Kościół św. Jakuba

Svēta Jēkaba ​​​​katedrāle, kościół św. Jakuba, katedra św. Jakuba
Łotwa, Ryga
Ocena 8.0
10 Na podstawie 1 opinie
Subskrybuj recenzje:
Konfiguracja subskrypcji Napisać recenzję
GPS: 56.9508, 24.1046

Kościół św. Jakuba

Svēta Jēkaba ​​​​katedrāle, kościół św. Jakuba, katedra św. Jakuba
Łotwa, Ryga
Ceglany zabytek gotycki, czwarty co do wielkości kościół w Rydze, główny kościół katolicki na Łotwie, katedra archidiecezji ryskiej. Przez kilka stuleci (od okresu panowania szwedzkiego do połowy lat 20. XX w.) był katedralnym kościołem luterańskim.
Z punktu widzenia przynależności architektonicznej budowla jest przykładem okresu przejściowego od romantyzmu do gotyku. Po raz pierwszy kościół w tym miejscu, znajdujący się poza średniowiecznym miastem, został wymieniony w 1225 roku. Ten rok jest wygrawerowany na środkowej zachodniej fasadzie kościoła jako przewidywany rok budowy. Trzydzieści lat później, w 1255 roku, w bezpośrednim sąsiedztwie głównego kościoła przedmieścia Rygi (który pierwotnie był kościołem św. Jakuba) wybudowano klasztor dla sióstr cysterek.
Do prowadzenia nabożeństw pomieszczenia kościelne były początkowo wykorzystywane przez mnichów-rycerzy Zakonu Kawalerów Mieczowych, organizacji wojskowo-religijnej, która przez ponad dwa i pół wieku, zgodnie z systemem średniowiecznych stosunków hierarchicznych, była panem feudalnym Rygi. Równolegle z członkami Zakonu Kawalerów Mieczowych w kościele odprawiane są nabożeństwa dla cysterek z sąsiedniego klasztoru Najświętszej Marii Panny, które potocznie nazywano „śpiewającymi dziewicami”.
Historia kościoła była równie złożona jak historia samej Rygi.
Kościół wiejski poza Rygą; świątynia miejska; całkowite zniszczenie wnętrza w okresie reformacji w 1524 r., w apogeum antykatolickich niepokojów kościoła; główny kościół pierwszej wspólnoty luterańskiej w Inflantach; przeniesienie do towarzystwa jezuitów; ponownie niszczenie naczyń kościelnych i obiektów kultury oraz bicie duchownych w dniach protestów przeciwko wprowadzeniu kalendarza gregoriańskiego w Rydze; przyłączenie Rygi do Szwecji jako stolicy Inflant, kościół stał się królewskim luteranem, ponownie zmieniając przynależność wyznaniową, kazania podczas nabożeństw czytano także po szwedzku, fińsku i estońsku;
Charakterystyczny odcinek.
W 1656 r., kiedy rosyjskie wojska cara Aleksieja Michajłowicza zbliżyły się do Rygi z Kobronszańca, rozpoczęło się ostrzeliwanie miasta, w wyniku którego kilka pocisków uderzyło w cerkiew Jakowlewa, z których dwa, na pamiątkę oblężenia Rygi, zostały osadzone w fasada centralna i dwie kolejne - w ołtarzu kościoła. Później oblegający miasto wycofali się, bo pomysł zagłodzenia miasta nie powiódł się z powodu pomocy wojskowej, która nadeszła z Zatoki Ryskiej, udzielonej na czas przez króla Karola X Gustawa, a także z powodu złej pogody i grabieży podmiejskich chłopów, którzy systematycznie rabowali rosyjskie wozy.
Po Szwedach, w 1756 roku do głównego budynku świątyni dobudowano ostrołukową ośmioboczną ostrosłupową iglicę, opartą na barokowym fundamencie. 2 czerwca 1756 r. na iglicy wieży wzniesiono tradycyjny wiatrowskaz koguta, który w zasadzie przetrwał do dziś.
Od 1918 do 1923 trwały spory o to, jak należy użytkować pomieszczenia kościelne, a ostatecznie do kogo należy w nowych warunkach. Jednocześnie władze kościelne nowo proklamowanej republiki nie mogły w żaden sposób ustalić, który z największych średniowiecznych kościołów w Rydze powinien zostać przekazany katolikom łotewskim, którzy pozostali „bezdomni”. W rezultacie po długich gorących dyskusjach postanowiono przekazać cerkiew Jakowlewa pod jurysdykcję arcybiskupa katolickiego. Nowa konsekracja kościoła miała miejsce 3 maja 1924 r., a następnego dnia odprawiono w nim mszę na wzór katolicki. W ten sposób 4 maja 1924 r. urząd arcybiskupa Kościoła katolickiego Łotwy Antoni Springovich objął oficjalnie urząd.
Dopiero po brzemiennych w skutki wydarzeniach maja 1924 roku, kiedy kościół po raz czwarty (i jak dotąd ostatni) zmienił wyznanie, podjęto decyzję o przebudowie świątyni od wewnątrz w celu dostosowania jej do katolickiej koncepcji sakralnej. Następnie rozebrano boczne chóry kościelne, ale zbudowano z drewna cztery konfesjonały, pojawił się ołtarz centralny i trzy dodatkowe ołtarze boczne, wykonane w stylu neogotyckim.

8 września 1993 r. miało miejsce ważne wydarzenie, które przeszło nie tylko do historii kościoła św. Jakuba w Rydze, ale także całej katolickiej Łotwy: kościół odwiedził papież Jan Paweł II.
Wysokość wieży kościelnej wraz z iglicą sięga 80 metrów. We wnętrzu można odnaleźć rzadki dla kanonu kościelnego ornament florystyczny gotyckiej dekoracji rzeźbiarskiej, zdobiący kapitele chórów kościelnych.
Z kolei kapitele wieńczą niewielkie kolumny iw ogóle takie elementy wnętrza są niezwykłe dla średniowiecznej rzeźby kościelnej w Rydze.

Jeden z najbardziej niezwykłych elementów wnętrza ryskiego kościoła św. Jakuba Apostoła można słusznie uznać za ambonę w stylu empirowym. Na ogół wnętrze kościoła Jakubowego wyróżnia dziwaczna mieszanka różnych stylów architektonicznych, które panowały w różnych epokach, podczas gdy na zewnątrz kościół jest stosunkowo jednorodny. Jeśli chodzi o ambonę, wykonano ją z rzadkiego gatunku mahoniu, wokół ambony umieszczono intarsje z bogatą ornamentyką roślinną i przepięknymi arabeskami.

Na początku XX wieku odkryto obrazy wczesnego wystroju wnętrz. W szczególności mówimy o udanym znalezisku - Ukrzyżowaniu Triumfu, które odkryto w 1922 roku na strychu kościoła.
Trudno ustalić dokładny czas pojawienia się ekskluzywnej próbki kultu katolickiego, ale badacze zgodzili się na wydłużony okres od 1380 do 1420 - w przerwie między tymi latami powstał Krucyfiks Triumfu. Ten krucyfiks jest uważany za jedno z najstarszych dzieł rzeźbiarskich na terenie współczesnej Łotwy.
Znacznie później, podczas prac remontowych prowadzonych w kościele Jakowlewa w 1983 r., pod posadzką odkryto unikalny na Łotwie zespół nagrobków. Po tym, jak naukowcy przeprowadzili badania tego zespołu, posadzkę pokryto piaskiem, a na wierzchu ułożono płytki ceramiczne, które do dziś służą jako pokrycie posadzki kościoła.

OPINIE
Wszystkie recenzje (1)
Podróżował 2 roku wstecz
Ocena 8
Katedra ś w. Jakuba jest gł ó wnym koś cioł em katolickim na Ł otwie. Pojawił się w Rydze w XIII wieku, ró wnolegle z katedrą kopuł ową i koś cioł em ś w. Piotra. Jednak jego architektura jest zauważ alnie prostsza od ró wieś nikó w, gdyż nie był a przeznaczona dla miasta, ale dla wiejskiej parafii. Niemniej jednak gotycka piramidalna iglica tej ś wią tyni zachował a się lepiej niż inne.
brak komentarzy | zostaw komentarz
MIEJSCA W POBLIŻU
Trzech braci
Ocena 8.0 - 1 opinia
Łotwa, Ryga
Architektura, Fabula, Ulica, miejsce, punkty widokowe
dystans: 0 km.
Na mapie
Katedra w Rydze
Ocena 9.0 - 1 opinia
Łotwa, Ryga
religia
dystans: 0.2 km.
Na mapie
Zamek w Rydze
Ocena 8.0 - 1 opinia
Łotwa, Ryga
Architektura, Muzea, Ulica, miejsce, punkty widokowe
dystans: 0.2 km.
Na mapie
Plac Livu
Ocena 8.0 - 1 opinia
Łotwa, Ryga
Ulica, miejsce, punkty widokowe
dystans: 0.3 km.
Na mapie
Nabrzeże Dźwiny
Ocena 7.0 - 1 opinia
Łotwa, Ryga
Architektura, Ulica, miejsce, punkty widokowe
dystans: 0.3 km.
Na mapie
PYTANIE ODPOWIEDŹ
Brak pytań