Klasztor i katedra Dominikanów

Kościół Najświętszej Eucharystii
Ukraina, Lwów
Ocena 9.7
10 Na podstawie 3 opinii
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 49.8437, 24.0318

Klasztor i katedra Dominikanów

Kościół Najświętszej Eucharystii
Ukraina, Lwów
Katedra i Klasztor Dominikanów to budowla sakralna we Lwowie, jeden z najważniejszych zabytków architektury barokowej w mieście. W latach 90. katedra została przeniesiona do UKGK i nosi nazwę Kościoła Najświętszej Eucharystii. Od 1972 roku w budynkach klasztoru i dzwonnicy mieści się Muzeum Historii Religii i Ateizmu (obecna nazwa to Muzeum Historii Religii).

Pierwszy rzymskokatolicki klasztor i katedra dominikanów został zbudowany we Lwowie w stylu gotyckim w latach 1370-1375 według projektu Mikołaja Cecha.
W 1749 roku w tym samym miejscu położono fundamenty pod nową rzymskokatolicką katedrę dominikańską, zaprojektowaną przez inżyniera i architekta Jana de Witte, utalentowanego fortyfikatora i komendanta polskiej twierdzy w Kamieńcu Podolskim. Fundusze na budowę kościoła przeznaczył polski hetman Józef Potocki. Budową kierował Marcin Urbanik, od 1764 roku Krzysztof Muradovich, a elewację wykonał S. Fessinger. W 1865 r., według projektu architekta Juliana Zachariewicza, do cerkwi dobudowano czterokondygnacyjną dzwonnicę, stylizowaną w duchu baroku. W 1895 r. odbudowano kopułę, w latach 1905-1914 odnowiono wnętrze świątyni. W latach 1956-1958 przeprowadzono nowe prace konserwatorskie.
Kościół zbudowany jest z kamienia, w planie przedstawia wydłużony krzyż z owalną częścią środkową, dwie promieniście usytuowane kaplice, prostokątny ołtarz i przedsionek. Kościół wieńczy ogromna eliptyczna kopuła, podtrzymywana przez osiem par potężnych podwójnych kolumn. Mocno rozwinięty gzyms i zdobiony naczółek portalu nadają elewacji dynamizmu i wyrazu. Efekt ten potęgują rzeźby na frontonie, wykonane pod różnymi kątami.

W architekturze kościoła widoczne były wpływy katedry św. Piotra i kościoła Maria di Monte Santo w Rzymie, katedry św. Dominika w Bolonii, kościołów św. Karola Boromeusza i św. Piotra w Wiedniu.
We wnętrzu kościoła luksusowy barokowy ołtarz zdobią cztery duże posągi wykonane przez artystów z kręgu M. Palejowskiego. Galerie i loggie zdobią drewniane rzeźby wykonane przez lwowskich rzeźbiarzy z drugiej połowy XVIII wieku. We wnętrzu zachował się oryginalny projekt rzeźbiarski K. Fessingera. Istnieje kilka cennych zabytków sztuki: marmurowy nagrobek Y. Dunin-Borkovskiej autorstwa słynnego duńskiego rzeźbiarza B. Thorvaldsena (1816), pomnik gubernatora galicyjskiego F. Gauera dłuta A. Shimzera (pocz. XIX w.) , pomnik polskiego artysty A. Grotgera autorstwa V. Gademsky'ego (1880).

Do kościoła przylega budynek cel klasztornych, przebudowany na nowo w latach 1556-1621 i odrestaurowany po pożarach z lat 1766 i 1778.

W katedrze dominikańskiej przechowywano alabastrową figurę Matki Boskiej św. Jacka, którą misjonarz Jacek Odrovonż przywiózł z Kijowa do Galicza, a następnie trafiła do Lwowa.
W 1559 r. w klasztorze dominikańskim ukrywała się Galshka Ostrożska, spadkobierczyni ogromnej fortuny magnatów książąt Ostrożskich, którą podstępem nakłoniono do poślubienia polskiego namiestnika Luki z Gurki. Mąż Halszki przystąpił do oblężenia klasztoru, a następnie odciął dopływ wody, po czym dominikanie poddali się i przekazali Halshkę.

W budynku klasztoru dominikanów w 1707 r. podpisano porozumienie o sojuszu Rosji i Rzeczypospolitej w wojnie ze Szwecją.

W czasach sowieckich od 1972 roku w zespole klasztoru Dominikanów mieściło się Muzeum Historii Religii i Ateizmu.

OPINIE
Wszystkie recenzje (3)
Podróżował 8 lat wstecz
Ocena 10
Bardzo ciekawe jest to, ż e kopuł a katedry dominikań skiej wykonana jest w formie elipsy, któ ra uważ ana jest za bardzo trudną architektonicznie. I akustykę . Osobnym zagadnieniem jest akustyka katedry dominikań skiej. Festiwal „Velika Kolyada” odbywa się tu co roku. od 7 do 24 stycznia wystę pują tu chó ry nie tylko z Ukrainy, ale takż e z Europy i USA, wię c moż na spokojnie przyjechać i posł uchać kolę d, a akustyka katedry tylko ubarwi wydarzenie, wraż enia mogą tylko poró wnać z grą na organach.
brak komentarzy | zostaw komentarz
Podróżował 9 lat wstecz
Ocena 9
„SOLI DEO HONOR ET GLORIA” – „Tylko Bogu cześ ć i chwał a” Tu przepeł nia Cię poczucie pię kna. . wiecznoś ć zdaje się wypeł niać Cię swoim spokojem, ciszą , czystoś cią. Cudowne miejsce z bogatą historią . Najważ niejsze jest, aby wzią ć dobrego przewodnika, wiele zależ y od przewodnika.
brak komentarzy | zostaw komentarz
Podróżował 10 lat wstecz
Ocena 10
Gdyby nie przewodnik, to miejsce by nas ominę ł o. Po raz pierwszy spotkał em tak sł odkiego, dowcipnego i kompetentnego przewodnika. Wybitny przykł ad architektury barokowej, a katedra jest uważ ana za jeden z najwspanialszych przykł adó w baroku w Europie! Wspaniał e miejsce. Mam nadzieję , ż e trafisz na dobry poradnik : )
brak komentarzy | zostaw komentarz
MIEJSCA W POBLIŻU
Katedra ormiańska
Ocena 9.7 - 3 opinie
Ukraina, Lwów
Architektura, Fabula, religia
dystans: 0.1 km.
Na mapie
Plac Danyla Halyckiego
Brak recenzji
Ukraina, Lwów
Ulica, miejsce, punkty widokowe
dystans: 0.1 km.
Na mapie
Muzeum Farmacji
Ocena 9.0 - 2 opinie
Ukraina, Lwów
Fabula, Muzea, Zakupy
Odwiedzić: Płatny
dystans: 0.1 km.
Na mapie
Pałac Bandinellich
Brak recenzji
Ukraina, Lwów
Architektura, Muzea
dystans: 0.2 km.
Na mapie
Dom Czarny Kamień
Ocena 8.0 - 1 opinia
Ukraina, Lwów
Architektura, Muzea
dystans: 0.2 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań