Park Szewczenki

Park Szewczenki w Odessie
Ocena 7110

18 może 2015Czas podróży: 15 może 2015
Park Szewczenki jest najwię kszym i najstarszym parkiem w Odessie, w czasach przedsowieckich nazywał się „Park Aleksandra”. Park został nazwany na cześ ć rosyjskiego cesarza Aleksandra II, któ ry przybył na jego otwarcie i nawet posadził wł asnymi rę kami mał y dą b w pobliż u centralnej alei. Na pamią tkę wizyty kró la na ziemnym wale wzniesiono kolumnę - pozostał oś ć po ziemnych fortyfikacjach twierdzy Khadzhibey, któ ra przetrwał a kilka zmian nazw, przetrwał a do dziś . Odeski zakł ad tak upodobał sobie nowy park, ż e wł aś nie tutaj poł oż ono pierwszą linię tramwaju miejskiego.
A po stu latach Park Szewczenki jest kochany przez mieszkań có w i goś ci miasta.
Opró cz Kolumny Aleksandra moż na tu zobaczyć pozostał oś ci twierdzy Khadzhibey – najstarszego budynku w Odessie, stadion miejski „Czernomorec”, cał kowicie zrekonstruowany w 2011 roku, Aleję Gwiazd z pomnikiem „Nieznanego Ż eglarza”, w któ rym znajduje się odeski „Poczta nr 1”, pomnik „Afgań czykó w” , pomnik poś wię cony 150-leciu Ż eglugi Czarnomorskiej… Pię kne panoramiczne widoki na morze i port otwierają się z Alei Suworowskiej i dzieci z pewnoś cią ucieszy Lunapark z prawdziwą francuską karuzelą i „najwyż szym na Ukrainie” diabelskim mł ynem. Przy centralnym wejś ciu do parku, znajdują cym się od strony Sabansky Lane, goś ci wita dziesię ciometrowy pomnik Tarasa Szewczenki. W dni ukraiń skich ś wią t pań stwowych na jego cokole odbywają się uroczyste imprezy i koncerty.
Na prawo od pomnika Tarasa Grigorievicha znajduje się wejś cie do Teatru Zielonego, któ ry dziś jest stertą ruin i bardziej przypomina pozostał oś ci rzymskiego amfiteatru. W dawnych czasach na scenie Zielonego Teatru ś wiecił y takie sowieckie gwiazdy popu jak Leonid Utiosow, Arkady Raikin, Tarapunka i Shtepsel ...Ciekawostka: Zielony Teatr został zbudowany w 1936 roku na miejscu wykopanego w carskim wykopie doł u razy wł adze miasta planował y tu wyposaż yć staw przypominają cy Morze Czarne. Jednak budż et, jak zawsze, nie wystarczał - udał o im się tylko wykopać owalny doł ek i tam nastą pił a rewolucja, na staw nie był o czasu. W koń cu powstał ą dziurę nazwano „Morzem Czarnym”, a chł opcy z Odessy grali tutaj w pił kę noż ną - moż emy powiedzieć , ż e to wł aś nie z tego miejsca zaczę ł a się historia druż yny pił karskiej Czernomorec.
Spacerują c po zacienionych alejkach Parku Szewczenki, wyjdziesz nad morze, na sł ynną plaż ę miejską „Langeron” i do odeskiego delfinarium „Nemo”.
Do Parku Szewczenki moż na dojechać tramwajami 5 i 28, trolejbusami 2 i 3 oraz minibusem 233.
Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań