Do Grecji z Kijowa samochodem

20 Wrzesień 2017 Czas podróży: z 04 Sierpień 2017 na 12 Sierpień 2017
Reputacja: +129
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Do Grecji z Kijowa samochodem (szczegó ł owy raport, któ ry pomoż e podró ż nym z cenami, optymalnymi trasami, przystankami, bezwizowym przejś ciem granicznym, opis Sithonii + linki do kró tkich filmó w) . turpravda. ua/newimg/3/800x600 /00/01/88/00/1880092.jpg" style="height: 600px; width: 406px" />

Przygotowanie

Ja i moi przyjaciele zaplanowaliś my tę podró ż zimą . Ustaliwszy termin wyjazdu, zaczę liś my wybierać dla siebie noclegi na pó ł wyspie Sithonia - najbardziej malowniczym z trzech pó ł wyspó w na Pó ł wyspie Chalcydyckim. Nasza firma skł ada się z trzech rodzin - 6 osó b dorosł ych i 3 dzieci, dziewczynki w wieku 10-12 lat, wię c szukaliś my domu z trzema sypialniami i jednym pokojem dziecię cym. Przez dwa tygodnie wybierali spoś ró d ró ż nych opcji, a w marcu wybrali i opł acili wynajem domu w pobliż u miejscowoś ci Toroni na wybrzeż u Aretes Beach od 08.04. 2017 do 08.12. 2017. Cał kowita cena wynajmu dla trzech rodzin na 8 nocy wyniosł a 1735 USD.


W czerwcu zaczę liś my planować trasę , szukają c artykuł ó w na ten temat w Internecie i stwierdziliś my, ż e w ogó le nie ma tam zbyt wielu informacji. Wcześ niej kilkakrotnie jeź dziliś my po Europie samochodem, podró ż owaliś my do kilkunastu krajó w, ale trasa do Grecji został a wytyczona po raz pierwszy. Chciał em dowiedzieć się wię cej o stanie dró g i niuansach przekraczania granic w ruchu bezwizowym. Ponieważ Rumunia i Buł garia, przez któ re przebiegał a ta trasa, nie są krajami Schengen, a kontrola graniczna jest tam obecna, byliś my trochę zaniepokojeni moż liwymi opó ź nieniami przy przekraczaniu granic.

Plan był taki – opuś cić Kijó w z dwiema rodzinami w dwó ch samochodach przez Rumunię i Buł garię , a w drodze na lotnisko w Sofii powinna do nas doł ą czyć kolejna rodzina – nasi wł oscy przyjaciele, któ rzy przylecieli z Mediolanu.

Ukraiń ski odcinek trasy przez region Odessy poł oż yliś my autostradą Odessa-Reni. Nie polecam tej trasy nikomu. Tor jest w fatalnym stanie, unosi się po asfalcie do pó ł metra wysokoś ci i te same doł y, wię c musiał em jechać bardzo wolno. Od Odessy do granicy - 4 godziny w trybie autoslalom. (Jeż eli jedzie się z Kijowa, droga przez Czerniowce jest lepsza, ale trzeba liczyć się z kolejką na granicy. Nie ma kolejki z Odessy, ale trzeba dodatkowo miną ć moł dawski punkt kontrolny). Uwaga: *Od 2019 r. tor Odessa-Reni jest już w doskonał ym stanie.

Dł ugoś ć trasy z Kijowa do Sithonii wynosił a nieco ponad 1800 km. Postanowiliś my pojechać z jedną nocą . Pierwszego dnia planowaliś my przejechać wię kszą czę ś ć trasy do miejscowoś ci Petrevene w Buł garii (100 km od Sofii). Odległ oś ć z Kijowa do Petrevene na naszej trasie wynosił a okoł o 1300 km. Ponieważ już kilkakrotnie jeź dziliś my po Europie na dł ugich dystansach, dł uż sza jazda nie przeraż ał a nas zbytnio. Ale planują c trasę nie braliś my pod uwagę stanu dró g w rejonie Odessy, ograniczeń prę dkoś ci w Rumunii i czasu na przekroczenie granicy. W rezultacie jazda pierwszego dnia zaję ł a prawie 20 godzin!! !

W Petreven przez Booking zarezerwowaliś my dwa mniejsze apartamenty w pensjonacie Misha. Niezł y, niedrogi hotel z przytulną okolicą i basenem, w któ rym moż na odpoczą ć po dł ugiej podró ż y. Cena za jeden dwupokojowy mniejszy apartament wynosił a 30 euro.

W drodze…


Tak wię c w nocy z 2 na 3 sierpnia o godzinie 01.00 wyjechaliś my dwoma samochodami (Nissan Qashqai i Mitsubishi Lancer) z Kijowa w kierunku Odessy io ś wicie skrę ciliś my na autostradę Odessa-Reni. Specyfiką tej trasy jest to, ż e czę ś ciowo przechodzi przez terytorium Moł dawii (kró tki odcinek w Moł dawii, okoł o 20 minut jazdy w pobliż u wsi Palanca). Przed wjazdem na terytorium Moł dawii pogranicznik liczy pasaż eró w i wystawia bilet, a przy wyjeź dzie jest odbierany. Procedura trwa pię ć sekund. Potem znowu przez terytorium Ukrainy przez Saratę , Tatarbunary, mijają c Izmail na Reni. W Reni zatankowaliś my do peł na benzynę i gaz i okoł o 11.00 podjechaliś my pod granicę .

Wjazd do Rumunii

Z regionu Odessy na terytorium Rumunii moż na wjechać tylko przez terytorium Moł dawii. W punkcie kontrolnym Giurgiulesti ukraiń scy celnicy sprawdzają numer samochodu, bagaż nika, nadwozia i silnika. Sprawdzają paszporty, dowó d rejestracyjny samochodu i akt urodzenia dziecka. Wtedy wł aś nie tam moł dawscy celnicy ponownie powierzchownie sprawdzają wnę trze auta i bagaż nik (otwierany i zamykany). Nastę pnie kierowca musi przejś ć przez kilka okienek z dokumentami, w któ rych należ y przedstawić paszport, zieloną kartę (mię dzynarodowe ubezpieczenie samochodu), dowó d rejestracyjny i uprawnienia. Ponieważ po raz pierwszy przekroczyliś my granicę z paszportami biometrycznymi w ruchu bezwizowym, przygotowaliś my ró wnież wydruk potwierdzenia rezerwacji hotelu, zaś wiadczenie z banku o dostę pnoś ci ś rodkó w na koncie oraz ubezpieczenie osobowe, ale wszystko to nie był o wymagane ani tutaj, ani pó ź niej. Cał a procedura trwał a okoł o 25 minut, nie był o w ogó le kolejki. Przy wjeź dzie trzeba kupić przynajmniej tygodniową winietę na przejazd przez terytorium Moł dawii o wartoś ci 5 euro!! ! , choć podró ż przez terytorium Moł dawii zajmuje tylko okoł o 5 minut. Nastę pnie podjechaliś my do granicy moł dawsko-rumuń skiej, gdzie moł dawski celnik sprawdził , czy mamy winietę i podbił stempel wyjazdowy w naszych paszportach. Przejś cie moł dawsko-rumuń skie minę liś my w 20 minut, od razu kupiliś my rumuń ską tygodniową winietę za 3 euro i wjechaliś my na terytorium Rumunii. Generalnie w każ dym kraju przed zakupem winiety należ y obliczyć czas pobytu i w zależ noś ci od tego wykupić winietę tygodniową lub miesię czną . Jeś li podró ż ujesz tranzytem przez Rumunię tam iz powrotem, taniej jest kupić winietę dwa razy w tygodniu niż raz w miesią cu. Droga przez terytorium Rumunii nie jest zł a, ale przebiega przez miasteczka i miasta, wię c nie moż na był o jechać szybko. Kilka razy widzieliś my policję na drodze, ale nie zostaliś my zatrzymani.


Na stacjach benzynowych lepiej zapł acić za rumuń skie leje, bo pł acą c w euro, ci przekupnie zawyż ają kurs pó ł tora raza. Kiedy tankował em benzynę w cenie 2.29 lei za litr, zatankował em prawie 40 litró w za 90 lei, czyli w przeliczeniu okoł o 20 euro. Ale kiedy powiedział em, ż e zapł acę w euro, rachunek wynió sł.30 euro! Jednocześ nie nie zawsze moż na zapł acić kartą , ponieważ kasjer przeprosi z chytrym uś miechem i powie, ż e terminal podobno nie dział a i przyjmuje tylko gotó wkę . Tak wię c do obliczeń w Rumunii polecam zakup wymaganej kwoty w lei.

Trasa w Rumunii wydawał a nam się nudna i mał o interesują ca. Droga prowadził a nas przez monotonne osiedla iw tej czę ś ci kraju nie czuliś my rumuń skiego smaku. Nasza ś cież ka wiodł a przez Bukareszt i poł oż yliś my ją nie wzdł uż dzielnicy, a przez centrum miasta, bo wcześ niej na forach autotravel dowiedzieliś my się , ż e dzielnica Bukareszt jest zawsze bardzo zatł oczona cię ż aró wkami i moż na utkną ć w korku na kilka godziny. W rezultacie zdaliś my sobie sprawę , ż e postą piliś my sł usznie, ponieważ przejechaliś my cał y Bukareszt w 20-25 minut bez ani jednego korka. Wyjechaliś my z Bukaresztu okoł o godziny 17.00 i zmę czenie był o już odczuwalne, raczej chcieliś my dostać się na most na Dunaju „Giurgiu – Ruse” (granica rumuń sko-buł garska) i wjechać na terytorium Buł garii.

Buł garia

Okoł o godziny 18.00 dotarliś my do punktu kontrolnego przed mostem, gdzie zapł aciliś my 6 euro za wejś cie na most i ruszyliś my przez Dunaj w kierunku Buł garii. (W drodze powrotnej wejś cie na most z Buł garii już nas kosztował o 2 euro).

Po przejś ciu przez most czekał na nas buł garski punkt kontrolny, gdzie straż graniczna wybió rczo zatrzymywał a samochody. Przejechaliś my bez przystankó w i kontroli.

W rejonie mostu po stronie rumuń skiej i buł garskiej znajdują się kioski sprzedają ce winiety a przy wjeź dzie do Buł garii kupiliś my tygodniową winietę za 9 euro. Kupują c tutaj winietę , ze wzglę du na wygó rowany kurs przy pł atnoś ci w euro, przepł acisz co najmniej 1 euro na winiecie tygodniowej. Ale moż esz jechać trochę dalej i kupić winietę na najbliż szej stacji benzynowej. (W drodze powrotnej wł aś nie to zrobiliś my, tygodniowa winieta na stacji benzynowej kosztował a nas już.8 euro).

Ciekawie był o podró ż ować po Buł garii. Gó rskie krajobrazy i poczucie bliskoś ci cenionego hotelu dodawał y optymizmu. Okoł o 20.30 dotarliś my do miasta Petrevene i zameldowaliś my się w zarezerwowanym wcześ niej pensjonacie Misha.


Pyszna kolacja z zimnym piwem był a dł ugo oczekiwanym zwień czeniem tego niekoń czą cego się dnia.

Nastę pny poranek rozpoczą ł się od zabiegó w wodnych w basenie.

Po ś niadaniu powoli pojechaliś my w kierunku Sofii, gdzie o godzinie 13.00 na lotnisku mieliś my spotkać się z naszymi wł oskimi przyjació ł mi. Pozostał e 100 kilometró w do Sofii jechaliś my doskonał ą drogą i podziwialiś my wspaniał e gó rskie krajobrazy.

Po spotkaniu z przyjació ł mi na lotnisku wyruszyliś my już cał ą sił ą w kierunku Grecji. Sithonia był a oddalona o 450 km…

https://www.youtube.com/watch? v=SlsArAE9cB0

Przed granicą postanowiliś my zatankować do peł na, bo cena paliwa w Buł garii jest nieco tań sza niż w Grecji, a poza tym został o nam trochę buł garskich lewó w do wydania. Nawigator zaprowadził nas do granicy z Grecją w pobliż u buł garskiej wioski Kulata.

Grecja

Na greckim przejś ciu granicznym zatrzymali nas straż nicy graniczni i po odebraniu paszportó w i dowodu rejestracyjnego kazali nam zaparkować samochody i czekać . W tym samym czasie wszystkie inne samochody, po okazaniu dokumentó w, minę ł y nas bez zwł oki. Na począ tku byliś my ostroż ni, ale potem zobaczyliś my, ż e zatrzymują wszystkie samochody z wyją tkiem greckiej i buł garskiej rejestracji. Na parkingu doł ą czył y do ​ ​ nas dwa samochody z niemieckimi i wł oskimi rejestracjami. Najprawdopodobniej Grecy i Buł garzy mają uproszczoną procedurę przekraczania granicy, a cał a reszta podlega weryfikacji. Po odczekaniu okoł o 10 minut wyję li nasze dokumenty i pojechaliś my do Grecji.

W Grecji nie ma winiet, ale są pł atne odcinki dró g, a zaraz po przekroczeniu granicy czekał na nas punkt pł atnoś ci, w któ rym zapł aciliś my 2.40 euro.


Wtedy droga był a ł atwa i przyjemna. Przejeż dż ają c przez dzielnicę Saloniki, skrę ciliś my na Halkidiki, a nastę pnie korzystają c z nawigacji na Sithonia, na sam koniec pó ł wyspu, gdzie w pobliż u miasta Toroni czekał na nas wynaję ty przez nas dom w stylu greckim. Wł aś ciciel domu Eurypides przywitał nas serdecznie, przekazał klucze i oprowadził nas po domu. Pó ł godziny na rozł adunek rzeczy i prowiantu, a my już pł ywamy w czystej wodzie Morza Egejskiego.

                                                                                                                                                                    *

https://www.youtube.com/watch? v=AC5OoeYtJX4

Wakacje na Sithonii

Sithonia to bardzo pię kne, malownicze miejsce do wypoczynku z wieloma ró ż nymi plaż ami i zatoczkami. Cał e wybrzeż e pó ł wyspu moż na objechać w dwie godziny, ale nawet miesią c to za mał o, aby zwiedzić wszystkie pię kne miejsca na wybrzeż u. Do wię kszoś ci z nich po prostu nie ma dró g i moż na się tam dostać tylko ś cież kami lub wypł yną ć z morza. Jeś li chcesz, moż esz znaleź ć fajną plaż ę , na któ rej nie bę dzie nikogo opró cz ciebie. W prawie każ dej miejscowoś ci moż na wynają ć ł ó dkę o pojemnoś ci do 5 osó b. Cena wynosi 120 euro za dzień + paliwo lub 80 euro za pó ł dnia + paliwo. W tym samym czasie otrzymasz dziesię ciominutową odprawę na temat obsł ugi ł odzi i udania się w bezpł atny rejs. Wynajmują c ł ó dź , moż esz zwiedzić czę ś ć wybrzeż a, któ ra nie jest dostę pna od strony lą du, i dobrze odpoczą ć .

Ogó lnie Sithonia jest najbardziej zielonym z trzech pó ł wyspó w na Pó ł wyspie Chalcydyckim. Ró ż ne gatunki drzew iglastych zwisają ce z klifó w nad przezroczystym morzem to raj dla mił oś nikó w sesji zdję ciowych. Nie wiem dlaczego, ale nie ma takich atrakcji turystycznych jak przejaż dż ki na bananie, skoki spadochronowe itp. Dla mnie dzię ki Bogu. Praktycznie nie ma też duż ych kompleksó w hotelowych i wysokich budynkó w, wrę cz przeciwnie, jest wię cej kempingó w i malowniczych miejsc, któ re wybrali mił oś nicy namiotowego wypoczynku. Podczas reszty wydaje się , ż e jesteś gdzieś bardzo daleko od cywilizacji, a natura jest po prostu hipnotyzują ca.


 Snorkelerzy też to pokochają . Oczywiś cie podwodna flora i fauna nie jest tak zró ż nicowana jak w Egipcie, ale moż na tu ł owić ryby z kuszą . Ustrzeliliś my dwie oś miornice i jedną kał amarnicę (ryby nie liczyliś my), któ rą z przyjemnoś cią ugotowaliś my na obiad.

Podczas wakacji przejechaliś my cał e wybrzeż e Sithonii i odwiedziliś my kilka malowniczych plaż . Ale w kró tkim okresie naszego pobytu był o po prostu nierealne, aby zobaczyć cał e pię kno tych miejsc. Naprawdę chcę tu przyjechać jeszcze raz i bardziej zwiedzać wschodnie wybrzeż e pó ł wyspu, zaczynają c od pię knych zatok Karidi w pobliż u wioski Vourvourou i dalej na poł udnie Sithonii.

https://www.youtube.com/watch? v=oZZSrvemgFY

https://www.youtube.com/watch? v=Ipbv3sa60hQ

https://www.youtube.com/watch? v=cAzv5V2j5oI

https://www.youtube.com/watch? v=HhOB6WF7LBY

Wynajem dom (Maisonette)

Mieszkaliś my w dwupię trowym domu w stylu greckim, któ ry znaleź liś my i zarezerwowaliś my na pó ł roku przed wakacjami, przelewają c od razu 100% wpł aty. (Jeś li to moż liwe, zawsze lepiej zarezerwować nocleg z wyprzedzeniem, ponieważ jest wię ksza szansa na wybó r najbardziej odpowiedniej opcji. Już w kwietniu wię kszoś ć fajnych opcji, któ re wcześ niej oglą daliś my na stronie, został o zarezerwowanych).


Maisonettes w Grecji to tzw. domy 2-3 pię trowe, budowane wedł ug schematu kamienic i przeznaczone dla kilku rodzin. Ukł ad naszego domu począ tkowo wydawał nam się nieco nietypowy - wejś cie i otwarty taras znajdują się na drugim pię trze, gdzie z dziedziń ca prowadzą schody. Istnieje ró wnież przedpokó j z kominkiem, kuchnia i toaleta. Wewnę trzne schody prowadzą na pię tro, gdzie znajdują się.3 sypialnie, pokó j dziecię cy z 3 ł ó ż kami oraz toaleta z prysznicem. Wtedy zdaliś my sobie sprawę , ż e dzię ki takiemu ukł adowi Grecy zachowują chł ó d w sypialni. Mniej niż.100 metró w od domu do plaż y, gdzie do każ dego domku przypisane są parasole z leż akami i krzesł ami. Jest też tawerna z barem. Sama plaż a jest bardzo malownicza i sł abo zaludniona, ma okoł o 300 metró w dł ugoś ci, oddzielona jest z obu stron przylą dkami wystają cymi w morze. Ogó lnie dla naszej zaprzyjaź nionej firmy takie mieszkanie był o najkorzystniejszą opcją z doś ć przystę pnym czynszem za sierpień .

https://www.youtube.com/watch? v=T-G6UlRTUMI

https://www.youtube.com/watch? v=g1zQxcnfcKg

O cenach w supermarketach i tawernach

Jeś li chcesz posiedzieć wieczorem w jakiejkolwiek restauracji (tu nazywają się tawerny), pamię taj, ż e porcje w Grecji nie są mał e, a danie dla jednej osoby kosztuje 5-12 euro. Aby usią ś ć w tawernie z winem i spró bować ró ż nych potraw, czek dla naszej rodziny skł adają cej się z dwó ch dorosł ych osó b i jednego dziecka kosztuje 30-50 euro, w zależ noś ci od zamó wienia. Ceny we wszystkich tawernach na Sithonii są mniej wię cej takie same, asortyment podobny, ale wszę dzie gotują inaczej.

Kupują c produkty w sklepach, należ y wzią ć pod uwagę , ż e ceny w mał ych supermarketach mogą się bardzo ró ż nić . Spotkaliś my też wł aś cicieli przydroż nych targowisk, któ rzy byli przytł oczeni, któ rzy na piwie oszukiwali nawet do 500%! ! ! Generalnie lepiej jest znaleź ć duż y supermarket z bogatym asortymentem, wtedy ceny bę dą adekwatne. Z naszego doś wiadczenia najlepiej ską pić podstawowych produktó w na począ tku pó ł wyspu w miejscowoś ci Nikiti, gdzie przy autostradzie znajduje się supermarket Lidl – wspó lna europejska sieć z adekwatnymi cenami.

Ceny niektó rych produktó w: piwo w puszkach 0.5 od 60 centó w, mleko 1 litr - 1.20, masł o - 2.50, oliwa z oliwek od 4.50 za litr, mię so woł owe od 7 euro za kilogram, wino od 3 euro za butelkę , wszystkie kawał ki i kieł baski w opakowaniach od 2.50 euro za opakowanie.

Ogó lnie nasze wakacje okazał y się bardzo bogate w wydarzenia, zabawne i pouczają ce. Ponieważ wszyscy czł onkowie naszej firmy zakosztowali wcześ niej wszystkich urokó w resortó w all inclusive, chcieliś my urozmaicić nasze letnie wakacje i doś wiadczyć nowych wraż eń . Pó ł wysep Sithonia był idealny na naszą wycieczkę , zwł aszcza, ż e ​ ​ jeszcze nie jechaliś my w tym kierunku. Ponadto udał o nam się uzyskać wyobraż enie o dwó ch kolejnych krajach - Rumunii i Buł garii.

Dom, czas wracać do domu…


Droga powrotna prowadził a przez Sofię , gdzie zatrzymaliś my się w centrum miasta w zarezerwowanym wcześ niej hotelu Best Western. Cena za trzyosobowy junior suite przy rezerwacji przez rezerwację wynosił a 82 euro. W naszych planach był mał y spacer po mieś cie i poż egnalna kolacja z naszymi wł oskimi przyjació ł mi. (Nawiasem mó wią c, jeś li chcesz usią ś ć w restauracji w Sofii, musisz zarezerwować stolik z wyprzedzeniem, szczegó lnie w weekendy. Nie wiedzą c o tym, poszliś my po kilku restauracjach w centrum, spę dziliś my pó ł torej godziny, aby znaleź ć wolny stolik). Po osiedleniu się na przytulnym dziedziń cu buł garskiej restauracji dł ugo dyskutowaliś my i dzieliliś my się wraż eniami z naszych wspó lnych wakacji, ale wszyscy byli trochę smutni z powodu zbliż ają cego się poż egnania.

Rano nastę pnego dnia ze ł zami w oczach dziewczyny stał y w obję ciach i dł ugo nie chciał y się rozstać . Giacomo, Natalia i Francesca zatrzymali się w Sofii, czekają c na lot do Mediolanu, a my czekaliś my na 900-kilometrową drogę na Ukrainę do wspaniał ego miasta Czerniowce, gdzie po drodze do domu zarezerwowano kolejny hotel tranzytowy…

Budż et na podró ż


Ponieważ znaczna czę ś ć pytań w PM jest zwią zana z budż etem wyjazdu i tym, jak moż na go obniż yć w cenie, postanowił em uzupeł nić artykuł o przybliż ony kosztorys. A wię c konkretnie: planują c podró ż na Sithonię prywatnym samochodem, trzeba wzią ć pod uwagę , ż e odległ oś ć z Kijowa do Sithonii wynosi odpowiednio 1800 km w obie strony 3600 km plus 400 km przejazdu przez Sithonię , a wię c ł ą cznie przebieg wynosi okoł o 4000 km. Okoł o poł owy trasy przejedziesz na ukraiń skim paliwie po ukraiń skich cenach, pod warunkiem, ż e zatankujesz do peł na przed wyjazdem z Ukrainy. Drugą poł owę trasy przejedziesz na europejskim paliwie. Pomnó ż europejską cenę paliwa przez ś rednio 1.5 ceny ukraiń skiej. Na Ukrainie konieczne jest wykupienie mię dzynarodowego ubezpieczenia komunikacyjnego „Zielona karta” (cena moż e być okreś lona w ubezpieczeniu, w zależ noś ci od dł ugoś ci pobytu). Zakup winiet, opł ata za most Giurgiu Rousse i opł acenie dró g w Grecji to koszt okoł o 35 euro. Nocleg moż na spę dzić w przyzwoitym hotelu w Buł garii lub Rumunii, jeś li nie jest to obszar turystyczny, za okoł o 30 euro + obiad i ś niadanie. Jednocześ nie należ y wzią ć pod uwagę , ż e w rejonie turystycznym, na przykł ad w Sofii, cena noclegu jest okoł o 2 razy wyż sza (aby nie nadwyrę ż ać drogi i dotrzeć do miejsca odpoczynku w ś rodku dnia polecam podró ż owanie z dwoma noclegami). W sierpniu mieszkanie na Sithonii blisko plaż y dla 2 osó b dorosł ych i 1 dziecka od 60 Euro/doba za kawalerkę bez kuchni. Dla tych, któ rzy chcą obniż yć koszty utrzymania, istnieje moż liwoś ć samodzielnego znalezienia zakwaterowania po przyjeź dzie bez usł ug stron rezerwacyjnych, któ re pobierają prowizję w wysokoś ci okoł o 15 procent kwoty wynajmu. Ale w tym przypadku trzeba zaplanować przybycie na miejsce w pierwszej poł owie dnia i po dł ugiej podró ż y jeszcze trochę czasu na szukanie odpowiedniego mieszkania. W zasadzie w nadmorskich wioskach jest wiele minihoteli w ró ż nych kategoriach cenowych, ale szukanie noclegu po dł ugiej podró ż y, jak dla mnie, to doś ć nerwowa sprawa. Ale ty wybierasz. Jeś li jesz w tawernach, ś redni rachunek dla rodziny skł adają cej się z 2 osó b dorosł ych i 1 dziecka wynosi 35 euro. Ceny w sklepach opisane są powyż ej. Przy odpowiednim zaplanowaniu wyjazdu i doborze wygodnego miejsca na 10 dni pobytu na Sithonii dla rodziny skł adają cej się z 2 osó b dorosł ych i 1 dziecka, a takż e kosztu przejazdu i tranzytu z noclegiem, polecam ustalić budż et okoł o 1300 euro. W każ dym przypadku cena moż e wzrosną ć lub spaś ć w zależ noś ci od indywidualnych preferencji. Osobiś cie widzieliś my wielu Europejczykó w, któ rzy przyjeż dż ali grupami kilkoma samochodami i mieszkali w namiotach tuż nad morzem w bardzo pię knych i sł abo zaludnionych miejscach. Mił oś nicy biwakowania mogą wię c ś wietnie odpoczą ć w jakimś raju na Sithonii przy doś ć skromnym budż ecie.

PS Aby zaplanować wycieczkę , polecam też lekturę relacji automobilistó w z Charkowa, jest też wiele przydatnych informacji o Sithonii http://www. opel-club. com. ua/forum/topic/275278-gretciya-na -avto-halkidiki-sarti-iyun -2016/

Ż yczę wszystkim mił ej podró ż y.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Podobne historie
Uwagi (62) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara