Europejska enklawa Rosji

30 Kwiecień 2015 Czas podróży: z 28 Marta 2015 na 04 Kwiecień 2015
Reputacja: +6007.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Obwó d kaliningradzki, Zelenogradsk. Miasto u podnó ż a sł ynnej Mierzei Kuroń skiej, bardzo blisko Litwy i niedaleko Polski, któ ra niedawno był a niemieckim kurortem o pię knej nazwie Kranz.

Miasto należ ał o do Prus Wschodnich, a po II wojnie ś wiatowej wraz z Kró lewcem, któ ry teraz stał się Kaliningradem, trafił o do Rosji, a raczej do ZSRR, a teraz region ten jest geograficznie dalej od Rosji niż od Polska, Litwa i Biał oruś .

Miasto jest czyste, zadbane, mał o samochodó w, ulice posprzą tane, na ł awkach nie pije się piwa. Wpł ywa na obecnoś ć kontyngentu urlopowiczó w w sanatoriach, hotelach i sektorze prywatnym, gł ó wnie Moskali i Petersburgu. W ostatnich latach ludzie aktywnie jeż dż ą , doceniają korzyś ci pł yną ce z relaksują cych wakacji we wł asnym kraju, bez gwał townej zmiany klimatu i bez pijanych ludzi Tagil. Bał tyk nagrzewa się latem, piasek jest drobny, plaż e szerokie i bezpł atne.


Domy w mieś cie pozostał y po Niemcach, pię trowe, z dachem krytym dachó wką , cał kiem nadają ce się do zamieszkania. Czę sto w takich domach naprawia się tylko pierwsze pię tro, wyposaż ają c w nie sklep lub kawiarnię , a nad nim wisi antyczny niemiecki budynek:

Są też doś ć zniszczone domy, w któ rych jednak mieszkają ludzie:

Wł aś ciciel tego mercedesa, sprowadzonego z bliskiej Europy, naprawił dach tej budy:

Jak na ironię ulica starych niemieckich domó w nosi nazwę Moskovskaya:

Moż e wydawać się to niewiarygodne, ale w XXI wieku, w nie najmniejszym mieś cie w europejskiej Rosji, wiele domó w wcią ż ogrzewa się wę glem przy uż yciu starych niemieckich kotł ó w (oto, niemiecka jakoś ć , das ist gut). Aby uniemoż liwić mieszkań com wrzucanie gorą cego ż uż lu do plastikowych pojemnikó w na ś mieci, w pobliż u umieszczono przeraż ają ce ż elazne skrzynki:

Nowe domy mogą być budowane z dachami krytymi dachó wką i ś cianami szachulcowymi, aby nie naruszać ogó lnego stylu miasta. Oto na przykł ad kawiarnia Chopin, w któ rej parzona jest najlepsza kawa w mieś cie:

A to tylko nowoczesne domy, stylizowane trochę na pruskie:

Jednak stare niemieckie pł ytki, któ re sł uż ył y przez sto lat, są nadal bardziej niezawodne:

Mieszkań cy zmieniają tylko okna, ale nie dotykają dachó w:

W Zelenogradsku znajduje się unikalne muzeum sztuki kotó w Murarium, znajdują ce się w starej wież y ciś nień :

Wież a miał a zostać zburzona jako niepotrzebna, ale mł ody chł opak ją znalazł , odrestaurował , a teraz zrobił tam niezwykł e muzeum. Ludzie zalewają się wodą . Niestety muzeum był o zamknię te podczas mojego pobytu w Zelenogradsku:

W mieś cie jest wiele znakó w, któ re przypominają mi o tej kreacji:

Ponieważ nie weszliś my do ś rodka, chciał em wrzucić tutaj kilka zdję ć z Internetu, ale prawdopodobnie nie powinienem. Wystarczy wpisać dowolną wyszukiwarkę : Murarium. Ja sam na pewno wejdę do ś rodka przy kolejnej wizycie, wtedy napiszę o tym osobną historię .

Do tej pory zdję cie lokalnego kota zielonogradzkiego, któ ry codziennie leż ał na ł awce na przystanku autobusowym i nie oddawał nikomu swojego miejsca:

W mieś cie jest wiele pensjonató w, ceny za mieszkanie nad morzem są nastę pują ce:


Moż na ró wnież zatrzymać się w komfortowym hotelu, na przykł ad w tym odrestaurowanym Kurhausie (w Prusach Kurhaus jest gł ó wnym hotelem miasta):

Przed Kurhausem stoi Lenin, mał y, jak przystał o na mał e miasteczko, nieco wyż szy od czł owieka. Nasz Wyborg Lenin jest grubszy i ogó lnie chł odniejszy niż Krantsev.

Ale ten hotel „Queen Louise” jest opuszczony, wł aś cicielem jest jakiś Szwed. Kró lowa Luiza jest czczona przez Niemcó w, ponieważ miał a 9 dzieci i uciekł a przez to miasto podczas wojny francusko-pruskiej.

Na wybrzeż u jest wiele sanatorió w, w tym dla dzieci. To dziecię ce sanatorium psychoneurologiczne. Po serii poż aró w w szpitalach psychiatrycznych wykonano zewnę trzne schody ewakuacyjne:

Wybrzeż e Bał tyku w miasteczku jest wygodne i przytulne, jest wiele kawiarni i restauracji, są otwarte miejsca do picia piwa przy szumie fal:

Bał tyk jest pię kny, surowy i wcią ga. Wybrzeż e jest czyste, nie wcią ga ich bł oto i glony. Prawie zawsze macha:

W mieś cie nie ma przedsię biorstw przemysł owych, stą d dobra ekologia i wysokiej jakoś ci poprawa zdrowia. Do leczenia narzą dó w oddechowych pochodzą z ró ż nych czę ś ci kraju. Latem populacja miasta potraja się .

Niedaleko miasta miejscowi kopią bursztyn, oczywiś cie nielegalnie. Kopią ogromne doł y, wypompowują z nich wodę pompami z generatorami, a policja skutecznie je ł apie.

Wszystkie nazwy w okolicy są zwią zane z bursztynem:

Czy zastanawiał eś się kiedyś , dlaczego system energetyczny w obwodzie kaliningradzkim nazywa się „Yantarenergo”? Nie dlatego, ż e moi koledzy kochają bibeloty, a tylko dlatego, ż e z powodu dysonansu nie da się w zwykł y sposó b uł oż yć nazwy ich biura. Tutaj na przykł ad mamy Lenenergo w obwodzie leningradzkim, Mosenergo w obwodzie moskiewskim itp. Spró buj nazwać przedsię biorstwo w obwodzie kaliningradzkim tą samą ś cież ką , otrzymasz Kalenergo. Wię c biedni ludzie wymyś lają ró ż ne ś mieszne nazwy, aby obejś ć tę pierwszą sylabę gł upiego nazwiska.

Wcale nie rozumiem, dlaczego ten bardzo zachodni region został nazwany na cześ ć Kalinina, któ ry nigdy tam nie był i nie ma nic wspó lnego z tą ziemią .


Ogó lnie rzecz biorą c, miejscowi uważ ają się nie tylko za Rosjan, ale trochę za Prusakó w, a nawet Kuroń czykó w. Oto menu z lokalnym smakiem:

A oto wskazó wka do domu, w któ rym na podstawie mojego szkolnego ję zyka niemieckiego przypuszczał am, ż e wł aś cicielem był Staś :

W mieś cie jest wiele ulic z nazwiskami bohateró w wojennych, a ich wyczyny są wskazane na tablicach biograficznych, na przykł ad ulica Raskova:

Oto sł ynna pruska szkoł a, po któ rej zostali zabrani na dowolny uniwersytet w Niemczech. Zachowane prawie w swojej pierwotnej formie:

W poró wnaniu do szkoł y artystycznej. . . Przekonaj się :

Muzeum historii lokalnej w dawnej willi Crelle z niezwykł ymi, glazurowanymi pł ytkami:

Gł ó wne miejskie biuro podró ż y oferuje wycieczki po był ych Prusach Wschodnich, popularne są wycieczki do Polski, któ ra jest bardzo blisko. Dla mieszkań có w regionu ł atwiejszy wjazd do Polski na jednodniowe wycieczki do sklepó w. Rzadsze wizyty na Litwie.

W mieś cie są dwie ś wią tynie. Pierwszy, Andrzej Pierwszy Wezwany, mał y:

I Katedra Przemienienia Pań skiego, ogromna i wysoka:

Nawet z architektury jasno wynika, ż e ​ ​ te koś cioł y nie był y prawosł awne. Koś ció ł ś w. Andrzeja Pierwszego był katolicki, a drugi luterań ski. Koś cioł y te został y ponownie konsekrowane zgodnie z naszymi kanonami i stał y się prawosł awnymi. Nie wiem, czy to prawda. Zapewne trzeba był o zostawić te ś wią tynie na pamią tkę ludzi, któ rzy je zbudowali i zrobić tam na przykł ad muzeum, a wł asne ś wią tynie powinniś my budować . IMHO, jak mó wią teraz.

Rynek w mieś cie jest peł en ryb bał tyckich, podobał y mi się te ogromne wę dzone dorady:

Oto najsmaczniejszy grill. Oczywiś cie Ormianie:

A to wł aś ciwie ja. Cał e dobro i pokó j.

Wszystkie zdję cia został y zrobione na zwykł ym prostym tablecie, wię c nie obwiniaj jakoś ci. Dzię kuję wszystkim, któ rzy czytają .

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
 Это я. Весенняя Балтика сурова и холодна.
 Армянское кафе у моря с замечательной кухней.
 Копченые балтийские лещи. Рыбу потрошат, разворачивают пластом и коптят на углях.
Спасопреображенский собор, бывшая лютеранская кирха Св. Адальберта.
 Московская улица состоит из старых немецких домов, вполне пригодных для проживания.
Церковь Андрея Первозванного, бывшая католическая капелла Св. Андрея.
 В таких огромных курятниках часто ремонтируют только одну квартиру (здесь верхняя).
 Городское турагентство.
 В таких домах тоже живут люди.
 Краеведческий музей, бывшая вилла Крелль. Черепица необычная, глазурованная.
 Старые немецкие дома. Выкупают нижние квартиры, и после ремонта открывают в них магазинчики.
 Детская школа искусств.
 Много кафе и ресторанчиков у самой воды.
 При немцах это была лучшая школа, вроде политеха.
Кафе
Новые дома Зеленоградска.
Старый немецкий дом с черепичной крышей.
Предупреждение жителям, чтобы не плавили баки горячим шлаком.
Арт-музей кошек Murarium в бывшей водонапорной башне.
Murarium.
Повсюду указатели на арт-музей кошек.
Такие кошечки в городке тоже от Murariuma.
Цены на проживание в гостевом доме у моря.
Курхаус. Построен в 1843 году.
Местный Ленин. Почему-то стоит не на площади, а у входа в Курхаус.
Отель
Открытые кафе на морском берегу.
Балтика в марте.
Меню с национальным оттенком.
Аптека
Торговый дом
Немецкие опоры ЛЭП. До сих пор в работе.
Местный кот. Сосиски не жрет.
На променаде бесплатный вайфай для всех. От МТС.
Променад.
Администрация королевского курорта Кранц. Зданию больше века. Сейчас в нем цех по розливу минеральной воды.
Частный отель
Воинский мемориал.
Podobne historie
Uwagi (38) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara