Walencja. Od nieznanej przyszłości do tajemniczej przeszłości

07 Moze 2020 Czas podróży: z 08 Październik 2015 na 08 Październik 2015
Reputacja: +4764
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Podczas naszej podró ż y do Hiszpanii był em pod wraż eniem innego miasta i pamię tam, ż e był o ono podzielone na dwa ró ż ne okresy w cią gu jednego dnia. Był y to tradycyjnie Stare Miasto ze swoimi katedrami, wą skimi uliczkami, staroż ytnymi fontannami i lekkim czarem ś redniowiecza oraz Nowe Miasto Nauki i Sztuki, któ re jest cał kowitym przeciwień stwem pierwszego w swojej skali, w swoim doczesnym stylu, i w cał ej okazał oś ci myś li architektonicznej. Zapewne ten kontrast był czynnikiem, któ ry sprawił , ż e miasto zapadł o w pamię ć bardziej niż inne.

Zacznijmy od przyszł oś ci.

Miasto Sztuki i Nauki — jest imponują cym, duż ym kompleksem, niedawno zbudowanym przez wspó ł czesnego architekta Santiago Calatravę . Kompleks został pomyś lany jako oś rodek kulturalno-oś wiatowy dział ają cy w dziedzinie wymiany naukowej i wzbogacania kultury.

Nieustannie odbywają się tu ró ż ne imprezy na duż ą skalę dla mieszkań có w i goś ci miasta.


Wszystkie obiekty mają futurystyczny wyglą d i wyglą dają jak „jesteś my z przyszł oś ci”.

Infrastruktura miasta jest doś ć rozbudowana i zajmuje przyzwoitą powierzchnię , wię c jeś li jesteś zbyt leniwy, aby chodzić , moż esz zarezerwować wycieczkę i przejechać się pię knym biał ym pocią giem. A ż eby nie nudzić się w podró ż y, moż na zabrać ze sobą pyszny napó j z mleka migdał owego „horchata”, któ ry ró wnież tutaj jest sprzedawany.

Najwię kszym obiektem, a takż e najwię kszą salą kinową w Hiszpanii, jest kino sceniczne - Emisfericz technologiami IMAX, projekcją.3D i cyfrową . Pod jego kopuł ą znajduje się duż a kula zawierają ca salę projekcyjną ,

ekran ma wklę sł ą konstrukcję o wielkoś ci 900 metró w kwadratowych. metró w.

Kolejny budynek ma bardzo nietypowy kształ t i reprezentuje cał ą strukturę konstrukcyjną . TenPał ac Sztuki im. Kró lowej Zofii.

Budynek ma cztery gł ó wne sale teatralne: Sala Gł ó wna przeznaczona jest dla opery i baletu, Sala Maestro jest specjalnie zaprojektowana do wystę pó w na ż ywo mał ych grup oraz Teatru Martina i Solera do przedstawień i przedstawień teatralnych.

Kilkakrotnie jeź dziliś my po Pał acu, wszystko jest otoczone ogrodami i stawami, a ja chciał em wyskoczyć z pocią gu, bo fajnie by się tu przespacerować .

Nowoczesne miasto został o zbudowane na osuszonym korycie rzeki Turia, a teraz jest otoczone strumieniami i basenami, a nawet powstał y wiadukty, przypominają ce staroż ytne rzymskie.

W parku moż na znaleź ć ogromne rzeź by, na przykł ad spotkaliś my Don Kichota, któ ry poł oż ył się , by odpoczą ć od hiszpań skiego upał u w cieniu drzew parku dla dzieci.


A to jest tak zwane centrum ewolucyjne – Muzeum Nauki im. Księ cia Filipa. Centrum realizuje misję edukacyjną w formie interaktywnej. Gł ó wnym celem muzeum jest zabawianie publicznoś ci niesamowitymi eksperymentami, pró bują c rozwijać myś lenie naukowe. A to wszystko pod hasł em „Nie wolno nie dotykać , nie czuć , nie myś leć ”. To muzeum jest obecnie najczę ś ciej odwiedzanym centrum nauki w kraju i ś wiatowym liderem w dziedzinie nauk interaktywnych.

Przechodzenie dalej:

Widzimy osobliwy futurystyczny ogró d - Umbracle. To ogromna galeria, w któ rej znajduje się i roś nie okoł o pię ciu tysię cy ró ż nych roś lin ś ró dziemnomorskich i tropikalnych.

Galeria posiada ogró d wspó ł czesnych rzeź b oraz „Ogró d astronomiczny” z wieloma interesują cymi interaktywnymi eksponatami.

I najwię ksze oceanarium w Europie - Park Oceanograficzny. Zawiera okoł o 5.000 zwierzą t trzymanych w dziewię ciu dwupoziomowych akwariach w formie wież . Jest też delfinarium, namorzyny i bagna oraz ciekawy ogró d tropikalny (zdję cie z internetu).

Jeś li masz czas, oczywiś cie musisz kupić bilet,

przynajmniej w jednym z tych muzeó w przyszł oś ci, no na przykł ad w Muzeum Nauki czy Oceanarium, czy Galerii Ogrodowej. Nie trzeba kupować zł oż onego biletu, moż na odwiedzić każ de z ciekawszych miejsc. Aby to zrobić , musisz przeznaczyć cał y dzień na nowoczesne miasto Walencja. Mieliś my tego tylko poł owę (to znaczy dnia), a druga poł owa był a zaplanowana na tzw. Stare Miasto, wię c pojechaliś my zobaczyć tradycyjną Walencję . ALE! Gorą co polecam wszystkim przebywają cym w Walencji, aby nie ignorowali tego wspaniał ego futurystycznego obiektu!

Droga na tzw. Stare Miasto prowadzi nas przez bramy ś redniowiecznej fortecy, zbudowanej w odległ ym XIV wieku i sł uż ą cej przez cztery stulecia jako wię zienie, z wież ami Torres i Serranos.

Historyczne serce Walencji to Plac Ś w. Dziewicy, odzwierciedlają cy wielowiekową historię tego miasta, począ wszy od jego powstania, czyli od czasó w staroż ytnego Rzymu. W samym centrum placu znajduje się fontanna symbolizują ca rzekę Turia z jej licznymi kanał ami.


Walencja jest stolicą prowincji o tej samej nazwie i niewiele osó b wie, ż e podobnie jak są siednie Baskowie, Walencjanie nie uważ ają się za Hiszpanó w, no có ż , w sensie Kastylijczykó w, ale dumnie nazywają siebie Walencjankami i mó wią tutaj bynajmniej nie w ję zyku hiszpań skim, ale w ję zyku walenckim, któ rego nauczanie w szkoł ach jest obowią zkowe. Należ y zauważ yć , ż e Walencjanie naprawdę bardzo ró ż nią się od swoich kolegó w Hiszpanó w, są bardziej powś cią gliwi, lakoniczny, powiedział bym nawet bardziej kulturalni, dumni i niezależ ni. I bardzo szanują swoją flagę ,

któ ry wraz z flagami Hiszpanii i Unii Europejskiej powiewa na wszystkich budynkach administracyjnych.

Tu, na placu Najś wię tszej Marii Panny znajduje się cud architektoniczny i ikona chrześ cijań stwa - Katedra Mariacka. To gł ó wna ś wią tynia Walencji i symbol miasta. Jego historia się ga 2000 lat, zaczynają c od rzymskiej ś wią tyni Bogini Pł odnoś ci Diany, któ ra pó ź niej należ ał a do Wizygotó w, a pó ź niej został a zró wnana z ziemią przez Arabó w, któ rzy zbudowali na jej ruinach swó j meczet. Ale rozpoczę ł a się rekonkwista, Hiszpanie przybyli i zmiecili muzuł mań skie sanktuarium, kł adą c na jej fundamencie w 1262 r. Katedrę Najś wię tszej Marii Panny (Catedral de Santa Maria de Valencia).

Odką d budowa katedry trwał a do XVIII wieku, w jej architekturze doszł o do cał kowitego przemieszania i nawarstwiania styló w – od gotyku po barok i neoklasycyzm, co w ż aden sposó b nie szpeci gł ó wnej ś wią tyni,

ale wrę cz przeciwnie, nadaje mu niepowtarzalnego uroku i zapada w pamię ć .

Z placu Najś wię tszej Marii Panny moż na wejś ć do ś wią tyni przez Bramę Apostoł ó w, nazwaną tak ze wzglę du na rzeź by dwunastu apostoł ó w znajdują ce się przy wejś ciu.

Jednak gł ó wną bramą ś wią tyni jest Ż elazna Brama, przez któ rą chę tni mogą wejś ć do ś wią tyni z Placu Kró lowej.

Sama katedra został a zbudowana na planie krzyż a, a jednak gł ó wna kula jest tu gotycka, ale jak już wspomniał em, obecne są tu ró wnież inne style architektoniczne. Pokró tce mogę scharakteryzować jego wystró j wnę trza - blask, luksus, wielkoś ć i pię kno.

Poś rodku znajduje się oł tarz gł ó wny, skł adają cy się z sześ ciu paneli z niezwykle pię knymi renesansowymi freskami:

Oł tarz jest pomalowany z obu stron:

Wzdł uż muró w katedry znajduje się rodzaj galerii, po któ rej zwiedzają cy mogą swobodnie poruszać się po kaplicach bez ingerencji w naboż eń stwo.

Za oł tarzem znajduje się Kaplica Zmartwychwstania ilustrują ca Zmartwychwstanie Jezusa.


A pod pł askorzeź bą przechowywana jest jedna z relikwii ś wiata chrześ cijań skiego – nieprzekupna rę ka ś w. Wincentego z Saragossy, patrona Walencji, umę czonego na rozkaz cesarza rzymskiego Dioklecjana nam za prześ ladowanie chrześ cijan.

Wewną trz katedry znajduje się wiele rzeź b, w tym Matka Boż a:

Tutaj moż esz zobaczyć kolorowe obrazy,

tworzone przez artystó w ś redniowiecza, m. in. Goyę , Selini i innych przedstawicieli szkoł y walenckiej.

I podziwiaj wdzię czne organy:

A jednak wię kszoś ć turystó w stara się wejś ć do katedry nie po to, by podziwiać ró ż norodnoś ć styló w architektonicznych, ale po skarby kultury przechowywane pod jej podziemiami.

Jednym z najwię kszych skarbó w katedry jest wyją tkowy kielich zwany Ś wię tym Graalem. Jest przechowywany w kaplicy katedry Santo Caliz. Wedł ug legendy to od niej Jezus przyją ł komunię podczas Ostatniej Wieczerzy w przeddzień ukrzyż owania.

Wedł ug legendy

po ukrzyż owaniu Chrystusa apostoł Piotr przywió zł kielich do Rzymu, gdzie przechowywano go przez wiele stuleci panowania pierwszych 23 papież y. I dopiero w III wieku naszej ery. mi. Ś wię ty Graal został przewieziony do Hiszpanii w prowincji Aragon. Jednak po najeź dzie na hiszpań skie ziemie Mauró w kielich przez wiele lat był ukryty w jaskiniach gó r hiszpań skich i francuskich, a po rekonkwiś cie dł ugo podró ż ował do katedr i klasztoró w hiszpań skich i francuskich, i tylko w 1916 ponownie trafił do katedry w Walencji, gdzie i jest nadal przechowywany.

Oto przygody przeż ywane przez tę chrześ cijań ską ś wią tynię .

Atrakcyjnym obiektem w architekturze katedry jest oś mioboczna gotycka wież a z ostroł ukowymi oknami z pismem arabskim.

A obok gł ó wnego wejś cia znajduje się wież a katedralna Micalet,

wykonany w stylu barokowym z dzwonnicą . Wewną trz dzwonnicy znajdują się spiralne schody prowadzą ce na taras, z któ rego roztacza się niesamowity widok na cał ą Walencję . Należ y jednak pamię tać , ż e schody są bardzo wą skie i mó wi się , ż e wejś cie po nich jest niezwykle trudne, nawet trudniejsze niż wejś cie na dach w Bazylice ś w. Piotra, chociaż są tylko 203 stopnie.


Ogó lnie rzecz biorą c, niesamowita i tajemnicza Katedra zrobił a na nas niezatarte wraż enie, zabierają c nas we „wehikule czasu” z nieznanej przyszł oś ci do tajemniczej przeszł oś ci.

Walencjanie jednak, podobnie jak wszyscy Hiszpanie, bardzo szanują wszystkie chrześ cijań skie ś wię ta. Ś wię to Ciał a Chrystusa jest uważ ane za wyją tkowe. Zgodnie z tradycją przez miasto przemierza procesja z monumentalnymi wozami przedstawiają cymi wydarzenia z ż ycia chrześ cijań stwa. W sumie jest 11 wó zkó w, któ re moż na zobaczyć w muzeum Casa de Las Rocas.

I wreszcie mogliś my poś wię cić trochę czasu na teraź niejszoś ć i zobaczyć , jak dziś ż yje Walencja.

Zwykł e ulice i place:

Ciekawe domy - tarasy z klombami:

Podobnie jak w cał ej Europie, jazda na rowerze jest bardzo popularna:

I wszę dzie pachną ce drzewa pomarań czowe i cytrynowe:

Wieczorem zaczę ł o padać i postanowiliś my udać się na wybrzeż e, aby usią ś ć w przytulnej kawiarni nad brzegiem morza i zrelaksować się i uś wiadomić sobie, co widzieliś my, kontemplują c fale. Ale zaczę ł a się tak cię ż ka ulewa,

ż e siedzieliś my w kawiarni prawie do nocy, a stamtą d już pojechaliś my na miejsce naszego noclegu w hotelu. Pamię tam dokł adnie, ż e hotel był znakomity, nazywał się Olympia and Spa 4*. Ale doką d poszł y zdję cia deszczu, pozostaje tajemnicą . Zachował y się zdję cia hotelu, ale z jakiegoś powodu tylko zdję cie pokoju. Ogó lnie rzecz biorą c, jeś li jesteś w Walencji, mogę doradzić temu hotelowi, jest naprawdę uznawany.

To taka inna Walencja w jeden dzień , ale z jakiegoś powodu ten konkretny dzień utkwił mi w pamię ci i został zapamię tany bardziej niż inne.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Array
Uwagi (38) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara