Kościół w Dobromilu

Kościół w Dobromilu
Ukraina - Karpaty, Migovo
brak recenzji
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 49.5723, 22.7856

Kościół w Dobromilu

Kościół w Dobromilu
Ukraina - Karpaty, Migovo
Miejscowi katolicy przez długi czas nie mieli własnego kościoła i uczęszczali do kościoła w Felsztin. Dopiero w 1531 r. Herburtowie zezwolili na rozpoczęcie budowy kościoła w Dobromilu. Pierwsza świątynia została zbudowana z drewna i spłonęła w 1535 roku.

Nowy kościół pod wezwaniem Trójcy Świętej został zbudowany mniej więcej w drugiej połowie XVI wieku. Dokładna data budowy nie jest znana, historycy wywodzą się z faktu, że kaplica Herburta przy świątyni została zbudowana nie wcześniej niż w 1622 roku. Kościół został uszkodzony podczas powstania Chmielnickiego w 1648 roku.

Kolejni właściciele Dobromila, Michalscy, gruntownie wyremontowali świątynię na początku XVIII wieku. i wybudował kaplicę św. Kingi, patronki górali pracujących w kopalniach soli.

W 1772 ołtarze boczne Jana Nepomucena i św. Józefa. W 1793 r. na polecenie rządu austriackiego cmentarz przy kościele przeniesiono poza miasto.

W 1884 r. ponownie nakryto dach kościoła po pożarze w 1870 r. W tym samym czasie kościół nieco przebudowano. W świątyni pojawił się krucyfiks autorstwa krakowskiego rzeźbiarza Władysława Wisłockiego oraz wizerunek Matki Boskiej autorstwa artysty Skokopowskiego. W 1910 roku wybudowano nową dzwonnicę.

Kaplica Królowej Kingi
Kaplica została zbudowana przez Michalskich na początku XVIII wieku. Z tym sanktuarium wiąże się legenda - królowa Kinga (Kunigunda, córka króla Węgier Beli IV), żona króla Polski Bolesława V Wstydliwego (została królem w 1243 r.), wrzuciła do jednego z Dobromilów złoty pierścionek ozdobiony klejnotami kopalnie soli, a górnicy odkryli, że została zwrócona królowej. Kinga była później uważana za patronkę solarni. Zostawiła wdowę, dała kościołowi szereg majątków.

W kaplicy przechowywana była rzeźba królowej Kingi wrzucającej pierścień do szybu. Rzeźba wyrzeźbiona z drewna miała dość spore rozmiary (co najmniej 50 cm wysokości). Zaginęła podczas II wojny światowej. W czasach sowieckich kaplica znajdowała się w stanie opuszczonym, awaryjnym, następnie została odrestaurowana z inicjatywy kierownictwa Starej Samborskiej Rady.

Kaplica Zesłania Ducha Świętego
Znajduje się na ulicy Khyrivskaya. Według legendy powstał jeszcze przed pojawieniem się pierwszych kościołów w Dobromilu (ok. XVII w.), tj. jest uważana za jedną z pierwszych chrześcijańskich świątyń w okolicy. W pobliżu kaplicy znajduje się starożytna studnia, w której według podań znajdowało się źródło leczniczej wody.

W czasie I wojny światowej kaplica uległa zniszczeniu w wyniku działań wojennych, jednak około 1920 roku została odbudowana przez właściciela małej restauracji i sklepu mięsnego w Dobromilu Malinowskim.

W drugiej połowie XX wieku, kiedy dokonano masowych zniszczeń zabytków kultury chrześcijańskiej, kaplica ta była stale zagrożona, a dzięki mieszkańcom miasta pozostała nienaruszona. Obecnie w kaplicy odbywają się nabożeństwa wspólnoty greckokatolickiej.

MIEJSCA W POBLIŻU
Klasztor Bazylianów św. Onufrego
Brak recenzji
Ukraina, Lwów
Architektura, Fabula, religia
dystans: 2.5 km.
Na mapie
Zamek Herburt w Ternavie
Brak recenzji
Ukraina, Lwów
Architektura, Fabula
dystans: 6.4 km.
Na mapie
Zamek Kazimierza Wielkiego
Ocena 6.0 - 1 opinia
Polska, Przemysła
Architektura, Fabula, Muzea
dystans: 23.2 km.
Na mapie
Posiadłość-Muzeum Iwana Franki
Brak recenzji
Ukraina, Drohobycz
Muzea
dystans: 47.6 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań