Grób Kopiec-Tolstaya

Scytyjski kopiec pogrzebowy Tołstaja Grób
Ukraina, Dniepr
brak recenzji
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 47.8269, 34.0275

Grób Kopiec-Tolstaya

Scytyjski kopiec pogrzebowy Tołstaja Grób
Ukraina, Dniepr
Na stepach w pobliżu Nikopola w obwodzie dniepropietrowskim, pośrodku pola, wznosi się majestatyczne wzgórze. Jego wysokość to ponad 8 metrów, średnica - 70 metrów. To jest scytyjski kopiec „Tolstaya Mogila”.

Jego historia sięga wieków, do IV wieku p.n.e., kiedy miejsca te zamieszkiwały plemiona scytyjskie. Kopiec ten, podobnie jak tysiące jego „braci”, pozostałby nieznany, gdyby nie wydarzenie, które miało miejsce 21 czerwca 1971 roku. Tego dnia ukraiński archeolog Borys Mozolewski odkopał grób Tołstoja. Stwierdzono, że obwód kopca otaczała fosa. W pobliżu fosy i w jej wnętrzu znaleziono wiele nagromadzeń kości zwierzęcych i odłamków amfor, które świadczyły o wielkiej uczcie. Po tym, jak badacz wniknął w głąb kopca, stało się jasne, że kopiec został już wcześniej ograbiony, ale rabusiom wystarczała tylko niewielka część tego, co faktycznie zawierał ten grób.
Grobowiec składał się z kilku pomieszczeń. Grobowiec centralny składał się z głębokiego dołu wejściowego (7,75 m), dwóch komór katakumb pełniących funkcję magazynów oraz głównej komory grobowej połączonej z jamą wejściową korytarzem. Obok centralnego budynku znajdowały się dwa grobowce koni z sześcioma końmi oraz groby trzech „stażów”. W grobowcu bocznym, podobnym w planie do środkowego, znajdował się pochówek młodej kobiety w złotym nakryciu głowy. w ubraniach haftowanych złotymi blaszkami i złotymi ozdobami. Kobiecie towarzyszyła służba: „woźnica”, „kucharka”, „służąca”. Nieco później obok kobiety pochowano dziecko, przyniesione specjalnie zaaranżowanym nowym przejściem z dna kopca. Ubrania dziecka były obficie pokryte złotymi tabliczkami. W pobliżu leżały srebrne miniaturowe naczynia, prawdopodobnie rytualne. Gdy dziecko zostało pochowane, pochowano także „strażnika”. Wszystko to świadczyło o tym, że kopiec jest miejscem pochówku szlacheckiej rodziny scytyjskiej. Ale główną "perłą" kopca był złoty pektorał, ozdobiony mistrzowskimi rzeźbiarskimi wizerunkami scen z życia Scytów i scen zwierzęcych - pektorał scytyjskiej szlachty. Ten skarb został natychmiast nazwany "odkryciem stulecia". "
Oto jak opowiada o tym B. Mozolewski w swojej monografii „Step scytyjski”: „Znalazłem go podczas czyszczenia podłogi lochu 21 czerwca o 14:30. Moja fantazja okazała się bardzo słaba, aby wyobrazić sobie coś w rodzaju wykopalisk. I jestem pewien, że to nie tylko moje. Teraz, gdy wszystko jest za sobą, łatwiej jest uwierzyć w mistycyzm niż w to, że rabusie mogliby faktycznie obejść taki skarb: gdyby wyciągnęli rękę o kolejne dziesięć centymetrów, pektorał dla ludzkości byłby na zawsze utracony ... ” Po znalezieniu pektorału nazwa tego kopca i nazwisko akademika Borysa Mozolewskiego rozprzestrzeniły się w świecie naukowym i na zawsze weszły do ​​historii kultury światowej.
I jedna legenda związana jest z nazwą „Grób Tołstoja”. W książce W. Goszkiewicza „Skarby i zabytki prowincji Chersoniu”, wydanej w 1903 r., znajdują się następujące wersety: „Na stepie chłopów wsi Kamenka, na prawo od drogi do Heb. liczyć Novo-Podolsk, znajduje się grób Tołstaya. Kamenski chłop Afanasy Babenko śnił, że w tym grobie jest skarb. Babenko uwierzył w sen i wykopał grób; Znalazłem w nim ludzki szkielet, a wraz z nim żelazną szablę i 27 miedzianych strzał. Jedna z tych strzał została wysłana przez urzędnika wyborczego Kamenskiego F.I. Solankę do Muzeum Chersoniu. Teraz trudno powiedzieć, dlaczego Afanasy Babenko nie zdołał dotrzeć do dna scytyjskiego złota. Być może nie wierzył dostatecznie w opatrzność przedstawioną we śnie, a może jednak coś znalazł, ale historia o tym milczy.. A może siła, która strzegła grobu scytyjskiego wodza, okazała się silniejsza od usiłowań zbójnika? W końcu, aby dotrzeć do znaleziska stulecia, rabusiom nie starczyło około dziesięciu centymetrów. Teraz skarby „Tołstoja Mohyły” znajdują się w kijowskim „Muzeum Wartości Historycznych Ukrainy”.

MIEJSCA W POBLIŻU
Wodospad Tokowskiego
Brak recenzji
Ukraina, Krivoy Rog
Natura
dystans: 17 km.
Na mapie
Kościół bożonarodzeniowy
Brak recenzji
Ukraina, Krivoy Rog
Architektura, religia
Odwiedzić: Jest wolny
dystans: 34.9 km.
Na mapie
Nikopolskie Muzeum Krajoznawcze
Brak recenzji
Ukraina, Krivoy Rog
Muzea
Odwiedzić: Płatny
dystans: 39.7 km.
Na mapie
Katedra Spaso-Preobrazhensky w Nikopolu
Brak recenzji
Ukraina, Krivoy Rog
Ulica, miejsce, punkty widokowe, religia
Odwiedzić: Jest wolny
dystans: 40.4 km.
Na mapie
Zaparkuj je. Aleksandra Puszkin
Brak recenzji
Ukraina, Krivoy Rog
Fabula, Natura
Odwiedzić: Jest wolny
dystans: 41.3 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań