Dolina Sotery i Kamienne Grzyby

Pomnik Przyrody Doliny Sotery, Trakt Rezerwatu Doliny Sotery i Kamienne Grzyby
Krym, Ałuszta
Kategorie: Natura Ałuszta
Ocena 6.0
10 Na podstawie 1 opinie
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 44.7487, 34.4634

Dolina Sotery i Kamienne Grzyby

Pomnik Przyrody Doliny Sotery, Trakt Rezerwatu Doliny Sotery i Kamienne Grzyby
Krym, Ałuszta
Pomnik przyrody (1960), rezerwat (1980) na wschodnim wybrzeżu południowym. Tutaj w procesie wietrzenia i erozji wodnej powstały niesamowite kamienne grzyby. Jest tu ich cała rodzina: zarówno „dorosłe”, dochodzące do 5 metrów wysokości, jak i „młode”, wznoszące się nad zbocze zaledwie o 1-2 metry. W dolinie rzeki znajduje się wiele ciekawych zabytków przyrodniczych, historycznych i archeologicznych, dzięki czemu została uznana za złożony pomnik przyrody o znaczeniu lokalnym.

Dolina rzeki Sotery to także zabytek paleontologiczny – w ubiegłym stuleciu znaleziono tu kości mamutów. Dolina rzeki Sotery znajduje się około 9 kilometrów na północny wschód od Ałuszty. Na uwagę zasługuje fakt, że rzeka ma trzy różne nazwy na różnych odcinkach swojego biegu, co wynika ze specyfiki terenu i charakteru samej rzeki. Górny bieg nazywa się Dzhurla, środkowy nazywa się Alaka (podobnie jak wąwóz o tej samej nazwie), dolny (najbardziej znany) to Sotera.
W dolinie Sotery znajdują się niesamowite naturalne formacje "grzybów kamiennych". Czapki „grzybków” tworzą gęste płyty konglomeratu, a „nóżki” tworzą luźniejsze osady, które szybciej niż „czapki” uległy zniszczeniu, głównie przez wodę spływającą ze zboczy. W wyniku tego nierównomiernego zniszczenia powstały gigantyczne postacie, bardzo przypominające grzyby. wysokość tych „grzybów” sięga 7 m, średnica „czapki” wynosi 2 m, a jej grubość wynosi 0,5 m. Grubość „nogi” ma średnicę 1-1,5 m. Są „grzybki” i mniejsze 1-2 m wysokości. 2 grzyby oznaczają „dziesiątki, czasem setki lat, ale z czasem niektóre z nich w końcu zapadają się i znikają. W tym samym czasie pojawia się nowe pokolenie tych niesamowitych tworów natury. Najbardziej niesamowite jest to, że grzyby nadal rosną Wyjaśnienie tkwi w charakterystyce gleby na tym obszarze, składającej się z gliny i tłucznia kamiennego.W stanie suchym jest mocna, ale pod wpływem wilgoci unosi się, zapada i jest porywana przez strumienie burzowe. warunki, poziom belki jest niezwykle powolny, ale stale spada. Ale leżące płyty i bloki konglomeratów służą jako naturalna ochrona dla gleby, tworząc w ten sposób „nogę” grzyba pod sobą. To prawda, te wytwory natury są krótkotrwałe. W latach 80-tych ubiegłego wieku jeden z najsmuklejszych i najpiękniejszych grzybów uległ „wrakowi" - jego „czapka" znajduje się tuż obok dwóch wciąż żyjących okazów. Dolina Sotery od 1960 roku jest państwowym pomnikiem przyrody, a od 1980 roku uzyskała status rezerwatu.

OPINIE
Wszystkie recenzje (1)
Podróżował 16 lat wstecz
Ocena 6
Grzyby został y uwzglę dnione w wycieczce do Demerdzhi, wię c nie zostaliś my tam dł ugo - spojrzeliś my, kliknę liś my ję zykami i wyszliś my. Niezwykł e zdarzenie. Warto raz zobaczyć .
2 komentarz | zostaw komentarz
MIEJSCA W POBLIŻU
Dolina Duchów
Ocena 7.5 - 2 opinie
Krym, Ałuszta
Natura
dystans: 4.9 km.
Na mapie
Twierdza Funa
Brak recenzji
Krym, Ałuszta
Architektura, Fabula, Muzea
dystans: 5.9 km.
Na mapie
Wodospad Dzhur-Dzhur
Ocena 9.3 - 3 opinie
Krym, Ałuszta
Natura
dystans: 6.3 km.
Na mapie
Góra Demerdzhi
Ocena 6.5 - 2 opinie
Krym, Ałuszta
Natura
dystans: 6.4 km.
Na mapie
Muzeum katastrof wodnych
Ocena 8.0 - 2 opinie
Krym, Ałuszta
Fabula, Muzea
dystans: 8.1 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań