Nikitski Ogród Botaniczny

Ogród botaniczny w Nikita
Krym, Nikita
Kategorie: Natura Nikita
Ocena 7.7
10 Na podstawie 7 opinii
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 44.5111, 34.2323

Nikitski Ogród Botaniczny

Ogród botaniczny w Nikita
Krym, Nikita
10 czerwca 1811 r., przy aktywnym udziale słynnego botanika, inspektora hodowli hodowli południa Rosji M. Bibersteina, podpisano w Petersburgu „Dekret o utworzeniu Cesarskiego Państwowego Ogrodu Botanicznego na Krymie”. W tym samym roku od miejscowego właściciela ziemskiego Smirnova w pobliżu wsi Nikita (obecnie wieś Botanicheskoe) zakupiono 375 akrów ziemi. M. Bieberstein zaproponował stanowisko dyrektora ogrodu swojemu asystentowi, 30-letniemu naukowcowi H.H. Stevenowi. Już we wrześniu 1812 r. dokonano pierwszych lądowań. To był początek nowoczesnego Państwowego Ogrodu Botanicznego Nikitskiego. Przez 14 lat niestrudzonej działalności H.H. Steven, później nazywany „Nestorem rosyjskich botaników”, zebrał ponad 450 gatunków egzotycznych roślin.
Dziś żywa kolekcja ogrodu obejmuje 30 tysięcy gatunków, mieszańców i odmian roślin z niemal wszystkich krajów świata. W Dolnym Parku ogrodu rośnie dąb kalifornijski (nie ma go nigdzie indziej w naszym kraju), a w Primorskim znajdują się najbardziej ciepłolubne drzewa i krzewy: mirt, feijoa, storczyk, hamerops (palma karłowata). W Ogrodzie Nikitskim występuje sosna Aleppo, jodła numidyjska (algierska), dąb trawiastolistny (kalifornijski) i cyprys arizona, jałowiec dziewiczy oraz jedyny egzemplarz „drzewa żelaznego” w Ogrodzie Nikitskim – parottia perska. Drzewo osiąga 6 m wysokości, ma koronę z szerokich, owalnych liści, które jesienią przybierają różowopomarańczowy kolor.

Zwiedzanie Ogrodu Nikitskiego rozpoczyna się od Parku Górnego, gdzie wzdłuż umiejętnie zaprojektowanych alejek można znaleźć nasadzenia roślin sprowadzonych ze wszystkich kontynentów Ziemi: bambus z północnych Chin, wiecznie zielony dąb ostrolistny, potężne jodły, platan, olbrzymi sekwoja (drzewo mamuta). W tej części Ogrodu rośnie dożywająca 500 lat jagoda cisa, przypominająca tutejsze dawne lasy reliktowe.
Park Dolny jest najstarszą częścią Ogrodu Nikitskiego, powstałego w pierwszej połowie XIX w. Uwagę zwraca tu założony ponad 160 lat temu gaj oliwny oraz inne ciepłolubne uprawy: figi, nieszpułka zwyczajna, persimmon. Szczególnie interesujące są stare drzewa truskawki drobnoowocowej (czerwone drzewo truskawkowe), wymienione w Międzynarodowej Czerwonej Księdze. Następny, Primorsky Park, jest lepiej chroniony niż inne przez okoliczne grzbiety górskie, klimat jest tu łagodniejszy, dlatego w tej części Ogrodu Nikitskiego reprezentowane są najbardziej ciepłolubne wiecznie zielone formy roślin: różnorodne palmy, kryptomeria i osmantus, pistacja mastyksowa, liczne jasno kwitnące krzewy subtropikalne.
Po obu stronach Parku Primorskiego znajdują się jeszcze dwa ciekawe obiekty Ogrodu Nikitskiego. Na wschodzie znajduje się rezerwat Cape Martyan, w którym zachował się najcenniejszy zakątek reliktowego lasu subśródziemnomorskiego, w którym w dziewiczych warunkach rosną rzadkie drzewa, krzewy i zioła – łącznie około 500 gatunków – a całe to bogactwo na 120 hektarów ziemi chronionej! Rezerwat jest naturalnym laboratorium dla naukowców zajmujących się ogrodnictwem, dlatego jest zamknięty dla wycieczek publicznych.

Na zachód od Parku Primorskiego, bliżej Jałty, znajduje się park na Przylądku Montador, gdzie wraz z gatunkami rodzimymi - dąb puszysty, jałowiec wysoki - rośnie szereg reliktowych iglastych gatunków egzotycznych: wiele gatunków sosny z całego świata, metasekwoja z delikatnymi, opadającymi igłami na zimę. Można tu również podziwiać nasadzenia sosny Pitsunda, której naturalne plantacje na Krymie zachowały się na południowym wybrzeżu tylko na przylądku Aya na zachodzie i w Nowym Świecie na wschodzie. Odwiedzających zaskakuje również stary zagajnik mamutów, nasadzenia cyprysu meksykańskiego, gutaperki i innych egzotycznych roślin.
Ogród Nikitskiego to miejsce, w którym chcesz odwiedzić więcej niż raz. I za każdym razem odkryjesz nowe i nowe szczegóły. Jak w muzeum przechowującym prace wielkich mistrzów. Tutaj sama natura działała jako taki genialny mistrz. A mężczyzna udostępnił to piękno każdemu, nadał mu godną oprawę, posadził w listopadzie drzewo, które nagle pachnie wiosennym miodowym aromatem, przerzucił mosty nad strumieniami, zbudował baseny i urocze platformy widokowe…

OPINIE
Wszystkie recenzje (7)
Podróżował 9 miesięcy wstecz
Ocena 3
Nikitsky Ogró d Botaniczny był jednym z najjaś niejszych wspomnień z dzieciń stwa i wspomnień z Krymu. Tu był em dzieckiem, przybył em w mł odoś ci, przywiozł em najstarszego syna. Teraz moja có rka dorosł a, czas pokazać jej moje ulubione miejsce. Jakie był o moje rozczarowanie! I jak trudno był o to ukryć przed dzieć mi. Ogró d jest zaniedbany, wię kszoś ć tabliczek z nazwami roś lin gdzieś zniknę ł a, wycieczka jest bardzo skromna, trasa wycieczki został a przez lata znacznie skró cona.
brak komentarzy | zostaw komentarz
Podróżował 7 lat wstecz
Ocena 8
Nierzeczywista ró ż norodnoś ć roś lin. Nigdzie tego nie zobaczysz. Doł ą czyliś my do grupy turystycznej i dowiedzieliś my się wielu niesamowitych rzeczy. Koniecznie trzeba odwiedzić .
brak komentarzy | zostaw komentarz
Podróżował 11 lat wstecz
Ocena 10
Czy to był sierpień , nie pamię tam roku, sprawdź nó ż ze zdję ć . Niewiele kwitł o, ale pł askorzeź by terenu i zacienione zauł ki są jak oaza dla urlopowicza na Krymie. Ś wietny, wrę cz luksusowy park z rzadką roś linnoś cią , jak dla mnie. Był em pod wraż eniem stawu ze zł otą rybką , lotosami i rakami) w pobliż u bambusowego gaju
brak komentarzy | zostaw komentarz
Podróżował 11 lat wstecz
Ocena 8
W Jał cie był y z reguł y na NG. Obowią zkowym programem zwiedzania był Nikitski Ogró d Botaniczny, Park Woroncowski i Sł oneczny Szlak. Mił o był o wycią ć kilka kó ł ek wzdł uż ś cież ek, zaczerpną ć ś wież ego powietrza i zmarzną ć , wylą dować w jednej z dwó ch sal degustacyjnych i rozgrzać się pysznym. W jednym z nich odbył a się peł noprawna degustacja kilku odmian win Massandra, aw drugim moż na był o po prostu wybrać to, czego chcecie.
9 uwagi | zostaw komentarz
Podróżował 9 lat wstecz
Ocena 10
Ludzie tu pracują cy to czarodzieje w swojej dziedzinie. Pojechaliś my na wycieczkę i nie ż ał owaliś my - sami szlibyś my bezmyś lnie cieszą c się pię knem, ale nie nauczylibyś my się tego, czego się nauczyliś my. Labirynt jest pł atny, ale uważ aj – jest kł ują cy i trudny do przejś cia.
brak komentarzy | zostaw komentarz
Podróżował 9 lat wstecz
Ocena 9
Ogromna sterta ró ż , któ rą tak bardzo kocham. Bardzo podobał a mi się też szklarnia kaktusó w - jest ich tu duż o i nawet nie mogę uwierzyć , ż e takie rzeczy istnieją w naturze, wydaje się , ż e nie są prawdziwe) (wstę p pł atny osobno) Jest wystawa motyli, ale takż e za opł atą. Wskazó wka - zabierz ze sobą mniejsze banknoty. Ś wietne miejsce na mił y spacer!
brak komentarzy | zostaw komentarz
Podróżował 9 lat wstecz
Ocena 6
Kwiaty-kwiaty-kwiaty, krzewy-krzaki-krzaki. Tyle ró ż nych typó w, tylko nierealistyczna liczba. Ale nie był em pod wraż eniem tego ogrodu botanicznego i nie chcę wracać . Wpisowe 200 rubli, wycieczka 100 (są to ceny dla dorosł ych, dla dzieci i studentó w ceny są o poł owę niż sze)
brak komentarzy | zostaw komentarz
MIEJSCA W POBLIŻU
Rozszczep Nikicka
Ocena 7.0 - 1 opinia
Krym, Nikita
Natura
dystans: 0.9 km.
Na mapie
Rezerwuj Cape Martyan
Brak recenzji
Krym, Jałta
Natura
dystans: 1.4 km.
Na mapie
Pałac Massandry
Ocena 8.8 - 4 opinie
Krym, Jałta
Architektura, Fabula
dystans: 2.5 km.
Na mapie
Winiarnia Massandra
Ocena 10.0 - 1 opinia
Krym, Jałta
Produkcja
dystans: 4 km.
Na mapie
Park Gurzuf
Ocena 8.0 - 1 opinia
Krym, Gurzuf
Natura, Wypoczynek
Odwiedzić: Jest wolny
dystans: 4.8 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań