PRZERWA ŚWIĄTECZNA. ESTONIA, FILANDIA I SZWECJA

23 Grudzień 2010 Czas podróży: z 04 Styczeń 2010 na 11 Styczeń 2010
Reputacja: +302
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Czę ś ć.1. UROK STAREGO MIASTA

Zima, ś nieg, mró z… co to jest zimno? ! ! Gdzie jechać na ś wię ta, jak nie do Skandynawii - gdzie przychodzą do mnie trzeszczą ce mrozy, zimne wiatry i Kró lowa Ś niegu, nie wspominam o Joulupukki i wszystkich jego dobrych pomocnikach...Wszystko postanowione - jedziemy...Zacznijmy w Tallinie , a stamtą d promem zawitamy do Helsinek i Sztokholmu (no, jak być bardzo blisko i nie widzieć tak atrakcyjnych miejsc! ). Program został opracowany i zatwierdzony, wreszcie dł ugo oczekiwany dzień wyjazdu – 4 stycznia.

Lecieliś my estoń skimi liniami lotniczymi i muszę przyznać , ż e lot był niemile zaskoczony, ż e nie mó wią c już o jedzeniu, nawet napojach nie był o w cenie, musiał em wzią ć dwie filiż anki kawy za 5 euro. Ale ta „mał a rzecz” nie mogł a zepsuć nam noworocznego nastroju i oczekiwania na ś wię ta Boż ego Narodzenia.

Lot był opó ź niony o 3 godziny, wię c kiedy przyjechaliś my, był o już pó ź no w nocy. Tere - cześ ć , Tallin!


Miasto witał mró z i ś nieg, z zainteresowaniem wyglą daliś my przez okna i zauważ aliś my modne sklepy, stylowe restauracje, nowoczesne hotele.

Tak, nie na darmo, ż e w czasach sowieckich Tallin był nazywany najbardziej europejskim miastem, ten duch jest obecny dzisiaj, nie bez powodu poł oż enie miasta na drodze od Wikingó w do Grekó w zawsze nadał o mu mię dzynarodowoś ć i przycią gał o wiele krajó w … Tallinn wiele widział w tym nie mogł o nie wpł yną ć na wyglą d miasta.

Stare Miasto to miasto w mieś cie, w centrum wspó ł czesnego Tallina - ś redniowieczne miasto, któ re zachował o unikalną architekturę , zupeł nie inne domy z zabawkami, gotyckie wież e, rynek i ten wyją tkowy kolor historycznej przeszł oś ci, wydaje się - jesteś w bajka.

Ale w tym bajecznym mieś cie ż ycie pł ynie powoli, bez zamieszania.

Rys historyczny: miasto powstał o na przeł omie XIII i XVI wieku w ramach Hanzeatyckiego Zwią zku Zawodowego.

Tallinowi groził a nieustanna groź ba schwytania. W efekcie od XIII wieku miasto zbudował o wysokie grube mury, wież e obserwacyjne i mocne bramy. Dziś nad starym miastem strzeż e prawie dwukilometrowy mur forteczny i 26 wież . Przewodnicy, rozpoczynają c zwiedzanie Starego Miasta, koniecznie opowiedzą legendę o zawodach ł uczniczych w Parrot Garden.

Strzał y szlacheckiego pochodzenia rywalizował y o to, kto dotrze do drewnianej papugi na wysokim sł upie. Odnaleziono tylko mł odego mę ż czyznę z biednej rodziny Toomó w, któ ry został przydzielony do opieki i dzielnie sł uż ył miastu do koń ca swoich dni. Wiatrowskaz na 64-metrowej iglicy ratusza jako ż oł nierz przypominał Tallinom bohatera-gwardię i został nazwany na jego cześ ć - Old Toomas.

Legendy i legendy o Starym Mieś cie, Katedra Kopuł owa, Ogró d Kró la Duń skiego, Katedra Aleksandra Newskiego, 500-letnia apteka, Twierdza Toompea Castle, historia Bractwa Czarnogł owych, legendy o duchach z Tallina to tylko niektó re z tego, co my dowiedział em się o tym niesamowitym miejscu.


Wstrzymują c oddech idziemy wzdł uż.800-letniego Placu Ratuszowego, ś redniowiecznego rynku, intrygują cych dziedziń có w. Na Placu Ratuszowym odbywa się jarmark boż onarodzeniowy, któ ry jest wypeł niony sklepami z pamią tkami, magnesami, zabawkami na choinkę , gra ś redniowieczna muzyka. Oś nież ona choinka na ś rodku placu, ś nieg pada na drewniane zabawki, dodatki i filcowe buty, dzianinowe czapki-szaliki z pomponami, rę kawiczki, swetry z niepowtarzalnym, rę cznie robionym wzorem i zapachem cynamonu i praż onych migdał ó w, gorą ce korzenne wino unosi się nad cał ą okolicą , a takż e wizytó wka Starego Miasta.

Wiele restauracji i kawiarni zaprasza do odwiedzenia, ale do wielu nie jest tak ł atwo dostać się w te Ś wię ta Boż ego Narodzenia.

W Wigilię znaleź liś my Restaurację Wirulane na Pick Street, przy Placu Ratuszowym, któ ra przycią gnę ł a uwagę bajeczną choinką z migoczą cymi ś wiateł kami. W tej mał ej kameralnej restauracji, stylizowanej na lata 30-te XX wieku, skosztowaliś my narodowych estoń skich kaszanek z sosem ż urawinowym, wę glanami, narodowym deserem „Kama” (dż em ż urawinowy i bita ś mietana z cynamonem), smaż ony ser brie. Przysmak! Bardzo mi smakował o grzane wino z cynamonem, rodzynkami, orzechami i cytryną.

Rozgrzewa w zimowy wieczó r i dział a uspokajają co. W Tallinie, niesamowicie smaczny chleb, restauracje zawsze serwują kosz chleba ró ż nych odmian i nie uwzglę dniają . Podano nam szary sepik i biał ą Asia. Nie mogł em oderwać się od szarego chleba, przypominał mi ciasto wielkanocne.

Posił kowi towarzyszył a odpowiednia dawna muzyka narodowa. Przyjemna relaksują ca atmosfera, za oknami padają pł atki ś niegu i wszystko mieni się pod ś wiatł ami. Niepowtarzalny urok Starego Miasta.

Kolejne miejsce, w któ rym moż na poczuć klimat lat 30-tych, najstarsza w Tallinie Cafe Lasochka na Pikk 16. Meble, lady, kasy, witryny sklepowe - wszystkie te same, stare, mieszczań sko-eleganckie, ale likiery z czekoladą i sł odyczami - prawdziwe i uwierz mi, warto spró bować ! Na rogu tej samej ulicy znajduje się istnieją ca od 1806 roku pracownia marcepanowa, w któ rej dzieci, a nawet doroś li, wł asnorę cznie malują figurki zwierzą t, choinek i owocó w oraz zabierają do domu ich uroczą sztukę i pamię ć uzdolniona bajka.

Na Placu Ratuszowym (tak, wszystkie drogi tam prowadzą ) znajduje się najstarsza (od 1422 r. ) dział ają ca apteka w Europie.

Nad mał ym wejś ciem i schodami schodzi charakterystyczny znak - wą ż i miska.


Ś redniowieczni lekarze leczyli miksturami spalonych pszczó ł , ekstraktem z weł ny, proszkiem z rogu jednoroż ca, ale my nie odważ yliś my się przetestować tego na sobie!

Odwiedziliś my koncert muzyki organowej w Muzeum Sztuki Koś cielnej Niguliste. Tiit Keik, organista, wykonywał utwory Elbertusa Leoninusa (1150-1201), Franza Luxa (1820-1895), D. Szostakowicza itp. Nie powiem, ż e bywam regularnie w salach organowych, ale muzyka w tym miejscu jest fascynują cy.

Rys historyczny: w XIII wieku jeden z najstarszych koś cioł ó w w mieś cie, pod wezwaniem patrona ż eglarzy ś w. Mikoł aja (tak tł umaczy się Niguliste), peł nił wiele funkcji: koś ció ł i magazyn, a nawet twierdzę.

Jednak to nie koncerty organowe są gł ó wnym przedmiotem zainteresowania odwiedzają cych koś ció ł , ale unikalne oryginalne pł ó tno lubeckiego mistrza Bernta Notkego, któ re przetrwał o do nas ze ś redniowiecza „Taniec ś mierci”. W koś ciele znajduje się muzeum srebra Bractwa Czarnogł owych i kilka eksponató w z XII wieku!

Wspinają c się nad Nigulistą , znajdziesz się na tarasie widokowym Kohtu i moż esz spojrzeć z Wyszgorodu na Dolne Miasto. Jest wspaniał y widok na dachy i wież e starego miasta. Ta panorama jest czę sto wykorzystywana przez filmowcó w.

Chciał bym wspomnieć o dwó ch mał ych okrą gł ych wież ach, któ re stoją jako dwó ch straż nikó w u podstawy ulicy Viru - Virus Gate. Kiedyś był o ich sześ ć , są symbolem miasta, gł ó wnymi bramami, przy któ rych umawiane są spotkania i spotkania, rozpoczyna się wyjś cie z miasta do nowoczesnego, tę tnią cego ż yciem, supermarkety, zaczyna się transport.

To wł aś nie z tej bramy weszliś my do hotelu Radisson iz wysokoś ci 23 pię ter (prawie 24. ) hotelowej kawiarni patrzyliś my na Tallin i robiliś my zdję cia, fotografowaliś my panoramę miasta.

Spę dziliś my 15 minut spacerem do Starego Miasta Meriton Conference & Spa Hotel.


Przed wyjazdem skonsultował em się w sprawie wyboru hotelu i choć hotel nie jest zł y, a kogo interesują zabiegi spa - super (basen i sauna w cenie), jest WIFI, darmowe i bez kodu dostę pu, ale jeszcze daleko ( jednak jak napisano w recenzjach). Przyjemniej jest mieszkać blisko Starego Miasta - zawsze w centrum wydarzeń . Tak i ś liski zjazd, choć z radoś cią mijaliś my pię kny park miejski, w któ rym dzieci zjeż dż ał y na sankach ze wzgó rza. Stamtą d masz wspaniał y widok na mury miejskie i wież e Starego Miasta.

Podczas naszej pierwszej wycieczki na Stare Miasto ś ledziliś my grupę turystó w, któ rzy poszli do ratusza i pomylili się na Starym Mieś cie (i nie jest to zaskakują ce, jeś li przeszł o się tylko raz). Zamiast 15 minut szliś my do Ratusza na 35 minut. Nastę pnie, przejeż dż ają c tę dy kilka razy, przestrzegaliś my normy. Nawiasem mó wią c, mapy miasta są uprzejmie oferowane w hotelu, a ś cież ka wskaż e ci drogę.

Centrum handlowe Sokos ma tę samą bezpł atną usł ugę . Z tym centrum handlowym przechodzimy przez ulicę i pł ynnie wchodzimy do centrum handlowego Kaubamaja. Wę dró wka po tych oś rodkach nie pozostawi Cię oboję tnym. Ponadto dostaliś my na ś wią teczne rabaty. Na 0 pię trze znajdują się produkty oraz dział napojó w alkoholowych. Sklep RIMI na Aia na Starym Mieś cie jest doś ć przystę pny cenowo.

Na pamią tkę miasta kupujemy ksią ż kę - to jest najważ niejsze (! ), Likiery Vana Tallinn (w klasycznej wersji 40%, a takż e czekoladowo-ś mietankowy), wspaniał y czekoladowy Kalev (z jagodami i orzechami) oraz pamią tki z widokiem na Stare Miasto.

Tydzień spę dzony w tym cudownym miejscu nie wystarczył , aby zobaczyć wszystko na Starym Mieś cie, zwiedzić wszystkie muzea, przespacerować się po wszystkich ulicach i odwiedzić wszystkie kawiarnie. Dobrze, ż e przyjechaliś my na Boż e Narodzenie!

Czę ś ć.2. Skandynawskie Ś wię ta

7 stycznia opuś ciliś my Terminal A w Helsinkach. Linia promowa Viking ś wiadczył a dla nas usł ugi w zakresie kawiarni, baró w, automató w do gry. 2 szybko przeleciał em nad filiż anką kawy.

5 godzin i oto jesteś my w stolicy Finlandii - Helsinkach. Zimą lodoł amacze zapewniają nawigację po wodach morskich Finlandii.


Prom z ł atwoś cią przecią ł skute lodem morze i zbliż ył się do nabrzeż a. Mró z - -13 stopni, ale nas nie przeraż a i nie widać . Chociaż lodowate morze jest zimne, ale poranne sł oń ce już ś wieci - pię kno! Mimo duż ej iloś ci ś niegu, wszystkie deptaki są doskonale oczyszczone i posypane drobnymi kamieniami (takiego „bezpiecznego” chodnika nigdzie nie znaleź liś my, nawet w Sztokholmie).

W oknach domó w pł oną ś wieczki i eleganckie figurki, donice z kwiatami; Ubrane choinki wystawione są na mał ych balkonikach – w koń cu Boż e Narodzenie!

Przede wszystkim zwiedzamy Katedrę Wniebowzię cia Najś wię tszej Marii Panny, utworzoną w 1868 roku przez Aleksandra Gornostajewa. Katedra wznosi się nad Rynkiem i jest najpopularniejszą atrakcją miasta. Jest to cerkiew wybudowana przez Aleksandra II i konsekrowana przez Aleksandra III w 1868 roku.

Wł aś nie zabraliś my się do pracy. Z Katedry Wniebowzię cia NMP schodzimy na Plac Handlowy.

Latem moż na kupić warzywa, owoce, ryby, rę cznie robione pamią tki, lalki. Co roku w pierwszą niedzielę paź dziernika na Rynku rozpoczyna się tradycyjny jarmark ś ledziowy, któ ry trwa tydzień . Ta tradycja ma 250 lat. W ramach tań có w i muzyki na ż ywo moż na kupić nie tylko ś ledzie, ale ró wnież wszelkie rybne przysmaki przyrzą dzane na ró ż ne sposoby.

Tak wię c, smakosze, jedź cie na targi w paź dzierniku! W centrum placu znajduje się Stella Cesarzowej. Dł ugo nie mogliś my zrozumieć , ż e siedzi tam ptak (turyś ci krzyczeli - "Zają c! "), A nawet mewa siedział a na jej gł owie.

Rys historyczny: otwarcie obelisku zaprojektowanego przez Karola Ludwiga Engla miał o miejsce w 1835 roku na pamią tkę wizyty w mieś cie cesarza Mikoł aja I i jego ż ony Aleksandry.

Pomnik znajduje się w miejscu, w któ rym goś cie wylą dowali ze swojego statku „Izhora” – pierwszego parowca, któ ry wpł yną ł do portu w Helsinkach. Po pó ł nocnej stronie Rynku znajduje się budynek miejski wybudowany w 1883 roku.

Na alei o tej samej nazwie zobaczyliś my pomnik konny fiń skiego marszał ka Mannerheima, pomnik najsł ynniejszego dł ugodystansowca Paavo Nurmi (25 rekordó w ś wiata, 9 zł otych i 3 srebrne medale na Igrzyskach Olimpijskich), pomnik sł ynny kompozytor Jan Sibelius - kompozycja turyś ci). W tym miejscu naznaczył mnie upadek, któ ry zrobił niezapomniane wgniecenie w ś niegu...Takż e wspomnienie! Wię c chcę zacytować poetę „Mró z i sł oń ce”! ».


Bardzo pię kny Plac Senacki, na któ rym mieś ci się gł ó wny gmach uniwersytetu, wybudowana w 1832 roku, Biblioteka Uniwersytecka, po wschodniej stronie placu znajduje się gmach Rady Pań stwa, w któ rej mieś ci się rzą d i premier.

Na ś rodku placu stoi pomnik Aleksandra II, stworzony w 1894 roku przez rzeź biarza Waltera Runeberga.

Cesarz Aleksander II był ulubień cem Finó w, ponieważ dał im autonomię . Wokó ł postaci cesarza znajduje się grupa rzeź biarska: „Prawo”, „Ś wiat”, „Ś wiatł o” i „Praca”. Usł ugi miejskie znajdują się obecnie w domach kupieckich wybudowanych w XVIII wieku.

Oczywiś cie gł ó wną ozdobą i atrakcją Helsinek i Placu Senackiego jest majestatyczny budynek Katedry, któ rego zieloną kopuł ę widać z daleka od morza. Niestety nie weszliś my do ś rodka - był a obsł uga.

Kolejnym obiektem, któ ry odwiedziliś my, był wykuty w skale koś ció ł Temppeliaukio, mieszczą cy 740 osó b pod szklano-miedzianą kopuł ą . Kopuł a zaję ł a 22 km. kabel miedziany. Cisza, spokó j. Ludzie siedzą na ł awkach i wsł uchują się w organy.

Igrzyska Olimpijskie 1952 odbył y się na stadionie, któ ry moż e pomieś cić.4000 widzó w.

Ale uważ a się , ż e moveton ma telewizor na wsi, a toaleta musi być na ulicy! W rzeczywistoś ci powró t do przyszł oś ci!

Finowie to pogodni i przyjaź ni ludzie. A co z ludź mi, któ rzy wymyś lili konkurs na rzucanie kaloszami i starymi telefonami komó rkowymi (na szczę ś cie Nokia pod rę ką ), zawody pił karskie w bł ocie… Baw się dobrze!

Finowie mają dobrą znajomoś ć ję zyka angielskiego (nawiasem mó wią c, jest się czego uczyć estoń scy uczniowie i studenci) - a dziewczyna w kawiarni i sprzedawca pamią tek na Rynku mó wili biegle po angielsku (tak jest zdanie specjalista! ). Ceny w Helsinkach są wysokie, nawet w poró wnaniu do Sztokholmu i Tallina (i tam nie są mał e).

Przejechaliś my przez duż y dom towarowy „Stockmann”, zbudowany w 1930 roku, któ ry ma co zobaczyć i gdzie odpoczą ć , a takż e centra handlowe „Forum”, „Camp” i „Sokos”.

Ugh, wybitny…


Centrum SEA LIFE prezentował o unoszą ce się nad gł ową rekiny zę bate, stada piranii z dż ungli Ameryki Poł udniowej oraz wystawę epoki lodowcowej. Wieczorem wró ciliś my promem i...do domu. Finlandia (jej stolica) pozostawił a pomimo stycznia ś wią teczne i ciepł e wraż enie.

Nasz nastę pny marsz to Sztokholm. Wieczorem usiedliś my na 9. pokł adzie w kabinie 10-pokł adowego promu Baltic Queen. Dom na wodzie. Supermarkety, sklep dziecię cy, butiki, kasyna, restauracje, kawiarnie, bary, parkiety taneczne, dyskoteki, sauna, basen - nie nudź się!

Odwiedziliś my restaurację grillową , gdzie przyniesiono nam stek z tuń czyka i stek woł owy na gorą cym kamieniu, pokroiliś my na kawał ki i usmaż yliś my do poż ą danego stanu. Sał atki oferowane był y w nieograniczonych iloś ciach i został y wybrane jako bufet. Mił a obsł uga, kierownik ds. bezpieczeń stwa - wszystko to przyczynił o się do udanego wypoczynku.

Mili Szwedzi przy są siednim stoliku zaproponowali nam zrobienie zdję ć i atmosfera był a ś wietna.

Kabina, choć niewielka (marzył o się , ż e to był yby schowki w pocią gach! ), miał a wszystko, czego potrzeba: dwa ł ó ż ka, skł adaną pó ł kę i rozkł adaną sofę , poś ciel, lustro i pó ł kę na kosmetyki, mał y schowek z umywalką , toaleta i prysznic. W telewizji moż na był o obejrzeć schemat ruchu naszego promu oraz wideo z ruchu. W innym programie wyemitowano ró ż ne bary i dyskoteki, aby zobaczyć , co się dzieje i wybrać rozrywkę wedł ug wł asnych upodobań . To był tylko rosyjski wieczó r, wię c prezentacje był y odpowiednie.

A tutaj - Sztokholm, nieoficjalna stolica Skandynawii, jej centrum biznesowe. Na 9 milionó w ludzi - 50% lasó w, stą d czystoś ć powietrza i specjalna zorza polarna.

Fakt, ż e jeziora otaczają ce Parlament i Pał ac Kró lewski są peł ne ł ososi i ryb, mó wi wiele o ekologii wody; pię kno przyrody jest starannie chronione przez mieszkań có w tych miejsc.


W poró wnaniu ze stosunkowo mł odymi Helsinkami, pó ł nocna Wenecja jest stolicą o wielowiekowych tradycjach i architekturze (miasto został o zał oż one przez Birgera Jarla w 1252 roku i zaczę ł o się od wież y straż niczej, wokó ł któ rej wyrosł a otoczona murem forteca). Styl architektoniczny przypominał mi Wiedeń . Przejechaliś my przez Haml Stan - historyczne centrum miasta, dzielnicę handlową i mieszkaniową , gdzie ż ycie jest dosł ownie kluczowe: biura, restauracje, bary. Znajduje się na trzech wyspach, z któ rych na jednej mieś ci się Izba Parlamentu. W pobliż u Rynku Gł ó wnego widoczna był a gotycka katedra i 66-metrowa dzwonnica.

Odtworzono kajuty, kajutę kapitana, ł adownie, wykonano modele statku od momentu jego powstania do jego stopniowego wynurzania, pokazano w peł ni wyposaż ony model statku w skali 1:10. W niektó rych terminalach siedzą mił oś nicy komputerowych przygó d - budowania i wodowania statkó w z XVII wieku. Tutaj w muzeum znajduje się sklep z pamią tkami z logo „Vasa”, restauracja. Moż na chodzić cał y dzień , a my nie mieliś my 2 godzin, ż eby wszystko zobaczyć.

Wedł ug statystyk 51% ludzi w kraju to osoby samotne, ale nie uwzglę dnia to cywilnych mał ż eń stw sambo i oczywiś cie szwedzkich rodzin. Zaró wno mę ż czyź ni, jak i kobiety przechodzą na emeryturę w wieku 65 lat, ś rednia dł ugoś ć ż ycia kształ tuje się nastę pują co: mę ż czyź ni - 80 lat, kobiety - 85 lat (a tu kobiety wyprzedził y! ). Ogó lnie ż yj - nie chcę!

W sprzedaż y są ró wnież wyroby gotowe, pó ł produkty, ś wież e mię so, ryby, warzywa i owoce. Jednym sł owem - rynek!

I znowu zaś nież one ulice, kawiarnie, sklepy - a gdzie indziej o 17:00, kiedy jest ciemno!

Wszę dzie spotykaliś my przyjazną , mił ą atmosferę , przyjazne nastawienie. Biegaliś my, patrzyliś my i czuliś my ducha miasta, choć gł upiego, choć trochę , ale zrozumieliś my ten kraj, któ ry nie walczył od 200 lat, ż yje dla dobra swoich wspó ł obywateli, a nie na darmo, któ re Szwecja regularnie zalicza do jednego pierwszych miejsc w standardzie ż ycia. Có ż , czas poż egnać się z tym przyjaznym miastem, aby kiedyś do niego wró cić.

Ż egnaj Skandynawskie Ś wię ta 2010!

Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Стокгольм, музей Ваза
Стокгольм, почетный караул
Хельсинки, панорама со смотровой башни на стадионе
Хельсинки, Кафедральный собор
Хельсинки
Хельсинки
Хельсинки, памятник Сибелиусу
Таллинн
Хельсинки
Стокгольм, Ратуша
Таллинн, Собор Александра Невского
Таллинн
Podobne historie
Uwagi (8) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara