Ławra Kijowsko-Peczerska

Ławra Kijowsko-Peczerska
Ukraina, Kijów
brak recenzji
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 50.4347, 30.557

Ławra Kijowsko-Peczerska

Ławra Kijowsko-Peczerska
Ukraina, Kijów
Ławra Kijowsko-Peczerska wznosi się na wysokich wzgórzach prawego brzegu Dniepru. Koronowana złotymi kopułami Ławra Kijowsko-Peczerska jest dziedzictwem Najświętszej Bogurodzicy, kolebki monastycyzmu w Rosji i twierdzy wiary prawosławnej.

Klasztor Ławra Kijowsko-Peczerska został założony w XI wieku i rozbudowywany przez następne 9 wieków. Nazwa „Pecherskaya” pochodzi od słowa „jaskinie”, które znaleziono na tym terenie i w którym osiedlili się pierwsi mnisi. Lavra to honorowa nazwa nadawana bardzo dużym i znaczącym klasztorom. Kompleks architektoniczny klasztoru Ławra Kijowsko-Peczerska do dziś robi imponujące wrażenie. W słoneczny dzień odbicia licznych kopuł i dzwonnic Ławry Kijowsko-Peczerskiej oślepiają nawet oczy. Większość budynków Ławry Kijowsko-Peczerskiej pochodzi z XVII i XVIII wieku i jest doskonałym przykładem ukraińskiego stylu barokowego w architekturze.
Ławra Kijowsko-Peczerska rozpoczęła swoje istnienie w 1051 roku. Książę Izjasław, syn Jarosława Mądrego, oraz szlachta kijowska, którzy przekazali fundusze na budowę naziemnej świątyni i cel, stali się częstymi gośćmi klasztoru jaskiniowego, gdy jaskinie stały się ciasne dla szybko rosnącej liczby braci. Od XII wieku w Ławrze Kijowsko-Peczerskiej przetrwał tylko jeden kościół z niewielkimi zmianami architektonicznymi, które dokonano później. Kościół ten znajduje się nad bramą głównego wejścia do Ławry Kijowsko-Peczerskiej i nazywa się „Nadbramna” (lub nad bramą). Pełna nazwa Kościoła to Trinity Nadbramnaya Church - "Kościół Trójcy Świętej nad Bramą". To po prostu cud, że przetrwał, ponieważ w ciągu swojej historii klasztor wielokrotnie najeżdżał, cierpiał z powodu niszczących pożarów i innych złych warunków pogodowych, które spowodowały jego znaczne zniszczenia. Kościół powstał w latach 1106-1108. Greccy architekci i malarze ikon. W malowaniu uczestniczył również mnich Alipy, który uważany jest za twórcę szczególnej, odmiennej od greckiej sztuki malarstwa ikonowego.
Mnisi z Ławry Kijowsko-Peczerskiej, a przede wszystkim pustelnicy, wyróżniali się moralnością i ascezą. To przyciągnęło do Ławry wykształconych i szlachetnych ludzi. Klasztor stał się rodzajem akademii hierarchów prawosławnych. Do początku XIII wieku spośród jego mnichów powołano 50 biskupów w różnych częściach Rusi Kijowskiej. Odgrywając znaczącą rolę w zjednoczeniu ziem wschodniosłowiańskich, będąc centrum duchowym, społecznym, kulturalnym i edukacyjnym, Ławra cieszyła się zasłużoną sławą nie tylko w Rosji, ale także w Polsce, Armenii, Bizancjum, Bułgarii i innych krajach. Od lat 40. XIII wieku. do początku XIV wieku. Ławra była świadkiem najazdów tatarsko-mongolskich. Klasztor, podobnie jak cały Kijów, również został poważnie uszkodzony w latach 1399 i 1416.

Pod koniec XVI wieku, pokonując różne trudności związane z przewrotami politycznymi na ziemiach ukraińskich, a także ingerując w wewnętrzne życie władz świeckich, klasztor, odbudowując cerkwie i pozyskując nowe ziemie, został aktywnie odrodzony.
Jak wynika z nazwy Ławry Kijowsko-Peczerskiej, jaskinie kijowskie stały się miejscem założenia klasztoru Peczerskiego. Kronika podaje, że „mała jaskinia”, z której powstał klasztor, została wykopana nad brzegiem Dniepru przez proboszcza cerkwi św. Apostołowie we wsi Berestow - przyszły metropolita Hilarion - udają się na spoczynek na modlitwę. Hilarion, stając się metropolitą, przestał odwiedzać jaskinię, a w niej w latach 1051 - 54. osiedlił się pustelnik Antoni. Według „Kiev-Pechersky Paterikon” Anthony używał jaskini do mieszkania, którą zaaranżowali Waregowie w celu przechowywania tam swoich skarbów.
Mnisi zaczęli gromadzić się wokół Antoniego, zakładając osadę jaskiniową na górze (obecnie są to Jaskinie Far). Kiedy bracia zgromadzili 12 osób, Antoni wyznaczył mnicha Varlaama na hegumena nad nimi, a sam przeniósł się na inną górę, gdzie ponownie wycofał się do podziemnej celi. Z czasem na tej górze powstał podziemny labirynt - obecne Near Caves. Bracia, prowadzeni przez Varlaama, najpierw wznieśli „mały kościół” nad pierwszą jaskinią, aw 1062 zbudowali kościół w imię Dziewicy. W tym samym czasie książę Izyasław Jarosławicz na prośbę Antoniego podarował mnichom górę nad jaskiniami, którą ogrodzili i zabudowali, tworząc tzw. Stary Klasztor. Od tego czasu klasztor stał się ziemią, jaskinie zaczęły pełnić funkcję cmentarza, a pozostali w nich tylko asceci-asceci.
Wkrótce Varlaam został przeniesiony przez Izyasława Jarosławicza do książęcego klasztoru rodowego Dmitriewskiego, a Antoni „wyznaczył” innego opata - Teodozjusza, pod którym liczba mnichów wzrosła z dwudziestu do stu i wprowadzono pierwszy (tzw. Studian) statut klasztoru . Za Teodozjusza (1073) książę Światosław Jarosławicz podarował Ławrze ziemię między Starym Klasztorem a Berestowem. Tutaj położono Katedrę Wniebowzięcia NMP, wokół której utworzono Nowy Klasztor pod rządami kolejnego hegumena Stefana. Na jego terenie, ogrodzonym najpierw drewnianym, a potem kamiennym murem, powstał zespół architektoniczny - murowany kościół Bramy Trójcy i refektarz, drewniane cele i budynki gospodarcze, szpital z kościołem św. Mikołaja. Ogrodzoną przestrzeń między nowym i starym klasztorem zajmowały częściowo ogrody i sady, a częściowo mieszkania rzemieślników klasztornych i służby; tutaj Teodozjusz urządził także dziedziniec dla ubogich i chorych.
Uniezależnienie się klasztoru od władzy książęcej (w przeciwieństwie do innych klasztorów) przyczyniło się do tego, że pod koniec XI wieku. stała się nie tylko najbardziej autorytatywną, największą i najbogatszą organizacją religijną w kraju, ale także ośrodkiem kronikarstwa, szkołą malarstwa i medycyny. Słynne nazwiska Alipiy, Agapit, Nestor i innych Czarnoryzian były dobrze znane. Od 1171 r. opaci jaskiń nosili tytuł archimandryty. Jeszcze przed inwazją mongolską około 50 mnichów jaskiniowych zostało biskupami w różnych miastach Rosji.
Po przyłączeniu Kijowa do państwa moskiewskiego Ławra nadal otrzymywała świadczenia od najwyższych władz, chociaż zwolennicy Piotra Mohyły, Józefa Trizny i Innokentego Gizela nie wykazywali chęci przekazania jej pod zwierzchnictwo patriarchy moskiewskiego. Stało się to dopiero za archimandryty Varlaama Yasinsky'ego, po którym Ławra w 1688 roku otrzymała potwierdzenie stawropegii i honorowy tytuł Ławry Kijowsko-Peczerskiej (jednak klasztor nazywał się w życiu codziennym Ławra już w XII wieku). Do końca XVIII wieku. Ławra nadal powiększała swoje posiadłości, stając się największym właścicielem ziemskim kościelnym na Ukrainie - posiadała setki tysięcy akrów gruntów ornych i leśnych, a także niezliczone przedsiębiorstwa rolne, w których pracowało 76 tysięcy chłopów pańszczyźnianych.
W tym samym czasie w Ławrze przeprowadzono okazałą kamienną konstrukcję. W XVII wieku. zbudowano nowy refektarz, cerkwie Nikolska, Wszystkich Świętych, Annozaczatewski, Narodzenia Bogurodzicy, cerkwie Wozdwiżeńska. Hetman Iwan Mazepa otoczył Ławrę kamiennym murem. Po wielkim pożarze w 1718 r. spalone drewniane budynki zastąpiono kamiennymi, a murowane naprawiono i powiększono. Tak powstały komórki starszych katedry, Gmach Gospodarczy, drukarnia, dom metropolity. W połowie XVIII wieku. Johann Schedel i Stepan Kovnir wzbogacają zespół Lavra o dom gubernatora, budynek Kovnir, najwyższą Wielką Dzwonnicę w Rosji, dzwonnice w jaskiniach Bliskiej i Dalekiej.
W XIX i na początku XX wieku zespół architektoniczny Ławry Kijowsko-Peczerskiej stopniowo nabierał kompletności. Zagospodarowano kryte galerie do jaskiń Bliskich i Dalekich, a terytorium jaskiń otoczono murem fortecy. Na terenie Gostinego Dworu wybudowano kilka budynków mieszkalnych dla pielgrzymów, szpital, nowy refektarz i bibliotekę. Drukarnia Ławry pozostała jednym z najpotężniejszych oficyn kijowskich, poczesne miejsce w sztuce zajmował warsztat malowania ikon.

Na początku XX wieku. Ławra liczyła około 500 mnichów i 600 nowicjuszy, którzy mieszkali w czterech zjednoczonych klasztorach - Peczerskim, Nikolskim lub właściwym szpitalu Trójcy, w jaskiniach Bliskiej i Dalekiej. Ponadto Ławra posiadała trzy pustynie - Goloseevskaya, Kitaevskaya i Preobrazhenskaya. System zarządzania tym dużym gospodarstwem był dość złożony.
Po rewolucji październikowej 1917 r. najtrudniejsze czasy w jej historii rozpoczęły się dla Ławry Kijowsko-Peczerskiej. Zgodnie z dekretem rządu sowieckiego „O oddzieleniu Kościoła od państwa i szkoły od Kościoła” cały majątek kościelny i stowarzyszeń wyznaniowych został uznany za własność ludu. Stopniowa izolacja społeczności kościelnej, jej wypieranie przez utworzone muzeum zakończyło się na początku 1930 r. całkowitą likwidacją Ławry Kijowsko-Peczerskiej. Ogromne zniszczenia wartości architektonicznych i historycznych wyrządzono także podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. 3 listopada 1941 r. wysadzono w powietrze katedrę Wniebowzięcia NMP. W 1961 r. czynny klasztor, który w czasie okupacji hitlerowskiej został odnowiony na terenie Ławry Dolnej – w 1941 r. został zlikwidowany, jego mieszkańcy wysiedleni.
W czerwcu 1988 r. w związku z obchodami 1000-lecia Chrztu Rusi Kijowskiej i zgodnie z decyzją Rady Ministrów Ukraińskiej SRR teren Jaskiń Dalekich wraz ze wszystkimi obiektami naziemnymi i jaskiniami został przeniesiony do nowo utworzona wspólnota kościelna Ławry; w 1990 r. przeniesiono terytorium Pobliskich Jaskiń. W latach 2003–2004 odrestaurowano wysadzoną podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej Katedrę Wniebowzięcia NMP.

MIEJSCA W POBLIŻU
Kompleks muzealny Mystetsky Arsenal
Brak recenzji
Ukraina, Kijów
Architektura, Muzea
dystans: 0.3 km.
Na mapie
Kościół Zbawiciela na Berestowie
Brak recenzji
Ukraina, Kijów
Architektura, religia
dystans: 0.3 km.
Na mapie
Pomnik ofiar Hołodomoru
Brak recenzji
Ukraina, Kijów
Architektura, Fabula, Muzea, Pomniki i pomniki
dystans: 0.4 km.
Na mapie
pole śpiewu
Ocena 8.0 - 2 opinie
Ukraina, Kijów
Natura, Rozrywka
dystans: 0.7 km.
Na mapie
Klasztor Vvedensky
Brak recenzji
Ukraina, Kijów
Architektura, religia
dystans: 0.9 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań