Rezerwat ornitologiczny Wyspy Lebyazhy
Rezerwat wyspy Sary-Bulat
Krym, Krasnoperekopsk
Wyspy Łabędzie (Sary-Bulat) znajdują się u północno-zachodnich wybrzeży równiny Krymu, 3,5 km od wybrzeża w zatoce Karkinit. Cała grupa wysp rozciągała się wzdłuż wybrzeża zatoki na 8 km. Największa z 6 wysp jest czwarta, jej długość wynosi około 3,5 km, a szerokość do 350 m. Wokół wysp utworzono rozległą strefę ochronną na lądzie i wodzie.
Wyspy Lebyazhy to rezerwat przyrody o znaczeniu międzynarodowym. Wyspy składają się z osadów piasku i muszli, więc powierzchnia, konfiguracja, a nawet liczba wysp ulegają ciągłym zmianom. Wznoszą się zaledwie 1-2 m npm Płytka woda, obfitość pokarmu roślinnego i zwierzęcego w wodzie i na lądzie, w połączeniu z reżimem ochronnym, przyciągają na wyspy wiele ptaków, głównie ptactwa wodnego. W strefie chronionej wysp występuje ponad 230 gatunków, gniazduje około 25 gatunków ptaków.
Dumą wysp jest łabędź niemy. Polowano na niego pod koniec XIX wieku, co doprowadziło do gwałtownego zmniejszenia liczebności tego ptaka. Po podjęciu działań mających na celu ochronę Wysp Łabędzich w naszych czasach, latem gromadzi się tu do 6000 łabędzi. W tym czasie ptaki nie mogą latać, a chronione wyspy stają się ich domem. Pływające stada pełnych wdzięku, śnieżnobiałych ptaków z pięknie wygiętymi szyjami i jaskrawoczerwonymi dziobami to niezapomniany widok! Na zimowanie łabędzie nieme idą na południe; gniazdują w dolnym biegu Dunaju, Dniestru, Dniepru, na terenach zalewowych Kubanu, w delcie Wołgi. Późną jesienią na zimę na wyspach zbierają się łabędzie krzykliwe (mają prostszą szyję i żółty dziób). Tak więc prawie przez cały rok na chronionych wyspach można spotkać dorodne opierzone osobniki.
Z innych ptaków na Wyspach Łabędzich żyją różne gatunki kaczek, ptaków brodzących, czapli białych i siwych, mew i kormoranów. Najliczniejsza jest mewa mewa, która jest bardzo pożyteczna dla rolnictwa. W sezonie letnim mewy z Wysp Łabędzich zabijają prawie 2 miliony wiewiórek i do 8 milionów myszy, a sama kolonia tych ptaków liczy do 30 tysięcy osobników.