Kościół na Skale

Kościół na Skałce
Ocena 9110

23 styczeń 2020Czas podróży: 29 kwiecień 2018
Niewielka bazylika, barokowy koś ció ł katolicki klasztoru oo. Pawł a, koś ció ł konsekrowany im. Michał a Archanioł a i ś w. Arcybiskupa Stanisł awa Szczepanowskiego - najciekawsze miejsce kultu w historycznej dzielnicy Kazimierz w Krakowie. Na terenie klasztoru znajduje się pomnik na ulicy Skalechnej. Budynek nazywany jest pokró tce Koś cioł em Paulinó w na Skał ce. To trzeci zachowany budynek ś wią tynny na miejscu dwó ch poprzednich.

Pierwszy koś ció ł ś w. Michał a Archanioł a na Skał ce, romań ska rotunda, został zbudowany w X-XI wieku na miejscu pogań skiej ś wią tyni wiś lanej na wysokim brzegu Wisł y. Ten kultowy budynek był ś wiadkiem brutalnych, tajemniczych i zagadkowych wydarzeń tamtych czasó w. Jedna z nich zwią zana jest ze wspó ł czesną nazwą koś cioł a. W 1079 roku w murach koś cioł a krakowskiego kró l Bolesł aw Chrobry Polski podczas sporu, któ ry przerodził się w kł ó tnię , mieczem rycerskim zdją ł gł owę z ramion arcybiskupa Stanisł awa krakowskiego.
Odcię te ciał o wynoszono na ulicę i drwią c z niewinnej ofiary, pocinano na kawał ki i rozrzucano po dzielnicy. Cudem odkryto zhań bione szczą tki, poł ą czono je, a ciał o mę czennika pochowano w koś ciele ś w. Michał a Archanioł a na Skał ce, a nastę pnie przeniesiono na Wawel.

W 1253 r. został kanonizowany mę czennik Stanisł aw, aw XV w. z rozkazu kró la Kazimierza III wybudowano nowy gotycki koś ció ł na miejscu dawnej budowli romań skiej, konsekrowanej w imię ś wię tych Michał a i Stanisł awa. W XII wieku ś wią tynia został a zniszczona przez szwedzkich krzyż owcó w. W poł owie XVIII wieku powstał a trzecia kultowa budowla w stylu barokowym, któ ra przetrwał a i nadal funkcjonuje.

Monumentalny budynek ze schodami, balkonami, sztukaterią , portykami, wież yczkami jest pię kny zaró wno na zewną trz, jak i wewną trz. Wystró j wnę trz, delikatna stonowana kolorystyka i luksusowe zł ocenia, barokowe zdobienia, anioł y, figury i rzeź by ś wię tych nadają koś cioł owi na Skał ce kró lewski luksus i majestat.
Zachowane i funkcjonują ce organy, zmontowane w stylu rokoko.

W podziemiach koś cioł a znajduje się panteon narodowy. Wejś cie do niej usytuowane jest pod jednymi z najpię kniejszych schodó w prowadzą cych do ś wią tyni. W panteonie spoczywają szczą tki sł awnych Polakó w, w tym pochó wek Jana Dł ugosza, polskiego historyka i dyplomaty, autora ksią ż ki „Historia Polski”. Wś ró d pochó wkó w znajdują się groby artystó w - Henryka Semiradskiego, Stanisł awa Wyspiań skiego i Jacka Malczewskiego. Spokó j odnaleź li tu takż e pisarze Adam Asnik i Teofil Lenartowicz, pisarz Jó zef Ignacy i wielu innych znanych polskich artystó w i naukowcó w.

Obok koś cioł a znajduje się figura ś w. Stanisł awa. Staw ten nazywany jest ró wnież „Zraszaczem Polski”. Zapewne jest to miejsce dawnych obrzę dó w pogań skich, o któ rych wspomina w swoich zapisach Jan Dł ugosz.
Wedł ug legendy poć wiartowane szczą tki ś w. Stanisł awa został y wrzucone w to miejsce po jego morderstwie.

Istnieją ca budowla kamienna pochodzi z okresu wczesnego baroku w latach 1683-1689, wykonana przez kamieniarza Jacka Napore na zlecenie Jakuba Zadzika, biskupa krakowskiego od 1638 roku. Jego herb Korab obok herbu Dł ugosza (Wiedeń ) oraz herby paulinó w umieszczono na szczycie bramy przed stawem. Na ś rodku stawu znajduje się rzeź ba biskupa, wykonana nieco pó ź niej niż sama budowla, w 1731 roku. Jej autorem jest prawdopodobnie szwajcarski jezuita David Hill. Budynek, podobnie jak sam koś ció ł , został odrestaurowany w latach 1895-1896 przez architekta Karola Knausa. Dodano latarnie, a kamienne orł y, któ re wedł ug legendy strzegł y ciał a ś wię tego, zastą piono metalowymi odlewami. Woda ź ró dlana silnie wydziela siarkowodó r.

Jeden z pomnikó w Jana Pawł a II (pię ć z nich spotkał em w Krakowie i na pewno nie wszystkie) staną ł na terenie klasztoru.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań