Muzeum Domu Czechowa

Gdzie w Jałcie Czechow napisał „Trzy siostry”
Ocena 8110

6 kwiecień 2015Czas podróży: 24 luty 2014
Pomysł zł oż enia wizyty w posiadł oś ci Czechowa na poł udniowym wybrzeż u podsunę ł a jego ż ona. Dotarł y do ​ ​ nas wieś ci o istnieniu tego muzeum, ale prowadzą c nieś wiadome ż ycie towarzyskie, nie odważ yliś my się tu wezwać . Muzeum znajduje się na obrzeż ach Jał ty. Bę dą c jeszcze w centrum naszym gł ó wnym zadaniem był o dostać się na ulicę Kirowa, któ ra utorował aby nam drogę do osiedla bez obecnoś ci tam lekarzy ogó lnych. Nawiasem mó wią c, jeś li po wizycie w muzeum bę dziesz dalej poruszał się tą samą ulicą , to bez zbytniego bó lu gł owy trafisz na South Coast Highway, a tam bę dziesz miał w rę ku mapy i kilka przewodnikó w. Znaleź liś my parking po drugiej stronie ulicy od muzeum. Có rka odmó wił a wyjazdu. Powiedział a wię c: „Nie pojadę do Czechowa, nie znam go”. Zostawiliś my ją w samochodzie z elektroniczną nianią - tabletem. I pospieszyli w ś wiat sztuki i prozy Czechowa. Schodzą c po schodach dotarliś my do podnó ż a nowoczesnego budynku, w któ rym znajdował y się wszystkie informacje operacyjne.
Po zidentyfikowaniu kasy wewną trz budynku zwró ciliś my się do zmysł owej kasjerki z proś bą o aktualizację i dostarczenie biletó w. Od startu biegowego, ż eby zaczą ć poznawać lata Czechowa spę dzone w Jał cie, a jego praca nie wyszł a. Po pierwsze, co godzinę odbywają się tu wycieczki z przewodnikiem, a do nastę pnego zaplanowanego wyś cigu trzeba był o czekać.45 minut. Po drugie, zagroż ony był zwykle poprzedzają cy trasę pokaz filmowy. Pomieszczenia zaję ł a jakaś delegacja, któ ra z pewnoś cią czekał a na posił ki. Dowiedzieliś my się o tym z lamentó w jednej z „pionierskich liderek”, któ ra wdeptał a do krwi swoje skó rzane buty z napisem „no, gdzie oni są! ? ”. Po podję ciu trafnej strategicznie decyzji, w oparciu o zaproponowane warunki, postanowiliś my sami przeprowadzić wycieczkę.
Podczas gdy inteligentna publicznoś ć zaję ł a swoje miejsca i przygotowywał a się do uroczystego wydarzenia, przeszliś my przez historię rodziny Czechowa, utrwaloną na fotografiach i dokumentach. Na stoiskach uwieczniono wszystkie etapy jego ż ycia, od Taganrogu po niemiecką prowincję . Wystawa jest bardzo obszerna i pouczają ca. Wszystko jest wyś wietlane w porzą dku chronologicznym i poparte oryginalnymi zdję ciami. Takie skrupulatne podejś cie do biznesu wywoł uje brawa i osobistą wdzię cznoś ć . Po podziwianiu rę kopisu sztuki „Trzy siostry” i zaskoczeni tak nieczytelnym podkreś leniem autora „pod lekarzem” wyszliś my do ogrodu, któ ry rozł oż ono wokó ł daczy. Ogró d był moim ulubionym. Takie ciche i spokojne miejsce, oderwane od tę tnią cego ż yciem miasta, któ re tę tnił o zaledwie kilkadziesią t metró w dalej.
Cudowne ś cież ki z rumowiska, przeplatane kopcami ż wiru, prowadził y nas w gę stwinie zieleni zawił ymi labiryntami. Wzdł uż ś cież ek bulgotał y strumienie, a w najpotrzebniejszych miejscach ustawiono ł awki. W takiej ł asce pewnie nawet ja zaję ł abym się kreatywnoś cią . W zielonym kalejdoskopie znalazł o się miejsce dla brzozy, bambusa, derenia i smukł ych cyprysó w. Nie chciał em wychodzić z parku, bo był o w porzą dku i nieformalnie. Pamię tają c czas, poszliś my do domu. Dacza dla Czechowa został a zbudowana w 1899 roku. Projektują c budynek Czechow wyznaczył trzy priorytety - prostotę , komfort i wygodę . I rzeczywiś cie dom okazał się jasny, czysty, z ł adną asymetrią i mimo prostoty i powś cią gliwoś ci, oryginalny i przytulny. Czechow mieszkał tu przez 5 lat.
Począ tkowo planował stacjonować tu tylko na zimę , ale wraz z zaostrzeniem się gruź licy zmuszony był posł uchać rad lekarzy i opuś cić moskiewski mają tek w Melichowie na stał e zamieszkanie w Jał cie. Tutaj pisarz stworzył swoje najlepsze sztuki „Wiś niowy sad”, „Trzy siostry”, napisał opowiadanie „W wą wozie” i kilka opowiadań . Mieszkał tu z siostrą i matką , a jego ż ona Knipper-Czechowa przyjeż dż ał a tu na wakacje. Wnę trze domu ma dwie kondygnacje. Proste i przytulne umeblowanie, skromna atmosfera. Gł ó wną ozdobą domu był a nienaganna czystoś ć , duż o powietrza i kwiató w. Nic ostentacyjnego, zbę dnego i nienaturalnego. Szczegó lne miejsce w ekspozycji zajmują portrety i stare fotografie. W trzech pokojach – gabinecie, sypialni i salonie – zachował a się atmosfera, jaka panował a za ż ycia Czechowa. Wię kszoś ć przedmiotó w został a podarowana pisarzowi przez jego przyjació ł i wielbicieli.
W 1927 roku dom Czechowa przetrwał silne trzę sienie ziemi, ale dokł adnie rok pó ź niej został cał kowicie odrestaurowany. Dzię ki staraniom siostry pisarki Marii Pawł ownej podczas Wielkiej Wojny Ojczyź nianej z domu nie zginą ł ani jeden eksponat muzealny. Otrzymawszy prawdziwą przyjemnoś ć i spokó j, opuś ciliś my mieszkanie pisarza. Nasza có rka i maszyna nie zauważ ył y ​ ​ naszej godzinowej nieobecnoś ci. Tylko na podstawie poszlak mogł em ustalić , ż e na wydarzenia rozgrywają ce się w czytelni przybył a oczekiwana grupa turystó w. Wyznaczają c kurs na opuszczenie Jał ty, ruszamy do nastę pnego celu. Czechow-jał ta. org na podstawie materiał ó w z mojej strony samtyr. en
Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań