Pomnik czechosłowackich legionistów

Pamięć o I wojnie światowej i Korpusie Czechosłowackim
Ocena 9110

7 marta 2018Czas podróży: 6 marta 2018
Pomnik na miejscu pochó wku legionistó w Korpusu Czechosł owackiego, któ rzy zginę li w czasie wojny domowej, został otwarty w 2008 roku, w otwarciu wzią ł udział prezydent Republiki Czeskiej, któ rego Ministerstwo Obrony sfinansował o projekt. Tutaj znajduje się najwię kszy zagraniczny czechosł owacki pochó wek wojskowy, ponadto są to groby prawdziwe, a nie symboliczne, jak w wielu innych miejscach, dodano tylko jedną nazwę z są siedniego cmentarza luterań skiego, zburzonego jeszcze w czasach sowieckich. Wtedy, w latach siedemdziesią tych, wł adze zamierzał y zburzyć cmentarz Michajł owskoje, na któ rym obecnie stoi pomnik, miał też tu zał oż yć „park na koś ciach”. Opró cz 360 legionistó w, któ rych imiona został y odnalezione i potwierdzone, w masowych mogił ach pochowano jeszcze 30 osó b, któ rych nazwiska nie został y ustalone, 270 ż oł nierzy armii rosyjskiej, austro-wę gierskich jeń có w wojennych i jednego obywatela Francji. pochowany tutaj.
W czasie I wojny ś wiatowej formacje wojskowe powstawał y w Imperium Rosyjskim z ochotnikó w – Czechó w, Sł owakó w i przedstawicieli innych narodó w Austro-Wę gier, któ rzy ż yli poza nim i marzyli o stworzeniu wł asnych niepodległ ych pań stw. Szereg publikacji podaje, ż e ich skutecznoś ć bojowa był a czę sto wyż sza niż formacji armii rosyjskiej na europejskim teatrze dział ań , co jest zrozumiał e – walczyli o niepodległ oś ć , a dla armii rosyjskiej w masie celem wojny był o nie do koń ca jasne!

Po przeję ciu wł adzy w Rosji przez bolszewikó w i zawarciu przez nich odrę bnego pokoju, cele legionistó w odbiegał y od intencji nowej wł adzy, któ ra skapitulował a przed Niemcami, znaleź li się po ró ż nych stronach! Wysł anie ich do Europy przez niemiecką linię frontu był o nierealne – Niemcy nie przepuś cił yby ich bez kapitulacji.
Korpusowi czechosł owackiemu nakazano rozbroić się za swobodne przejś cie przez cał e rozległ e terytorium kraju na Daleki Wschó d i odesł ano drogą morską do Francji, ale legioniś ci odmó wili zł oż enia broni, wierzą c, ż e skoro nikomu nie skapitulowali, zrobili to bolszewicy, nie byli zobowią zani do skł adania broni. Podczas ich przemieszczania się wzdł uż Kolei Transsyberyjskiej zaczę ł y się konflikty zbrojne, legioniś ci zostali wcią gnię ci w wojnę domową . Był a to znaczą ca sił a – okoł o 56 tysię cy wyszkolonych, zaprawionych w bojach ż oł nierzy na pierwszej linii! Pod kontrolą Korpusu Czechosł owackiego znajdował a się cał a Kolej Transsyberyjska i… „Zł oty Echelon” – pocią g jadą cy na Wschó d z kró lewskim zł otem. Nieprzygotowane jednostki nowo utworzonej Armii Czerwonej nie był y w stanie im się oprzeć.
W Jekaterynburgu w latach 1918-1919 znajdował się rosyjski oddział Czechosł owackiej Rady Narodowej, któ ry peł nił funkcję Tymczasowego Rzą du kraju i miał na celu utworzenie suwerennej Czechosł owacji. Korpus czechosł owacki wchodził w skł ad oddział ó w Ententy i podlegał francuskiemu dowó dztwu – Maurice Janin, któ ry z gó ry przesą dził o ich sojuszu z armią Koł czaka, któ ry ku niezadowoleniu legionistó w zdecydowanie odsuną ł ich od ł adnego „Zł otego Eszelonu”. „cień szy” do tego czasu.

Sytuacja w Europie zmieniał a się : Austro-Wę gry, podobnie jak inni sojusznicy Niemiec, przyznali się do poraż ki, podzielili się wraz z powstaniem Czechosł owacji, Wę gier i innych niepodległ ych pań stw.
Cel utworzenia korpusu ochotniczego został osią gnię ty - nie dbali już o przyszł oś ć i zawarli z silniejszymi już wó wczas bolszewikami porozumienie o swobodnym wyjś ciu z Rosji w kierunku wschodnim pod warunkiem ekstradycji admirał a Koł czaka, co zrobili. Odcię ta armia Koł czaka - bolszewicy pospiesznie go zastrzelili - od tego momentu zaczę ł a ponosić klę skę . Ale „umarli nie mają wstydu! »
Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań