Muzeum Historyczno-Archeologiczne-rezerwat Kalos Limen

Rezerwat Kalos-Limen, starożytne greckie miasto, Wykopaliska
Krym, Morze Czarne
brak recenzji
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 45.5207, 32.6908

Muzeum Historyczno-Archeologiczne-rezerwat Kalos Limen

Rezerwat Kalos-Limen, starożytne greckie miasto, Wykopaliska
Krym, Morze Czarne
Na zachód od półwyspu Tarkhankut, niedaleko Morza Czarnego, znajduje się niesamowity pomnik historii i kultury - starożytna grecka polityka Kalos-Limen - o "przystani Chersonez na ziemi scytyjskiej" wspomina wielu starożytnych autorów , a także w „Przysiędze Obywateli Tauryckiego Chersonezu”. Przez długi czas toczyły się spory o jego lokalizację, aż do wykopalisk z 1929 r. w osadzie Ak-Mechet nie znalazły się na pierwszym miejscu. Po raz pierwszy Hellenowie pojawili się tutaj na samym początku IV wieku p.n.e., wybierając teren w pobliżu wygodnej zatoki, z której do dziś zachowało się płytkie ujście. Polis najpierw należało do jednej z najstarszych osad zachodniego Krymu, najprawdopodobniej Kerkinitida, a następnie przeszło pod panowanie Chersonezu.
Stopniowo na miejscu małej wioski zbudowano miasto, które zachowało swoją dawną nazwę. Rozkwitał przez prawie pół wieku, aż do lat 70-tych III wieku p.n.e., kiedy na półwysep najechały plemiona sarmackie. Większość osad spłonęła w pożarach, ale Kalos Limen przetrwało, choć jak pokazują wykopaliska, wielu jego mieszkańców zginęło. Miasto było puste i odrodziło się dopiero po kilkudziesięciu latach. Ze względu na swoje ważne znaczenie strategiczne i dogodną zatokę istniał niemal do końca kolonizacji greckiej w drugiej połowie II wieku p.n.e. PNE. Następnie miasto zostało zajęte przez Scytów.
Pod koniec II wieku p.n.e. Kalos-Limen bierze udział w konfrontacji między królestwem pontyjskim a Scytami, wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Obok niego rozegrała się decydująca bitwa między pontyjskim dowódcą Diaphrantusem, który przybył na ratunek oblężonemu Chersonezowi, a pięćdziesięciotysięczną zjednoczoną armią Scytów i Alanów. Zwycięstwo Pontu nie przyniosło jednak wskrzeszenia Kalos-Limen, osady na zachodnim wybrzeżu Krymu były powoli niszczone, a ich ruiny przysypywał piasek. Słynny port, który dawał schronienie statkom handlowym i okrętom wojennym, został oddzielony od morza piaszczystym nasypem i zamieniony w płytkie ujście rzeki. I już nic nie przypominało, że istniało kwitnące miasto, które nosiło dumną nazwę Piękny Port. Na terenie miasta pozostała tylko potężna kamienna konstrukcja przypominająca ruiny piramidy.
W XVIII wieku, po przyłączeniu Krymu do Rosji, znajdowała się tu niewielka reduta, a później, do lat 30. XX wieku, budowa kordonu granicznego. Cel tajemniczej „piramidy” przez długi czas pozostawał tajemnicą, istniało wiele hipotez dotyczących jej pochodzenia, w tym te najbardziej niewiarygodne, dopóki wykopaliska z 1929 r. Nie wyjaśniły obrazu. W miejscu „piramidy” w Kalos Limen stała potężna szesnastometrowa wieża. Był to najwyższy budynek w twierdzy, który pełnił funkcję latarni morskiej – na jej górnej platformie w nocy rozpalano ogień. W piwnicach wieży przechowywano zapasy żywności na wypadek oblężenia. Na wyższych kondygnacjach mieściło się stanowisko dowodzenia i zainstalowano narzędzia do rzucania kamieniami do kontrolowania wejścia do zatoki.
Gdy Scytowie zaczęli zagrażać twierdzy, wieżę otoczył kolejny kamienny pas, który nadał jej kształt zachowanej do dziś piramidy. Pas służył jako ochrona przed taranowaniem, którego ślady wciąż są na nim widoczne. Następnie Scytowie zamienili wieżę w przedmurze chroniące wejścia do miasta od strony lądu. Archeolodzy odkryli pozostałości murów twierdzy, kilka baszt chroniących bramy, narożne obwarowania i budynki mieszkalne. Jeden z budynków jest doskonale zachowany, można go zobaczyć, wyobrażając sobie życie odległej ery starożytnej. W rejonie ogromnego wzniesienia - scytyjskiej popielniczki - wykopaliska odkryto kolejną zachowaną wieżę z piwnicą i klatką schodową, część muru twierdzy i główne wejście na terytorium Kalos-Limen, z którego duży pusty kamień przetrwał - na jego powierzchni wybito koła wozów.
Podczas prac wykopaliskowych w tym miejscu archeolodzy natknęli się na różnorodne przedmioty przechowywane zarówno w wieży, jak i w sąsiednich domach. Ten obszar miasta najbardziej ucierpiał podczas ataku Sarmatów – podczas wykopalisk często odnajdywane są groty strzał wbite w mury z niewypalonych cegieł. Od pozostałości latarni prowadzi wąska ścieżka na porośnięte cierniami wzgórza. W czasach starożytnych przechodziła tu główna ulica miasta, osiągając szerokość sześciu metrów. Łączyła bramę główną z portem, była wybrukowana ubitymi okruchami, nie gorszymi od asfaltu. Na środku szosy znajdował się rynsztok, a po jednej stronie znajdował się chodnik. Odcinek drogi, ruiny domów greckich i scytyjskich można zobaczyć w samym centrum osady. Najlepiej zachowane budowle scytyjskie charakteryzują się niedbałym murowaniem. Lud stepowy - Scytowie nigdy nie osiągnęli umiejętności greckich budowniczych. Kilkaset metrów od osady wznoszą się niewielkie kopce - kurhany. Tutaj pod Hellenami i Scytami znajdował się cmentarz. Pod wałami kryją się krypty z ciosanych kamieni i cegieł mułowych oraz proste groby pokryte płytami. Archeolodzy mieli szczęście znaleźć wiele naczyń glinianych, broń, artykuły toaletowe i prostą biżuterię.
Do ruin Pięknego Portu można dostać się z centrum wsi drogą asfaltową prowadzącą do morza, następnie wzdłuż plaży trzeba kierować się w stronę kempingu. Tam, gdzie kończy się przybrzeżny piaszczysty pas i wznosi się mały skalisty przylądek, znajdowało się Kalos Limen. Mała latarnia morska służy jako doskonały punkt orientacyjny. Jednak osobom, które chcą odwiedzić ruiny starożytnego miasta i zobaczyć unikatowe znaleziska znalezione w osadzie, zaleca się skontaktowanie się z rezerwatem historyczno-archeologicznym „Kalos-Limen”, znajdującym się w budynku szkoły muzycznej wsi Czernomorskoje, lub do bazy archeologicznej przy ul. Frunze 23a. Doskonałe miejsca na wycieczki znajdują się w pobliżu Czernomorskoje, do którego można dojechać lokalnym autobusem jadącym ze wsi.

18 kilometrów od Morza Czarnego znajduje się Mezhvodnoe - kurort pełen jezior, zatok, piaszczystych plaż nad brzegiem malowniczej zatoki Yarylgach. W rejonie Zatoki Karanja, w pobliżu wsi Olenevka, znajduje się osuwiskowe wybrzeże Dzhangulsky, które fascynuje swoim nieskazitelnym pięknem i zostało ogłoszone rezerwatem.

MIEJSCA W POBLIŻU
Wybrzeże Janguli
Brak recenzji
Krym, Ewpatoria
Natura
dystans: 17.8 km.
Na mapie
Przylądek Tarkhankut
Ocena 7.0 - 2 opinie
Krym, Olenewka
Natura
dystans: 23.9 km.
Na mapie
Jezioro Donuzlav
Brak recenzji
Krym, Ewpatoria
Natura
dystans: 32.5 km.
Na mapie
Wyspa Dzharylgach
Ocena 8.8 - 5 opinii
Ukraina, Skadowsk
Natura, Plac, Wypoczynek
dystans: 59.5 km.
Na mapie
Egzotarium Tropic Park
Ocena 9.7 - 3 opinie
Krym, Ewpatoria
Natura, Rozrywka
dystans: 63.6 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań