Pałac Czapskich

Pałac Czapskich
Ocena 8110

11 czerwiec 2021Czas podróży: 1 może 2018
Pierwsza nazwa brzmiał a Pał ac Krasiń skich, pó ź niej Pał ac Gutten-Czapskich. W 1883 r. Hubert Antoni Krasiń ski, lekarz i osoba publiczna, przenió sł się do Krakowa ze swojego mają tku na Ukrainie i rozpoczą ł budowę neorenesansowego pał acu zaprojektowanego przez Antoniego Sideka. Budowę ukoń czono w 1884 roku. Wł aś ciciel mieszkał tu aż do swojej ś mierci w 1890 roku. W 1894 roku pał ac nabył kolekcjoner Emerick Gutten-Chapsky, któ ry posiadał duż ą kolekcję (ponad 1.000 monet, orderó w, medali i rysunkó w) i przenió sł ze swojej rodzinnej posiadł oś ci duż ą bibliotekę . Nowy wł aś ciciel zlecił Tadeuszowi Stryż eń skiemu dokoń czenie pawilonu do istnieją cego budynku. Kiedy ukoń czono go w 1896 roku, na jego fasadzie namalowano ł aciń ski napis „Monumentis Patriae naufragio ereptis” (zabytki Ojczyzny ocalone od czasó w staroż ytnych). Nad portalem wejś ciowym zachował się herb Gutten-Chapskich. Do pał acu przylega ogró d ozdobiony rzeź bami (wstę p wolny).
Do skrzydł a muzeum prowadził a osobna brama i urzą dzono osobne wejś cie. Sale wystawowe został y wyposaż one w odpowiednie wyposaż enie muzealne (przeszklenia i gabloty), co pozwolił o ró wnież na prezentację kolekcji porcelany i szkł a. W 1903 r. Czapscy przenieś li do Krakowa kolekcję antycznych monet przechowywaną w pawilonie. W 1904 roku kolekcja stał a się oddział em Muzeum Narodowego w Krakowie.

Po remoncie, 28 czerwca 2013 r. Muzeum Narodowe otworzył o w pał acu Europejskie Centrum Numizmatyki Polskiej, w któ rym znajduje się kolekcja polskich monet, medali i banknotó w, a takż e starodrukó w i rę kopisó w. We wtorki wstę p do muzeum jest bezpł atny.
Tłumaczone automatycznie z języka ukraińskiego. Zobacz oryginał

MIEJSCA W POBLIŻU
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań