Kościół Franciszkanów

Kościół Franciszkanów
Ukraina, Lwów
brak recenzji
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 49.848, 23.9311

Kościół Franciszkanów

Kościół Franciszkanów
Ukraina, Lwów
Kościół Franciszkanów (zbudowany jako klasztor kapucynów i kościół Niepokalanego Poczęcia NMP) to obiekt sakralny we Lwowie (Ukraina), zabytek architektury. Znajduje się na ul. Korolenko, 1.

Budynek powstał w 1708 roku dla klasztoru kapucynów katolickich. Klasztor został założony w 1707 roku przez Elizaveta Senyavskaya. Teren pod budowę świątyni i klasztoru podarował pułkownik wojsk polskich Andrey Dombrovsky. Po prawie dwuletnich staraniach o pozwolenie na budowę, 12 czerwca 1709 r. poświęcono miejsce pod budowę świątyni i klasztoru oraz wzniesiono krzyż. Budowę klasztoru rozpoczęto wiosną 1710 r., a zakończono w 1715 r. Zakończono budowę klasztoru. Uroczystej konsekracji kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny dokonał 21 maja 1718 r. lwowski arcybiskup rzymskokatolicki Jan Skarbek.

Klasztor kapucynów został zlikwidowany w ramach rozporządzenia parafii i klasztorów w 1784 r., dokonanego przez nowe władze austriackie. 5 maja 1786 r. kapucyni lwowscy opuścili swój klasztor. Biblioteka klasztorna została przeniesiona na Uniwersytet Lwowski.
W 1785 przeszła w ręce franciszkanów. W czasach sowieckich był zamknięty dla kultu, na terenie klasztoru mieściła się szkoła zawodowa wraz ze schroniskiem. W świątyni znajdował się magazyn, aw części ołtarzowej jadalnia. W latach 90. został przeniesiony do wspólnoty Adwentystów Dnia Siódmego.

Kościół uzyskał swój nowoczesny wygląd po renowacji w 1833 roku. Ceglaną, trójnawową nawę środkową, wystającą znacznie ponad boczne, łączy wzdłuż elewacji charakterystyczny motyw barokowy - woluty. Fasada jest dość skromna, jej płaszczyznę ożywiają pilastry, portal i płaskorzeźby między oknami na drugiej kondygnacji. Fasada kończy się ścisłym trójkątnym frontonem. Prisenok z frontonami został dodany w 1902 roku.

Do dawnego kościoła franciszkanów przylega zachowany budynek poklasztorny, należący również do wspólnoty wyznaniowej Adwentystów Dnia Siódmego.

MIEJSCA W POBLIŻU
Dworzec kolejowy we Lwowie
Ocena 6.0 - 2 opinie
Ukraina, Lwów
Architektura, transport
dystans: 4.6 km.
Na mapie
Kościół św. Elżbiety
Ocena 7.0 - 2 opinie
Ukraina, Lwów
Architektura, Fabula, religia
dystans: 5.4 km.
Na mapie
Pomnik Stepana Bandery
Ocena 5.0 - 1 opinia
Ukraina, Lwów
Fabula, Pomniki i pomniki
dystans: 5.5 km.
Na mapie
Pałac Metropolitów Greckokatolickich
Brak recenzji
Ukraina, Lwów
Architektura, Fabula, religia
dystans: 5.8 km.
Na mapie
Dom Inwalidów
Brak recenzji
Ukraina, Lwów
Architektura
dystans: 6 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań