Klasztor w Korcu

Klasztor stauropegii Świętej Trójcy Koretsky, klasztor panieński Świętej Trójcy Koretsky
Ukraina, Korec
Ocena 10.0
10 Na podstawie 1 opinie
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 50.6185, 27.1654

Klasztor w Korcu

Klasztor stauropegii Świętej Trójcy Koretsky, klasztor panieński Świętej Trójcy Koretsky
Ukraina, Korec
Klasztor Korecki położony jest wśród malowniczej przyrody Wołynia nad rzeką Korczik w małym regionalnym ukraińskim mieście Korec w obwodzie rówieńskim. Pierwszy opat kijowsko-peczerskiego klasztoru Warlaam, odbywając drugą pielgrzymkę do świętych miejsc w 1064 roku, założył na północnym półwyspie Trójcy Koreckiej klasztor, który był poświęcony Zwiastowaniu Najświętszej Bogurodzicy. Klasztor ten stał się znany jako klasztor panieński Zwiastowania Koretskiego.

Historia klasztoru Koreckiego jest typowa dla historii kościołów i klasztorów ziem zachodnioruskich, które przez długi czas znalazły się pod panowaniem katolickiej Polski. W 1242 r. podczas wyniszczającej inwazji Batu, podobnie jak wszystkie starożytne klasztory Rusi Kijowskiej, został zniszczony.
Wraz z ustaniem najazdów mongolsko-tatarskich zaczęto odbudowywać klasztor Korec z małej kaplicy, wokół której zbudowano potężny mur obronny. Po zakończeniu budowy klasztor przybrał formę twierdzy nie do zdobycia. Ale w 1496 roku klasztor Korecki został zniszczony przez krymskiego chana Mengli Gireja po dwutygodniowym oblężeniu. Jednak siostry klasztorne i wojownicy księcia Wasilija Koreckiego, którzy bronili klasztoru, opuściły go, korzystając z podziemnych przejść. Klasztor Korecki przestał istnieć przez trzy ćwierć wieku. Początek jego nowej renowacji na ruinach starożytnego klasztoru położył w 1571 r. syn księcia Teodora Koretsky'ego Bogusha. W 1620 roku rozpoczęto budowę nowego, większego klasztoru. Jednak w 1622 r. nawrócony na katolicyzm książę Koret Jan-Karl przekazał nowy kościół i zabudowania celi franciszkankom.
W drugiej połowie XIX wieku. przebudowany jest kościół franciszkanów - zachodnia fasada dawnego kościoła dobudowana jest drewnianą wieżą z wysokim namiotem, a we wschodniej części nad nawą środkową wznosi się czworobok z pięcioma kopułami, nieproporcjonalnie mały w stosunku do bryły z kościoła. W 1863 roku cały klasztor został przeniesiony do klasztoru Świętej Trójcy. Na początku XX wieku. pojawia się ciepły cerkiew Jana Chrzciciela i dzwonnica bramna, zbudowane w rosyjskim stylu „terem”.
Głównym budynkiem dominującym jest Katedra Trójcy Świętej ku czci Wniebowzięcia Matki Boskiej i św. Hioba Poczajewa. Do katedry przyłączono cele z refektarzem i kościołem ku czci Jana Chrzciciela. Na terenie klasztoru znajduje się również niezwykły nagrobek. „Anna Aleksiejewna Andro z domu Olenina. Rodzaj. 11 sierpnia 1808 r. 15 grudnia 1888 Pokój na waszych prochach. To ta sama Olenina, której sam Puszkin podał rękę i serce. Po kategorycznej odmowie rodziców album Anny Alekseevny - a potem cały świat - zobaczył wiersze „Kochałem cię ...” napisane ręką geniusza. Nie zostając żoną przyszłego klasyka literatury światowej, Anna po jego śmierci poślubiła hrabiego Fiodora Aleksiejewicza Andro de Lanzheron, który przez 14 lat był wiceprezydentem Warszawy. Po śmierci męża w 1885 r. Olenina-Andro przeniosła się do majątku syna w obwodzie rówieńskim; była patronką klasztoru w Korcu, gdzie została pochowana.
Trójkondygnacyjna dzwonnica klasztorna została wzniesiona w 1905 roku dla upamiętnienia początku XX wieku. W okresie sowieckim klasztor w Korcu był jednym z 9 klasztorów na Ukrainie, które nie zostały zamknięte przez władze. Ale ziemię i kilka budynków klasztornych odebrano mniszkom, a w 1939 r. Skete Zmartwychwstania zamknięto, przekształcając je w bazę żniwną.

Głównym sanktuarium klasztoru, do którego nieustannie wlewają się liczne strumienie pielgrzymów, jest cudowna ikona Koreckiej Matki Bożej „Towarzysz Grzeszników”. Ikona wzięła swoją nazwę od napisu na okładzie: „Jestem Stowarzyszeniem grzeszników Mojemu Synowi…” Do XVII wieku. była to rodowa ikona książąt Koreckich i była nazywana „Błogosławionym”.

Teraz klasztor przeżywa swój nowy rozkwit. W 1998 roku, z okazji 1000-lecia Chrztu Rusi, władze zwróciły do ​​klasztoru dwukondygnacyjny budynek, w którym mieściło się muzeum klasztorne, biblioteka, punkt sanitarny i hotel dla pielgrzymów. W 1990 roku pomieszczenia szkoły klasztornej zostały przeniesione do klasztoru, w którym obecnie działa szkółka niedzielna. Od połowy lat 90. Przy klasztorze działa szkoła dyrektora chórów, która przygotowuje przyszłych dyrektorów chórów parafialnych.

OPINIE
Wszystkie recenzje (1)
Podróżował 9 lat wstecz
Ocena 10
Istnieje kilka wersji dotyczą cych budowy twierdzy. Najprawdopodobniej w 1386 roku zamek wybudował ksią ż ę Fiodor Ostroż ski. Wedł ug innej wersji twierdza został a zbudowana przez Dmitrija Olgerdowicza, uważ anego za zał oż yciela rodziny Koretskich. Cokolwiek to był o, ale wiadomo, ż e w XVI wieku ksią ż ę Bogusz Korecki zbudował kamienną fortecę na miejscu wcześ niejszej drewnianej fortyfikacji.
brak komentarzy | zostaw komentarz
MIEJSCA W POBLIŻU
Zamek w Korcu
Brak recenzji
Ukraina, Korec
Architektura, Fabula
dystans: 0.7 km.
Na mapie
Kościół św. Antoniego
Ocena 10.0 - 1 opinia
Ukraina, Korec
Architektura, Fabula, religia
dystans: 0.8 km.
Na mapie
Zamek Gubkowski
Ocena 10.0 - 1 opinia
Ukraina, Berezno
Architektura, Fabula
dystans: 24.6 km.
Na mapie
Ruiny twierdzy Zvyagel
Brak recenzji
Ukraina, Żytomierz
Fabula, Ulica, miejsce, punkty widokowe
Odwiedzić: Jest wolny
dystans: 32.5 km.
Na mapie
Muzeum Lesi Ukrainki
Brak recenzji
Ukraina, Żytomierz
Muzea
Odwiedzić: Płatny
dystans: 33 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań