadą nie jest przyjemnym zabiegiem. Wę gry należ ą do strefy Schengen, dlatego koszt wizy jest standardowy – 35 euro.

Ceny i rodzaje bonó w są prawie takie same dla wszystkich. Z reguł y, skupiają c się na swoim portfelu, musisz wybrać odpowiednią opcję , a mianowicie: podró ż samolotem lub wycieczkę autobusową oraz czas podró ż y, któ ry moż e wahać się od kilku dni do kilku tygodni. Rozważ zalety i wady obu.

W przypadku podró ż y lotniczych cena biletu jest oczywiś cie wyż sza.


Ty, z dokumentami i biletami w rę ku, samodzielnie docierasz na lotnisko Kijó w-Boryspol, ską d do Budapesztu, gdzie Ciebie (i ci sami podró ż nicy) spotkają przewodnik i pojazdy.

W przypadku wycieczki samochodowej przyjeż dż asz ró wnież do Kijowa, gdzie formuje się Twoja grupa, któ ra odjeż dż a w kierunku granicy wygodnym autobusem. Istnieją opcje, gdy doł ą czysz do grupy przy granicy - w najbliż szym ukraiń skim mieś cie.

Należ y pamię tać , ż e w każ dym przypadku terminowe przybycie do samolotu lub autobusu jest Twoją wył ą czną troską , za co biura podró ż y nie ponoszą odpowiedzialnoś ci.

A teraz o niektó rych niuansach. Podró ż ują c samolotem masz niewą tpliwą przewagę podczas przekraczania granicy. Chociaż musisz być na lotnisku kilka godzin przed wylotem, wszystkie niezbę dne formalnoś ci papierowe zał atwisz doś ć szybko – w okoł o czterdzieś ci minut.

Ale podró ż ują c autobusem, czas na przekroczenie granicy moż na spę dzić od godziny (jeś li ma się szczę ś cie i nie ma kolejki tych samych autobusó w) do… moż na wpisać dowolną liczbę ! Ogó lnie rodzaj loterii.

Z reguł y program wycieczki obejmuje kilka już opł aconych wycieczek (zwiedzanie stolicy Wę gier, wycieczka do mał ego miasteczka z degustacją wina itp. ) oraz wycieczki dodatkowe (opcjonalnie), za któ re trzeba zapł acić osobno (od 15-20 euro i wię cej).

Jak rozumiesz, ró ż nica w wycieczkach autobusowych i lotniczych polega nie tylko na cenie, ale na wię kszej niezależ noś ci, któ rą podró ż ny musi wykazać w drugim przypadku.

"Ekwipunek"

Wielu turystó w nosi ze sobą duż o bagaż u. Dlaczego jest niejasne. Na tygodniową wycieczkę mę ż czyzna powinien zał oż yć dż insy i kilka T-shirtó w. Ł atwiej jest je umyć pojedynczo niż wozić za granicę cał y „zestaw” kilkunastu brudnych rzeczy.


Nie odważ ę się udzielić porad przedstawicielom targowej poł owy w kwestii garderoby, ale zaznaczę tylko, ż e twoje stroje „tam” nikogo nie interesują . Europejczycy ubierają się bardzo prosto i demokratycznie. Osobną pozycją są buty. Banalna rada dla wszystkich: bez modeli i butó w na wysokim obcasie. Jeś li nie chcesz zamienić wakacji w tortury, noś tylko trampki lub coś z butó w sportowych. Powinieneś zabrać ze sobą proste tabletki aspiryny i plaster. Nie zapomnij o kalkulatorze - nie zaszkodzi przy obliczaniu cen lokalnych.

Biorą c pod uwagę , ż e przewodnicy są przyzwyczajeni do „pakowania” mó zgó w turystó w informacjami historycznymi godzinami, co wcale nie jest ł atwe do zapamię tania od razu, po przyjeź dzie radzę kupić przewodnik (od 5 do 10 euro), któ ry moż na moż esz przeczytać wieczorem ponownie, pamię tają c miejsca, w któ rych był eś podczas zwiedzania, a jednocześ nie zaplanować samodzielne wyjś cie do miasta.

W niektó rych hotelach moż na bezpł atnie pobrać rosyjskoję zyczną broszurę „Budapeszt. Przewodnik"

Walutą lokalną na Wę grzech jest forint. Euro moż na przyją ć w sklepie z pamią tkami lub w sklepie na stacji benzynowej, ale rzadko w duż ym centrum handlowym. Wię c nadal musisz wymienić dolary lub euro, któ re przyniosł eś ze sobą . Niepoż ą dane jest samodzielne szukanie punktu wymiany. Rozpię toś ć kursó w moż e być bardzo solidna. Aby nie wpaś ć w kł opoty, lepiej zapytać swojego przewodnika o lokalizację „normalnej” gieł dy. Lub podczas wymiany poproś kasjera na kalkulatorze, aby pokazał Ci należ ną kwotę . W poł owie maja kantory w Budapeszcie dawał y 240 forintó w za 1 euro i 157 forintó w za 1 dolara. Jeś li chodzi o hrywny, to trudno ją wymienić . Jedyny przedmiot, któ ry do mnie trafił , znajduje się w kawiarni, któ ra znajduje się na prawo od Bazyliki ś w. Stefana (jest to centrum miasta). Tutaj za jedną hrywnę dają.28 forintó w.


Kupują c bilet wybierasz poziom swojego hotelu. Moż esz wybrać trzy, cztery gwiazdki lub pię ć . Odrzucam ostatnią opcję ze wzglę du na wysoki koszt dla przecię tnego ukraiń skiego turysty. Jeś li chodzi o dylemat – trzy lub cztery, to spokojnie moż na dokonać wyboru na korzyś ć hoteli trzygwiazdkowych. Po pierwsze, zaoszczę dź pienią dze. A po drugie, nie zamierzasz spę dzać dni w pokoju hotelowym, ale oglą dać kraj i miasto. Oznacza to, ż e hotel bę dzie dla Ciebie miejscem do spania, niczym wię cej. A poziom trzech gwiazdek w tym samym Budapeszcie (i w cał ej Europie) jest bardzo godny. Pokoje z prysznicem, TV, lodó wką , zmianą rę cznikó w itp. Rano zaró wno tam jak i tam standardowo ś niadanie w formie bufetu. Prawie jedyną ró ż nicą jest lokalizacja. Hotele czterogwiazdkowe znajdują się bliż ej centrum miasta. Ale moim zdaniem jest to bardzo wzglę dna zaleta.

W koń cu taki hotel moż e znajdować się na ciasnym i hał aś liwym pasie, przez któ ry turyś ci nie bę dą się przeciskać . Natomiast hotele trzygwiazdkowe zlokalizowane są przy cichych ulicach. A dojazd do centrum komunikacją miejską nie stanowi problemu (o tym pó ź niej). Kolejna ró ż nica polega na tym, ż e niektó re rosyjskoję zyczne kanał y mogą nadawać w czterech gwiazdkach, ale nie jest to moż liwe w trzech gwiazdkach - tylko wę gierska telewizja, Euronews i CNN. Ale czy naprawdę chcesz tracić czas na „pudeł ko”, gdy wspaniał e miasto jest na wycią gnię cie rę ki?

W hotelowej lodó wce moż na znaleź ć zestaw kilku napojó w bezalkoholowych, piwo, czekoladki. To nie są prezenty dla klienta, jeś li zdecydujesz się coś wypić lub zjeś ć , bę dziesz musiał za to zapł acić . Lista z cenami znajduje się tutaj. Pamię taj jednak, ż e koszt cał ej tej dobroci jest bezboż nie zawyż ony. Na przykł ad, jeś li puszka Red Bulls w twojej lodó wce kosztuje 900 forintó w, to w sklepie kosztuje 500-600.

Ję zyk wę gierski jest bardzo trudny.

Opanowanie nawet najprostszych sł ó w lub fraz w kilka dni lub tygodni jest po prostu nierealne. Nawet jeś li moż esz coś powiedzieć , nie zrozumiesz odpowiedzi po wę giersku. Wszelkie bliskie skojarzenia werbalne (jak w przypadku ję zyka polskiego czy czeskiego) tu po prostu nie dział ają . Jedyne sł owa, któ re „zapadają w pamię ć ” to uca (utca-street) i ter (ter-kwadrat). W przeciwnym razie, szczerze mó wią c, pró ba zapamię tania czegoś jest stratą czasu.

Wś ró d lokalnych mieszkań có w mó wią cych po rosyjsku rzadko się zdarza. Z reguł y starsi obywatele znają to na poziomie szkoł y podstawowej i chę tnie podpowiadają odpowiednią ulicę lub atrakcję . Ale tak naprawdę nie licz na to. Bardzo przydatne bę dzie opanowanie trzech tuzinó w (i nie bę dziesz potrzebować wię cej) popularnych angielskich zwrotó w, a nawet sł ó w: autobus, metro, tramwaj, lewo, prawo, prosta, bilet, ile to kosztuje, nazwy produktó w itp.


Szczegó lną uwagę należ y zwró cić na transport publiczny w Budapeszcie. Zasł uguje na jak najbardziej pozytywne recenzje - czysto, nowocześ nie i co najważ niejsze dział a jak w zegarku. Miasto posiada wiele linii autobusowych i tramwajowych oraz metro. Przystanki autobusowe mają wywieszone rozkł ady jazdy, któ rych ś ciś le się przestrzega. Nawiasem mó wią c, nowe budapeszteń skie tramwaje, skł adają ce się z sześ ciu odcinkó w, mają ponad 50 metró w dł ugoś ci! Turyś ci powinni wiedzieć , ż e w niektó rych modelach autobusó w i tramwajó w specjalne przyciski znajdują się przy drzwiach (zaró wno na zewną trz, jak i wewną trz). Gdy transport się zatrzyma, aby wsią ś ć lub wysią ś ć , należ y nacisną ć ten przycisk.

Ale znane nam „minibusy” są nieobecne w Budapeszcie jako klasa. Wszystkie autobusy mają „normalny” rozmiar. W komunikacji miejskiej i metrze obowią zują te same bilety, a opł ata jest doś ć wysoka. Bilet jednorazowy, któ ry moż na kupić w kasie metra lub w kiosku, kosztuje 270 forintó w.

W sprzedaż y są specjalne ksią ż ki z dziesię cioma takimi biletami. Wtedy koszt jednej wycieczki wychodzi trochę taniej. Ale kupno biletu to poł owa sukcesu, przy wejś ciu do transportu i metra trzeba go skasować . W tramwajach wystę pują dwa rodzaje kompostownikó w: stare (rę czne) i elektroniczne (cyfry przebijają się tam przez farbę ). Waż ne jest, aby wiedzieć , ż e przenoszą c się z jednej linii metra na drugą , musisz skasować kolejny bilet. Nawiasem mó wią c, to wł aś nie w metrze koncentracja kontroleró w jest najwię ksza. Realistycznie uż yj mniej kł opotliwej opcji. Kasy biletowe metra sprzedają ró ż ne bilety podró ż ne. Moż esz kupić na przykł ad kartę podró ż ną , któ ra jest waż na we wszystkich ś rodkach transportu na dzień lub kilka. Bilet dzienny kosztuje 1550 HUF i nie musi być w ż aden sposó b stemplowany ani oznaczany. Wł ó ż go do kieszeni - i jedź tyle, ile chcesz i na czym chcesz (taksó wka się nie liczy! ).

Znaki miasta

Dwa nowoczesne znaki Budapesztu, któ re pamię tam to… syreny i rowerzyś ci. Syreny rozbrzmiewają prawie co dziesię ć minut i moż na je usł yszeć przez kilka blokó w. To kierowcy karetek chę tnie wł ą czają sygnał dź wię kowy i przemieszczają się mię dzy innymi samochodami. A spora liczba (jak na nasze standardy) rowerzystó w czuje się cał kiem dobrze na ulicach miast. Tutaj są one oznaczone nawet na ś wiatł ach, wraz z postaciami pieszych.


Wiele podró ż niczych serwisó w internetowych pisze, ż e wę gierskie sklepy zamykają się doś ć wcześ nie - o szó stej lub sió dmej wieczorem, dlatego kupowanie czegoś wieczorem jest problematyczne. Nie znam się na „ubraniach”, ale mał e stoiska z jedzeniem ze skró tem ABC są otwarte do pó ź nych godzin nocnych i mają na pó ł kach peł ną gamę produktó w.

Na koniec przypominamy, ż e udzielaliś my praktycznych porad turystom, a nie pisaliś my o historycznym i architektonicznym Budapeszcie.

Stolica Wę gier to bez wą tpienia jeden z najważ niejszych zabytkó w w Europie, ale lepiej nie czytać o tym na ł amach gazet, tylko zobaczyć to cudowne miasto na wł asne oczy.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Uwagi (2) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara