„17 Moment Europy” – Rumunia. Podróż dookoła świata samochodem

06 Styczeń 2016 Czas podróży: z 21 Październik 2015 na 23 Październik 2015
Reputacja: +91.5
Dodaj jako przyjaciela
Napisać list

Poś pieszyliś my do Bukaresztu 21 paź dziernika. Rumunia jest 17. krajem na naszej drodze. Mimo, ż e był a prawie godzina 21:00, drzwi ambasady otworzył dla nas Teofil Rendyuk, radca-wysł annik Ambasady Ukrainy w Rumunii. Jest bardzo erudytą , doktorem nauk historycznych, pisze ksią ż ki i szczerze martwi się o Ukrainę , zawsze robi wię cej, niż wymagają tego jego obowią zki sł uż bowe… ż artobliwie nazywany „Teofil i Teofil”.

Wię c zostaliś my ł askawie przywitani, zabrani do sali przyję ć , Teofil opowiedział nam o kraju, o ludziach, opowiedział nam program na nastę pny dzień , a nawet ś rodki bezpieczeń stwa na terenie ambasady. Przyznajemy, ż e przebywanie na terenie ambasady to dla nas wielkie odkrycie. Przecież to oficjalna organizacja i zostaliś my przyję ci tak pó ź no, a nawet zamieszkaliś my w mał ym mieszkaniu, któ re jest oddelegowane do ambasady… Mieszkanie jest mał e, przytulne, ciepł e i przypominał o mi moje dzieciń stwo, ponieważ był wyposaż ony w sowieckie meble.


Nastę pnego dnia odbył o się osobiste spotkanie z ambasadorem Theophilem Bauerem i trzecią sekretarz ambasady Eleną Kuzmenchuk. Bardzo przyjemnie był o się z nimi komunikować , ł atwo, szczerze, otwarcie. . . (po raz n-ty zauważ amy, ż e im bardziej otwarci rozmó wcy, tym wię cej chcę rozmawiać ). Rozmawialiś my zaró wno o samym projekcie, jak io kwestiach stosunkó w ukraiń sko-rumuń skich.

Na spotkaniu z Panem Teofilem Bauerem poruszono takż e kwestię pracy w terenie. To dla nas bolesny temat: odpowiedź z MSZ na nasz apel otrzymaliś my dopiero 15 paź dziernika - 2 miesią ce (!! ! ) po jego zarejestrowaniu. Co wię cej, podczas gdy ludzie na miejscu już zaczę li z nami pracować , bo przez cał y miesią c spotykamy się z ambasadorami i konsulami krajó w europejskich, MSZ w odpowiedzi prosi nas o wyjaś nienie trasy… To jest taki niesamowita cecha naszej rzeczywistoś ci - ludzie na ziemi pracują szybciej i wydajniej niż w centrum!

Po rozmowie asystent Ambasadora oprowadził nas po Bukareszcie. Pan Teofil opowiedział historię gmachu ambasady – pię knego, przestronnego, z wygodnymi salami i skrzypią cym parkietem, któ ry dyskretnie przypomina wiek budynku… Został zbudowany w 1910 roku, w latach wojny przekazanych rzą dowi niemieckiemu kwatera gł ó wna wojsk niemieckich. Ale czas postawił wszystko na swoim miejscu…

Wieczorem udaliś my się do Ukraiń skiego Centrum Kultury, gdzie zazwyczaj odbywają się pró by i spektakle, spotkania, pokazy i dyskusje filmowe. Tutaj był obszerny program: spotkanie z nami i obejrzenie filmu (umieś ciliś my go dla Was na naszym kanale https://www.youtube.com/channel/UCj7RVjb0at8MSESAqxGqJEQ). Przyjechał o wiele osó b ze społ ecznoś ci ukraiń skiej, któ re bardzo interesował y się szczegó ł ami naszego projektu, a szczegó lnie imponował y im motanki. Prawie wszystkie lalki motanki został y ze mnie zdemontowane (zwykle społ ecznoś ci wybierają na pamią tkę.2-3, ale tutaj wł aś cicieli znalazł o 10), jedna z nich trafił a do rodowitego Rumuna.

Robó tki dziewczę ce z Ukrainy, przesył am pozdrowienia i ukł ony od nas i od wszystkich ich nowych wł aś cicieli. Dzię kuję Ci!

Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał
Aby dodać lub usunąć zdjęcia w relacji, przejdź do album z tą historią
Podobne historie
Uwagi (0) zostaw komentarz
Pokaż inne komentarze …
awatara