Niemcy to kalejdoskop epok, polityki i kultur. Część 1. Zwiedzanie stolicy kraju

03 Styczeń 2015 Czas podróży: z 29 Lipiec 2012 na 30 Lipiec 2012
Reputacja: +4968.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

„Ś wiat jest ksią ż ką . A kto nie podró ż ował?

na nim - czytam w nim tylko jedną stronę ”

(ś w. Augustyn)

Niemcy to kraj, do któ rego za każ dym razem chce się odkrywać nowe karty jego historii, charakter i tradycje jego mieszkań có w, niezró wnany kontrast wiejskiej przyrody i tę tnią cą ż yciem codziennoś ć wielkich miast. Niemcy są jak koł dra patchworkowa, jakby utkana z ró ż nych epok, wydarzeń historycznych i kultur.

Berlin to stolica Niemiec, najwię ksze i najludniejsze miasto w Niemczech, drugie pod wzglę dem zaludnienia (po Londynie) i pią te co do wielkoś ci miasto w Unii Europejskiej – to najlepsze potwierdzenie, ż e Niemcy to mozaika ró ż nych epok, polityki i kultur. W Berlinie nowoczesne budynki są siadują z gotyckimi katedrami, a secesja są siaduje z odrestaurowanymi klasycznymi pał acami.


Naszą wycieczkę po Berlinie rozpoczę liś my od wizyty pod pomnikiem Liberator Warrior w berliń skim Treptow Park, jednym z trzech sowieckich pomnikó w wojennych w Berlinie (wraz z pomnikami Pankow i Tiergarten). W pomniku pochowanych jest okoł o 7000 ż oł nierzy radzieckich, z ł ą cznej liczby 7000, któ re zginę ł y podczas szturmu na Berlin. Co roku 8 maja na grobach poległ ych ż oł nierzy odbywa się uroczysta ceremonia zł oż enia wień có w. Ś rodek kompozycji stanowi wykonana z brą zu postać sowieckiego ż oł nierza stoją cego na fragmentach swastyki. W jednej rę ce ż oł nierz trzyma opuszczony miecz, w drugiej podtrzymuje uratowaną przez siebie Niemkę . Pomnik nie jest pomnikiem abstrakcyjnym, to pomnik sierż anta Nikoł aja Masał owa, któ ry faktycznie uratował Niemkę.

Stolica i najwię ksze miasto Niemiec leż y nad rzeką Szprewą . Miasto-kalejdoskop, w któ rym wspó ł istnieją zabytki i nowoczesne dzielnice, zajmuje 883 metry kwadratowe. km, mieszka w nim 3 miliony 400 tysię cy ludzi.

Zjednoczenie Berlina Wschodniego i Zachodniego po upadku muru berliń skiego, któ ry rozdzielał miasto na 28 lat, przywró cił o mu przedwojenne rysy, rysy czasó w Republiki Weimarskiej. A historia tego miasta liczy ponad 800 lat: okoł o 1200, na terenie wspó ł czesnego Berlina, znajdował y się dwie osady handlowe – Kolonia i Berlin. Pierwsze wzmianki o prawach miejskich Kolonii pochodzą z 1237 r. , Berlin - z 1244 r. W 1307 r. miasta zjednoczył y się i utworzył y wspó lny rzą d miejski, a do 1400 r. Berlin liczył.8000 osó b. Historyczna nazwa „Kolonia” znajduje odzwierciedlenie w nazwie berliń skiej dzielnicy Neukö lln. W 1701 r. w wyniku koronacji Fryderyka I Berlin uzyskał status stolicy Prus, aw 1871 r. został ogł oszony stolicą nowo powstał ego Cesarstwa Niemieckiego.

Po II wojnie ś wiatowej, zgodnie z postanowieniami konferencji w Jał cie, Berlin, choć znajdował się na terytorium sowieckiej strefy okupacyjnej Niemiec, został podzielony przez cztery zwycię skie mocarstwa na sektory okupacyjne. Pó ź niej trzy sektory okupacji aliantó w został y przekształ cone w Berlin Zachodni, któ ry otrzymał status specjalnego podmiotu pań stwowego, ale ś ciś le zwią zanego z RFN. W czasach odrę bnego istnienia stolicy Niemiec Berlin Zachodni miał reputację „rezerwatu intelektualnego bohemy”, gdzie był o tak wiele celebrytó w, ż e „nikogo już nie interesował y”. Berlin Zachodni był przed upadkiem muru wizytó wką kapitalizmu, dlatego styl ż ycia w tym mieś cie charakteryzował o się szczegó lnym poczuciem emancypacji i nieformalnej wolnoś ci. Po przeprowadzce z Niemiec do Berlina Zachodniego moż na był o na przykł ad nie sł uż yć w wojsku.


Mur berliń ski, któ ry był oficjalną granicą mię dzy NRD a Berlinem Zachodnim, zaczą ł być budowany 13 sierpnia 1961 roku, w szczytowym momencie zimnej wojny. Betonowa fortyfikacja o dł ugoś ci 155 km (43.1 km - w obrę bie miasta), pokryta drutem kolczastym i wież ami straż niczymi z karabinami maszynowymi, przechodził a przez ulice i domy, place i rzeki Berlina, dzielą c nie tylko samo miasto, ale takż e wiele niemieckich rodzin . Wedł ug najnowszych danych w czasie istnienia muru podczas pró by ucieczki do Berlina Zachodniego zginę ł y 192 osoby, ok. 200 został o rannych, a ok. 3 tys. aresztowano. 9 listopada 1989 r. w wyniku powstań ludowych otwarto granicę z Berlinem Zachodnim i RFN, mur berliń ski nie był już potrzebny, aw 1990 r. został ostatecznie zburzony. Tylko kilka jego fragmentó w pozostaje dla pamię ci i dla historii, obok któ rej zawsze są ś wież e kwiaty.

Teraz Berlin ponownie stał się oficjalną stolicą pań stwa niemieckiego.

Jednak pomimo napł ywu znacznej liczby urzę dnikó w miasto najwyraź niej nie sztywnieje i nie sztywnieje, zachowuje nieopisanego ducha wolnego kosmopolityzmu i nadal pozostaje atrakcyjne dla mł odych ludzi. Przebudowuje się cał e wschodnie centrum miasta, drapacze chmur bankó w, eleganckie centra handlowe, biura duż ych mię dzynarodowych firm i budynki mieszkalne zaskakują co szybko wyrastają z ziemi. Miasto, podzielone przez dziesię ciolecia na dwie czę ś ci, stopniowo zrasta się w jeden potę ż ny organizm, któ rego ż ywy puls odczuwa każ dy, kto tu przyjeż dż a. W Berlinie, jak w ż adnym innym mieś cie, przeszł oś ć , teraź niejszoś ć i przyszł oś ć zderzają się z taką sił ą : w architekturze, w ś wiatopoglą dzie i sposobie myś lenia.

I kontynuujemy naszą znajomoś ć z miastem i podjeż dż amy do Pał acu Charlottenburg - najwię kszego pał acu w Berlinie, wybudowanego pod koniec XVII wieku w stylu barokowym i bę dą cego rezydencją kró lewskiej dynastii Hohenzollernó w. Wtedy znajdował się poza Berlinem, a dziś znajduje się w dzielnicy stolicy Niemiec o tej samej nazwie. Za pał acem rozcią ga się pię kny ogró d, a sam pał ac uważ any jest za wzó r architektury barokowej w kraju, któ ry jednak nie ominą ł wytwornych elementó w rokoka.

Budowa pał acu był a kaprysem Zofii-Charlotty, ż ony kró la pruskiego Fryderyka I, a zamek począ tkowo nosił nazwę Litzenburg i był letnią rezydencją rodziny kró lewskiej. Ukoń czony w 1699 roku pał ac, ozdobiony korynckimi pilastrami, rozró sł się zauważ alnie w XVIII wieku: dobudowano dwa nowe skrzydł a po bokach, pię kną wież ę z kopuł ą i szklarnię.

Na szczycie wież y zainstalowano ró wnież posą g Fortuny, a sam pał ac został przemianowany na Charlottenburg po ś mierci Charlotte w 1705 roku. Przed pał acem znajduje się konny pomnik Wielkiego Elektora – Fryderyka Wilhelma.


To wł aś nie w tym pał acu mieś cił a się legendarna Bursztynowa Komnata, któ rą w 1716 roku podarowano Piotrowi I i przewieziono do Petersburga. Ró wnież w tym czasie za pał acem powstał pię kny ogró d, któ rego gł ó wnymi atrakcjami są belweder i mauzoleum, w któ rym pochowani są niektó rzy czł onkowie rodziny kró lewskiej.

Kierujemy się na sł ynny Alexanderplatz, któ ry miejscowi pieszczotliwie nazywają „Alex”. Tutaj w 1805 roku Fryderyk Wilhelm III przyją ł z honorami cara Aleksandra I, a nastę pnie swoim dekretem nadał placowi imię monarchy rosyjskiego. W czasie istnienia NRD Alexanderplatz był „wizytó wką ” kraju.

W tamtych czasach na placu wzniesiono sł ynną na cał ym ś wiecie wież ę telewizyjną - Berliner Fernzeeturm, któ rą berliń czycy ż artobliwie nazywają „strzykawką ” lub „teleasparagusem”. Zbudowany w 1969 roku zajmuje 7. miejsce na liś cie najwyż szych budynkó w na ś wiecie: jego wysokoś ć wynosi 368 metró w. Nad tarasem widokowym znajduje się najpopularniejsza w mieś cie kawiarnia Telecafe, któ ra obraca się wokó ł wież y, wykonują c peł ny obró t w pó ł godziny. Tutaj moż esz nie tylko napić się wspaniał ej kawy, ale takż e niezapomniany widok na Berlin i poró wnać cechy architektoniczne Berlina Wschodniego i Zachodniego. Na placu znajduje się ró wnież pię kny czerwony budynek - Ratusz (tu znajduje się urzą d burmistrza i sala posiedzeń Senatu), Koś ció ł ś w. Marii, duż y kompleks handlowy, najwyż ej poł oż ony hotel „ParkInn” terytorium wschodnie i stacja metra o tej samej nazwie.

Jest też ł adna fontanna Neptuna, któ ra jest najstarszą w cał ym Berlinie. Autorem tego arcydzieł a jest Bernard Begas, któ ry wykonał fontannę jako prezent od obywateli dla cesarza Wilhelma II i został a otwarta 1 listopada 1891 roku przed Pał acem Miejskim. Po zburzeniu Pał acu Miejskiego, któ ry został zniszczony podczas II wojny ś wiatowej, w 1951 roku fontannę przekazano do magazynu. Rzeź by został y poważ nie zniszczone przez muszle i został y odrestaurowane w pracowni odlewnictwa artystycznego w Lauchhammer. W 1969 roku Fontanna Neptuna został a zainstalowana na wolnym miejscu w nowym miejscu - rzeź ba Neptuna spoglą da teraz na ratusz. W rę ku staroż ytnego boga mó rz tró jzą b ujarzmiają cy fale jest symbolem wł adzy. Boga morza na gigantycznej muszli, w otoczeniu wesoł ych dzieci bawią cych się strumieniami wody, trzymają cztery wielkie mitologiczne trytony.


Mieszkań cy morza przypominają wzburzone i ryczą ce morze: homary, raki, ryby i polipy, a takż e ż ó ł wie, foki, krokodyle i wę ż e wyrzucają ce strumienie wody. Wzdł uż krawę dzi czaszy fontanny stoją cztery kobiece postacie reprezentują ce najwię ksze rzeki ó wczesnej Niemiec: Ren (z siecią rybacką i winoroś l), Wisł ę (z kł odą ), Odrę (z kozą i skó rą ). ) i Ł aby (z kł osami i owocami).

Jedną z najważ niejszych dekoracji Alexanderplatz jest Zegar Ś wiatowy Urania. To nie tylko jeden z najbardziej skomplikowanych mechanizmó w, ale takż e symbol pokoju, wolnoś ci i jednoś ci Berlina. Kiedy w 1989 roku upadł mur berliń ski, wielu mogł o zobaczyć unikalną kreację i napis na niej „Czas zniszczy wszystkie mury”. Cechą tych zegarkó w jest to, ż e wyś wietlają czas wszystkich gł ó wnych miast na ś wiecie.

„Urania” to kolumna o wysokoś ci 10 metró w, na któ rej znajduje się cylindryczna tarcza, podzielona na wiele czę ś ci, nad każ dą z nich widnieje nazwa stolicy kraju, któ rej czas jest podany.

Berlin nazywany jest wielkim „podrę cznikiem historii w kamieniu”. Znajduje się tu ponad 130 muzeó w. Najwię ksze centra muzealne to Wyspa Muzeó w, Muzea w Dahlem i Centrum Kultury w Tiergarten...Znajduje się tam nawet Mauzoleum (zbudował je w 1810 roku Fryderyk Wilhelm III). Nie mieliś my czasu na zwiedzenie wszystkich miejsc w 2 dni i ograniczyliś my się do odwiedzenia Wyspy Muzeó w znajdują cej się niedaleko wież y telewizyjnej – miejsca pomię dzy dwoma odnogami Szprewy, gdzie znajduje się konstelacja najsł ynniejszych berliń skich muzeó w. Widać stą d wyraź nie Katedrę Berliń ską , któ ra zgodnie z planem miał a stać się gł ó wnym koś cioł em wszystkich europejskich luteran.

Wbrew naukom protestanckim katedra berliń ska okazał a się bardzo bogata i jasna, bardziej przypominają ca koś ció ł katolicki.

Sześ ć tysię cy lat historii ludzkoś ci prezentowanych jest w pię ciu muzeach. Od 1999 roku kompleks ten został wpisany na Listę Ś wiatowego Dziedzictwa UNESCO. Wyspa Muzeó w jest matką wszystkich muzeó w pań stwowych w Berlinie i czyni miasto jednym z najważ niejszych muzeó w na ś wiecie. Obejmuje Muzeum Bodego, Muzeum Pergamoń skie, Nowe Muzeum i Stare Muzeum, Starą Galerię Narodową.

Ponadto miasto posiada trzy opery, Starą i Nową Galerię Narodową , osiem orkiestr symfonicznych, ponad 150 teatró w, sal estradowych, a przede wszystkim druż yny pił karskie Bundesligi.


W poł owie XVII wieku wielki elektor Fryderyk Wilhelm nakazał posadzić drzewa wzdł uż drogi prowadzą cej z pał acu na tereny ł owieckie.

Sto lat pó ź niej kró l Fryderyk II Wielki postanowił zamienić Unter den Linden w elegancki zespó ł architektoniczny. Czę ś ć jego planó w został a zrealizowana. W cią gu nastę pnych dwó ch stuleci bulwar stał się duszą miasta i ulubień cem berliń czykó w. W 1933 r. na osobisty rozkaz Fü hrera wycię te został y wszystkie lipy na bulwarze - naziś ci potrzebowali szerokiej autostrady do przemarszó w na duż ą skalę . Dopiero po wojnie Unter den Linden ponownie został o obsadzone drzewami.

Rozpoczyna się Unter den Linden (niem. Unter den Linden - „pod lipami”) - jeden z gł ó wnych i najsł ynniejszych bulwaró w w Berlinie, któ ry swoją nazwę wzią ł od zdobią cych go lip, przy Moś cie Pał acowym. Ozdobiony rzeź bami z biał ego marmuru Carrara, most został zaprojektowany w 1818 roku przez architekta K. F. Schinkla.

„W rzeczywistoś ci nie znam bardziej majestatycznego widoku niż ten, któ ry otwiera się z mostu na limes, jeden wspaniał y budynek tł oczy się tutaj” – napisał Heinrich Heine, któ ry studiował prawo w Berlinie w latach 1821-1823.

Na pamią tkę wielkiego wł adcy w 1851 roku w ś rodkowej czę ś ci promenady w pobliż u dzisiejszego Bebelplatz wzniesiono pomnik konny Fryderyka Wielkiego. W dolnej czę ś ci cokoł u znajdują się nazwiska wybitnych osobistoś ci epoki Fryderyka II, a ś rodkowa ozdobiona jest ich figurami z brą zu. Gó rną czę ś ć cokoł u zajmował y alegoryczne postacie – Umiar, Mą droś ć , Sprawiedliwoś ć i Sił a, a takż e pł askorzeź by opowiadają ce o wielkich czynach kró la.

Wjeż dż amy na Gendarmenmarkt (dosł ownie „Gendarmes Market”) – plac w centrum Berlina, któ ry uważ any jest za jeden z najpię kniejszych placó w w stolicy Niemiec.


Swoją obecną nazwę plac zyskał w 1799 r. dzię ki puł kowi kirasjeró w „ż andarmó w” – elitarnej pruskiej kawalerii. Jej stajnie pojawił y się w tym miejscu z rozkazu „kró la-ż oł nierza” Fryderyka Wilhelma I w 1736 roku. W tej historycznej dzielnicy osiedlił a się wię kszoś ć francuskich hugenotó w, któ rym „Wielki Elektor” Fryderyk Wilhelm edyktem poczdamskim z 1685 r. gwarantował w peł ni wolnoś ć religijną i prawa obywatelskie. Luteranie mó wią cy po niemiecku uczę szczali do katedry niemieckiej (tej na zdję ciu), a kalwiniś ci mó wią cy po francusku uczę szczali do katedry francuskiej. Chociaż te dwa koś cioł y nie są katedrami w peł nym tego sł owa znaczeniu, ponieważ nie mają katedry biskupiej, ludzie przypisali im te nazwy.

Pomię dzy nimi znajduje się Sala Koncertowa z czerwonym dywanem, a ś rodek placu zdobi biał y marmur Schillera. Pomnik Schillera przed Teatrem Dramatycznym wykonał Reinhold Begas.

Pierwszy kamień w jej fundamencie został uroczyś cie wmurowany 10 listopada 1859 r. z okazji 100-lecia poety. Sam pomnik odsł onię to dziesię ć lat pó ź niej. Od 1871 do 1936 roku ta czę ś ć Gendarmenmarkt nosił a nazwę Schillerplatz.

Na zachodzie i poł udniowym wschodzie miasta znajdują się rozległ e obszary leś ne. Niemal każ da ulica miasta jest ozdobiona drzewami, moż na powiedzieć , ż e Berlin to najbardziej zielona metropolia w Niemczech. Berlin ma ponad 2500 publicznych ogrodó w, parkó w i terenó w rekreacyjnych. Ich ł ą czna powierzchnia to okoł o 5500 hektaró w. Parki, lasy, rzeki, jeziora i kanał y zajmują okoł o 30 procent powierzchni miasta. W centrum miasta znajduje się park Tiergarten. Jest to najstarszy i najwię kszy (210 hektaró w) park w Berlinie od ponad 500 lat. W przeszł oś ci Tiergarten był obszarem leś nym przed bramami miasta, któ ry szlachta miejska wykorzystywał a do jazdy konnej i polowań , o czym ś wiadczą ró ż ne rzeź by.

W rzeczywistoś ci Tiergarten nie jest tak proste, jak się wydaje. To najbardziej historyczne miejsce w historii. A przypominają o tym liczne kompozycje rzeź biarskie: pomniki Bismarcka, Fryderyka Wilhelma III, Goethego, Lessinga, Wagnera i wielu innych wybitnych postaci niemieckich.


W centrum parku u zbiegu ulic Wschó d-Zachó d i 17 Czerwca (zachodnia czę ś ć ulicy Unter den Linden, wychodzą cej od Bramy Brandenburskiej i przechodzą cej przez park Tiergarten) znajduje się kolumna triumfalna na cześ ć zwycię stw militarnych Prus, któ rych kulminacją był o zjednoczenie Niemiec. i wień czą cy go posą g Zwycię stwa. Kolumna ta o wysokoś ci 69 m, zbudowana w latach 1864-1873, ozdobiona jest lufami armat zdobytych na wrogu, a zwień czona figurą bogini Zwycię stwa o wysokoś ci 8.3 m, popularnie nazywana „Zł otą Elsą ”. Do tego posą gu prowadzi 285 schodó w, z ich wysokoś ci otwiera się panorama Berlina.

Na 50. kroku moż na zrobić sobie przerwę i podziwiać szklaną mozaikę stworzoną w warsztacie weneckiego artysty Salviatiego.

Wielką przyjemnoś cią był o spacerowanie po Nikolaiviertel (dzielnica Mikoł ajowa) - najstarszej dzielnicy mieszkalnej Berlina, któ ra istnieje od XIII wieku. Znajduje się na terenie dawnego Berlina Wschodniego. Dzielnica ta został a mocno zniszczona podczas ostatniej wojny, ale ze wzglę du na jej wartoś ć historyczną został a odtworzona w formie, w jakiej istniał a przed wojną.

Koś ció ł ś w. Mikoł aja, od któ rego pochodzi nazwa tej dzielnicy, jest najstarszym w Berlinie. Zbudowana w latach 1220-1230 był a tró jnawową bazyliką w kształ cie krzyż a, wykonaną z naturalnego kamienia i poś wię coną ś w. Mikoł ajowi Cudotwó rcy. W czasie II wojny ś wiatowej pozostał y jedynie zewnę trzne mury koś cioł a ś w. Mikoł aja. Odnowę koś cioł a z dwiema wież ami wedł ug starych rysunkó w i planó w rozpoczę to w 1981 roku. Obecnie koś ció ł peł ni funkcję muzeum i sali koncertowej.

Wspaniał a akustyka koś cioł a ś w. Mikoł aja jest wysoko ceniona przez koneseró w. Podczas odbudowy w 1981 roku w wież y zamontowano dzwony 41 dzwonó w. Umieję tnie uwzglę dniono w nim obiekty architektoniczne, któ re miał y dla Berlina wielkie znaczenie, ale któ re wcześ niej stał y w zupeł nie innym miejscu. A wię c na przykł ad hotel Zum Nussbaum, a takż e kopia Izby Są dowej – oryginał znajdował się w parku Babelsberg w Poczdamie. Oryginalna rzeź ba „Ś wię ty Jerzy Zabó jca Smokó w” stał a kiedyś na zamku Stadtschloss.

Spacerują c po dzielnicy Nikolaevsky, poruszył a nas fontanna Berentswinger-Brunnen i ł adny sł up wody. Nawet wł azy kanalizacyjne zaskakiwał y swoją oryginalnoś cią.

Nastę pnego ranka zarezerwowaliś my wycieczkę do Reichstagu, któ ry jest ogó lnodostę pny bezpł atnie, ale wymagana jest wcześ niejsza rejestracja i paszport.


W drodze do Reichstagu mijamy tak ciekawy budynek, poł oż ony na pó ł nocnym skraju parku Tiergarten. Ten interesują cy budynek został stworzony w 1957 roku przez amerykań skiego architekta Hugh Stubbinsa jako sala kongresowa i był darem Stanó w Zjednoczonych dla Berlina Zachodniego. Teraz dawna Sala Zgromadzeń został a przemianowana na Dom Kultury Ś wiatowej, ale Berliń czycy nazywają ją „cię ż arną ostrygą ”. Bardzo nietypowy dach konstrukcji począ tkowo wspierał y tylko dwa filary, ale w 1980 roku jeden z filaró w nie wytrzymał obcią ż enia i dach się zawalił . Podczas remontu budynku zmieniono mocowania dachu. Przed budynkiem znajduje się duż y staw.

Zbliż amy się do Reichstagu (niem. Reichstag z Rzeszy „pań stwo” i tagen „siedzieć ”) – budynku, o któ rym samo wspomnienie przeraził o mieszkań có w niemal cał ej planety. Jednak w tym budynku, otwartym w 1894 r. , do 1933 r. spotykał y się tytuł owe organy pań stwowe Niemiec, Reichstag Cesarstwa Niemieckiego i Reichstag Republiki Weimarskiej.

Na fasadzie budynku wita nas napis „Do narodu niemieckiego”.

Silnie zniszczony i czę ś ciowo odrestaurowany Reichstag jest od 1970 roku siedzibą niemieckiego Bundestagu. Po tym, jak Berlin ponownie stał się stolicą zjednoczonych Niemiec w 1991 roku, budynek został przebudowany i rozbudowany. W 1999 roku uroczyś cie otwarto Reichstag i ponownie zasiada w nim niemiecki Bundestag.

W pobliż u punktu kontrolnego do Reichstagu, gdzie dokł adnie nas badają i sprawdzają dokumenty, zwracamy uwagę na metalowe tabliczki z wyrytymi imionami – to wspomnienie posł ó w Reichstagu, któ rzy padli ofiarą nazistó w.

Wchodzimy do Reichstagu, gdzie zabiera nas duż a winda na taras na dachu. Stą d moż na dostać się do efektownej szklanej kopuł y, któ rej ś rednica wynosi 40 m. To wł aś nie w tym miejscu 1 maja 1945 roku podniesiono Sztandar Zwycię stwa - flagę szturmową.150. Orderu Kutuzowa II stopnia Dywizja Strzelcó w Idritsa.


Szef niemieckiego parlamentu nie ma moż liwoś ci manipulacji, gdyż jego „oko” kontroluje dwó ch sekretarzy posiedzeń . Siedzą po prawej i lewej stronie gł owy i reprezentują odpowiednio zaró wno koalicję , jak i opozycję . W przypadkach, gdy na sali jest duż a liczba posł ó w i nie moż na ustalić wyniku gł osowania „na oko” lub gdy jeden z sekretarzy nie zgadza się z oceną gł owy, wł ą cza się syrena dź wię kowa we wszystkich pomieszczeniach Bundestagu, któ ry wzywa wszystkich posł ó w do gł osowania metodą „taranowania”. „Skok Baranka” polega na tym, ż e wszyscy posł owie najpierw opuszczają salę posiedzeń plenarnych, a nastę pnie wchodzą do niej przez trzy drzwi, z któ rych każ de zawiera napis „Za”, „Przeciw” lub „Wstrzymał em się ”. Kiedy deputowani przechodzą przez drzwi, są liczeni przez sekretarzy, a szef parlamentu nadzoruje cał y proces.

Ta metoda gł osowania jest rzadko stosowana, ś rednio dwa razy w roku.

W budynku Reichstagu stoż ek w kształ cie pnia z 360 lustrami umieszczonymi poś rodku szklanej kopuł y zapewnia ś wiatł o dzienne do sali plenarnej.

Wspinamy się krę tymi schodami, stą d wyraź nie widać podstawę kopuł y i rozmieszczone wokó ł stoż ka ekspozycje i fotografie powojennego Reichstagu, a takż e pię kną panoramę Berlina.

Przed nami Szprewa i otwarta w 1882 r. stacja Bahnhoff Friedrichstrasse, któ ra w latach 1961-1990 był a stacją graniczną mię dzy Wschodem a Zachodem. Widoczne są ró wnież dwa z prawie 1700 berliń skich mostó w, któ rych liczba plasuje się w czoł ó wce w Europie. Nawiasem mó wią c, Berlin leż y na wodzie. Przez miasto przepł ywa pię ć rzek, sześ ć kanał ó w sł uż y jako poł ą czenia komunikacyjne, 50 jezior zaprasza do wypoczynku i ką pieli.

Widać stą d wyraź nie budynek departamentu kanclerza federalnego Niemiec, któ ry berliń czycy nazwali „pralką ”.

W pobliż u Reichstagu znajduje się jedna z najwię kszych atrakcji Berlina – Brama Brandenburska, wybudowana w 1791 roku na polecenie kró la pruskiego Fryderyka Wilhelma II. W cią gu dwó ch wiekó w swojego istnienia byli ś wiadkami wielu wydarzeń historycznych. W latach 30. brama zyskał a rozgł os dzię ki nazistowskim procesjom z pochodniami. 13 sierpnia 1961 r. mur zablokował przejś cie przez bramę i przez wiele lat sł uż ył jako symbol podzielonych Niemiec i Berlina, a po 1989 r. stał się ucieleś nieniem zjednoczenia kraju. Trzy lata po wybudowaniu Bramy Brandenburskiej zainstalowano na nich kwadrygę koni. Z zał oż enia powinien reprezentować „triumf ś wiata”. 12 lat pó ź niej pokó j został zerwany nie tylko tutaj.


Po wkroczeniu wojsk francuskich do Berlina w 1806 roku Napoleon nakazał dostawę kwadrygi do Paryż a. Stamtą d wró cił a z powrotem w 1814 roku po zwycię stwie nad Napoleonem i został a ponownie zainstalowana na Bramie Brandenburskiej. Teraz Bramę Brandenburską ponownie zdobi odrestaurowana kwadryga, któ rą rzą dzi bogini Wiktorii, orzeł i pruski ż elazny krzyż.

Nastę pnie idziemy i oglą damy Pomnik Zagł ady Ż ydó w Europy, któ ry został otwarty w 2005 roku niedaleko Bramy Brandenburskiej. Na ogromnym placu (wielkoś ci dwó ch boisk pił karskich) znajduje się okazał y pomnik ofiar Holokaustu. Jest to kamienny labirynt skł adają cy się z 2711 betonowych pł yt o ró ż nej wysokoś ci. Dosyć trudno znaleź ć wyjś cie z tego kamiennego lasu, któ ry wedł ug zamysł u autora, amerykań skiego architekta Petera Eisenmana, powinien wywoł ywać poczucie zagubienia.

Na kamiennych pł ytach tego osobliwego pomnika czę sto zostawia się kwiaty i zapalone ś wiece.

Kierujemy się w stronę centrum Berlina Zachodniego, Kurfü rsterdam lub Kudam, jak nazywają to berliń czycy, jednego z ulubionych miejsc spaceró w mieszkań có w Berlina i goś ci.

Ż ywe wraż enie na turystach robi Pomnik Cesarza Wilhelma – Kaiser-Wilhelm-Gedechtniskirche. W poł owie XX wieku ten protestancki koś ció ł miał stać się pomnikiem zniszczenia i stworzenia. 23 listopada 1943 w koś ciele odbywał o się kazanie na temat „Wszystko przemija! ”, a kilka godzin pó ź niej ś wią tynia został a zniszczona w wyniku alianckiego nalotu bombowego. Kiedy po wojnie powstał plan budowy nowego budynku na miejscu zniszczonego koś cioł a, tylko jedna z wielu berliń skich gazet otrzymał a ponad 4.000 gniewnych listó w protestacyjnych. Opó r się powió dł.

Na specjalnie skonstruowanej platformie zachował y się ruiny niegdyś.68-metrowej wież y. Wokó ł ruin architekt Egon Ayerman stworzył nową kaplicę.


Turyś ci nazwali odrestaurowany i odnowiony Gedä chtniskirche „Bł ę kitnym Koś cioł em”, ponieważ jego okna ś wiecą na niebiesko. Sekret blasku tkwi w architekturze: ź ró dł a ś wiatł a pomię dzy dwiema ś cianami, znajdują ce się w odległ oś ci 2.70 m od siebie, oś wietlają szyby wł oż one w niezliczone betonowe „plastry miodu”, malują c szyby na tajemniczy niebieski kolor. Berliń czycy o ostrym ję zyku nazwali stary koś ció ł „pustym zę bem”. Berliń czycy nazwali zespó ł nowego koś cioł a i wież y „puderkiem i szminką ”. Co godzinę z wysokoś ci „pustego zę ba” rozbrzmiewa dzwonek. Nad oł tarzem kaplicy unosi się postać Wniebowstą pionego Chrystusa, stworzona przez Karla Hemmetera, wysoka na 4.60 mi waż ą ca prawie 6 centó w, wykonana ze stopu miedzi i cynku.

W latach 60. wraz z Koś cioł em Pamię ci Cesarza Wilhelma stał się symbolem Berlina Zachodniego. Jest pod ochroną pań stwa jako zabytek historyczny.

Na Breitscheidplatz, mię dzy budynkiem Europe Center a koś cioł em Gedechtniskirche, znajduje się stosunkowo nowy punkt orientacyjny dla Berlina - fontanna w formie globusa, dowcipnie nazywana przez berliń czykó w „klopsami w wodzie”. Autorami tej fontanny i kompozycji rzeź biarskiej, zbudowanej w 1983 roku, są prof. Joachima Schmettau i Suzanne Weland. W realizacji tego projektu pomogli architekci Reith i Krusnik. Ś rednica basenu wynosi 18 m, wysokoś ć kuli 4.5 m. Fontanna wykonana jest z granitu i brą zu i jest ozdobiona bogatą ornamentyką . Zdję cia pokazują , jak naturalnie ta rzeź biarska kompozycja wpisuje się w panoramę wielkiego miasta.

Najbardziej atrakcyjnym zabytkiem w Centrum Europa jest Pł ynny Zegar Czasu, stworzony przez czł owieka dzieł o paryskiego fizyka Bernarda Gittona.

„Zegar upł ywu czasu” na zachodnim dziedziń cu „Centrum Europy”. Zegar wodny, klepsydra – znane od czasó w Asyro-Babiloń czykó w i staroż ytnego Egiptu urzą dzenie do pomiaru odstę pó w czasowych w postaci cylindrycznego naczynia z wypł ywają cym strumieniem wody. Duż e kule pokazują godziny, dyski pokazują minuty.

Pomimo surowoś ci berliń skiej przeszł oś ci, jedną z gł ó wnych atrakcji stolicy są ogrody zoologiczne. W Berlinie są dwa z nich: Berliń ski Ogró d Zoologiczny i Zoo Friedrichsfelde. Zał oż one w 1844 r. w poł udniowo-zachodniej czę ś ci Tiergarten berliń skie zoo jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Niemczech, a jego kolekcja jest najbogatsza pod wzglę dem liczby reprezentowanych gatunkó w zwierzą t (1000 zwierzą t i 1500 gatunkó w). Drugie zoo został o zał oż one w NRD w 1954 roku i jest najwię kszym ogrodem zoologicznym w Europie, zajmują c 160 hektaró w. Odwiedziliś my najstarszą z nich, znajdują cą się naprzeciw „Europa-Centrum”.


W latach 80. odtworzono niezwykł e bramy ZOO, zniszczone w czasie wojny, wybudowane pod koniec XIX wieku. Po stronie Hardenbergplatz znajduje się „Brama Lwa”, a po drugiej stronie wejś cie do zoo zdobi kolorowa „Brama Sł onia”.

W przeciwień stwie do wielu innych ogrodó w zoologicznych karmienie i opieka nad zwierzę tami odbywa się tutaj bezpoś rednio w godzinach otwarcia parku, a opiekunowie zwierzą t czę sto zamieniają te procedury w prawdziwy pokaz. „Wolnoś ć – wolnoś ć ” – tak ż yje kró l zwierzą t w tym zoo. Có ż , dla ż yraf zbudowano wysokie rezydencje.

Na terenie ogrodu zoologicznego znajduje się duż a liczba zbiornikó w wodnych zamieszkał ych przez mieszkań có w rzek i mó rz. „Jak tam woda, towarzyszu? ”.

Dla ż ycia morskiego zapewnione jest przestronne akwarium i takie poł acie wody.

Zoo jest bardzo popularne wś ró d berliń czykó w. Zwierzę ta są tutaj prawdziwymi mistrzami.

Prawie każ dy z prawie 1.000 mieszkań có w jest pokazywany w specjalnych programach telewizyjnych, a wydarzenia takie jak narodziny i choroba zwierzę cia są pokazywane w wiadomoś ciach.

Znakiem rozpoznawczym Berlina jest oczywiś cie sł ynna na cał ym ś wiecie Brama Brandenburska, Kolumna Zwycię stwa i zoo, ale opró cz nich Berlin ma jeszcze jeden jasny symbol wyraż ają cy otwartoś ć i tolerancję stolicy Niemiec - berliń skiego niedź wiedzia. Znajdują się na każ dym kroku w postaci mię kkich zabawek, pamią tek itp. Jakich niedź wiedzi nie widzieliś my na jego ulicach!

Koń czą c naszą wycieczkę po Berlinie, zauważ amy, ż e Berlin jest najbardziej nietypowym niemieckim miastem, unosi się w nim szczegó lny duch wolnoś ci. Bardzo wyraź nie widać tu niesamowite poł ą czenie pozornie niekompatybilnych epok: przeszł oś ć , teraź niejszoś ć i przyszł oś ć splatają się harmonijnie w jeden kalejdoskop architektury, kultury, ludnoś ci, historii.

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Монумент «Воин-освободитель» в берлинском Трептов-парке
Фрагмент Берлинской стены
Дворец Шарлоттенбург
Конная статуя Великого курфюрста - Фридриха Вильгельма
Площадь Александерплац
Фонтан Нептуна
Часы мира «Урания»
Остров музеев между двумя рукавами Шпрее
Один из музеев на острове музеев
Старая Национальная галерея
Унтер ден Линден
Дворцовый мост на Шпрее
Конная статуя Фридриха Великого
Жандарменмаркт
Памятник Шиллеру
Скульптура в парке Тиргартен
Памятники Бисмарку
«Золотая Эльза»
В Николаевском квартале
Церковь Святого Николая
У церкви Святого Николая
Скульптура «Святой Георгий – победитель дракона»
Фонтан Бэренцвингер-Бруннен
Колонка для воды
Оригинальный канализационный люк
Дом всемирной культуры (
Рейхстаг
Фасад Рейхстага со словами «Немецкому народу»
Металлические плиты с высеченными фамилиями депутатов Рейхстага, ставшими жертвами нацистов
Современный купол Рейхстага
Вид на Бранденбургские ворота с Рейхстага
Под куполом Рейхстага
Под куполом Рейхстага
Панорама Берлина с Рейхстага
Панорама реки Шпрее и вокзала Банхофф Фридрихштрассе с Рейхстага
Здание ведомства Федерального канцлера Германии («стиральная машина»)
Бранденбургские ворота
Квадрига на Бранденбургских воротах
Мемориал уничтоженным евреям Европы
Центр Западного Берлина - район Кюрфюрстердам или Кудам
Мемориал памяти Кайзера Вильгельма - Кайзер-Вильгельм-Гедехтнискирхе
Фигура вознёсшегося Христа в Кайзер-Вильгельм-Гедехтнискирхе
Сталинградская Мадонна в Кайзер-Вильгельм-Гедехтнискирхе
«Europa-Center»
Фонтан в виде земного шара (
«Часы утекающего времени» в «Europa-Center»
«Вольному – воля» - жилище царя зверей
Высокие хоромы для жирафов
«Как водичка, камрад?»
Водные просторы для морских обитателей
Берлинский мишка - один из символов столицы
Podobne historie
Uwagi (1) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara