Zamek Piastowski

Zamek Piastowski w Legnicy
Ocena 8110

9 styczeń 2020Czas podróży: 4 październik 2019
Zamek mistrzó w (kró ló w polskich) Piastó w uważ any jest za gł ó wną atrakcję miasta Legnicy (na Dolnej Slenzki lub na Dolnym Ś lą sku). Legnica przed wojną nazywana był a Liegnitz - Stare Miasto.
Badania historyczne wskazują , ż e pierwsze fortyfikacje u zbiegu rzek Czarnej Wody i Kaczawy pojawił y się w VIII wieku. Okoł o 985 r. , za panowania Mieczysł awa (Mieszko) I (Mieszko I), pierwszego znanego polskiego księ cia, we Wrocł awiu, Opolu i Legnicy wzniesiono drewniane twierdze dla ochrony Ś lą ska. Obecne mury pochodzą z XII wieku - Zamek powstał w 1149 roku, jest wię c jednym z najstarszych pał acó w w Polsce. Jej zał oż yciel, ksią ż ę Henryk Brodaty, wybrał kamień jako materiał do budowy swojej fortecy i był a to innowacja (zazwyczaj wszystko był o zbudowane z drewna).
Twierdza Henryka Brodatego został a warunkowo podzielona na dwie czę ś ci: gł ó wną , w skł ad któ rej wchodził pał ac ksią ż ę cy, kaplica ś w. Benedykta i ś w. Wawrzyń ca oraz oś mioboczna wież a ś w. brama wjazdowa do twierdzy i przebudowana w okresie renesansu wież a ś w. Na wybudowanej 14 metró w od pał acu wież y ś w. Piotra znajduje się obecnie taras widokowy. Legnicka warownia przez kilka wiekó w należ ał a do piastowskich wł adcó w Ś lą ska i był a uważ ana za jedną z ich gł ó wnych rezydencji. W 1675 linia Piastó w został a przerwana, a zamek przeszedł na wł asnoś ć cesarzy austriackich.
Zamek był w stanie oprzeć się Mongoł om w 1241 roku. W bitwie na polu legnickim (dobrym) (niem. ).
9 kwietnia 1241 r. w pobliż u zamku wojska Henryka II, księ cia krakowskiego, ś lą skiego i wielkopolskiego spotkał y się z wojskami Bajdara, wnuka Czyngis-chana, któ ry najechał na Polskę . W strukturze armii europejskiej, na rufie Polakó w, znajdowali się rycerze z Francji i Niemiec, templariusze i Krzyż acy. Armia Henryka II był a prawie dwukrotnie liczniejsza od tatarsko-mongolskiej, ale w krwawej bitwie został a prawie doszczę tnie zniszczona. Powodem poraż ki jest stosowanie przez Hordę taktyk nietypowych dla europejskich wojownikó w (w wię kszoś ci bardzo „nierycerskich” w europejskiej terminologii militarnej) oraz ś rodkó w technicznych (w szczegó lnoś ci badacze sugerują uż ycie trują cych gazó w – i tak). Wś ró d zabitych był sam ksią ż ę wielkopolski. Nastę pnie zwycię zcy przystą pili do oblę ż enia muró w Legnicy, ku zastraszeniu, demonstrują c swoim obroń com gł owę Henryka nabitą na wł ó cznię.
Jednak mieszczanie odmó wili poddania się i wytrzymali oblę ż enie!
Legnica i jej zamek uważ ane są za najbardziej wysunię ty na zachó d punkt najazdu Zł otej Ordy, a oblę ż enie Legnicy jest czę sto interpretowane jako punkt zwrotny w zachodniej kampanii Mongoł ó w, rzekomo ratują cych Europę przed najazdem. W rzeczywistoś ci Mongoł owie nie pojechali do Niemiec z powodu ich biedy - inteligencja Azjató w odkrył a, ż e ​ ​ nie ma z tego nic do zyskania. Dlatego skrę cili na poł udnie, do bogatszych krain, gdzie ze wzglę du na gó rzystoś ć okazał o się , ż e walka jest trudna.
Na począ tku XV wieku twierdza został a odbudowana z inicjatywy księ cia Ludwika II (podobno pienią dze pochodził y z wydobycia zł ota pod Legnicą ). Sprowadził na Dolny Ś lą sk francuskiego architekta z Saint-Denis, któ ry unowocześ nił brył ę zamku. Dobudowano obie wież e i wzniesiono nowe malownicze dekoracje. Przebudowy dokonywali takż e nastę pcy Ludwika – ksią ż ę Fryderyk I i jego syn Fryderyk II.
Zamek nieustannie celebrował wspaniał e przyję cia organizowane przez Henryka IX. Waż nym punktem zwrotnym w dziejach Legnicy jest począ tek XVII wieku, kiedy to ksią ż ę Jerzy Rudolf przebudował wschodnie i poł udniowe skrzydł a zamku, a takż e wznió sł okazał ą wież ę zegarową.
Wielokrotnie twierdza spł onę ł a i nie zawsze pozostawał a nietknię ta po poż arach. W 1835 r. poż ar prawie doszczę tnie go zniszczył . Zamek został jednak odrestaurowany, nadają c jego fasadzie cechy neogotyckie. Pod koniec II wojny ś wiatowej został ponownie zniszczony podczas dział ań wojennych, a proces odbudowy trwał wiele lat. Dopiero w 1969 zamek został ponownie przebudowany i przekazany Ministerstwu Oś wiaty (obecnie jest tam liceum czy coś oś wiatowego). Obecnie jest otwarty dla turystó w (choć w ograniczonym zakresie). Nie weszliś my do ś rodka, po prostu spacerowaliś my i podziwialiś my.
Tutaj moż esz obejrzeć film o zamku i mieś cie zaczerpnię ty z drona: https://www. Villagreta. pl/ru/legnica-dostoprimechatelnosti-goroda/
Tłumaczone automatycznie z języka rosyjskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań