Klasztor Michajłowski

Klasztor Michajłowski o Złotej Kopule
Ukraina, Kijów
brak recenzji
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 50.4555, 30.5226

Klasztor Michajłowski

Klasztor Michajłowski o Złotej Kopule
Ukraina, Kijów
Klasztor św. Michała o Złotej Kopule jest jednym z najstarszych klasztorów w Kijowie. Obejmuje ukraiński (Mazepa) barokowy kościół katedralny ku czci Archanioła Michała, zniszczony w latach 30. i odbudowany w połowie lat 90., a także refektarz z kościołem św. Jana Ewangelisty (1713) i dzwonnicą (1716-1719). Zakłada się, że katedra św. Michała była pierwszą świątynią ze złoconym szczytem, ​​skąd ta osobliwa tradycja wzięła się w Rosji.

Tradycja przypisuje założenie klasztoru pierwszemu metropolitowi kijowskiemu Michaiłowi. Pierwsza świątynia na cześć Archanioła Michała została zamówiona w 1108 roku przez księcia Światopełka Izyasławowicza na miejscu klasztoru Dmitriewskiego, zbudowanego prawdopodobnie przez jego ojca Izyasława I (ochrzczony Demetriusz).
Sobór Michajłowski, zbudowany w latach 1108-1113, miał szczególne znaczenie dla mieszkańców Kijowa, ponieważ był poświęcony Archaniołowi Michałowi, niebiańskiemu patronowi Kijowa. W XII wieku klasztor był miejscem pochówku książąt. Przypuszcza się, że w tym samym czasie przy kościele powstał klasztor. Od czasów starożytnych kościół nazywany jest Złotą Kopułą, prawdopodobnie dlatego, że był to jedyny wówczas kościół ze złoconym szczytem. Do czasów Światopołka tradycja mówi również o przeniesieniu do Kijowa z Konstantynopola w 1108 r. głównego sanktuarium klasztoru o Złotej Kopule, relikwii Świętej Wielkiej Męczennicy Barbary.
Podczas zdobywania Kijowa przez Batu i podczas ataku na Kijów przez chana krymskiego Mengla I Gireja w 1482 r. klasztor o Złotej Kopule został poważnie uszkodzony. Królowie polscy obdarowują go listami wolnego wyboru opatów i niezależności od namiestników i metropolitów. W XVI wieku klasztor był jednym z najbogatszych kijowskich klasztorów. W 1612 r. Zygmunt III podarował unitom klasztor o Złotej Kopule, ale unici faktycznie nie weszli w posiadanie ani klasztoru, ani nawet podobno posiadłości klasztornych. Być może klasztor zawdzięcza to wsparciu Kozaków, dzięki którym w 1620 r. opat Michajłowa Hiob Borecki został konsekrowany metropolitą. Hiob pozostał w klasztorze o Złotej Kopule, który na pewien czas nabrał znaczenia rezydencji metropolitalnej.
Wraz z przyłączeniem Kijowa do państwa moskiewskiego klasztor pod Złotą Kopułą utracił większość swoich posiadłości leżących na terenach pozostających poza Rzeczpospolitą; z drugiej strony zarówno hetmani, jak i starosta kozacki hojnie obdarzyli klasztor dobrami na lewobrzeżnej Ukrainie. Wiele zostało nabyte przez klasztor ziemi i przez kupno. W 1800 r. Klasztor o Złotej Kopule został wyznaczony na rezydencję biskupów Chigirinsky, wikariuszy diecezji kijowskiej. Starożytna cerkiew Świętopełka jest obecnie środkową częścią głównego kościoła klasztornego; przetrwały apsydy ołtarzowe, ściany do pewnej wysokości i kopuła główna; zachowało się również kilka starożytnych obrazów mozaikowych, a w 1888 r. odkryto starożytne freski.

W XVII wieku obok męskiego monastyru ze złotą kopułą znajdował się także żeński klasztor Michajłowski ze złotą kopułą, przeniesiony w 1712 r. na Podola. Klasztor Michajłowski był właścicielem skete w Feofaniji, założonym w okolicach Kijowa w 1861 roku.
Rozbiórkę i rozbiórkę katedry przeprowadzono w latach 1934-1936; Relikwie Wielkiego Męczennika Varvary zostały przeniesione do Katedry Włodzimierza. W latach 1934-35 ocalałe mozaiki przeniesiono do nowej bazy i przeniesiono do katedry św. Zofii (grupa konserwatorów kierowana przez V. Frolova). Na potrzeby mozaiki eucharystycznej w sali wystawowej katedry św. Zofii zbudowano specjalną ścianę, której kształt nawiązuje do absydy katedry św. Michała. Niektóre freski zostały również usunięte i przeniesione do muzeów Leningradu (Ermitaż), Moskwy (Galeria Tretiakowska i Kijowa (Sobór Zofii).

Odrestaurowana w latach 1997-1998 Katedra św. Michała (oficjalnie otwarta 30 maja 1999 r.) jest jedną z głównych cerkwi Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Kijowskiego. Od 2001 roku Ministerstwo Kultury Federacji Rosyjskiej przekazuje Ministerstwu Kultury Ukrainy oryginalne fragmenty fresków z katedry św. Michała oraz inne przedmioty przechowywane w Ermicie. 15 lipca 2008 r. zostały wystawione freski zwrócone przez Rosję.
Na przyległym terenie znajdują się kijowskie szkoły teologiczne UPC-KP. Klasztorna dzwonnica wyposażona jest w nowoczesne dzwonki elektryczne oraz unikalny carillon instrumentu dzwonowo-klawiszowego, przeznaczony do wykonywania skomplikowanych melodii przez specjalnie przeszkolonego muzyka.

MIEJSCA W POBLIŻU
Kolejka w Kijowie
Ocena 6.5 - 2 opinie
Ukraina, Kijów
Ulica, miejsce, punkty widokowe, transport
Odwiedzić: Płatny
dystans: 0.2 km.
Na mapie
Kościół Aleksandra
Ocena 8.0 - 1 opinia
Ukraina, Kijów
Architektura, religia
dystans: 0.3 km.
Na mapie
Pomnik księcia Włodzimierza
Brak recenzji
Ukraina, Kijów
Pomniki i pomniki
dystans: 0.3 km.
Na mapie
Kościół Narodzenia Pańskiego
Brak recenzji
Ukraina, Kijów
Architektura, religia
dystans: 0.4 km.
Na mapie
Pomnik Bogdana Chmielnickiego
Brak recenzji
Ukraina, Kijów
Pomniki i pomniki
dystans: 0.5 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań